Victor

Cum va simtiti in Volvo?

94 posts in this topic

@andy.ro:

# Spui ca revista Auto Bild este subiectiva dar acelasi lucru pot spune si eu despre tine din simplu motiv ca esti importatorul Volvo in Romania.

# Eu personal prefer sa citesc reviste auto de specialitate decat sa cred ce simte fundul tau.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristi81, au inteles pana si cei de pe forumul Mercedes punctul de vedere exprimat de tine aici si cum te simti tu in Volvo.

Va rog sa deschideti alt topic daca doriti sa continuati discutii despre cum spun unii in reviste ca s-a simtit un prieten de-al unei cunostinte vecina cu soacra varului meu in Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristi81

offtopic

Un singur lucru nu inteleg: de ce nu vinzi masina sa-ti iei altceva? Sau de ce ti-ai cumparat-o daca nu-ti place? Nu-mi spune ca n-ai avut bani de altceva c-am sa-ti raspund ca trebuia sa-ti iei Ford, Renault, VW etc. De ce-ai ales Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu exceptia motorizarii asupra carui fapt nu am putu sa intervin prea mult la momentul achizitiei masinutei mele, restul este confort si placere. S40-ul meu la momentul achizitiei lui ma caracteriza si s-a prins foarte bine de mine. Cineva a spus ca a condus ML, am condus si eu unul vre-o 4000 de km si tin sa va anunt ca pentru mine unul era net inferior la capitolul confort chiar daca era plin de butoane si luminite. Am condus si Nissan Primera si iarasi este loc de comparatie la capitolul confort si lista ar putea sa continue mult, dar cu toate acestea parca, mai bine parca ma simt in s40-ul meu. SI chiar daca am in plan achizitia unui s60, dupa ce am urcat in vre-o cateva parca tot mai bine ma simt in s40, mai micuta, mai compacta, mai agila. Dar cert e faptul ca daca as avea bani destui pentru un s40 mai de prin 2004 incoace, parca nu as sari la s60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

desi sunt cam pitic(1.72 m) pot spune ca in 850 stai f f bine. mai ales in spate unde exista o distanta apreciabila pana la scaunele din fata iar bancheta este destul de ferma.

cat despre calatorii lungi.no problem.

singura problema sau pseudo-problema ar fi suspensiile cam rigide, dar asta trece cu vederea atunci cand vezi ce stabilitate are masina la viraje.

nu stiu ce sa spun in comparatie cu s 40/60/80 ca nu am mers cu asa ceva dar banuiesc ca e mult mai confortabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC 70, super scaune. Am condus 14 ore intr-una (numai cu pauze de alimentat) si m-am dat jos cu curul odihnit. Am mers cu multe masini dar parca scaunele astea sunt un pic mai ... Basca, le poti ajusta cum vrea dosul tau  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vulturash, in S-ul meu in curbe, ma simt "superior"  ;D comparativ cu multe marci. La inceput, sotia ma intreba de ca nu franez in curba cand majoritatea o fac. Acum a inteles ca nu poti compara stabilitatea unui Volvo cu multe masini si nici nu se simte virajul daca este luat cu cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt multumit de ce ofera rechi al meu. unica problema care ma deranjeaza este ca dupa 5 luni la cei 16000 km pe care ii are la bord au inceput sa se auda soriceii cand in usa dreapta fata cand in usa dreapta spate. daca poate sa ma ajute cineva sa ii elimin as fi foarte bucuros. m-am mai plimbat si cu alte masini unde am descoperit ca soriceii s-au instalat si acolo numai ca proprietarii nu ii bagau in seama. in rest numai cuvinte de lauda despre masina mea. in concediu s-a comportat excelent, aceasta ruland aproximativ 1500 km pe zi timp de 6 zile, 3 zile dus 3zile intors, timp in care nu a cerut decat motorina si solutie de spalat parbrizul. mentionez ca in concediu odata iesit din tara masina a mers la o viteza constanta de 130 km/ora si un consum de 5,9 la suta, timp de 9 ore cu exceptia unei opriri la un peco pt a alimenta. in oras masina are un consum de 6,9 - 7 la suta.

in concluzie sunt multumit de ceea ce am achizitionat. nu am avut probleme mecanice pana acum, si asa sper sa fie in continuare. voi vedea peste 4000 de km la prima revizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cati km ai...era si normal sa nu ceara altceva decat combustibil...

mie ce nu-mi place:locul unde ar trebui sa stea piciorul stang sa se odihneasca,adica langa pedala de ambreiaj:este prea ingust si iti forteaza piciorul sa stea stramb,orientandu-l putin spre pedala de ambreaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum este pt tine, dar eu ma simt super, poate datorita faptului ca nu am pedala de ambreiaj, masina avand o cutie automata de tipul powershift.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grozav, grozav, grozav, dar si cateva exceptii:

- daca scaunele sunt foarte bune, butonul pentru reglarea pozitiei spatarului este greu accesibil.

- butoanele din stanga volanului nu sunt vizibile din cauza pozitiei volanului.

- cred ca sistemul audio putea fi mai bun la versiunile standard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul audio in varianta standard este mai slab decat la un Polo de 9000 de euro. Eu mi-am schimbat complet sistemul audio din S40 de 3 ani si pot sa spun ca boxele erau din carton (daca mai tin bine minte) oricum naspa. Acum am un sistem FOCAL cu tweetere + subwoofer JBL cu statie incorporata + izolare fonica completa pe toate usile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu exageram totusi...detin ambele masini...e mai bine la Volvo  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma simt excelent in s60-ul meu.am cautat masina care poate sa-mi ofere confort si siguranta pt. drumuri lungi(in Romania) si se pare ca am gasit-o.oricum nu sunt curios de altceva acum , cu toate ca sunt constient ca mai exista si alte marci de masini care sa indeplineasca aceste standarde.Pasagera din dreapta se simte f. bine la drum lung,iar de cine sta pe locul din spatele meu,sincer nu sunt curios.

  Oricum, VOLVO RULZZZZZZZZZ!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

... izolare fonica completa pe toate usile!

ce izolatie? si eu mai vreau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce izolatie? si eu mai vreau!

Izolatia este tot Focal iar pe mine m-a costat acum 3 ani aprox 500 lei. Daca vrei sa-ti pui un sistem Focal iti spun ca pune in cap cam orice Harmann Kardon de pe ce BMW sau Mercedes vrei tu, la alegere! Nu prea are rival! Poate Bang & Olufsen de pe Audi dar... Eu am pus Focal K2 Power 165 KRX2 si l-am pus langa un BMW 3 full cu Sistem Harmann Kardon de 3000 de euro si stiu ce spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vulturash, in S-ul meu in curbe, ma simt "superior"  ;D comparativ cu multe marci. La inceput, sotia ma intreba de ca nu franez in curba cand majoritatea o fac. Acum a inteles ca nu poti compara stabilitatea unui Volvo cu multe masini si nici nu se simte virajul daca este luat cu cap.

*nu franezi pentru ca probabil stii cum sa abordezi o curba (vs 95% din soferii intalniti in trafic)

*nu franezi pentru ca ai o stabilitate peste medie (asta deoarece 90% din masinile de pe strada costa mai putin decat a ta => se comporta mai slab decat a ta in curbe)

ps: majoritatea soferilor franeaza in curbe?! omg ... ma bucur ca merg intr-un volvo

pps: daca tu nu franezi inainte de curba, inseamna ca erai "iesit la plimbare" inainte de curba

ppps: uneori ajuta sa franezi un pic inainte de curba sa "incarci" puntea fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

La drumuri lungi si cand permite traficul, de regula folosesc frana de motor. Este bine, rau? Cert este ca asa m-am obisnuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ps: majoritatea soferilor franeaza in curbe?! omg ... ma bucur ca merg intr-un volvo

Amin!

Din pacate chiar asta e realitatea, sunt multi conducatori pe strada dar putini soferi. Eu vad asta saptamanal in drumul spre Brasov. Nu se franeaza in intampinarea curbei ci la jumatate cand isi dau seama ca au venit prea tare.

Si eu prefer sa folosesc frana de motor cu fiecare ocazie chiar daca am Geartronic. Mai nou merg cu ea in manual chiar si in oras si surprinzator am si un consum mai mic daca schimb mai SUS treptele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu accelerez tot timpul in curbe uneori mai mult sau mai putin in functie de cat de stransa e curba. in felul acesta aderenta creste iar senzatia e super. acelasi lucru il faceam si cu vechea masina care nu era atat de stabila cum e volvo. lasati-i pe prosti sa franeze in curba si apoi nu va mai mirati cand vedeti imediat dupa o curba o masina pe aratura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in felul acesta aderenta creste

zici tu ca aderenta creste cand accelerezi?  ::) ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca intr-o curba mai usoara la inceput si fadiferenta dintre cele 3 situatii -- frana de motor, frana in curba, acceleratie in curba -- si vezi rezultatul, iti vei cunoaste mai bine masina si asa ai sa vezi diferenta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e ideea franei inainte de curba, sa fie posibila accelerarea in curba, astfel incat creste forta centripeta care te tine pe traseu. Binenteles toate astea la o viteza adaptata curbei respective. Nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now