muadDib

DACIA Duster

38 posts in this topic

DACIA Duster - Salonul Auto de la Geneva

După numeroase speculaÅ£ii apărute pe seama conceptului pe care îl va lansa constructorul de la Mioveni la Salonul Auto de la Geneva, iată că prima zi a evenimentului răspunde la toate întrebările legate de noul produs Dacia.

Acesta se numeÅŸte Duster ÅŸi este un crossover, fiind nu doar primul produs pe acest segment al constructorului dar ÅŸi primul prototip. Duster este un model sport elegant, care reflectă foarte bine colaborarea dintre echipa Renault Design Central Europe din BucureÅŸti ÅŸi cea a Renault Design Tehnocenter din FranÅ£a.

Caracteristicile conceptului sunt motorul dCi 1.5 de 105 CP care promite să ajungă la 100 km/ oră în 9.6 secunde, cutia manuală în ÅŸase trepte, un cuplu maxim de 240 la 2.000 rotaÅ£ii/ minut ÅŸi un consum mixt de 5.3 litri/ 100 km.

main.jpg?width=800&height=600

photo-media-en-19206-hd-dacia2009duster-73e69f89-1.jpg?width=800&height=600

photo-media-en-19206-hd-dacia2009duster-73e69f89.jpg?width=800&height=600

photo-media-en-19230-hd-dacia2009duster-68868e6a.jpg?width=800&height=600

photo-media-en-19208-hd-dacia2009duster-91584e49.jpg?width=800&height=600

photo-media-en-19209-hd-dacia2009duster-623a7864.jpg?width=800&height=600

Daca o fac asa... nu imi vine sa cred ca spun asta... Vreau o Dacia :D

Tot articolul:

http://www.gandul.info/masina/exclusiv-gandul-interviu-cu-echipa-care-a-realizat-designul-dacia-duster.html?3892;4011666

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede ca e facut de francezi. Personal consider ca francezii au cele mai impunatoare concepte.

Cand vad cum arata conceptul asta nu-mi vine sa cred ca Dacia face Logan si Sandero. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca masina asta o sa existe, dacia o sa devina un constructor important si respectat iar io o sa ma fac popa. uitati-va la el cum arata, chiar credeti ca se vor produce asemenea masini?

  personal nu imi place, dar bag mana in foc ca sunt foarte multi care isi vor vine rudele si organele sa o cumpere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Designul e ok,Dar oare nu motorul asta e si pe logan? Ceva mai bun nu se poate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este doar un concept...desi as fi curios cate stele ar scoate la crash test euro NCAP! Design-ul este prea futurist, un pic cam fortat! Seamana mai mult a masina electrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, e uratica, dar fata de logan si sandero e Luceafarul de pe cer.  :D

Nu o sa iasa asa, o sa iasa ca un dulap pe roti, ca si actualele "dacii" ce le intalnim pe mioriticele noastre drumuri pline de gropi (dar care se incapatineaza sa mearga pe banda a 2-a cind a I-a e foarteee libera !)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare de ce imi place mie mai mult solenza? a.. da, ea e reala....sau a fost candva...

la asta am si eu o intrebare,unde e masina? sau poate eu am o perceptie invechita despre masini, asta cred ca e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 portiere...frumos

aaaaaaaa Dacia? bleah... sigur va iesi un logan cu triplu facelift sidelift and rearlift :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ....daca te uiti bine are si "incubator" ....pe locul din fata sofer, exista un spatiu de depozitat "OO"  :smile:

femeile la ce l'or folosi ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce vi se pare ciudata, doar e un concept si va ramane asa. Nu se pune problema de crush teste EuroNCAP. Este mai mult un exercitiu de design pentru ca din punct de vedere tehnic nu are nimic de demonstrat. Singura problema ar fi la motor. Diesel de 105 CP.... macar daca puneau unul mai puternic era mai bine.

In privinta designului mi se pare absolut superb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ....daca te uiti bine are si "incubator" ....pe locul din fata sofer, exista un spatiu de depozitat "OO"  :smile:

femeile la ce l'or folosi ? ???

Pentru al doilea "schimbator" ;)  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti sub ce marca se vinde Dacia Logan in America Latina? Nissan.

Dar stiti sub ce marca se vinde in Asia? Renault.

Chiar credeti ca va ajunge sa fie cunoscuta Dacia Duster ca fiind Dacia Duster in aceste locatii? In nici un caz.

E intr-adevar prea futurista, si pentru ca e doar concept car. Nu va exista Dacia astfel. Si oricum cu acest motor nu cred ca va fi o oferta viabila, in conditiile in care alte concept car vin cu modele de masini electrice.

Parerea mea e ca acest concept car e praf in ochii romanilor, in special a guvernantilor sa le mai dea voie sa creasca taxa auto, ca vezi doamne ce vor ei sa faca si nu sunt ajutati.

Sa fim seriosi. NU vom vedea o astfel de Dacia Duster.

Revenind insa la model, sustin ca e ceva cu adevarat diferit si senzational. Desi incearca sa sustina prin imagini ca se doreste a fi un model practic, nu mi se pare a fi. Ba l-as compara cu un tanc amfibie, putin stilizat. Iar cu gaurile alea din colturile de la stopuri, parca ar fi locurile de tinut cu mana o jucarie pentru vreun urias, sau mai bine zis arata ca un motoras pentru deplasari subacvatice.

Pentru un concept car e destul de interesant si va atrage privirile multora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oo da, e facut de altcineva ( francezi normal ), nu va iesi asa veci, bataie de joc cu motoarele alea tot de pe logan si logic ca asa se intituleaza articolul incat sa para ca Dacia Romania l-a creat.

Si mai e si urat ca dracu'.

In loc sa ceeze concepte care veci nu vor iesi mai bine lucreaza la altceva, motoare, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacia ofera exact cat ai nevoie de a te deplasa din punctul X in puntul Y si atat.

La cat costa, e o masina destul de reusita.

Nu toata lumea vrea putere peste 100 de cai, turbo, clima "bizonica"...  :D

Este o masina ieftina, simpla si... superioara calitativ modelelor chinezesti si indiene situate pe la aceleasi preturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca am vazut-o intai in poze ca daca o vedeam prima data in retrovizoare ma speriam si trageam aiurea de volan. Asta vrea sa fie masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, acu m-am prins,tocmai am vazut la protv : avea o bicicleta inauntru,deci te urci,stai la volan si pedalezi...... :D :D :D

Bine,carcotasii o sa-mi spuna ca era ALTCEVA,DA' PREFER BICICLETA....

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D, acuma pe bune, de ce dracu nu au investit banii aia in ceva perfectionare a modelelor curente daca nu alt model, ceva care sa imbunatateasca masina care te duce din A in B daca tot asa i se zice, o motorizare ceva, o dotare in plus sau imbunatatirea calitatii la alte componente, eu unul le ziceam Bravo daca faceau ceva util, in schimb ei se prostesc cu concepte si cu dracovenii, dao naibii de treaba.

Deh, influenta franceza, stiu eu bine de ce imi displac total francezii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi place desi motorizerea foarte slaba pentru un asa design. Chestia ca este un concept pt. a se vedea cum este primit de public. La modelul SUV facut de Dacia, cred ca vor imprumuta cateva elemente de la Duster dar va fi total diferit. Personal, sper sa nu imprumute doar esapamentul si culoarea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest Duster este un "concept" deci ceva ce va ramane virtual.

Oare si-ar fi permis francezii sa scrie pe el Renault?

Ideea cu numai trei usi este foarte buna, dar eu unde-mi pun geanta pentru tenis

sau lada cu bere. Trebuie sa ocolesc masina?

Portbagajul a fost uitat, nu se vede nici o delimitare pe desenele astea.

Cred ca ar atinge 100 Km/ora in mai putin de 10 sec numai fara sofer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o sa iasa pe piata in serie, ar fi o reusita pt Dacia-Renault....mie imi place ...e cool

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now