Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest Doc

Dimsport/OBDtuning oferta discount la chiptuning membrii-lor Volvo Club

33 posts in this topic

inseamna ca sint foarte seriosi, ca de altfel 99% din firmele care maninca pe paine banii romanilor... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce s-a lasat linistea aici... Au sarit 2-3 oameni cu contre/intrebari incomode si a pierit chiptunningul?? Asta denota seriozitate pe paine, intr-adevar  ;D

Ceva de genul dai si fugi  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa zic ceva si stiu ca o sa imi iau cateva injuraturi dar nu imi pasa.

Foarte multi din asa zisii "chip-tuneri" de la noi sunt doar niste baieti care au pus mana pe un laptop, o interfata, niste .bin-uri cu harti modificate de catre germani sau alti tuneri care chiar ei le-au facut, lucrat, testat, etc, niste ghid-uri cum se rescrie anumite tip-uri de cip-uri si memorii ROM\EEPROM, Flash, etc si cam asta e, sa fim seriosi.

Exista destule pachete de software pe internet foarte user-friendly pentru diagnosticare, tuning, simulare, etc, cei drept costa destul de mult, dar avand in vedere preturile unui chip-tuning investitiile se scot repede.

Masinile care nu sunt asa plug and play adica doar sa bagi mufa, faci un backup dupa harta originala, incarci harta din catalogul de harti si o scrii sunt trecute de obicei la lista "nu se poate" sau "nu putem inca". Ei pe dracu nu se poate, necesita munca si tehnica precum si scule si da, e mai riscant decat bagatu' si scosu' mufei, dar logic ca nu or sa riste eventuale probleme aduse masinii.

Daca ma uit la 10 website-uri ale chip-tunerilor, la aceasi masina\aceasi motorizare vad aceleasi mariri de putere pt ca practic toti fac acelasi Load > Write cu acelasi fisier care contine o harta modificata de catre straini.

Chiptuning-ul in Romania s-a inmultit ca ciupercile dupa ploaie.

Exista si mesteri adevarati, sunt sigur de asta

My 2 cents

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze pentru off-topic: cel mai bun exemplu sint cei de Upsolute. Le-am scris mail la nemti, cu datele masinii mele si seful de-acolo imi raspunde: "da, domnule, se poate face chiptuning Upsolute fara probleme la masina D-voastra, chiar recomandam acest chip pentru ca nu este unul extrem, ci unul care doar imbunatateste performantele masinii in limite rezolnabile de siguranta. Dar de ce nu apelati la distribuitorul nostru din Bucuresti, scutiti taxele de transport pina aici, pretul este identic cu al nostru.

"Volvo 850 2.0 20V Turbo  T5 .  Original :211 hp / 270 NM.  After Tuningchip Standard: 256 hp / 350 NM  - Price : 399 euro  or 272hp / 410 NM - Tuningchip Gold Class - Price 499 euro."

Oooo, zic eu, super . Dau telefon la baietii veseli din bucuresti si....oooops, surpriza: "ne pare rau insa pentru masina D-voastra nu executam chiptuning." Cu respect, bla bla". Le spun (si le dau si mail-ul original primit de la cei din austria care ma invitau sa apelez cu incredere la dealer-ul lor mioritic) ca cei din Austria m-au sfatuit sa-i contactez. Stiti ce au spus ? Ne pare rau, probabil ca este o greseala la mijloc.  Huh ?!?!

Inchid nervos si le dau mail iar la cei din Austria, cu raspunsul/refuzul/Neputinta celor de aici, pusi de ei ca dealer zonal.  Efectul mail-ulului meu ? Nu am mai primit de la austrieci nici un raspuns pina in ziua de azi !

Concluzia o trageti voi  - de-aia pe Tommytza la costat chip-ul "doar" 800 de euro, ca la noi ori nu pot, ori iti strica masina lent dar sigur...ori e dublu ca pret. 

Bleahhhh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa ca DOC nu are treaba cu UPSOLUTE, el vinde DIMSPORT ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa fie complet off ..inreb si eu ceva

Si a facut cineva resoftare la Upsolute?Ma bate un gand..dar nu stiu nimic..e bine nu e bine..pentru al meu v40 din '99 standart 95 cp  190 nm - dupa 122 cp  + 50 nm  cica pret 400 e.Alta solutie fiind la Rbn 120 cp pret 250 e ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea e sa nu folosesti un cip, ci o resoftare.

intotdeauna resoftarea e mai buna decit cipul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e mai buna resoftare,daca nu ma insel iti da si mai multi nm ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites