Victor

Revista VOLVO

60 posts in this topic

Propunerea mea este urmatoarea: sa ne canalizam energia si finantele (atatea cate sunt) in tiparirea unei reviste, pentru inceput cu frecventa semestriala.

Hmm... Cam asta este ideea. De regula sunt cam scump ;D la cuvinte. Va las pe voi sa dezbateti daca este o idee viabila sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La tipografie as putea sa vorbesc eu cu "Gherfas" de pe forum, sau cu "myS40"... ambii au posibilitatea de tiparire (contra cost evident)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si deci ajungem iar la problema pe care am pus-o: un cont si donatii,pentru diverse initiative.... ca la partid,fiecare dupa buget....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos raspuns,multumim andy!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fii frumos , daca vor cei de la volvo ca in fiecare numar sa apara niste masini din club si povestea lor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca se poate - revista online e axata pe ce se intimpla "afara". Doar daca s-ar face ceva online aici - ar fi posibil.

Si chiar ca ar fi o idee frumoasa - e mai ieftin online decit o revista tiparita. Lucram citiva la articole benevol, bineinteles. Poate intr-o zi se va concretiza ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai haide sa ne apucam ca de vorbit, mai vb cateva luni. Cine se baga? In primul rand cred ca ne trebuie un voluntar care sa se ocupe de structura revistei, eventual cineva care sa si stie cu ce se mananca. Articolele si pozele nu cred ca sunt o problema.

Hai sa dam si un dead-line pt. inscrieri. Sa spunem de astazi incepand, 7 zile!

O.K.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm in !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde tre sa fiu peste 4 zile si jumatate ???

ca am citit ceva de death, si chiar nu vreau

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vrea si eu sa contribui cu articole/sugestii/bani la aceasta idee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a terminat si inscrierea.

Asa cum ma asteptam. 4-5 inscrisi pt. a schimba ceva  >:(

Cativa moderatori daca s-ar implica... In loc de cenzura sa venim cu ceva idei.

Sau poate este o initiativa nepotrivita  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor, nu este deloc o "initiativa nepotriva", din contra, e una foarte buna. Insa dupa ai vazut, oamenii Momentan nu s-au imbulzit, fiecare cu motivele lui.

Topicul ramine deschis.

Off: "In loc de cenzura sa venim cu ceva idei". Nu am inteles partea cu cenzura, tu chiar crezi ca pe acest forum se face Cenzura, in sensul propriu al acestei metode ? Hmmm.

Eu zic ca NU. S-a facut doar ordine in topicuri, posturi puse aiurea, inutile sau off-topic. Daca intra un nou user si da un search la o problema VOLVO, gaseste pe linga ceea ce cauta o gramadaaaaaaaaaaaaa de alte posturi care nu il ajuta deloc. Aici incercam sa facem munca voluntara, nu cenzureaza nimeni Idei.

O seara frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite asa,incet-incet, revenim la adevarata problema...statutul juridic al clubului..oameni buni,pentru a concretiza ceva,cat de marunt, mai ales cand vine vorba de donatii,munca samd e nevoie de o forma de organizare....idei sunt multe,buna-vointa din belsug, oameni saritori si capabili de asemenea...din pacate toate se irosesc si nimeni nu va mai sti nimic de ele peste cateva luni daca nu ne organizam....

@andy Asteptam si acum modelul acela de statut pe care ni l-ai promis..:))...multumiri din suflet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca pentru o revista online este necesar un anume statut juridic. Este un forum asezat altfel in pagina. Ramane sa il si aseze cineva in pagina si sa il gazduiasca.

@Matrixxx poate am fost putin cam dur si succint dar ma si cam enervasem ca tot discutam si atat. Sunt constient ca fiecare are probleme cotidiene si nu numai dar daca tot intram pe acest forum poate ne mai rupem 30min. si ii dam de cap si revistei. Nu o face nimeni pentru el personal. Eventual inseram si reclame iar banii respectivi vor fi folositi in scopuri utile forumului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite asa,incet-incet, revenim la adevarata problema...statutul juridic al clubului..oameni buni,pentru a concretiza ceva,cat de marunt, mai ales cand vine vorba de donatii,munca samd e nevoie de o forma de organizare....idei sunt multe,buna-vointa din belsug, oameni saritori si capabili de asemenea...din pacate toate se irosesc si nimeni nu va mai sti nimic de ele peste cateva luni daca nu ne organizam....

@andy Asteptam si acum modelul acela de statut pe care ni l-ai promis..:))...multumiri din suflet

http://www.youtube.com/watch?v=MGTWmrnPdgk

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum vorba multa-i saracia omului, m-am hotarat sa ma implic si eu in acest proiect, si anume ma ofer voluntar sa "alcatuiesc" aceasta revista online.

so, o sa ma gandesc in acest we la un format/structura si o voi posta aici.

va astept, incepand de acum, cu articole, poze, etc. pe adresa de mail revistavolvo@gmail.com (adresa dedicata acestei actiuni).

de preferat, in momentul in care copiati un articol/idee/poza din alte surse sa-mi transmiteti si numele sursei. asa este corect in primul rand pentru autorul initial cat si ne protejam (daca va fi cazul) de copyright.

va astept.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

revenind la subiectul de mai sus, m-am gandit la urmatoarele:

1. revista va fi lunara

2. pentru inceput va fi prezentata in format electronic, atat prin postarea acesteia pe un site (probabil la adresa www.volvo-club.ro) cat si pe email - catre fiecare utilizator inregistrat - in format PDF. in viitor, daca vom avea si sustinerea financiara, vom incerca si varianta tiparita. oricum, o varianta tiparita va fi disponibila bianual si (numai din motive financiare) va fi disponibila in baza unui "abonament"

3. structura:

- coperta

- pag. 2. introducere numar - editorial

- pag. 3-4 noutati din lumea VOLVO

- pag. 5-6. prezentarea unui model VOLVO

- pag. 7-8. do it yourself - sfaturi practice

- pag. 9. prezentarea unei masini de pe forum (sau mai multe - de vazut)

pentru inceput consider ca este de ajuns. pe masura ce ne vom dezvolta si numarul paginilor vor creste.

M. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine ma apuc sa fac niste selectii si ti le trimit pe mail .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu raman restant cu ceva articole pana in week-end.    Din cauza situatiei economice nesatisfacatoare mi-am mai luat un job cu norma intreaga astfel incat tot ce imi lipseste acum este timpul  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai primit? Ai strans ceva articole bune? Tine-ne la curent si spune-ne cu ce te putem ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dead topic,

reusim oare sa-l inviem?

as vrea sa dau si eu o mana de ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

o idee.....

S-a gandit cineva ca aceasta revista sa fie facuta si cu sprijinul lui primus?? Ma gandeam la un fel de sponsorizare sau ceva de genu asta. Pana la urma suntem multi care avem masini luate de noi din tara...si ca marketingul incepe sa mai miste ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites