Sign in to follow this  
Followers 0
opus

Volan piele...

24 posts in this topic

De  doi ani tot duc masina la un tapiter sa i-i schimbe pielea de pe volan....dar cu criza asta !!... :D..m-am hotarat sa fac un experiment ....am luat una bucata geaca piele de capra casata, dublu adeziv cu burete, un tricou negru, ata , ac, si masina veche de cusut a mamei......am dat jos ramasitele husei vechi, le-am folosit ca ajutor pt a face un sablon si taiat, decupat, cusut, lipit dublul adeziv cu burete pe interiorul pieli , peste acesta materialul decupat din tricou( mi-am dorit o priza mai groasa si moale)....si deocamdata e prins experimental pe volan cu cateva fire...pot spune ca desi puteam sa fiu mai minutios a iesit super...la atingere e mult mai placut ca originalul si fiind prima incercare sunt multumit ! Pana la urma e doar prototip, in curand fac unul brici !...

post-232-12877859463118_thumb.jpg

post-232-12877859463791_thumb.jpg

post-232-12877859464535_thumb.jpg

post-232-12877859465419_thumb.jpg

post-232-12877859466146_thumb.jpg

post-232-12877859466822_thumb.jpg

post-232-12877859467573_thumb.jpg

post-232-12877859468356_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

felicitari!

poti sa l lasi asa. dupa ce l bate un pic soarele, se va intinde pielea pe el. nimeni nu si va da seama ca nu i ce l original.

:tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte frumos ! Home made - ce mai !

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare!Faci programari si pentru 850-uri de la Bucuresti?..:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foartee tare !!! A iesit OK  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc - multumesc.....legat de programari !!???....daca urmatorul va fi perfect nu ma va deranja sa fac una-doua cadou pt alti nevoiasi !!! :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai exersezi putin la cusatura, este exceptional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marginea trebuia indoita si snurul trebuie aplicat exact cum se vede in pozele de pe net. In rest, arata f bine.

Bravo!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te hotarasti sa faci si pentru altii am sa vreau si eu unul pentru ca la al meu deja au inceput sa sara bucati din el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am indoit marginea pt ca nici originalul nu era asa, i-mi trebuia in schimb o masina de surfilat....nu este montat cu snur ci este cusut, defapt daca l-as coase nu s-ar mai vedea ceeace va deranjeaza, adica aceea umflaura la intalnirea celor doua margini, care apare datorita unei cusaturi in x ......oricum voi face si unul asa cum spune Adi, adica cu marginile indoite si cusute, apoi daca nu i-mi place atunci i-l duc la surfilat......iar in final fac pe bune cateva cadou !! :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow, beton, poate te dai pe o mica afacere-hobby :D :D

Vezi sa nu ramai fara geci prin casa, de fapt si asa e vara hahahhahahahaha

A iesit ff bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba devine serioasa mai ales ca am aflat ca tabacariile sunt pe disparute, dar am vorbit cu ceva mafioti si se pare ca voi avea ceva piele , inca nu stiu exact animalul, oricum undeva la 1- 2 mm grosime.....am comandat sa ajunga pt vreo 30 de volvouri asa ca juma va fi cadou, juma vedem !!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam cu interes vesti bune de la tine. ;)

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint aproape sigur ca voi avea si eu parte de o piele pe volan cusuta frumos, de la tine, my friend  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai trecut pe lista ?......nu te baga in fata ....esti in spatele meu ....vrei sa iti tin rand ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx din pacate Matrix va fi servit primul pt ca el nu trebuie sa stea la rand....are pile tipu...dar oricat de pilos a-r fi nu voi putea sa i-i trimit o husa cu insertie de lemn, cum si-ar dori el, totusi voi incerca sa tin cont de "culoarea lui".....a si unde mai pui ca pt tine va trebui sa opresc un v40 pt a-i lua masurile, voi avea  nevoie de un alt sablon pt v40 !!!!  :occasion14::beertogether:....dar esti  primul pe lista....!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opusule, ma trec si eu pe lista, dar pe ailalta, aia cu platitori. Odata si odata trebuie sa incepi sa scoti si ceva malai din roata asta, ca sa nu ti se scarbeasca :D. Plus ca te pot zapaci cu garantia :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opusule,nu mi-ai vazut sticlele de lapte lasate la usa ta din a doua zi dupa ce ai spus de volan?...era randul meu,asa ca Danyx,stai fratioare la coada..:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale tale erau...... ::)???  apoi las ca facem in asa fel incat sa fiti toti  primi !!  :wav:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt fremeni e auch gratis !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opusule,nu mi-ai vazut sticlele de lapte lasate la usa ta din a doua zi dupa ce ai spus de volan?...era randul meu,asa ca Danyx,stai fratioare la coada..:)))

Da ce tipi domnle .....nu vezi ca stau la coada .....da ....pai de mine te iei ?....la aia de se baga in fatza nu le zici nimic ?

(&opus .....dau si eu un ness  :smile: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danyy ;D ...te vad om batran, cu copii acasa si te mai tii de d-astea..!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0