Brava

Politia Comunitara ... Habar nu au pe ce lume traiesc !!!

64 posts in this topic

Alexandra, PV este obligatoriu sa cuprinda CNP si multe alte date, studiaza legea. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar martorul poate declara doar ca nu ai vrut sa semnezi PV-ul...nu e martor ocular al savarsirii contraventiei, deci in instanta e nula depozitia lui...ramane tot cuvantul lui contra cuvantului tau....

Deci vine Garcea la mine si imi face PV ca tip si rag...nu vreau sa semnez si il cheama pe unul care a aparut dupa 15 minute...Dom`le, esti martor ca nu vrea sa semneze PV?..Da...Bravo...si?Pai asa isi cheama gaborii toate cunostiintele sa fie martori la toate PV-urile pe care le fac ei nashpa ca sa indeplineasca planul la amenzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok am sa intreb avocatul familiei  ;D Sa vedem atunci ce mai zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos, din cate stiu eu, se mai poate  cere si inlocuirea amnezii cu sanctiunea avertisment pentru ca fapta nu prezinta un grad de pericol social ridicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Cred ca articolul arata destul de clar lipsa caror mentiuni atrage nulitatea procesului verbal.Cum de altfel,daca tot stii atat de bine sa interpretezi o lege,cred ca iti dai seama ca enumerarea este limitativa.

Cu privire la martor,nelu a spus ce era de spus.Lui Vadim ii ramane sa demonstreze in instanta ca martora nu a fost prezenta la intocmirea procesului verbal,lucru ca va putea fi dovedit usor daca martora e chemata in instanta si declara ca ea nu a fost acolo sau ca nu ea a semnat.Iar daca sustine in continuare ca a fost de fata la intocmirea PV,o poate da in judecata pentru marturie mincinoasa.

Imi cer scuze ca ma repet,dar se pare ca forumul se cam citeste printre randuri si fiecare se leaga de o fraza fara a tine cont de contextul in care a fost incadrata.

Si da,tommytza,oricine de pe strada poate fi luat ca martor ca tu nu ai vrut sa semnezi procesul verbal.Nelu spune si ce rol are acest martor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alexandra,am impresia ca tu prea tii cu ursu`..:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa nu ma mai amintiti conjunctural, ca deja sughit des!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nelu. Tu ai face un proces verbal fara prezenta unui document de identitate??

Eu cred ca acest proces verbal, care contine o sumedenie de nereguli, va fi declarat nul in instanta, fara doar si poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contestatia o sa fie facuta de un avocat , pentru ca asa a decis tata . Amenda nu este maxim 500 de lei , in PV scria ceva de genu : sanctionat conforum legii 61 , numai stiu ce articol care zicea asa : Amenda de la 200 - 1000 lei .

esti/sunteti vinovat/i de tulburarea linistii locuitorilor

Ok , sa zicem ca ii deranjam , dar 1 ora maxim 2 ore pe zi nu cred ca este un capat de tara !!! sa nu zic ca au venit odata cand erau 2 persoane si au amenintat cu amenda  ??? Actele la control !! respectivii au dat actele , la care Politaiu : hai plecati de aici ca sa nu va dau amenda !!! Amenda ca ce , ca stam ? AI vre-o problema cu asta ?  ??? , ma rog si tot felul de aere de superioritate .

2. aici nu este vorba de nicio amenintare, ti s a adus la cunostinta procedura. martorul ocular, poate fi si martor asistent (nu si invers) adica daca nu vrei sa semnezi procesul verbal, pentru a nu mai pierde timpul in asteptarea unui trecator pentru a l solicita ca martor asistent la refuzul tau de a lua la cunostinta continutul procesului verbal, agentul constatator, poate apela la unul dintre martorii oculari, pentru completarea ulterioara a procesului verbal, cu mentiunile corespunzatoare.

Eu o iau ca pe o amenintare , pentru ca a sunat ceva de genu : Nu ai ce sa-mi faci , eu sunt Poitist iti pun in cap pe oricine vreau eu si tot pe mine o sa ma creada .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tin cu ursu(si sa ma scuze membrul forumului ca-l  fac sa sughita din nou:P),am vrut doar sa dau un sfat corect si practic.nu cred ca daca am comentat situatia din punct de vedere juridic,il incriminez pe Vadim sau mai stiu eu ce altceva.Doar ca trebuie fiecare din noi sa stie cand a gresit si cu ce.Plus ca i-am spus lui Vadim ce ar trebui sa faca in instanta si in ce situatii ar avea castig de cauza.Dar trebuie sa tinem cont ca singurul lucru care ar fi in neregula cu PV,ar putea fi martora respectiva;nu data gresita a eliberarii buletinului sau cifra gresita din CNP-ul martorei.

@Volvo460. Astept parerea avocatului familiei  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pun pariu ca Vadim castiga  ;D. In data de xx.xx.2009, iti dovedesc ca nu eram in locatia respectiva, am 20 de martori care sustin ca eram la ....peshte,  asadar tu nu imi puteai completa procesul verbal, decat in absenta mea. PROCES VERBAL NUL

Nu va invata nimic la scoala aia  :D;D . Una din problemele din tara noastra scumpa si draga, este faptul ca legea, este interpretabila si fiecare o face cum doreste (avem o lege cu foarte multe portite de scapare).

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Eh, cu scoala... las' ca poate ii invata mai bine pe altii la particulare.

2) Instanta NU il va crede pe Vadim si alti 20 de "martori"... care nici nu stiu daca exista, ca a fost el in alta parte din moment ce, in primul rand POLITIA fost acolo, si in al doilea rand VECINII. Ok, vine Vadim si zice cu 20 de martori ca a fost la peste, si vin ceilalti 15 vecini care au facut petitia si organele de Politie care au fost de 3 ori deja acolo. Ghici cui i se da dreptate !

@Nelu, pe tine tot asa "nimic" nu te-au invatat la scoala se pare... trist, de ce mai facem facutate oare ?!

@Ursu: hai si tu cu o parere ca nici pe tine nu te-au invatat nimic la facultate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in data de 5 Feb, sa zicem data din procesul verbal (bineinteles gresit trecuta)Vadim a fost la intrunirea Volvo-club (chiar a fost, pot sa fiu martor  ;D si eu si inca 20 de gagici din Fabaria), cum pot spune cei 15 vecini ca l-au auzit pe Vadim cum "urla si se tavalea pe jos"? Mint....ei l-au vazut pe 4 Feb (nu pe 5 cand a fost incheiat PV) dar prostul de politist a incheiat procesul verbal, conform celor scrise de manuta lui in data de 5 Feb.  Data in care vecinii....sigur nu l-au vazut ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din cate am inteles, Vadim a fost legitimat de Politie. Mai precis si-a dat singur datele. Pe baza acelor date a fost intocmit procesul verbal. Bon.

    Deci, singurul mod ca Vadim sa castige, mai precis sa i se anuleze amenda, e ca Politia sa nu reuseasca sa o aduca pe "martora" de urechi in sala ca respectiva sa confirme ca a dat cu subsemnatul pe procesul verbal incheiat IN FATA lui Vadim.

    Treaba e simpla dupa parerea mea de-aici incolo. N-o aduce, Vadim castiga. O aduce si aia il recunoaste, si recunoaste ca Vadim a refuzat sa semneze, Vadim plateste ;D

    Ce mai tura vura ne invartim in jurul cozii. Stim cu totii ce rahat de tara avem, si cum sunt autoritatile. Eu zic sa asteptam si sa nu ne mai dam atata cu parerea, cu sau fara facultati, si cu sau fara CNP-uri. Astea sunt NIMICURI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460.  Tu cred ca nu intelegi ca vorbesc eu aici.In primul rand nu suntem in situatia de-o spui,in al doilea rand aici nu se da nastere la noi spete cu privire la PV.Vadim a expus o situatie concreta si la ea trebuie sa ne raportam,daca vrem sa-l sfatuim.Si nu-ti mai imagina ca daca atunci sute de martori o sa-i si audieze instanta pe toti si o sa-ti dea tie dreptate.Daca s-ar judeca pe d'astea, am sta la cafea cu criminalii.

Cat desprte studiile mele,sunt aceleasi pe care le-a facut si "avocatul familiei".Daca ar fi sa fie asa de inutile,ar insemna ca nici parerea avocatului tau sa nu aiba vreo relevanta,ca oricum tu stii cel mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu data gresita a eliberarii buletinului sau cifra gresita din CNP-ul martorei.

Tu ai afirmat asta, iar eu ti-am dat o speta.

De cate ori ai fost in instanta???

Si cu asta am incheiat, vad ca a intervenit si Alex si il respect prea mult ca sa mai postez ceva contradictoriu tie. Vroiam sa i explic la telefon dar se pare ca nu doreste sa vorbeasca.

Doresc sa imi cer scuze celor care se simt lezati de cele afirmate de mine.

Oricum eu stiu cine sunt comunitarii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In timpul facultatii fac practica pe langa o avocata,daca e chiar necesar sa se stie asta.Activitatea este obligatorie.Plus ca,la judecatorie merg si in timpul liber in afara orelor de practica.

Si repet,aici nu se dau spete ci era vorba de un caz concret.Iar daca iti solutionez spetele,oricum nu cred ca esti tu cel care le-ar putea corecta si care mi-ar spune varianta corecta.Am vazut ca nu crezi nici ce zice nelu;parerea avocatului familiei presupun ca inca nu o ai de nu ne-ai impartasit-o.Nu inteleg de ce sustii sus si tare ceva ce nu are baza legala?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, cu totii stim cine sunt comunitarii... Si cum ajung sa fie ei acolo.

Nu am intervenit, pur si simplu mi-am dat si eu cu parerea. E o tara libera, si nu e vorba de respect acum sau ca iau pe cineva sub "fusta" mea. Parerile contradictorii sunt bine-venite cat timp sunt constructive. In momentul asta incercam (cred eu) cu totii sa il ajutam pe Vadim. Unii vorbesc in cunostiinta de cauza (SMD), altii isi exprima parerea cum "ar trebui" sa fie, si incearca sa fie optimisti, iar altii citesc legi si dau raspunsuri dupa cum bine ai spus ca se interpreteaza legea. Nu trebuie sa mai dau nume, pentru ca se stie cine si cum. Sincer, facand abstractie de legaturile de orice natura cu cei care au mai raspuns pe acest subiect, personal tind sa-i cred pe nelu si pe Alexandra. El e politist, se intalneste des cu astfel de cazuri, cunoaste legislatie cred eu mai bine decat marea majoritatea celor de pe acest forum, si a venit cu un raspuns clar si la obiect, iar ea tocmai a invatat la facultate lucrul asta si s-a umplut de spete cu procese verbale (mi-a impuiat capu' deja cu ele ;D). Sau crezi ca s-au vorbit, de au ajuns amandoi la aceeasi concluzie ? Ce alte povesti cu pescari si invarteli mai poate suferi situatia, asta e partea a doua.

Lucrurile, dupa mine e destul de clare, si le-am prezentat mai sus. Degeaba discutam atata. Pana nu ajunge Vadim la Judecatorie, si se ajunge la chemarea martorei, ne dam cu parerea DEGEABA si ne certam ca chiorii, ca sa nu zic ca prostii...

La telefon nu aveam cum sa vorbesc deoarece eram plin de ulei pe maini, imi asamblam la loc motorasul de la inchiderea centralizata de care-ti povestisem la intrunire ca se bloca, si aveam de gand sa sun mai incolo dupa ce ma spalam pe maini la toate numerele la care dadusem reject... inclusiv pe al tau. Sau poate eram la buda... sau poate mi-era rau... Deh, acu' e public, vezi-Doamne nu raspund la telefoane ca se contreaza Alexandra pe forum... Nu cred ca-si au locul discutii de genul asta aici sincer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma am cu chestiile astea juridice... dar treaba asta cu adunatul gastii in: scara blocului, in fata scarii, la coltul blocului... nu o prea inteleg.  ???

Eu stau in chirie si platesc bani ptr niste conditii... la fel ar fi fost si daca as fi cumparat apartamentul.

Poate ca la voi nu este cazul... dar este f neplacut sa te strecori in scara blocului printre 15-20 de insi/inse. Isi aduc de baut, fumeaza in casa scarii. Uneori este f neplacut sa intre fum de tigara in casa, chiar daca esti fumator.

Nu mai zic, ca toti peretii sunt plini de urme de picioare, chistoace si flegme pe jos, inscriptii obscene pe pereti.

Cand se strang la coltul blocului sau in fata scarii, a doua zi poti sa dai cu lopata, chistoacele, cojile de seminte, flegmele, pet-urile. In cateva cazuri am trecut si peste cupluri intinse pe mocheta din hol...  ::)

Imi este rusine cand vin musafiri la mine si daca eu vin seara acasa dupa ce am condus 1000 km in ziua aia, chiar nu am chef sa ascult pasurile si necazurile , presarate pe ici colo de serenade obscene, ale baietilor de coltul blocului.

Pana acum am vb cu frumosul cu ei, inca nici nu am ridicat tonul sau ceva, pentru ca ii inteleg, ca sunt tineri. Eu ma pun in locul lor dar ei nu cred ca fac asta.

De obicei daca ti se spune ca deranjezi, probabil ca asa este.  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAIDE sa HAIDEM:

Incadrarea juridica a faptei tale este extrasa din art 2 alin 28 din legea 61/1991 , sau pentru ca ai facut ceea ce ti-a spus tatal tau , te-ai aruncat singur in alin. 33 : " refuzul unei persoane de a da relaÅ£ii pentru stabilirea identităÅ£ii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliÅ£iei, la cererea ori la invitaÅ£ia justificată a organelor de urmărire penală sau de menÅ£inere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuÅ£iilor de serviciu;".

Organul , nu este obligat sa te insoteasca pe tine acasa , sa-i arati toate actele!!!

Vadime!!!! Mai e si aspectul de smecherie, specific varstei , cand daca sunteti mai multi la un loc sunteti fooooooaaaaarrrrrrtttttteeeee tupeisti, tupeul specific varstei, care de multe ori depaseste limitele firescului. POTI SA MA CONTRAZICI? Nu ar fi frumos din partea ta! ;D  .

Faptul ca alegi sau nu sa semnezi procesul verbal, inseamna ca alegi sau nu sa primesti o copie a acestuia, deoarece procesul verbal intocmit, poate fi contestat , conform aceleiasi legi ,  in termen de `15 zile de la comunicare, ( data postei in cazul tau), art 8, iar aceasta plangere va fi sanctionata de catre judecatorie, art 9 .

Continuam discutia asta la o bere, la proxima intalnire.....

@ ALEXANDRA :      nu ma provoca!!! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa mergi singurel , cu jalba in protap la garnizoana, sa iti faci singurel petitia, dai vina pe varsta si teribilism, si o dregi mult mai ieftin si mai usor.

Martorul , are calitatea de asistent la intocmirea PV-ului si nu a constatarii faptei tale. 

@ Alexandra: sa nu fii curioasa cum, datorita unor date completate incorect intr-un inscris oficial , acesta poate fi declarat nul si neavenit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))nu ma incumet sa te provoc,nu am provocat pe nimeni:P

eu am spus ce scrie in lege si ce sanse are Vadim.Si am mai spus ce stiu din practica de asta vara,cand a fost un astfel de caz si avocata mi-a zis ca o greseala de scriere la una din datele a caror lipsa NU atrage nulitatea actului,nu are relevanta.Dupa cum am mai scris,Vadim si martora oricum se vor legitima in fata judecatorului.

Daca se cunosc cazuri in care o serie gresita de buletin sau o cifra gresita din numarul buletinului au atras nulitatea actului,as vrea sa le stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor - actualizata :

Art. 16.- (1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie; posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.

(11) In cazul contravenientilor cetateni straini, persoane fara cetatenie sau cetateni romani cu domiciliul in strainatate, in procesul-verbal vor fi cuprinse si urmatoarele date: seria si numarul pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberarii acestuia si statul emitent.*

(2) Abrogat.*

(3) Abrogat.*

(4) Abrogat.*

(5) In cazul in care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde si numele, prenumele si domiciliul parintilor sau ale altor reprezentanti ori ocrotitori legali ai acestuia.

(6) In situatia in care contravenientul este persoana juridica in procesul-verbal se vor face mentiuni cu privire la denumirea, sediul, numarul de inmatriculare in registrul comertului si codul fiscal ale acesteia, precum si datele de identificare a persoanei care o reprezinta.

(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal

Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Procesul verbal de constatarea a contraventiei se poate anula DOAR in conditiile art 17. Daca nu sunt indeplinite conditiile de anulare, se poate insa solicita instantei inlocuirea sanctiunii primite cu avertisment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Si pe viitor, Vadime, usurel cu hip-hopul la coltu blocului...  :D Cel mult un ipod si 5-6 perechi de casti. Sau mai multe, sa ajunga la toata lumea.

Sau, si mai bine, in casa, la boxele calculatorului la volum mic, cel putin pt. o perioada, pana dau astia de urma Kalasnikoavelor disparute. Cine stie, poate sunteti suspecti de asamblare in scopuri teroriste, si poate vreti sa il dati jos pe Base...

Share this post


Link to post
Share on other sites

7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal

Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Procesul verbal de constatarea a contraventiei se poate anula DOAR in conditiile art 17. Daca nu sunt indeplinite conditiile de anulare, se poate insa solicita instantei inlocuirea sanctiunii primite cu avertisment.

nu, ca e buna legea asta ?

vai de capul lor......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now