Roberto

Aparat de spalat cu presiune

22 posts in this topic

Care are\stie daca cele pentru acasa sunt bune de ceva ?

Doresc sa achizitionez unul impreuna cu un prieten ca deja nu se mai poate, dau o gramada de bani la spalatorie si a 2-a zi e la fel datorita prafului de aici.

M-am documentat unpic in ultimele zile si credca o sa alegem un Bosch Aquatak 100, care e credca pe la 300 de RON, mai mult nu vrem sa dam pe el pt ca stim ca de spalat nu spala ca la spalatorie veci, dar macar cat de cat.

Mai sunt cele Karcher dar din cate am inteles cedeaza pompa la ele deoarece sunt din plastic, la Bosch sunt din metal.

In plus e problema cu spumatul, se pare ca spuma ca la spalatorie nu faci veci pururea cu accesoriile cu care vin aparatele astea sub 1000 de RON, ci doar bulbuci. Pe toate forumurile unde am citit e problema spumei. Altii au reusit modificand duza lancei care este prea mare din fabrica, altii au cumparat lance separata pentru spuma, altii spun ca detergentul\spuma conteaza, etc.

Apoi si nu in ultimul rand vine vorba de ce sampom auto si ce spuma activa e buna pentru ca m-am ingrozit cand am vazut cum unele sampoane auto au mancat pur si simplu bidonasele in care au fost puse, decojit cromul de pe ornamente, topit recipiente, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La banii astia iei un spalator hobby care va fi bun, dar sa nu te astepti sa dai cu el si gata, masina este curata.

Daca masina este de culoare inchisa se vor vedea urmele de la jet, adica, cu alte cuvinte, tot trebuie sa pui buretele pe ea.

Atentie, Bosch verde nu este gama profesionala (sau industriala cum mai e denumita).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca ma asteapta si buretele, asta nu e o problema, masina mea e neagra, a lui amicu' e argintie.

Bosch verde sunt cele din practicker\metro\brico - asta ce inseamna ? Stiu ca nu sunt profesionale\industriale dar macar sunt bune nu ? Au acea pompa din metal care conteaza mult si au si 2 lanci si accesorii si furtun indeajuns de lung.

Mai astept opinii\pareri, ma voi duce mai tarziu pana in practicker sa ma uit la preturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu Karcher de vreo 2 ani si inca functioneaza perfect.

Cam slabut fata de unul de spalatorie si a fost vreo 1100-1200 nu mai tin minte exact.

E bun da nu-ti imagina ca dai cu apa/spuma/apa si gata masina luceste, pana nu o iei la freaca-freaca cu buretele nu faci nimic, nici cu mama spumei.

Nici la spalatorie cu toata spuma lor si presiune mare nu se ia perfect daca nu o sterge la sfarsit cu carpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as merge pe karcher, dar trebuie sa stii ca la banii astia iei gama cea mai de jos de la orice producator, si nu poti compara cu ce au la spalatorii. La valoarea asta toate sunt cam pe acolo...

Succes la cumparaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma am venit de la Practiker, exista la oferta un Bosch Aquatak 10 dar credca asta e fix pix http://www.bosch-romania.ro/products/gradina/products/aquatak10.htm

Bosch Aquatak 100 e cam 500 de RON dar atat nu dau deocamdata pe el, am alte prioritati cum ar fi revizia, etc.

Acelasi lucru e si cu karcher alea, aceleasi preturi si specificatii si in minus cele la preturi pana in 400 RON nu vin cu prea multe accesorii.

O sa mai investighez sa vad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum bine stii, ieftin si bun nu exista. Eu am un Karcher profi, la 220V de 3 ani. A lucrat saracu' de iau iesit spumele. Am schimbat uleiul la timp (cel de la pompa) si nu am avut nicio problema. ce-i drept a costat acum 3 ani vreo 30 milioane. La 500 ron, crd ca-ti iei unu de spalat bicilcleta, ca altceva ma indoi. De banii aia, mai bine te duci la spalatorie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

500 ron iti ajung pt. 25 de spalari daca calculam la 20ron spalarea exterior. 25 de spalari le faci cred intr-un an sau daca esti maniac al spalarilor, in 6 luni  :D Calculeaza apa consumata, spuma activa de calitate, curentul, trage linie si vezi unde iesi.

Sunt avantaje si dezavantaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, credca nu mai iau, nu merita. Am fost la vecinu care are 3 masini si si-a luat ceva Einhell pe la 12 - 13 mil si tot nu e nush ce, ce sa mai zic de astea la 300 RON, sunt bune doar se spalat scaune si trotuare. Am mai vb si cu un alt vecin, el si-a luat Karcher ceva pe la 3 - 4 Mil cand era in oferta, are un Polo, e bun doar pt umezit, de umezit poti sa umezesti masina si direct de la robinet cu un pistol de udat in gradina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, am vb cu cineva si s-ar putea sa imi poata aduce un Bosch Aquataq 110 Plus la un pret decent, mai mic ca la noi in Romania.

Am fost azi in Metro si am luat o brosura de la Bosch cu aceste aparate, si dupa specificatii se pare ca seria 110 - 1250 e pentru autovehicule, toate celelalte sunt inferioare si sunt pentru bibiclete, covoare, trotuare, etc, si mai e biniinteles seria Pro.

Din cate vad acest Bosch Aquataq 110 Plus e cat de cat decent, in magazine e de la 700 Ron in sus si are destule accesorii.

Voi mai vedea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie careva ce presiune si debit are un aparat profesional din spalatorii ? Sau la cat aproximativ e setat pentru spalarea masinilor mici ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine la servici,la spalatorie,exista un Karcher hds895m eco,care are o presiune de 150 bari.nu ai nevoie de o asemenea presiune,pt. ca la ap. asta,daca nu esti atent,poti sa iei si vopseaua de pe masina,daca il tii prea aproape.ma gandesc ,ca unu de 75 de bari ar trebui sa iti fie suficient

Share this post


Link to post
Share on other sites

75 bari este prea putin, un rezultat cat de cat poti obtine de pe la 100 bari in sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat acu vreo 2 ani un aparat de spalat auto cat de cat profesional. Avea rezervor separat pt spuma activa, mergea si cu motorina (pt incalzirea apei) si scotea 200 bari. Intradevar l-am folosit numai pe camioane. Isi face treaba f bine avand in vedere ca la spalarea unui 8x4 care a lucrat numai in cariera de piatra si nu prea a vazut asfalt cam trebuie ceva presiune. Aaaaa pret 7000 ron  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare pt. cai care stiu in aparatele astea :D :

Cum spal si eu sub masina, ca e plin de ulei (un furtun de la alimentarea turbinei a mustit multi timp pe acolo, si e totul naclait...)

Stiu ca e o foarte buna metoda anticoroziva ulei cu praf, dar ... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai simplu: cauti un loc unde sa sui masina. Ideal ar fi sa poti sa sui numai fata si sa poti baga wap-ul sub ea. Cauti solutie

degresanta profesionala (nu de-aia de la Metro ca nu-i buna de nimic), dai cu ea pe unde ii murdar si clatesti cu wap-ul. Alta varianta nu vad. Solutie gasesti la spalatorii, ca astea se vand la bidon de 20 litri si nu-ti trebuie atat. Succes

Intrebare pt. cai care stiu in aparatele astea :D :

Cum spal si eu sub masina, ca e plin de ulei (un furtun de la alimentarea turbinei a mustit multi timp pe acolo, si e totul naclait...)

Stiu ca e o foarte buna metoda anticoroziva ulei cu praf, dar ... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaercher, Bosch, Budget ...

Pana la urma se rezuma la garantie, pe care o primesti la toate.

E incomparabil mai usor sa speli o masina cu ele decat cu furtun+pistol.

Daca esti pasionat, o sa te descurci si cu unul de <500 RON si rezultatul va fi de 2 ori mai bun/rapid decat in varianta furtun.

Daca vrei sa iei unul de >1000 RON sa nu mai dai banii pe spalatorie si nu pt ca vrei s-o ingrijesti tu ... mai gandeste-te (@spalat, dus, carat toate ustensilele, zgomot pt terti)... eu as ramane in cazul asta la spalatorie

(my 2c)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi m-am enervat si mi-am luat un WAP.

Din Pracktiker mi-am luat un Bosch Aquatak 100 la pretul de oferta de 439 de lei - 50 de lei cadou un bon :D.

Sa nu dati 699 de lei pe un Aquatak 100 Plus - e exact acelasi aparat doar ca are in plus niste perii cu care nu faci nimic, nu e justificat pretul.

Vreau sa va spun ca e super, merge foarte bine. L-am testat cum am ajuns acasa, conectand-ul la un furtun anemic de un sfert de tol, credca nici debitul nu era optim pentru aparat si vreau sa va zic ca are un recul de te impinge nu gluma.

Din pacate nu am avut la indemana spuma la indemana sa testez si spumatul, dar jetul de apa zboara cu succes stratul de praf, ramanand doar acea magza care se ia pe degete doar daca freci de 2 ori si pe care nici aparatele de la spalatorie o da jos.

Deci cu o spuma de calitate ar trebui sa mearga brici.

Am vb cu un patron al unei firme care repara\construiesc aparate profesionale pentru spalatorii, aspiratoare profesionale, curatitoare de hale industriale etc. Tatal meu lucreaza vis-a-vis si se cunosc. Am fost la el sa il intreb daca imi poate face una la comanda dar mi-a spus ca nu are rost, pentru ca vine destul de scump iar un Bosch ( nu Karcher, o sa va spun de ce mai jos ) din supermarket-uri pana in 500 de lei care scoate 100 de bari si 6L\min e extrem de bun, TOT SECRETUL PENTRU SPUMAT E IN DIUZA de la LANCE.

Tot secretul spumatului ca la spalatorie e in diuza de la lance, diuza care venita in pachetele originale de la aceste aparate hobby nu e prea buna, lasa de dorit, de aceea nu poti spuma cu aceeasi consistenta de iaurt ca si la spalatorii, vestea buna e ca se gasesc lanci pentru asa ceva cam pe la 40$ duse de dincolo, inclusiv spalatoriile cumpara si se pot si face daca gasesti un strungar de meserie. Eu o sa vb cu dansul sa vad daca imi poate face si cat imi cere pe una.

Am zis ca Karcher nu merita mai sus, acum sa va zic ce mi-a aratat omul.

Aparatele in sine sunt bune, Karcher este o firma cu renume, chiar inventatorul acestor aparate, problema e ca aparatele entry-level pana in 1000 RON au pompa si conectorii de furtune din plastic, plastic cam ordinar care cedeaza, e de ajuns sa tragi odata mai tare de furtunul conectat si s-a dus dracului. Mi-a spus ca majoritatea din cele care ii vin la reparat sunt Karcher si problema generala e pompa sparta sau conectori rupti, iar dezavantajul este ca sunt corp comun si nu se pot repara ci doar schimba cu totul iar acest lucru nu merita ca de banii aia iti iei alt aparat.

In schimb la Bosch, toate WAP-urile inclusiv cele entry-level de 200 de lei au pompa si conectorii din metal, ansamblul nu este corp comun, in plus se gasesc piese ba chiar se pot confectiona. De aceea o sa vedeti ca un Bosch o sa fie mai scump ca un Karcher cu aceleasi specificatii sau chiar mai slab.

Chestia cu "platesti mai mult pe marca" nu prea se aplica deoarece atat Bosch cat si Karcher sunt marci vestite in domeniu.

Sa va feriti de Black& Decker si in special Budget care sunt petarde.

Un al 2-lea lucru pe care mi l-a spus nenea ala, e ca diferentele de preturi sunt datorita destinatiei lor. Cele industriale costa mai mult deoarece sunt destinate functionarii continue, indelungate, au motoare de inductie, furtune lungi care sunt foarte scumpe, lance si diuze din alama tot pentru a rezista in timp etc.

O sa fac maine un clip video cu jucaria.

ÃŽn setul de livrare: duză Jet-Fan, lance Flexi-Jet-Power, furtun de 3,5 m, rezervor detergent 1 x 0,5 l montabil pe lance

Date tehnice

Presiune maximă 100 bari

Putere motor 1.400 W

Debit max. 330 l/h

Temperatură maximă admisie 40 °C

Furtun 3,5 m

Greutate (fără accesorii) 6,0 kg

Lance lance Flexi-Jet

lance Vario-Jet-Fan

Rezervor de detergent integrat Flacon separat de 0,5 l l

Duze Duză Jet- Fan

Funcţii

    * Oprire automată

3825.jpg?db=boptocs&item=advasta.r5.m$d$lobvalues&id=3825,40,44213&maxwidth=700&maxheight=440&filename=Ma%C5%9Finidecur%C4%83%C5%A3atcu%C3%AEnalt%C4%83presiuneBoschAquatak100.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, sa-l stapinesti sanatos. Sa inteleg ca ai muulta treaba de-acu inainte.... Pretul la ce zici e foarte bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun pretz ai obtinut. Sa ai noroc de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva in romania gasesc lanci pentru spumat de calitate ? Cele cu care vin aparatele hobby sunt ordinare, tot secretul e in lance.

Stiu 2 magazine din UK foarte vestite pentru accesoriile lor dar costa cam 44 - 50 de lire una, ma gandeam ca poate gasesc si in romania pe undeva.

http://www.cleanyourcar.co.uk/index.php?act=viewProd&productId=371&added=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now