roco

De unde alimentati cu carburanti (benzina/motorina) pentru Volvo?

Recomandari, pareri, justificari   104 votes

  1. 1. Recomandari, pareri, justificari

    • Petrom
      34
    • Rompetrol
      19
    • Lukoil
      5
    • Agip
      0
    • OMV
      23
    • MOL
      20
    • Altele
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

107 posts in this topic

Alimentez cu benzina de la Rompetrol, Gazprom si Petrom. Rar Omv sau Mol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

la motorul meu de 2.0 diesel (S40 din 2007) ce e mai bine sa bag, motorina neaditivata sau aditivata? Si sincer, pentru ca o sa stau mai mult in Constanta in vara asta, trec si prin Bucuresti si mai stau in Campulung, ce statii peco imi recomandati? Nu neaparat statia cu adresa (ar fi perfect), dar macar firma si numele carburantului (sunt plecat de aproape 2 ani si nu mai stiu ce denumiri mai exista (o spun cu toata smerenia).

Am tot cautat pe google, dar google e pentru toate marcile, pentru toti soferii, pentru toate gusturile etc.

Ideea e ca daca tot am inceput sa am tot felul de simptome as vrea sa alimentez cu un combustibil recomandat. Iar voi stiti cel mai bine ce merge la Volvo diesel.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"In cazul motorinei, avem de-a face cu cifra cetanica. Ea reprezinta rezistenta la autoaprindere pentru motoarele diesel si cu cat este mai mare cu atat motorul ruleaza in parametri optimi. La noi in tara avem mai multe tipuri de motorina care au cifre cetanice cuprinse intre 51 si 55, in timp ce in Uniunea Europeana aceasta cifra este cel putin 45." (sursa: https://www.cars.ro/utile/conteaza-calitatea-combustibilul-care-este-cea-mai-buna-motorina-benzina-12477.html)

Daca e corect ce spune citatul, care motorina din Romania e mai potrivita pentru diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Eu folosesc efixs Rompetrol - se vede clar diferenta de performanta. Si OMV MaxxMotion este OK. Am bagat si MOL super aditivata. Insa cea mai performanta mi s-a parut efixs de la Rompetrol - o cunostinta mi-a confirmat ca ei din rafinarie scot mai mult de 51 cat este standardul - spre 55 cifra cetanica. Insa aditivul de la BASF care il baga in motorina face toti banii. 

Oricum, in functie de zona tarii, motorina de baza este de la un singur furnizor, indiferent de statia de carburanti: Dobrogea are motorina de baza de la Rompetrol, pe cand Ardealul mai degraba de la Petrom. Moldova e cam impartita, intre LukOil si Petrom. 

In statie (in rezervor) se adauga aditivul si colorantul.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult. Chiar e de ajutor. De obicei, cand eram in Romania bagam de la OMV sau Petrom. O sa incerc cand o sa fiu in Constantasa bag de la Rompetrol. 

Aici, de obicei puneam de la retaileri, Morrisons, Asda. Azi am bagat de la Texaco. E mai scumpa, banuiesc ca o fi mai buna. Sunt curios daca e vreo diferenta.

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata si Craciun fericit tuturor.Intentionam sa nu mai particip la acest forum,dar mai fac o incercare.Pentru ca am o varsta ce incepe sa fie cam respectabila si am trait prea multi ani printre oameni de calitate,am un defect-nu accept sa mi se stearga postarile,indiferent de calitatea si continutul lor.E o lipsa de respect,e ca si cum mi se pune mana la gura,prefer sa fiu avertizat sau mai mult.Am sa va rog daca considerati ca e oportun sa mai exist aici sa nu le mai stergeti.Daca continuati sa le stergeti,voi intelege mai clar decat pina acum ca nu sunt dorit aici si ma voi retrage de pe acest forum.Revenind ontopic,as vrea sa schimb furnizorul de motorina,deoarece am probleme cu sonda din rezervor la Audi,din motiv de apa si mizerii in carburant,orice sugestie e binevenita.Nu uitati ca furnizorii sunt toti francize,si carburantii sunt......cam la fel...Sarbatori fericite tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Ujio said:

Revenind ontopic,as vrea sa schimb furnizorul de motorina,deoarece am probleme cu sonda din rezervor la Audi,din motiv de apa si mizerii in carburant,orice sugestie e binevenita.Nu uitati ca furnizorii sunt toti francize,si carburantii sunt......cam la fel...Sarbatori fericite tuturor!

Doar Rompetrol. Nu Rompetrol Partener sau Rompetrol Expres.

Edited by Okta43
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now