Guest vulturash

masini agresate voluntar

67 posts in this topic

ce parere aveti despre idiotii care iti ridica stergatorul desi tu esti parcat in fata blocului, in parcarea publica unde niciodata nu s-au dat si nu se vor da locuri de parcare. pe mine ma exaspereaza, imi vine sa-i strang de gat cand vad cum se manifesta idiotii. ala e locul lor!!!!!! asta e replica. de ce, de cand, de unde??? locul lor eventual e la cimitir, in alta parte nu pot sa-si ia un loc al lor, sa-i traga un tarus si gata. si macar daca ar parca masina proprietate personala dar nu!!! ei parcheaza dube de 7 m si alte utilaje. ce-ar fi sa vin si io cu un buldozer de 16 t.....

  singura data cand m-am distrat a fost atunci cand am gasit ridicate stergatoarele de la faruri...

  si macar daca s-ar limita sa raga ca niste animale si sa-ti ridice stergatoarele, dar am gasit si masina(nu volvo) cu "X" uri facute cu cuiul!!!! pt ca am parcat intr-un loc public, unde nu exista locuri individuale date de primarie si spatiul se afla pe strada principala, nu pe cine stie ce stradute.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era sa ma bat cu 2 pana acum. Eu incercam sa le zic ca nu e locul lor ca nu au platit nimic pt. el. Dar oamenii nu vor sa inteleaga, ei cred ca daca parcheaza de cativa ani acolo, inseamna ca e locul lor.

Intr-un fel ii inteleg si daca am unde sa parchez nu le ocup locul. Dar daca nu am, nu-s prostul lor sa parchez la 2 strazi distanta ca asa vor ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa patesc si eu, bucuresti-ul e varza la parcari. Eu daca vin acasa peste ora 18, aleluia, ciao, adio, pa - loc de parcare. Degeaba am depus de 2 ani cerere, nu sint locuri-doar daca renunta vreun mos (sint 4 care au niste dacii nemiscate de citiva ani, cu prelate pe ele, frumos...) sau uita vreunul sa-si plateasca locul. Si cei mai rai sint cei care vor sa-si parcheze masina FIRMEI (ca masina personala zace tot in fata blocului !!) in fara geamului, daca s-ar putea ! Azi-noapte am vazut culmea mitocaniei: in spatele blocului e o alee pe care abia se strecoara o masina (caci pe trotuar sint parcate masini care ocupa si jumatate din aleea asta amarita). Si unul isi gaseste azi-noapte locul (de veci-sper) ocupat. A pus in asa fel masina lui (vrand sa nu mai iasa ala de-acolo) incat a blocat toata aleea-degeaba au claxonat masini toata noaptea...Bipedul a iesit dimineata si a tras rabla (un fiat uno plin de rugina) din dreptul celui care a indraznit sa-i ocupe locul, eliberand aleea. Si culmea, nu i-a aruncat nimeni cu un ghiveci, cu nimic. ..Doar eu am gasit niste rosii prin frigider si un ou - costa si astea :D .  Coool, nu ?  "Dulce romanie, tara mea de dor" - scria Eminescu cindva - cind erau doar carute si boi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai rau e cand sunt locuri de parcare, si totusi.... m-am trezit cu masina zgariata de jur-imprejur

Ce poti face in cazul asta? De batut nu ai cu cine sa te bati...de injurat nici atat...

Macar de se semna sa pot pune un nume in gandurile bune pe care i le adresez!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o parere foarte "buna". Totusi, astia de ridica stergatoarele nu provoaca nicio dauna. Acum vreo saptamana un vecin de-al meu a tractat o masina de pe locul lui. A asteptat vreo 5 minute, a claxonat si pt ca n-a venit proprietarul, i-a tractat masina. Daca masina aia era in viteza cred ca i-a provocat daune.

In legatura cu zgarieturile, de multe ori n-au nicio legatura cu parcarea. Multe sunt facute din invidie - in general masinile noi sau alea care arata impecabil sunt tinta. Parerea mea e ca trebuie sa fii mult prea prost ca sa zgarii o masina parcata pe locul tau pentru ca proprietarul o sa-si dea seama imediat cine i-a facut paguba si daca-si pune minte iti face masina varza ca oricum tu nu stii a cui era masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand aveam dacia era o distractie totala....eram un martir al parcarilor (ma certam cu toti baietii astia care marcheaza teritoriul). acum sunt mai prevazator si evit orice altercatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am ajuns acasa mai tarziu intr-o zi, un tip (care statea la parter am aflat ulterior) destul de prezentabil la vreo 40-50 de ani  mi-a comunicat ca ala e locul lui si ca sa ma mut. Am incercat sa-i explic ca nu se poate sa-i dea nimeni loc pe trotuar. A incercat toate caile posibile de la amenintare cu nedumerire ca el nu m-a vazut niciodata in blocul respectiv ca ce masina e asta ca el n-a mai vazut-o acolo pana atunci (avea numere rosii) si chiar m-a pus sa intreb nu stiu ce boschetari care isi fac veacu pe acolo ca si cum cuvantul lor era lege si stabilea al cui e locul. Argumentul final care mi-a facut o scarba infinita, a fost ca el sta in bloc de mai multa vreme de cat stau eu. Am scos amarat masina de acolo si nici n-am mai parcat-o de atunci. Se coborase la un nivel incredibil de josnicie in fata unui pusti ca mine pentru un amarat loc de parcare pe care nici macar nu-l prinde mereu.

Spre norocul meu gasesc in 95% din cazuri loc de parcare insa s-a intamplat sa-mi gasesc stergatoarele ridicate, in fata blocului pe trotuar sau in locuri unde este imposbil sa fie locul cuiva. Sper din tot sufletul sa nu-mi gasesc masina zgariata din aceasta cauza pentru ca sant un tip f impulsiv si sant in stare de aproape orice. Tin minte ca in seara respectiva visam cum ii crapam capul vecinului cu o piatra... ;D ;D ;D.

Ce vreau sa spun e ca daca te chinui putin...gasesti mereu loc de parcare. E mai bine sa mergi putin pe jos decat sa te trezesti cu dungi pe masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vino in rahova, ca o sa consumi 2l de benzina dand ture pe toate strazile cautand un loc de parcare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit-o la fosta logodnica in curtea blocului. Faza nasoala e ca era noapte si ploua si nu am vazut zgarietura foarte frumoasa pe toata partea stanga a masinii. Aia cu ridicarea stergatorului, nu-i bag in seama. Oamenii astia care fac lucruri de genul sunt niste retardati social, psihic si moral. Pe de alta parte, ce ziceti de aia cu X5-uri care se tot parcheaza in fata portilor garajului meu? Pe mine astia ma exaspereaza. EU procedez asa. Astept 2 -3 minute, daca apare si daca am timp, daca nu, ii scriu un beletel cu "cele sfante" , multa "carne" si cate un pic despre "arborele genealogic". Beletelul il pun la loc vizibil, dar fara sa ii ating masina (nu vreau sa fiu pasibil de cine stie ce amenzi). Daca vine, ii recit frumos ce am scris pe beletel. Mai sunt aia care vin cu Gajica, si ca s-o impresioneze, se iau la hartza cu mine. Faza e ca, cu toate ca nu ma mai ajuta fizicul (1,70m si 68kg) sunt tare rau, si sar la bataie. Oricum, am fost destul off topic. Imi cer scuze. M-am saturat.

Multumesc pt. psihoterapie!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care fac inca lucrurile astea nu si-au gasit nasul, le fac si ei pana le rastoarna unu masina sau le da foc, sau se gaseste un baiat desptept sa cheme politia ca a fost blocat in parcare si sa i-o ridice sa ii faca vreo 700RON bucurie pentru deranj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ateo, uncaz: Am gasit pe locul meu de parcare (platit 24/24) un Logan. Claxonez, nimic. Trag pe trotuar. Asta pe la 14.00. Pe la 20.00, pleaca si trag si eu masina unde ii era locul . A doua zi, Dacia iar pe locul meu. Las biletel "amiabil" in care ii comunicam ca este locul meu de parcare. Ghici a 3-a zi cine era acolo? I-am ridicat stergatoarele si de atunci nu l-am mai vazut dacat pe locul altora.

Intrebarea mea este: de ce sa nu ridic stergatoarele nesimtitilor? Socrul meu a parcat pe locul din dreapta mea 2h si a gasit cauciucul taiat. Trebuie sa jucam X-O pe masini pt. a intelege ca nu poti parca acolo? Ma refer la locuri cumparate, nu la locuri "eu stau de mai mult timp in zona".

Discutia cu locurile de parcare inchiriate este prea vasta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ateo, uncaz: Am gasit pe locul meu de parcare (platit 24/24) un Logan. ...

Am si eu loc de parcare platit la primarie, dar nu cred ca e 24/24. Parerea mea ca in timpul zilei se poate parca si pe locurile platite de altii.

Chiar daca nu parchez din principiu pe locurile marcate ca fiind platite la primarie mi-am gasit masina si zgariata, si stergatoare rupte si sigla pe spate rupta, la diferitele masini pe care le-am condus. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt locuri platite dupa ora 16.00 (de regula in centrul oraselor) sau 24/24. Cel putin in Piatra Neamt sunt indicatoare de avertizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOLUTIA-Mutati-va in Urziceni,nu va certati cu nimeni,sau,sau le parcati la mine si plecati cu rata inapoi. :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic:

    votez pt urziceni. am prieteni acolo. orasul este o oaza de civilizatie si verdeata.

ontopic:

    eu consider ca nu ai dreptul sa te atingi de masina altuia! io am gasit la volvo antena (metalica retractabila-dar nu s-a retractat) facuta nod de un bou care s-a gandit ca am parcat pe locul lui( adica langa un gard unde niciodata primaria nu a dat si nu va da locuri platite) spatiu care este defapt o alee fara locuri amenajate!!

  oricum, de cate ori parchez in alta parte decat in fata blocului meu( pe bulevard) las nr-ul de telefon si "scuze anticipate".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu io.....parcarea este platita la primarie si ai dreptul la loc liber dupa orele 18.

Acolo unde nu este parcare cu plata, exista o lege nescrisa cu parcarile oamenilor, ce parcheaza de ani de zile.

eu am o masina mai mare, pe care nu o pot parca oriunde, in orice loc de parcare si de 20 de ani parchez in acelasi loc....am mai pus io biletele, am mai ridicat stergatoare....am vopsit asfaltul, ma rog, au inteles, nu mai parcheaza nimeni acolo :D

mai nou, nu am cum sa ajung cu masina la locul meu de parcare....care-i liber, deoarece sunt niste nesimtiti care parcheaza pe alee, astfel incat sa blocheze aleea ptr accesul masinilor mai mari de matiz.

la aia ce sa le fac, ff simplu, am inceput cu biletele....apoi cu stergatoare....apoi am inceput sa ma strecor pe langa ei.....am reusit sa ating doar 3 masini pana acum, oricum scorul este prea mic, ptr cazul dat.(specific, dupa ce-i atingeam usor, le pun biletel in geam cu numele si nr de telefon.....sa aiba omul de unde sa ma ia)

din aia 3, unul m-a sunat si mi-a spus, hai la politie, numai ca in drum spre sectie a sunat un prieten ce i-a spus ca nu-i bine.

si ne-am intors :D

cam asta este situatia zonei in care eu stau

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca pina la 16-17.00 degeaba ai locul platit, poate parca ORICINE pe el. Dupa 17.00 e al tau, asa ca cei care zic ca au locul platit 24/24 o aburesc. Asta e valabil pentru Bucuresti. Asta am auzit-o la o cearta de-aici, cind a fost prezent si un politist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah,ce vremuri cand am fost pe la Bucuresti si dimineata am gasit antena pusa frumos pe capota.... la dacie bineinteles...sau cand dupa 2 ani de cand am cumparat prin telefon o garsoniera si am inchiriat-o, am avut curiozitatea sa o vad. Ajung eu la et 7 si chiriasii sa puna de o cafea, eu aud afara niste claxoane disperate si intreb ce o avea ala,era o aia, la care chiriasii ma intreba daca sunt cu masina,ca in mod sigur am ocupat locul altcuiva de parcare, asa era....si astfel vizita mea s-a terminat in 5 minute

La bloc turbez cand alt vecin imi ocupa locul,daca e o masina straina de scara il las in pace, asta e,merg pe principiul incetatenit la noi cu vechimea in parcare. Stati sa vedem peste cativa ani cand or mai fata astia de la colibasi ceva suv-uri,roadstar-uri... :D

Sau ce spectacol a dat vecinul meu de parcare, proprietarul indestructibilului si nemuritorului trabantel,cand a gasit locul ocupat de un breack,2 ore a durat,da' stapanu' breack-ului nu s-a aratat... faina reprezentatie,n-a lipsit nimic din repertoriu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am vazut si eu stergatoarele ridicate intr-o seara, la vreo ora dupa ce parcasem acolo. Masina era parcata in spatele blocului si cand am mers sa le pun la loc am dat si peste indivizii care facusera treaba. Unul mai bun de gura mi-a zis s-o iau de acolo si s-o duc in alta parte, ca el sta acolo de aproape un veac etc. Am incercat sa-i explic treaba cu parcarile publice si drept raspuns c-a inteles m-a atentionat la tibie cu pantoful. Bineinteles ca i-am raspuns in acelasi mod, desi un pic mai tare... ca eu aveam bocanci.

Celalalt tip era pe post de martor sau ceva, ca de nu, tare mi-ar fi placu sa-i crap capul guralivului.

De atunci ........mi-am inchiriat garaj! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit  si eu o faza in Piatra Neamt acum vreo 3-4 ani. Merg destul de des pe acolo, dar intr-o zi cand trebuia sa fiu prezent la un seminar nu am gasit liber decat pe unul din locurile cu plata ale proprietarilor de masini din zona (caci mai sunt si locurile publice de parcare tot cu plata orara, dar alea erau toate ocupate). Desi am parcat de la orele 11 pana la orele 15, cand am iesit de la seminar rotile le-am gasit blocate.

Am chemat echipa, am incercat sa le explic ca nu erau alte locuri libere si ca in continuare nu sunt alte locuri libere (se vedea cu ochiul liber ca mai toate locurile de parcare erau libere, cel putin cate 6-7 locuri de o parte si de alta fata de masina mea), dar nu am gasit intelegere.

Am solicitat atunci sa imi spuna de cand mi-au blocat rotile si din ce cauza. Raspunsul a fost soc. Au primit un telefon de la o persoana in varsta la aproximativ 2 minute dupa ce am parcat. Ma uit atunci repede la blocurile de vizavi si vad 2 mosnegi privind atenti cearta mea cu echipa de la deblocari.

M-am resemnat si i-am urat in gand respectivei persoane in varsta sa aiba mereu acelasi noroc la parcat masina in alte localitati pe perioade scurte de timp. Mi-am achitat taxa de deblocare si de atunci imi pastrez amintire recipisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai niste oameni "neumblati" pot zice ca un loc e al lor 24 din 24... chiar daca nu stau acolo. Si in alte tari se ia taxa pe orice loc de parcare, dar nu se fac proprietari pe ele. Mai mult decat atat, sunt zone chiar in fata casei tale unde nu esti lasat sa ti masina mai mult de (exemplu) 1-2 ore. Cretini aia de la primaria Neamt.

Unde s-ar ajunge daca toate locurile de parcare ar fi asa? Nu am mai putea parca masina decat acasa? Inca invatam ce e libertatea.. din pacate.

Si mai e ceva, taxa infima de parcare inchiriata... chiar daca o platesc vreau sa creasca de cel putin 5 ori astfel incat sa nu mai avem rable ce stau degeaba pe spatiul care pana la urma e public.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mutati-va la curte, loc de parcare berechet in functie de curte :D

Eu am 4 locuri de parcare in curte si 2 afara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan: daca nu patesti cum o patesc eu mereu cu fraieri ce-mi blocheaza iesirile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now