Matrixxx

E posibil sa fie chiar asa ?...Ne intoarcem in curind in Stone Age ?

35 posts in this topic

nu e un scenariu..., din pacate.

totul e ca in acel "joc" caritas. cine ia printre primii, ia de la toti ceilalti, care vor ramine cu buza umflata....

rezervele de petrol si de gaz (inca) cresc cu avansarea tehnologica, insa cererea de energie creste inimaginabil si dramatic mai mult.

nu exista solutii ca cererea de energie sa fie sustinuta pe termen de 10-15 ani, in conditiile actuale de dezvoltare. pur si simplu , NU EXISTA!

deci : se va reduce cererea de energie. de unde ? de la cei care NU pot misca in front ! cine sint astia ? pai cei care n-au ARMATA. forta bruta va decide !

sacrificatii , pina acum, sint africanii.

urmeaza india, china.

europa, daca se aliaza cu rusii, va ramine printre ultimii supravietuitori, impreuna cu sua.

oricum, peste ceva timp, populatia globului va TREBUI sa scada (se va muri de foame). si cei care vor muri de foame vor incerca sa nu mai moara, deci razboi. si va fi un razboi care sa ia vieti muuuuulte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mah, a dat pesimismul in voi, ceva de groaza...

Solutii energetice cu combustibil reinnoinbili (gen energie solara, geotermala, etc. - atentie!, nu eoliana, ca aia nu e bine sa luam prea multa), inlocuitoare a combustibililor fosili, exista deja. Nu se aplica ca nu se vrea, dar la momentul X nu va fi nici o problema...

Dupa mine, ala va fi un moment binecuvantat. De ce?

1. - Planeta asta va reincepe sa respire, scapata de povara "fumurilor" combustibililor fosili.

2. - Toti aia care se imbraca in cearceafuri, nu au muncit in viata lor, stau in prispa casei lor din chirpici in desert cat e ziua de lunga si ii dau inainte cu jihadul si cu planurile lor teroriste NU VOR MAI CONTA asa de mult cum o fac acum. Acum sunt smecheri ca au petrol, si americanu le da arme ca il vrea. Si daca nu ii da americanu, ii da rusul, ca si ala vrea petrol. A, si chinezul vrea.

Cand se va termina cu OPEC-ul (pe motiv de lipsa obiectului de activitate), planeta asta va intra intr-o era de dezvoltare fantastica.

3. - Tot de astia din urma si puturosenia lor ancestrala se leaga si aspectul cu muritul de foame. Astia aproape 7 miliarde cati suntem nu sunt nici pe departe cifra critica de sustenatie a planetei. Doar in conditiile actuale, cand miliarde stau si o freaca aiurea in prispa.

Insa mai avem de rabdat, chestiunea apocaliptica cu "nu mai exista petrol decat pt. 50 de ani" este fabricata, in realitate cifra depaseste 200 ani, la consumul anului 2002 (atunci a fost facut un studiu, care binenteles nu a "transpirat" in presa, ca nu era bine.)

PS - Nu spun ca nu e bine sa incepem sa gandim gospodareste de pe acum, dar nici in halul sa ajungi sa iti tai ouale/scoti ovarele ca sa nu mai faci copii, ca sa nu moara de foame in 2080...

Cunosc pe cineva care si-a facut o casa, si, cand a ajuns la faza cu trasul gazelor, cu proiect, cu avize ISCIR si alte k k turi, s-a enervat si si-a pus panouri solare pe casa, instalatie electrica desteapta si a renuntat complet la gaze. Are acum totul pe electric, si o duce omul bine mersi, nu plateste facturi la gaze (are racordare la Electrica, insa si acolo are mai putin ca mine la apartament de 2 camere).

Deci, se poate. A, si statul iti da 90% (nouazeci!) din pretul unei astfel de instalatii inapoi. Momentan legea este in standby, dar cand vin fondurile o sa intre in paine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

in realitate cifra nu depaseste 25 de ani la consumul prevazut (in crestere).

la consumul actual (daca s-ar mentine ca in 2006) ar mai fi vreo 115 ani.

in ceea ce priveste energia, a fi optimist = a fi nepasator cu generatiile urmatoare.

(poate imi explica cineva cum va zbura un avion folosind energii curate)

pentru a asigura nepotilor si stranepotilor citeva decenii in plus acestia ar trebui sa traiasca in europa , intr-o tara cu forta militara mare, cu potential agricol, cu o democratie reala, si sa munceasca in domenii care se dezvolta in timp de criza. (medicina,armata,agricultura,politica, ENERGIE)

noi vom avea bafta sa murim pe timp de pace. copiii nostri, poate la fel, dar copiii copiilor lor NU.

franta, elvetia. deocamdata cam atit vad ok ca locuri unde se va supravietui cit de cit mai bine.

daca vreti ca urmasii dv sa va pomeneasca la fiecare masa, faceti un pas greu de facut : schimbati locatia.

offtopic: topicul asta suna ca o melodie de dans la o inmormintare.

sint atit de multe de spus si atit de importante, incit ar trebui sters.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

(poate imi explica cineva cum va zbura un avion folosind energii curate)

...

Stii ce a zis un birjar cand a vazut primul tramvai?

"Cred ca iar am baut prea mult, ca asa ceva nu are cum sa existe, iar daca exista nu are cum sa se miste asa. Ca NU ARE CAI!"

Deci, doar pentru faptul ca noi nu avem explicatia aia nu inseamna ca ea nu exista.... Sau crezi cumva ca omenirea si-a atins apogeul tehnologic?

Revenind la criza petrolului. Stiti cand a fost cea mai grava criza din istorie? In anii '70. Dar a fost grava, mult mai grava decat isi poate inchipui cineva... Ceea ce este acum un articolu apocaliptic pe un blog oarecare era atunci realitatea cruda si nemiloasa a intregii planete. Ce a rezultat in urma acelei crize? Pai un imens pas tehnologic inainte in industria de masini. Sio alte cateva la fel de importante in dezvoltarea de solutii alternative. Care, repet, exista, dar stau dosite pentru moment. Cum a sta 20 de ani si becul economic, cum au stat si altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce bine ca esti fericit.

tehnologia se dezvolta cu energie , bani si creier. energie nu mai este.

lucrez de 21 de ani la total, si prin natura meseriei, stiu (nu cred, STIU)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a spus nimeni ca sunt fericit. Vicisitudinile vietii ma apasa ca pe oricare care are o familie, copil, chirie, facturi de platit. Dar asta nu ma impiedica sa gandesc pozitiv. Nu, si nu sunt un naiv.

Ai urmarit clipul pana la capat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-l pot accesa prin serverul totalului.......

acu sint la munca.....si ma tot uit prin niste hirtii unde scrie ca esti MULT PREA POZITIV !

la rascrucea dintre ani, cind imi ardea buza de-un wisky tocmai aflam ca dam afara oameni. multi.

sa nu crezi ca din cauza crizei, nuuuu. din cauza ca vesticii vor sa ocupe toate locurile in aceasta industrie.

s-a terminat cu romanii, rusii, croatii si mai ales cu alte natii din afara europei. sa vedem io cit mai rezist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu.. :D Daia ne polemizam singuri pe aici :D

O sa il vezi de acasa. Este despre o masina de 21.600 de dolari (pretul de leasing, ddp e mai mic.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarta-mi ignoranta, TOTAL e o firma in domeniul petrolifer?

Da-mi voie sa iti zic ca hartiile tale nu sunt deloc obiective... In sensul macro, nu ca 2+2 nu ar face 4.

Cat timp guvernele sunt controlate de companiile petrolifere (sau echivalentele gen Gazprom), nu ne vom elibera ;)

Chiar mi s-ar fi parut ciudat ca cineva care lucreaza pt. o astfel de companie sa nu "arunce gaz pe foc" :D, si sa scrie lucruri ca postul numarul 2 de pe acest topic...  ;)

"Dupa noi POTOPUL!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

total e petromul frantei. am lucrat si cu shell si cu exxon (mobile0

io stiu ce trimit la paris (evaluari) si stiu si ce se prezinta actionarilor.

noi spunem ca nu mai e, iar ei, ca pe vremea lu' ceasca, le spun actionarilor ca e din belsug.

2+2 intotdeauna fac 4. politica e sa se spuna ca este din belsug, nu sa se spuna adevarul.

la fel e si la celelalte companii petroliere.

chiar companiile petroliere SUPRAEVALUEAZA. nu subevalueaza. mai mult nu pot zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pana da faliment si raman actionarii cu buza umflata.

Am vazut testul cu Honda FCX Clarity si toata problema este de pretul combustibilului, in California H2ul este subventionat astfel 1kg H2=1 galon benzina DAR in restul statelor pretul este de 7-8$/kg, astfel masina nu mai este asa rentabila, mai trebuie spus ca autonomia este mica ~~ `450km cu 4.1 kg/H2, consumul real este insa ceva mai mare, 1kg=100km, iar la un pret de 8$/kg cat este pretul real acum inseamna un echivalent de 10% pe benzina, orice masina de pana in 2T @2500cmc consuma 10% in afara orasului. Masina devine rentabila doar in cazul in care 1kg H2= 1E, atunci este cu adevarat rentabila si se poate amortiza investitia. Ca sa nu mai vb de faptul ca FCXul nu este de vanzare, aceasta masina se poate inchiria in SUA cu 600$/luna DAR nu este de vanzare, numai motorul costa 70K $ deci masina costa probabil peste 100K $, asta numai pt a fii fabricata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai atuncia sa faca cu ea cum face vw audi cu Bugatti Veyron. ei o vand cu 1,2 mil shi de fapt constructzia ei costa in jur de vreo 5 mil.

explicatzia??? cica ii mai ieftin decat sa concurezi in F1. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit undeva de curand ca daca omul ar disparea de pe pamant in maxim 50 de ani planeta s-ar reface complet. Cred ca si daca vor disparea rezervele de combustibili fosili in 50 de ani (ceea ce nu cred)tot se va gasi un inlocuitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se vede treaba ca nu ati citit(nu ati avut rabdarea) sa cititi tot ce scrie in linkul pe care vi l-am trimis, mie mi-a luat o noapte intreaga sa-mi formez o opinie, care din pacate este pesimista, doar iurlix observ ca stie ce spune.

- ÃŽn primul rând consumul de petrol creÅŸte cu minim 2,5 % pe an. ÃŽn 2004 s-a ajuns chiar la 3,8 %. Consumul nu va creÅŸte până când se va termina tot petrolul. Ar fi absurd. Consumul va atinge un vârf după care se va diminua treptat. Apogeul petrolului e mai important decât orice altceva (chiar ÅŸi decât momentul când nu va mai fi petrol deloc) pentru că imediat după vârf va începe declinul.  Nu ne interesează că peste 50 de ani sau 100 va mai fi petrol, daca preÅ£ul lui va fi cât cel al aurului. Ne interesează că peste 10 ani preÅ£ul lui va fi de 5-6 ori mai mare decât cel actual. La 200-300 de dolari barilul, lumea(pe care o stim) va înceta să se mai învârtească.

- De aproape 15 ani nici un stat OPEC nu ÅŸi-a micÅŸorat cifrele deÅŸi se extrag 28-30 miliarde de barili anual. E important de menÅ£ionat că regulile OPEC spun că un stat membru are voie să extragă ÅŸi să exporte o cantitate fixă în funcÅ£ie de rezerva statului respectiv. AÅŸa că pentru a-ÅŸi mării cota fiecare Å£ara membră OPEC ÅŸi-a dublat pur ÅŸi simplu estimarile în perioada 1983-1989. BineînÅ£eles fără nici o bază reală. Arabia Saudita a ajuns de la 170 GBarili la 260 GBarili, Irakul de la 47 Gbarili la 100 Gbarili.

Åži culmea industria petrolieră îÅŸi bazează estimările pe aceste cifre.

- Există dovezi puternice că, criza energetică care vine, nu poate fi "rezolvată" prin dezvoltarea de resurse regenerabile ca energia solară, vânt, biomase.

- Carburantul pentru transport ÅŸi pentru industrie va începe să se scumpească rapid.

Petrolul are în jur de 500.000 de întrebuinÅ£ări. Mase plastice, fertilizatori, detergenÅ£i, izolatori, medicamente, asfalt, vopseluri, solvenÅ£i, în general petrochimie. Dar cea mai importantă întrebuinÅ£are e în transporturi. De transport depinde toată economia mondială. Åži mai ales globalizarea.

Cu alte cuvinte viaţa va fi foarte scumpa. Iniţial. Şi nu e vorba de inflaţie. Nu acesta e cuvântul.

    Ca să înÅ£elegem perfect să facem o analogie. Corpul uman conÅ£ine în jur de 70% apă. Corpul unui om de 80 de kilograme conÅ£ine aproximativ 56 litri de apă. Deoarece apa este esenÅ£ială pentru funcÅ£ionarea corpului uman, omul nu trebuie să piardă toată apa din organism înainte de a colapsa din cauza deshidratării. O pierdere de 4-5 litri e deajuns.

Mare lucru. Dacă preÅ£ul la combustibil o să urce, o să îmi iau o maÅŸină hibrid, bicicletă sau o să merg pe jos. De ce m-aÅŸ îngrijora?

ÃŽn practică, simplificând lucrurile, dacă vârful producÅ£iei petrolului ar fi fost să zicem în 2000, atunci producÅ£ia în 2020 ar trebuii să se întoarcă la valorile din 1980, dar între timp populaÅ£ia s-a dublat.    Aproape toate activităÅ£ile umane de la transport, manufacturare, producere de energie electrică până la producÅ£ia de mâncare ÅŸi apă sunt legate direct de rezervele de petrol ÅŸi gaz natural. Agricultura bazată pe petrol este responsabilă pentru explozia demografică din ultimul secol de la 1,4 miliarde la peste 6,5 miliarde de oameni. Când producÅ£ia de petrol a urcat, la fel a făcut ÅŸi producÅ£ia de mâncare, apoi cum populaÅ£ia a crescut, a crescut ÅŸi cerea de mâncare care a crescut cererea de petrol. La câţiva ani de la vârful  producÅ£iei de petrol, preÅ£ul mâncării va trece prin tavan pe măsură ce costurile producÅ£iei, transporturilor, depozitări ÅŸi ambalări vor creÅŸte.

- Şi totuşi când se va termina petrolul?

Răspunsul corect: Niciodată. Odată ce preÅ£ul care trebuie plătit pentru al extrage trece de o anumită sumă, nu are rost să mai fie extras. Energia conÅ£inută în barilul extras va fi fost depăÅŸită de energia necesară extracÅ£iei.

- ÃŽn general oamenii se gândesc la soluÅ£ii, dar MOMENTAN nu există soluÅ£ii viabile la scara MACRO, planetara, pentru că în general costurile reale sunt ascunse.  Alternativele au o rată a profitului energetic infimă faÅ£ă de hidrocarburi. Åži în marea majoritate a cazurilor ajung să coste echivalentul a minim 200-500 $/baril. De aceea corporaÅ£iile nu vor începe să investească în energiile alternative decât după ce petrolul va trece de 200 $ / baril. Dar la 200 $ barilul lumea va arăta uÅŸor diferit, nu credeÅ£i?

- Dar la ÅŸtiri situaÅ£ia creÅŸterii preÅ£ului e prezentată ca fiind legată de atacurile teroriste din Irak ÅŸi tensiunile de pe piaÅ£ă, speculatori, etc.

Da, sigur. Åži Bush a invadat Irakul pentru că Saddam era un om rău ÅŸi trebuia pedepsit . AÅŸa spun la ÅŸtiri. Nu pentru că era a doua Å£ară din lume ca rezerve de petrol.  :D

ÃŽn 2025 rezerva de petrol din lume va fi jumătate din ce a fost în momentul de vârf, actual. Aceasta este o evaluare optimistă. Se bazează pe o creÅŸtere masivă a preÅ£ului petrolului ÅŸi pe o scădere corespunzătoare a consumului. Cel mai probabil în 2025 va mai exista 35-40% din petrolul despre care se crede astăzi, în 2005, că mai există.

O scadere chiar ÅŸi foarte mică a producÅ£iei are efecte devastatoare. In 1973 o scădere cu doar 5% a producÅ£iei a făcut preÅ£urile să se mărească de 4 ori. Iar economia mondială s-a oprit temporar. La fel în 1979. Din fericire aceste ÅŸocuri au fost temporare iar motivele erau politice. Acum motivele sunt fizice.

Aceasta este o problemă de fizică ÅŸi nu de economie. Nici o suma de bani, oricât de mare, nu va crea petrol.  Tehnologia nu poate schimba geologia sau legile fizicii.

"SperanÅ£a civilizaÅ£iei noastre în prezent constă în tehnologii pe care nu le deÅ£inem încă"

David Goldstein California Institute of Technology

"The best hope for our civilization lies in technologies that have not yet arisen,"

pentru cine mai are dubii sau pareri personale bine fondate - dar nu are timp sa citeasca TOT - http://www.petrol.home.ro/main.htm

Nu este pesimism, este realism din pacate.

Fuga la pompa de alimentare, ca ne place sa traim bine, mincarea o luam din supermarketuri(nu ca bunicii nostrii care naduseau cu lopata in mina)...Oricum, am realizat cea mai mare tampenie planetara: consumam TOATE resursele naturale ca sa facem un morman urias de junk-uri de tot felul...

O sa fie interesant de povestit urmasilor care vor pretui mincarea si APA cum consumam noi 20 litri de apa la fiecare functionare a wc-urilor. Dar e bine, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mare zarva pentru niste simple speculatii...

A fost toata planeta explorata si nu s-au mai gasit zacaminte de petrol? Si chiar daca o sa se termine petrolul in curand daca s-a ajuns la teleportare si clonare, n-or sa gaseasca ei ceva care inlocuieste petrolul? ma indoiesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt convins ca se va gasi o alta sursa de energie. De ce? Pentru ca petrolul a fost descoperit acu aproximativ 100 si ceva de ani, iar utilizarea lui excesiva a inceput abia acum vreo 60-80 de ani. Problema care determina aceasta â€criza a energiei†este interesul â€puternicilor†de a nu pierde inca controlul pana nu si-au dezvoltat alte parghii. Unde au inceput sa apara noile variante energetice, cu cele mai agresive manifestari de promovare? In statele mari consumatoare de petrol. Unde au fost in fapt aparute primele variante energetice? In statele mai sarace. In Romania exista inca din anii 30-40 un brevet de inventie pentru folosirea unui alt combustibil decat petrolul. In India sau prin alte state asiatice au aparut inventii inregistrate pentru folosirea altor surse de energie. La Bursa de Marfuri din RO, am citit recent ca ar fi la vanzare un brevet pentru o alta inventie de acest gen.

Cautati pe youtube.com si veti gasi multe alte solutii. Iata un exemplu http://www.youtube.com/watch?v=LdNolv9iNAI

Deci variante exista. Nu exista inca interesul. Iar aparitiile mediatice care starnesc panica si groaza sunt clar determinate pentru a nu pierde acest control al puterii.

Chiar daca rezervele de petrol sunt pe terminate, si chiar daca se vor termina aceste rezerve, nu este nici in interesul â€puternicilor†sa piarda controlul complet. Deci exact atunci cand se va crede ca lumea e gata de colaps, se va afla ca s-a descoperit de catre cine stie ce cercetatori din vreun stat mare ca avem o noua sursa de energie care e mai neepuizabila decat petrolul, dar care nu o pot gestiona decat â€unii cu mai multi muschi†adica cei care au reusit sa o si gaseasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu de energie vom duce lipsa (reactoarele nucleare pot suplini  cu brio, si chiar pot depasi nevoile de energie electrica) ci de petrol. sint atitea chestii pe lumea asta care NU MERG DECIT CU PETROL incit va fi IMPOSIBIL de inlocuit petrolul cu altceva. ginditi-va la posibilitatile REALE ale economiei mondiale.

pe urmatorii 2-300 de ani energia atomica va fi singura care ne va asigura viata pe terra.

incercati si ginditi-va cum vor fi toate fara combustibili petrolieri. luati-le pe rind, vedeti cantitatea , vedeti masura in care sintem dependenti de acel lucru, si apoi beti un wisky, doua, trei, zece.

io zic sa inchidem topicul.

e "criminal" sa ucid cu nonsalanta sperante......

Share this post


Link to post
Share on other sites

in fara de iulirx, nu a inteles nimeni nimic... deci, ducind o viata de huzur,va las sa sperati in continuare ca din ziua in care se va "descoperi" o sursa echivalenta cu petrolul - a doua zi va fi si implementata si gata, am scapat cu totii. Acea sursa (care nu exista) , ca sa fie implementata MACRO, va trebui sa apeleze tot la PETROL ca sa fie construita (derivate, mase plastice, electronica, transport de materiale si multe alte subansamble)...

Topicul se poate inchide, am vrut doar sa vad daca aceasta constiinta de Negare a realitatii (si sperante prostesti cu surse alternative la Petrol) este adinc implementata in individ ca si in guverne. Copii copiilor nostri vor decide daca ceea ce am facut stupid pe aceasta planeta amarita a fost doar pentru Binele lor.

Acelasi Matrixxx.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cam ce-ar trebui sa facem? Iti  zic si eu, fara sa fiu ironic sau malitios, ca omenirea va disparea (cel putin eu sant convins) si ca totul este trecator.Ca planeta are cicluri si noi santem doar unul dintre ele. Cred cu convingere ca omul este prin esenta egoist. Nu cred ca cineva ar consuma mai putin sau ar face ceva  dupa ce a citit asta.  Ce altceva decat "NASOL" s-ar putea spune ca raspuns la toate informatiile alea?

Copii copiilor nostri o sa suga si ei din planeta cum de altfel au facut-o si bunicii bunicilor nostrii.Ca devine din ce in ce mai rau asta e alta mancare de peste dar cred ca e ceva firesc in aceasta lume bolnava care este totusi...casa noastra a tuturor.

Referitor la intrebarea topicului cred ca vom disparea. Sau cum spui tu, ne vom intoarce in epoca de piatra.

PS: Luati-o ca pe o opinie nu foarte documentata bazata doar pe ce stiu eu din auzite/vazute. Din cate stiu acesti combustibili fosili sunt rezultatul  descompunerii materiei organice de acum cateva milioane de ani. Nu mi s-ar parea extraordinar ca in viitor sa se poata accelera descompunerea unei chestii din acel timp si sa se obtina ceva similar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ acelasi Matrixxx (I'm a fan, you know):

Poate unii au inteles dar nu vor sa isi piarda speranta.

Ai cateva exprimari dure la adresa noastra, a celorlalti :D, doar pt. ca ne-am permis alta viziunea asupra viitorului, diferita de razboaie mondiale, moarte a miliarde de oameni din cauza foamei, apocalipsa. Si nu prea e corect un astfel de tratament ;)...

Sa iti doresc sa duci viata mea de huzur? Nu cred ca vrei. :P Sa cred ca in loc de speranta din ochii mei, cand ma uit la propriul copil, vezi doar indoctrinarea si indobitocirea la care am fost supus - si care a prins?

Cat despre ceea ce face stupid cu plantea, sunt sigur ca vei trage T5-ul tau pe margine, si nu vei mai merge cu el, facand in acest mod ceva responsabil, ne-stupid, pt. a ajuta atat cat poti un viitor bun al planetei :P. Eu unul nu pot renunta - inca - la masina, insa misc si eu cum pot pe planul celalalt, eco, de la bradul de sarbatori, curatarea gunoaielor pe care le gasesc peste tot in jurul meu, renuntarea de ceva timp la ambalaje neeco, schimbat toate becurile din casa demult, grija la toate consumurile mele, etc.

A, si am renuntat sa merg cu avionul :D

No offence, ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragul meu muadDib, am vrut sa spun prin tot ce am scris ca dupa ce am citit acele informatii si rapoarte, am un spin in suflet si in creier...

Asa sint eu, mai sarcastic, insa sufletul e foarte bun, poate chiar prea bun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragul meu muadDib, am vrut sa spun prin tot ce am scris ca dupa ce am citit acele informatii si rapoarte, am un spin in suflet si in creier...

Asa sint eu, mai sarcastic, insa sufletul e foarte bun, poate chiar prea bun...

Stiu, stiu, ca altfel iti puneam pe carca... ;)

Eu unul nu imi permit sa imi pierd speranta. Nu am cum. Altfel cum as mai avea puterea sa trag inainte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.daca....

am lua-o de la capat in numai 1 miliard de oameni pe terra

si daca....

am gestiona ce-a mai ramas inteligent

si daca....

am investi in viitor mai mult decit in prezent

ATUNCI AM AVEA O SCAPARE.

(vedeti : ce speranta e asta care presupune doar 1 miliard de oameni pe terra.)

desi e la moda sa spunem ca "prin noi" lumea o va duce mai bine, tin sa va spun ca io nu cred o iota din ideea asta.

lumea o duce din ce in ce mai prost si o va duce asa pina la infinit. nu exista o bariera de jos.

cind a-tot-puternicii din lume vor vedea ca chiar ei vor avea probleme, atunci se va face ceva. dar ceva-ul ala nu e spre binele nostru.

(vezi punctul 1)

noi, doar trebuie sa incercam sa ne indeplinim cit mai multe dorinte. adica sa fim in drum spre fericire.

p.s. cind vin acasa o sa merg cu masina , nu conteaza - si in jurul blocului- pina ma plictisesc (da,da...) ca sa ma prina sfirsitul lumii la volan in volvo. matrixx, unde ai zis ca e circuitul ala ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now