cristibrigada

Bec indicator combustibil

21 posts in this topic

Am si eu o intrebare. Voua cand vi se aprinde becul de la combustibil. Azi acum era aproape de sfarsitul zonei rosii (pe computer range 65km) si becul nu se aprinsese. Cand pun contactul becu merge ;)ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa se aprinde... in intervalul 50-80km. Depinde de dinamica masinii in mers... de cum ajunge combustibilul in zona sorbului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Computerul de bord da o informatie informativa despre numarul de kilometri pe care ii mai poti face. E bine sa nu te lasi pe mana lui suta la suta, s-ar putea sa ai nevoie de o sticla de 2 l de plastic pentru motorina....E posibil ca el sa fi aratat ca mai poti face 60 km calculand un anumit consum mediu pe care l-ai avut. In realitate probabil aveai mai multa motorina decat pentru 60km, de aceea becul nu s-a aprins.

Concluzia: pentru siguranta ta, cand ai acul spre rosu, alimenteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu e rau sa afli pana unde te poti intinde.......850- meu l-am infometat pana indica ca mai pot face 10 km....si atunci l-am hranit....dar macar stiu ca informatiile sunt ok.....becul incepe sa palpaie  cand indica ca mai pot face 60 km !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40-ul meu, in momentul in care s-a aprins becul, e bine sa te infigi in prima benzinarie, ca mai ai benzina de doar 17-20 km. Pe verificate :D

Dar macar e consecvent, nu indica de fiecare data altfel, asa ca te adaptezi si nu mai este nici o problema.

Oricum, mai importanta este zona rosie a litrometrului, ca din momentul in care esti pe rosu, pompa nu prea se mai raceste bine, deci trebuie bagata zeama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In carte, la modelul meu, zice ca se aprinde cand mai am 7 litri in rezervor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In carte, la modelul meu, zice ca se aprinde cand mai am 7 litri in rezervor.

La fel si la mine.Cel mai mult de cand s-a aprins becul am mai facut cam 50-60 km!Dar am stat cu morcovu' adanc infipt  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine se aprinde becul cand mai am 30 km la range.

o singura data , fiind pe autostrada, si neavand de unde sa alimentez ,am mers pana ce la range imi arata 0....parca mai scria ceva atunci dar nu mai stiu ce, si nu mai am de gand sa repet aventura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am mers "pe bec" aproape 50 km..asta pt k suntem in romania si na, benzinarii pe autostrada km deloc..desigur, recunosc, am avut emotii, dar totul e bine cand se termina cu bine  ;D ..insa acum 1 an am fost nevoit sa scot toata benzina din rezervor pt k am alimentat de la lukoil (praf benzina - no offence) si dupa aprinderea becului am mai scos aproximativ 8-9 litri..deci banuiesc k, de la aprinderea becului, mai e combustibil pt ink maxim 100 km..

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cand "apare" becu imi arata k mai pot sa fac aprox 50 km pana la 0, dar eu am mers mai mult si dupa c imi arata 20 km pana la 0 imi apare direct FUEL. Am facut plinul si am bagat 55 de litrii. Apoi am mers un pic mai mult adik imi scria FUEL pe bord si am mai mers (ce-i drept cu gandul k in orice moment ramaneam fara benzina) aprox 30 km (in oras). Am facut plinul si am bagat 59 litrii. Deci la mine cand imi scrie FUEL mai am inca 5 litrii in rezervor iar cand se aprinde becu mai am 8-10 litrii.

Partea cu 59 de litrii nu am mai repetat-o niciodata, de obicei alimentez cand ajunge pe rosu e mai sanatos asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se aprinde cand mai am 100 Km ramasi conform computerului. Cateodata mi s-a aprins si cand mai scria ca aveam 110 - 120.

Cel mai mult am mers "pe bec" pana cand scria 40 Km ramasi, nu ma risc mai mult, ca la cum papa T5-ul te trezesti ca dupa o "pedala" din 100 se schimba in 60 =)) =)) si din cate stiu nu e bine sa mergi tot pe rezerva ca trage pompa toate mizeriile de pe fundul rezervorului si eu is cam sigur ca avem mizerii, avand in vedere combustibilii de la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se aprinde ca boul de doua ori pe saptamana iar daca am noroc doar o data, in functie de cat merg  ;D

De obicei apare avertizarea pe display (n-au mai pus becuri ca "e scumpe maica") cu 60 km ramasi. Daca mai merg deja sub 20 km nu ma da nici o estimare decat 2 linii "-- to go"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor, am si eu o intrebare....voua cand vi se aprinde becul de la motorina ( mai exact unde se afla acul de motorina cand se aprinde becul ) ? ....am fost de cateva ori cu acul aproape de sfarsitul zonei rosii (nu am computer de bord) si becul nu se aprinse, becul merge pt ca, cand pun contactul becul se aprinde, mentionez ca masina este un Volvo V50, 1.6 diesel, 81 kw, an 2006, multumesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut 60 km de cand s-a aprins becul la indicatorul de benzina... si inca mai merge... :)  sunt curios cat mai e...

Umblu cu bidonul de 5 l in portbagaj, vreau sa-i fac si consumul apoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Succes la reamorsarea injectiei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca scrie FUEL e clar ca mai duce 10-20km drum intins

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu mai Alex (MC) motorisca de 1.6 /105 cp merge fara pompa de benzina in rezervor!!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai facut inca 10 km... deci, ~70 km de la aprinderea becului.

Am pus cei 5 litri de benzina si beculetul nu s-a stins, iar indicatorul era tot sub linia rosie. Am pus apoi 15 litri de la pompa si n-a ajuns in dreptul liniei cu 20 litri (17-18 litri aproximez eu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare, eram convins ca vorbim de 1.6D !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now