Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

440 turbodiesel, ROTO POWER :)

26 posts in this topic

M-a provocat cineva de pe forum, in legatura cu capabilitatile unui 440... un benzinar convins nu dau nume.  :P

Cum ca nu prinde 200km/h, un 440 cu motorul de 1.9td, asa roto, cum e al meu.

Ei bine, poftiti o mica mostra de capabilitate a masinii:

A... nu am apucat sa ii dau a 5-a. :)

P.S> Deci, ce spuneai @Vadim? Ca nu merge cu 140 in a 4-a? Eu vad ca e pe undeva aproape de 160...

Sa te mai vad cu pozelele de la Logan-ul MCV, cu 180km/h...  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aplicand eroarea de Km , bordul este pe cablu nu electronic , deci la 160 sa zicem ca are cam 154 reali => maxim 180 Reali !!!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Binenteles, ca si in testul de mai sus, totul are loc pe o pista special amenajata, in afara drumurilor publice.  ;D

Volvo-club nu incurajeaza nerespectarea legilor tarii.  ::)

PS - Eu vin ca observator, sa filmez! Din diverse unghiuri, invartindu-ma in jurul vostru, ca deh, am 2.0T benzina, si vitezele in discutie aici sunt mizilicuri pt. mine :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pssst ... Costine vine si T5 - ul in curand  :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...un 440 cu motorul de 1.9td, asa roto, cum e al meu...

roto -  te referi la rotary engine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refer la pompa de injectie rotativa... motor clasic, fara electronica. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sa te filmez pe tine MuadDib ca vitezele pe care le prinzi tu sunt mizilicuri pentru mine!  ;)

Apropo, ce poate un 2.0T de 163 Cp? . Eu am 250 Cp si cu greu ajung la 250 km/h (am incercat o singura data).

Share this post


Link to post
Share on other sites

in germania si parca si in romania de curiozitate am mers in spatele loganurilor care mi se pareau ca merg repede...

cel mai rapid era in germania 167 km/h (pe vitezometrul meu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mers cu 460-ul benzina, 1721cmc  cu 185km/h. Bineinteles ca a intrat nevasta in fibrilatii si nu am dat mai mult. Este f posibil sa duca la 200. De motorina nu stiu nimic (oricum nu imi place).

Cat despre logan...1.5 dci, am dat eu unul la o parte sapt trecuta pe Buc-Pitesti. Avea 160km/h. Nu cred ca mai putea prea mult,  160 este o viteza mare si periculoasa pt orice masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mers cu MCV vara trecuta la mare!(nu stiu motorizarea,stiu sigur ca era diesel) .5 persoane plus bagaje full(ca pentru 5 persoane  :D ) . pe autostrada a ajuns la 180 km/h.Acu' nu stiu daca mai putea,dar am vazut cu ochii mei 180 km/h pe vitezometru.Si nu glumesc deloc,daca cineva mi-ar fii spus asta,as fii ras de el zile intregi.

ps,cat de reali eraaaau,nu stiu !  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, daca e adevarat(5 persoane plus bagaje full), felicitari. Sper ca nu ai mers la aspiratie in spatele vreunui M5  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii,a mers cu atat pentru ca eu i-am spus ca e IMPOSIBIL.(urasc pocnitoarele numite golan,pardon logan  :D ). partea super tare e ca nu a trebuit sa dau o bere ca urmare a pierderii pariului,ci o inghetata pentru ca MCV-ul era condus de o femeie.  :D poate e putina misogina fraza,si-mi cer scuze pentru asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil vintul batea din spate (da' batea, nu se juca), erati la vale (da' vale, nu jucarie) si v-au trebuit citeva minute (da' minute, nu gluma) s-ajungeti la viteza asta.

loganul se livreaza cu cauciucuri cu limita de viteza la 140, parca. nu batea nimic, se mai simtea soseaua?

(sa nu-mi zici ca erati la deal si aveati fiecare cite 100 kg ca-mi iau logan - sa-l pun la chei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu a durat prea mult si a venit si raspunsu la care ma asteptam. :D

nu stiu,sunt multe dealuri pe pitesti-bucuresti?

minute?eu zic ca au fost vreo 3 ore,ca d'eh,autostrada e luuunga.  :D

vint nu era,si daca era,clar era sub 180 km/h  :D :D :D

despre cauciucuri nu stiu prea multe,doar ca erau 4.

acu serios,atat a fost !repet,nici eu n-am crezut initial,dar cand femeia a dus acu la 180 ,ce sa-i mai zic?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx, i-ai m-ai facut sa rad  :D    Nu crezi, nu?  :D

alex, nu te contrazice nimeni - probabil ca a fost greu si pentru tine sa vezi acul intepenit de o femeie la 180.  :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

alex, nu te contrazice nimeni - probabil ca a fost greu si pentru tine sa vezi acul intepenit de o femeie la 180.   :slap:

si pe mine m-a amuzat postu lui iulirx ,d'aia am raspuns pe un "ton" amuzant. ;)

nu a fost numai greu,m-am simtit chiar prost. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu zic ca nu cred, insa cred ca arata prea mult vitezometrul.

vitezometrul era la limita superioara, nu ? mie cind la bord arata 260 am pe gps 236....

la logan , probabil, 180 pe vitezometru inseamna 150 -155 pe gps....

ce mi-e greu sa cred e ca a ajuns la viteza asta in mai putin de 2-3 minute....

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil pe gps avea cu 20 km/h mai putin,eu doar v-am spus unde era acu' vitezometrului.stiam si p'atunci ca vitezometru nu arata viteza "corecta"(mi-a aratat kadudu).asta probabil era "asu' din maneca" ,dar la cat s-a chinuit am lasat-o asa,iar daca le-as fii zis de gps ,golanistii fiind ,sigur n-ar fii crezut.  :D

crede-ti ca eu vroiam sa prinda 180 ? nici vorba ! ! !

merg des cu 180 km/h si la ce galagie facea loganu,avea ceva mai bine de 150.  :D

2-3 minute? Dumnezeuleeee ! cred ca ai uitat zero-ul (20-30 minute).  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot bagati off-topicuri, macar asa printre picaturi, mai laudati si masina mea, ca despre ea e vorba aici.  :P

Plus ca eu am mers cu cauciucuri mai mari cu ea, cand am facut testul asta. Adica 175x70, in loc 175x65 cat e in talon... deci eroare de viteza (negativa) sensibil mai mica. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot bagati off-topicuri...

scuzeeeee  ::)  :-*

Plus ca eu am mers cu cauciucuri mai mari cu ea,cand am facut testul asta. Adica 175x70, in loc 175x65 cat e in talon... deci eroare de viteza (negativa) sensibil mai mica. :)

initial chiar vroiam sa o laud,dar m-a luat valu'.

pentru asa o batranica ,e supeeeeer ! bravo !  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa si ?  Golful 3 al cumnatului meu poate mai mult, mult mai mult avand mai multi cai si tot 1.9 TDi este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mandresc cu masinuta mea!  :nana: Ce daca sunt altii mai mari si mai tari... nu asta e important. :)

Important e ca eu ma simt f bine in ea.  ;)

P.S. A si era sa uit... Tot infundata e alimentarea la aceasta masinuta cu tehnoligia anilor '95.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0