volvo

ce este acela un vadis?

62 posts in this topic

@matrixxx,multumesc frumos am rezolvat problema insa acum am alta azi dimineata cind am coborit la masina ma luat inima si doua smocuri de par mi-au cazut instantaneu,oglinda stinga zob cred ca un baiat bun pt ca cu masina nu putea sa ajunga sa o atinga era pusa pe trotuar paralela cu bordura(destul de inalta)ca sa ajunga la ea dadea in bordura si atunci ar fi atins si caroseria :angry5: :angry5: :angryfire: :angryfire:.

acum problema e alta cum reusesc sa vad in vadis exact(codul) ce tip de oglinda am pt ca sunt o multime de variante am introdus si VIN si altceva exista posibilitatea ca vin sa ramina memorat in vadis eu trebuie sa il introduc de cite ori deschid vadis

va multumesc si va sunt recunoscator pt raspunsurile deja primite si care au fost de ajutor ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tip de oglinda ai? retractabila electric sau nu, cu lumina sau nu??

iti dau eu codul...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tip de oglinda ai? retractabila electric sau nu, cu lumina sau nu??

iti dau eu codul...

M.

NU E RETRACTABILA ELECTRIC SI NICI LUMINA NU ARE,

DECIT REGLAJ ELECTRIC SI INCALZIRE,SIMPLA NEAGRA FARA CROMATURI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci... Oglinda stanga - doar cu memorie se poate comanda, citez din VADIS:

"Rear view mirror without memory is not stocked. Order mirror with memory".

Asadar, oglinda stanga - 30634905 - 1331RON.

In plus, trebuie comandata si sticla (nu vine in pretul de mai sus) - 8650148 - 330RON

Ambele vin in 4 zile lucratoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum pot pune vadis-ul in functiune avand in vedere ca eu nu am mufa de diagnoza...ciudat...taote 440 de dupa 93 au mufa...a mea e din 91...

Se poate adapta una scotand fire din ECU sau sunt mufe speciale care se adapteaza direct pe ECU...

Ma incanta mult ideea cu vadis-ul dar am un gol in suflet cand ma gandesc la mufa de diagnoza...

Aveti vreo idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce face cu VADIS-ul in afara de a-l citi, pt. ca nu ai VCT2000-ul (care se conecteaza intra VADIS si masina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pot scoate firele din ECU spre mufa de diagnoza si asstfel sa il bag pe vadis...Sau macar sa Bag undeva calculatorul direct pe ECU sau ECU pe calculator...

Trebuie sa fie ceva...un sistem de control al ECU-ului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur ca poti scoate ECU si diagnostica cu un pc. Intrabarea este, ai interfata seriala de comunicatie? Si daca ai, stii ce protocol se foloseste?

  De ce crezi ca sunt asa scumpe sculele de diagnoza? Pentru ca softul ala e facut de programatori platiti iar hardware-ul de comunicare e facut tot de oameni platiti....

  Deci raspunsul este: "exista un sistem de control al ECU" dar daca nu ai bani sa-l cumperi, stii programare, protocoale de comunicatie si electronica sa-l faci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da-mi o idee de unde as putea gasi asa ceva si cam la ce pret ar fi...am curaj sa ma apuc de treaba dar din pacate nu am notiunile necesare...

daca dasesc un cap lunminat care sa ma indrume...ofer eu munca bruta...numai sa iasa treaba buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

VADIS  merge si pe sistemul operatic windous Vista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

VADIS  merge si pe sistemul operatic windous Vista?

Dap  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daniele, vezi ca am mai raspuns odata la asta...

"vezi ca ai un fisier INFO acolo, il deschizi cu Notepad si ai toate informatiile necesare despre instalare, inclusiv user si parola.

Daca nu ai fisierul respectiv, spune aici si il caut eu. Are citiva Kb, nu e mare."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Symptom si toate cele le completezi TU ca mecanic la diagnoza ;D Nu cauti nimic dupa ele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, sunt nou pe aici daca nu am scris unde trebuia scuzele mele.

tocmai am achizitionat un s80 2001 benzina(3.0:)), ideea e ca am citit ce ati scris despre vadis am urmat indicatiile voastre si acum astept sa se descarce. Intrebarea mea este o sa ma pot conecta cu laptop la masina? am vazut ca in stanga jos are o mufa mai lata asa nu prea mi-am dat seama inca pt ce este si daca da e sigura treaba? (auzisem povesti ca se poate arde computerul de bord daca programul nu e original si din astea

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit printre noi, in primul rind.

In al doilea rind, cel mai bine pentru tine e sa folosesti Vadis-ul doar pentru informare proprie.  Iar intre Vadis si...mufa din masina ta trebuie sa existe o Interfata - care este destul de scumpa ca sa o folosesti doar pentru uz personal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt a conecta VADIS la masina trebuie VCT2000 care oricum a iesit din uz, acum se foloseste VIDA iar intervata se numeste DICE .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok va multumesc, era mai mult o curiozitate..... si ideea era ca nu stiam care-i faza cu mufa aceea

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva cu eroarea asta: internal ID VCC-045511.SB23-425 ?

Apare in program cand dau pe link catre o componenta.

Cred ca e vorba de un buletin de update care lipseste. Nu l-am gasit nici in Vida 2008. Poate in Vida2010?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca un re-install, sigur este ceva corupt si nu scapi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eroarea apare uneori (rar)in link-uri de genul "see updated component", "see modified adjustment for new...", etc. Culmea, la ce e mai interesant.

Uneori imi spune "service buletin no:***, missing. Contact your administrator."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now