Victor

Cum va simtiti in Volvo?

94 posts in this topic

doar nu crezi ca as pune o linie punctata!  ;)

chestia  asta am vazut-o in filmul "spun". seria 200 e actor principal in acel film!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Si eu sunt nou pe aci:D.....am un s40 2004(generatia noua)....vroiam sa mentionez ca in bucuresti nu ma simt bine in ea...de ce? Pentru ca tre sa stau sa franez la fiecare groapa, sa le ocolesc, sa imi zdruncine ficatii iar la sf de an sa am o intreaga lista de cumparaturi pentru ea(imbunatatiri si MAI ALES stricaciuni :|).Insa diferenta o facem in afara oraselor:D, la drum intins, cu alte cuvinte SA O TOT CONDUCI FRATE:))....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!!!

Si eu sunt nou pe aici,de fapt chiar acum 15 min m-am loghat, :).Ma simt incredibil in ea apropo de subiect si am condus destule masini ca sa pot aprecia si e diferenta mare.Pândeam de mult un Volvo si l-am prins in sfarsit.O am de 2 zile si sunt in al 9-lea cer.O super masina.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Arendashu:)

Si eu tot 1,8i am, numai ca al meu e din 2004:P.....cati km ai pana acum cu ea:)? (app, sa ai parte de cat mai multi km cu ea fara incidente:D...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conduita de drum ireprosabila testata pe distante lungi......confort foarte bun.....o masina/marca ce degaja siguranta.

insa v40 din 2004 fata de v50 din 12/2005: vizibilitate mai buna, virajele in unghi mic la viteza mare executate mai bine..

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr350r

A mea are 68.300 km.Fostul proprietar a tinut-o prin garaj mai mult,la inceput mi-a fost greu sa cred ca are doar atat, dar m-a lamurit cu cartea de service si cu cele 3 reviziii (20,40,60k) facute la Primus.Bineinteles ca am fost si acolo, si de fata cu proprietarul mi-au dat informatiile despre istoricul masinii.Multumesc ,si tu sa ai parte de ea ca e super masinutza, sa avem si bani deajuns ca sa facem multi km cu ele ca merita. :)

Apropo, sonorizarea e dementiala... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina la pret de sh face toti banii.noua sa dai 30mii pe un momentum nu merita.inainte am avut focus 2,5usi.ambele acelasi sasiu.focusul mai incapator in interior atat in fata cat si in spate,dar este cu cativa cm mai lat.pe mine nu ma deranjeaza asa mult suportul pt picior cat mai mult spatiu de la pedala de acceleratie spre filtru polen.in perioada asta de iarna,mizerie port bocanci,cizme etc si nu ai loc pe pedala cum trebuie.nu stiu de ce comparati confort/spatiu cu a6/a8 si alte masini imense.s40 ii clasa compacta deci focus,astra,golf 5,6,c4,octavia.megane.la celelalte marci s-a pus accent pe spatiu vs confort si siguranta activa,pasiva(usi mai groase,scaune confortabile etc la volvo) de aici si diferenta imensa de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: megane  :pottytrain5:;D E masina aia la care i se da roata jos ca sa se schimbe un bec la far?

Share this post


Link to post
Share on other sites

faci misto ?sincer nu stiu:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina la pret de sh face toti banii.noua sa dai 30mii pe un momentum nu merita.inainte am avut focus 2,5usi.ambele acelasi sasiu.focusul mai incapator in interior atat in fata cat si in spate,dar este cu cativa cm mai lat.pe mine nu ma deranjeaza asa mult suportul pt picior cat mai mult spatiu de la pedala de acceleratie spre filtru polen.in perioada asta de iarna,mizerie port bocanci,cizme etc si nu ai loc pe pedala cum trebuie.nu stiu de ce comparati confort/spatiu cu a6/a8 si alte masini imense.s40 ii clasa compacta deci focus,astra,golf 5,6,c4,octavia.megane.la celelalte marci s-a pus accent pe spatiu vs confort si siguranta activa,pasiva(usi mai groase,scaune confortabile etc la volvo) de aici si diferenta imensa de pret.

S40\V50 & Co e clar ca nu se compara cu un S60 fie el si din 2000 chel, nici nu e loc de comparatie, dar pana sa compari un S40 cu un Megane sau Astra, Octavia e cale lunga sa fim seriosi,

Nu a comparat nimeni S40 cu A6\A8, era vb de S60 si S80 in topicul ala, nu de micutele S40\V50\C30 etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vita_fresh2008

Heh...frumos frumos ;D, eu am 55.000 km (reviziile fiind facute la 10k, 20k, 30k, 40k, 50k), numai garaj a vazut si a mea....daaa, buna sonorizare, dar nu citeste format mp3, ata ete!Vi joi la polivalenta la 18.00?Sa va cunosc si eu pe toti ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma simt in siguranta indiferent de viteza, conditii de drum...atat timp cat sunt la volan bineinteles :)

Confortabil...da si nu prea. Am mers si cu altele mult mai confortabile - Audi A6/A8, Lexus is220, Mercedes E/S/ML

uite aici si mai sunt inca roberto.

le comparam cu marcile alea pt ca in clasa aia sunt toate :clasa compacta(kg,lungime,volum etc cam la fel).adevarat ca la pret de nou tre sa urci mult in clasa si de aia ziceam ca nu merita noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O am de putin timp, imi face placere sa o conduc mai mult ca masina pe care o aveam inainte, Opel Vectra (nu strigati ca le compar da astea is masinile care le-am condus)

Siguranta m-a facut sa o cumpar si chiar ma simt mai in siguranta. Sunetul imi place mai ales ca nu mai vibreaza caroseria cand dau tare ca la vectra.

Este foarte manevrabila, condusul e ca o joaca :)

Designul e pe placul meu, interior si exterior.

Imi pare rau de spatiu la locurile din spate, mai ales ca trebuie sa dau mult scaunul fata in spate sa ma simt bine; asha ca nu mai este loc de pasager spate pe partea mea :)

Portbagajul are gura cam mica dar nu am de gand sa car lucruri mari cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce sa va spun...

am un ''bau bau'' (sic) de s60, t5, 2002. naspa masina.... abia poti sa stai dupa altii pe drum de nervoasa ce e, papa pe masura, sistemul de sonorizare e jalnic, telefonul ma dispera, ca ma gaseste sotia, scaunele .. puteau fi mai bune ,.... si mai vine si fiica-mea cu probleme: e naspa masina ca are prea mult loc in spate, si mai si aluneca pe pielea asta... iaccccc. oricum, volvo nu e ''marca premium'' asa ca ce sa te astepti...

chiar ma-ti  crezut? ha, ha

am condus multe cotete, dar masina ca si volvo... din punctul meu de vedere ofera tot ce iti doresti de la ea: siguranta, fiabilitate, confort din toate punctele de vedere, putere la roata, si chiar acel lucru pe care il simtim toti in sinea noastra cand cineva iti vede masina  ''wooau volvo....."

sigur, ca orice lucru, are si puncte slabe, sau mai putin bune. dar cine nu are?????

daca iti place volvo, vei invata sa accepti acele '' minusuri''. asta te face un fan adevarat, si se presupune ca toti de pe forum asta suntem, nu?

hai, pa! si multi km fara probleme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vita_fresh2008

radio,cd-original care citeste doar audio ...stiu ca am 4 difuzoare (2 fata,2 spate) si 2 tweetere pe usile din spate, nu distorsioneaza absolut deloc, se aude incredibil, imi imaginez summum-ul cu cate "zeci de difuzoare" vine.  :wow:

agr350r

ingrijita bine masina,ma bucur pentru tine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu tot varianta asta o am si la fel ca si tine sunt multumit de ce scoate.la summum daca nu ma insel sunt vreo 12.iar in usile din spate nu stiu daca ai tweetere,eu unul nu am,dar au in schimb firele pentru o montare prealabila. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

si acum revenind on-topic volvo e o masina super.am mers si cu audi,vw,bmw,saab,mazda si e net superioara.plecand de la unele materiale si pana la pozitia la volan.bineinteles are si ea minusuri,dar de nu se poate perfectiune,toate au plusuri si minusuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vita_fresh2008

radio,cd-original care citeste doar audio ...stiu ca am 4 difuzoare (2 fata,2 spate) si 2 tweetere pe usile din spate, nu distorsioneaza absolut deloc, se aude incredibil, imi imaginez summum-ul cu cate "zeci de difuzoare" vine.  :wow:

agr350r

ingrijita bine masina,ma bucur pentru tine ;)

Eu am summum dar nu conteaza decat ce vrea clientul cand o configureaza. Eu am basic pe al meu dar se aude frumos.

As fi vrut si eu altceva dar asta e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now