Victor

Cum va simtiti in Volvo?

94 posts in this topic

din cata fizica stiu eu forta centripeta este opusa fortei centrifuge. Irina nu vreau sa te contrazic sau .... na imi dau si eu cu parerea mea de NEexpert :) : pe traseu te tine aderenta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forta centripeta te tine in interiorul curbei, iar forta centrifuga te arunca inafara ei. Aderenta te tine la sol, dar forta centripeta te ajuta sa iti mentii directia pe traseu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze, m-am exprimat gresit.

apoi nu vreau sa afirm ca nu iti cunosti masina, e departe de ceea ce vreau sa spun. In schimb nu vreau sa crezi ca te jignesc, poate ca esti un sofer mai bun decat mine dar care nu a incercat ceea ce fac eu mereu. apoi mai depinde si de stilul de condus, unii sunt mai sportivi altii mai putin iar restul sunt linistiti. din cele 3 categorii enumerate mai sus toti pot fi niste soferi extraordinari.

scuze inca o data.

si multumesc pt timpul scurt de raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

majoritatea pun frana inainte sau chiar in curba... mie nu mi se pare normal. daca ai viteza cat de cat adaptata conditiilor de drum nu ar trebui sa franeze. shi de accelerat cand ii nevoie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pui frina (daca e nevoie) la intrarea in curba, inainte de abordarea ei - iar spre iesirea din curba accelerezi. Este ceva neclar ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rechi

vrei sa scapi se soriceii din usi?

baga o pisica in masina ,stie ea ce sa faca cu soriceii ;D:D;D:D::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pui frina (daca e nevoie) la intrarea in curba, inainte de abordarea ei - iar spre iesirea din curba accelerezi. Este ceva neclar ?  :D

Asa stiu si eu. Trebuie cumva sa reduci viteza cu care intri in viraj nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma depinde. Conteaza foarte mult "piesa" dintre volan si scaun ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rechi

vrei sa scapi se soriceii din usi?

baga o pisica in masina ,stie ea ce sa faca cu soriceii ;D:D;D:D::)

multumesc pt raspunsul inteligent.

nu rade poate ca vei avea nevoie de pisicuta mea sau poate de un motan mai mare.

am crezut ca aici se pot discuta lucruri serioase iar in acest sens doresc sa va dau solutia ....

zgomotul provenea din usa dreapta fata unde motorasul electric pt ridicarea geamului avea un mic joc. asa ca i-am pus o bucata de burete intre motoras si tabla de la usa iar acum totul este ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma baieti, da' daca nu mai franati voi deloc, doar luati piciorul de pe acceleratie si intrati in curba f tare, eventual un mic derapaj controlat, nu e mai bine? :)

efectul? priceless...

parca nu e conduc sportiv daca nu aud pneurile pe asfalt...

@roberto, tu la t5, cu suspensiile care le ai n-ar trebui sa stii ce-i aia frana decat la semafor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Roskat, dar se duc si cauciucurile  ;D Mai ales daca ai acum de iarna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de cauciucuri, mi s-a rupt sarma in cele de vara la 2 zile dupa ce le-am schimbat cu cele de iarna, adica luni sau marti.

Bridgestone Turanza, bye bye, hexagonale sau facut.

Numai eu stiu cati sfinti am coborat din cer cand am auzit cum au inceput sa imi faca, am zis ca gata, precis s-a dus dracu ceva pe trenul de rulare din cauza gropilor. Toti au tacut in masina dupa ce am terminat de injurat, credca toti tremuaru, hahahha.

Acum le voi pune pe cele de iarna noi noute, pana cand cumpar altele, asta e.

@roberto, tu la t5, cu suspensiile care le ai n-ar trebui sa stii ce-i aia frana decat la semafor :)

Of nene, daca tu ai stii ce drumuri sunt pe aici, daca tu ai stii cum ti se rupe inima cand ocolesti 3 canale, zici "Pfew" si BUUUUM ai dat in altul, de zici ca ies capete de la amortizoare prin capota, credema ca nu ai mai zice asa.

Putine drumuri unde sa ma destind cu T5-ul am. ( am vb ca si Yoda  ;D )

Chiar azi am dat peste un bolovan, caramida, sau ce cristosii masii o fi fost la coborare de pe un pod, de unde a aparut nu stiu, dar drept am zis ca ma duc in fata la primarie si le-o arunc pe geam, cum a bubuit masina cand am dat peste ea, nici nu am cuvinte, pur si simplu am zis ca atata de rau imi pare ca o chinui pe drumurile astea, trebuia sa imi iau ceva 4x4, cu suspensii pe foi, garda la sol de juma' de metru, gume imense, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, cand o sa pui masina de vanzare sa pui si un link catre postul asta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor,pentru a raspunde la topic va spun doar primele cuvinte ale fetei mele de 17 ani cand s-a urcat in masina dupa aproape 2 luni: " asta da masina frate!" si cu asta cred ca am spus tot....

Bineinteles ca exista multe alte masini peste un batran v 40, dar si cioara a spus ca are cei mai frumosi pui....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor... asa e, las' ca rezolvam si cu cauciurile  ;)

@roberto... imi pare rau, sper sa rezolvi problema repede  :-\

@mao hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andy.ro:

# Un S Klass nu poti sa-l compari cu S80. Ar dori Volvo lucru asta dar este la 10 ani distanta!

# Un E Klass nou este ( conform Auto Bild Romania ultimul nr ) peste S80. Conform aceleasi reviste un S80 este mai slab decat A6, BMW 5 si Jaguar XF. Asa ca termina cu ineptiile astea.

# Daca A6 si Seria 5 sunt superioare lui S80 acum (la sfarsit de viata a modelului) ma intreb cat de superioare vor fi in 2010 cand apar noile modele de la Audi si BMW, adica noul Seria 5 si noul A6?

# Dupa Auto Bild scaunele cele mai confortabile la clasa mare sunt regasite la Mercedes E (model 2009), Volvo S80 avand mari probleme la sustinerea laterala si la latimea sezutului (care este prea ingust), asa ca termina cu povestile.

# Toate aceste lucruri nu le spun eu ci Auto Bild Romania care preia un test realizat de Auto Bild Germania.

# In legatura cu reviziile te anunt ca nu sunt genul de om care sa fie dispus sa cheltuiasca sume aberant de mari pe revizii si mai ales pe piese indiferent daca am sau nu bani.

# La dealerul Renault in Calarasi o revizie (15.000 km) la o Laguna diesel costa 650 lei. Poate in Bucuresti sa coste 900 lei.

 

de cate ori te-ai urcat intr-un s80?raspunde-mi sincer , te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa o recitez pe fiimea: " e singura masina in care am dormit bine"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super bine tinuta ,forta,siguranta,confort !Foarte multumit.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ma simt eu in" rabla" mea...vine cheful de duca imediat dupa urcare;cred ca este "dresata "bine:stie un drum si gata...Buzau,Ianca,Trifesti,orezarii,Dunare ! Pe traseu toate femeile frumoase ies la plimbare,s.a.m.d.Probabil,ceea ce eu nu cred,daca voi avea bani sa trec la un volvo din cele cu care va prezentati in forum,as dormi in masina impreuna cu nevasta ,intreaga perioada in care am avea bani de gaz,sau pe malurile pe care pescuim,cred ca nu ar exista balta de care sa aflam si sa nu o vizitam !Am avut:Renault,Dacia,am Peugeot,Moskvici;dar volvo este VOLVO !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu daca nu m-am facut inteles inca, nu am criticat decat S40 restul gamei nu. Doar le-am comparat cu alte modele concurente. Si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, nou venit...ma simt ca intr-un avion adica extra confortabil. Este un V50 cu niste scaune super din piele in care ma asez ca intr-un fotoliu. Nu are rost sa facem comparatii intre Volvo si alte masinutze.

Numai bine... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ma simt eu in" rabla" mea...vine cheful de duca imediat dupa urcare;cred ca este "dresata "bine:stie un drum si gata...Buzau,Ianca,Trifesti,orezarii,Dunare ! Pe traseu toate femeile frumoase ies la plimbare,s.a.m.d.Probabil,ceea ce eu nu cred,daca voi avea bani sa trec la un volvo din cele cu care va prezentati in forum,as dormi in masina impreuna cu nevasta ,intreaga perioada in care am avea bani de gaz,sau pe malurile pe care pescuim,cred ca nu ar exista balta de care sa aflam si sa nu o vizitam !Am avut:Renault,Dacia,am Peugeot,Moskvici;dar volvo este VOLVO !

te rog sa ma crezi frate ca si mie imi este dor de scaunele de la fosta mea masina (volvo 244 )

si mai imi placea cum se deschidea capacul de la cuseta, ramanea orizontal si puteai sa asezi usor pe el o linie de cocaina sa tragi pe nas! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

te rog sa ma crezi frate ca si mie imi este dor de scaunele de la fosta mea masina (volvo 244 )

si mai imi placea cum se deschidea capacul de la cuseta, ramanea orizontal si puteai sa asezi usor pe el o linie de cocaina sa tragi pe nas! ;D

chiar o linie completa? 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now