Roberto

Despre virajul cu masina stationand ! Afecteaza directia sau componetele ei ?

16 posts in this topic

Astazi mi-a "bagat de vina"  ;D ;D ;D un amic despre faptul ca am luat viraj stanga complet cu masina stationand, aducand vorba la vesnicul "nu lua viraj cu masina stationand ca afecteaza directia, ci ia viraj din miscare etc" credca stiti la ce ma refer.

Deci cum sta treaba cu "obiceiul" asta ? Se mai aplica la masinile din ziua de astazi cu servo-directie ? Afecteaza ceva ? Cat de mult ? etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wake up and fight! Speram sa te aleg de ginere dupa gnostica la care am vazut ca ai pus-o pe forum, dar daca mai vii cu astfel de intrebari........ cum drq!!!! invarte-o pe loc ca la hora,ca nu-ti face nimic,poate doar daca o iei in hora sa te roage s-o iei acasa,ceea ce ai si facut(ma refer la masina),acum cateva luni! si stii ca ti-am fost aproape!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi mi-a "bagat de vina"  ;D ;D ;D un amic despre faptul ca am luat viraj stanga complet cu masina stationand, aducand vorba la vesnicul "nu lua viraj cu masina stationand ca afecteaza directia, ci ia viraj din miscare etc" credca stiti la ce ma refer.

Deci cum sta treaba cu "obiceiul" asta ? Se mai aplica la masinile din ziua de astazi cu servo-directie ? Afecteaza ceva ? Cat de mult ? etc

da pretenul ala cum face cand intoarce din trei miscari? sau sta si calculeaza ca sa nu invarta volanul pe loc si vine cu masina gata intoarsa? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahah, pai eu iau viraj cand trebuie sa iau indiferent in ce stare e masina, dar cand toti imi sar in cap cu "efectul" ala inclusiv taicamiu ( sofer de peste 30 de ani  ??? ??? ) si nici cum nu ii poti convinge ca n-are nici pe dracu masina, imi trebuia ceva argumente sa ii fac sa taca hahhahaha

Craciun Fericit !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand te mai streseaza vre-unul din dreapta cu faza cu viratul, il scoti afara din masina si il pui sa ridice un pic de botul masinii, sa ajute :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici cum nu ii poti convinge ca n-are nici pe dracu masina, imi trebuia ceva argumente sa ii fac sa taca hahhahaha

Craciun Fericit !!!

Da de ce sa-i convingi, zi-le ca intotdeauna iei de volan numai in miscare  ;D

De fapt inainte era recomandat, mai faceai un pic de muschi, bicrpsi, tricepsi, etc (sa vezi cum era la Saviem sau la Aro fara servodirectie), acum, nici un farmec, face servodirectia tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viratul cu masina stationand DAUNEAZA articulatiilor... Forta de frecare intre cauciuc si asfalt este mai mare la stationare decat in mers, iar daca tooooot luam viraje pe loc incep si apar jocuri in capetele de bara, bielete de directie si intr-un final si in caseta de directie (ori la masinile mai vechi in articulatiile coloanei de directie)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bah, shi-un shurub daca vand, sa-l tzina pe om... :) Ca se strica pana la urma altceva ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

As putea sa-ti raspund "concret" la intrebarea asta.Am condus in general masini care nu au servodirectie.@midnight caller are dreptate.Uzura maxima apare la caseta de directie,dar in timp;uzura apare intai la capetele de bara , la bieletele de directie si mai ales la cauciucuri...Ca sa fiu mai bine inteles ,si sa faci o proba de efort maxim al directiei:pune masina intr-un sant cu rotile blocate si incearca sa virezi.La "manual" o sa ai nevoie de ceva muschi,iar la servo o sa tragi pe ea ca "tu" soferul,nu simti.

Mai clar:ia o bucata de fier (sa zicem de 1cm grosime) de o anumita lungime si incearca sa-l indoi cu mana.Slabe sperante  8). Acum adu un sistem hidraulic si refa operatiunea.Tu nu simti efort nici 5 % ca la primul.Dar nu la fel va spune si bucata de fier.Daca mai pui si articulatii....

La urma urmei sunt niste bucati de metal piesele de la o masina,si doar cine nu-si da seama de ce inseamna acest lucru va spune: trage ba de el,ca sunt calculate sarcinile pe piesa...Acela nu stie cum arata o  "piesa"

Batranii care spun astfel de chestii despre cum sa "tragi de o masina" ;D au "iubit" masinile ,noi,in general "tragem " pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da pretenul ala cum face cand intoarce din trei miscari? sau sta si calculeaza ca sa nu invarta volanul pe loc si vine cu masina gata intoarsa? :D

Nu poti face o intoarcere din 3 miscari fara sa invarti volanul pe loc????

Sa inteleg ca ai trecut peste scoala de soferi??

scuze dar nu m-am putut abtine

Ontopic: Dauneaza...dar nu la fel de mult ca la o dacie

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Batranii, nu vorbeau ei prostii.

Eu zic ca diferenta intre miscarea pe loc a volanului si cea usor in mers nu da o uzara mult mai mare dar da o uzura in plus... dar in primul rand este mai elegant si mai profi sa misti de volan cat te misti. De aici recunosti soferii de conducatorii auto.  ;) Oberva in trafic si o sa vezi ca un sofer profesionist nu face niciodata manevra asta stand pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evitati virajul pe loc... DAR

Sub nici o forma nu virati cu masina franata!!! Distrugeti etrierele si articulatiile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e logic rand! ce fac cu a mea cu cutie automata, daca nu am piciorul pe frana si sunt pe loc drept, panta sau rampa usoara da s-o ia din loc, deci sunt foarte multe situatii in care virez cu frana!

Eu totusi sper ca masinutele noastre sa ne tina cat mai mult, fiabilitatea lor si conceptul cred ca a fost facut pentru soferi mai slabi decat romanasii nostri!

Am mai spus in alt post ca tinerelele sau batranelele noastre sunt la noi ca la azil, noi le bibilim, pe cand altii le forjeaza si nu-mi spune ca sunt mai buni conducatori auto decat noi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt multe situatii in care faci asta, ai sa vezi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma sa fim serioshi doar nu o sa o tzii 20. numai tata a avut o dacie din 80 care shi in 2004 mergea cu 140 km/h lejer. a avut grija maxima de ea 20 shi ceva de ani, dupa care a dat-o la un var de al meu. tata shi-a tras logan :) shi varumeo in a doua zi a implantat-o intr-un gard. shi in ziua de azi cand o vede il doare inima :).

nu zic sa nu avem grija de ele, dar nici asha ieshit din cale afara. devine obsesie pana la urma, shi pana la urma ar face ceva bani shi cei cu piese auto :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now