Guest golux

Norme EURO

6 posts in this topic

Salut,

Vreau sa-mi aduc un S40 din Suedia. Problema care o am este ca nu stiu in ce norme euro se incadreaza masinile cu AF 04-05, pe siteurile di germania am vazut masini sin 2005 care au EURO 3 si care au EURO 4(pe cele din suedia nu apar normele de poluare).

As aprecia foarte mult daca cineva m-ar lumina cu privire la norme euro in functie de motorizari si an de fabricatie in special pentru motoarele pe benzina.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credca depinde si de motorizare si de domnii de la RAR. Din cate stiu poti sa verifici la RAR, si de asemenea exista si o lista cu codurile motoarelor care la noi sunt considerate Euro 3, ca deh asta e la noi.

Al meu e fabricat la sf lui 2004 dar e model 2005, motor T5 si e Euro 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate stiu motoarele  pe benzina Euro4 au aparut mai devreme...cele diesel au aparut mai tarziu(cel putin in cazul S60)...la diesel ideea e sa aibe Filtru de Particule Diesel(DPF) ca sa fie euro4.Ca idee S40 1.6D din aprilie 2005 este inca Euro3...

In ceea ce priveste S60 diesel acestea sunt Euro4 dupa 7/2005...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut toti membrii acestui forum !

Este prima mea postare, si o fac cu credinta ca experienta traita de mine ar putea ajuta, in viitor, pe cineva.

Am achizitionat un V50 / 2010, intrat in circulatie in Belgia. Pe certificatul de inmatriculare ( vezi attach. ) era scris mare EURO 5. Este DRIVe, are start / stop, CO2 104 gr/Km., toate bune si frumoase dar motorul a fost incadrat la EURO 4 la RAR, Primus, importatorul si suedezii au confirmat : This Volvo V50 2010, YV1MW76F2A2532674, is certified to Euro 4. This engine, code 76, has never been certified to Euro 5 in any vehicle.

Concluzie : Cine este interesat de EURO 5 sa faca bine si sa se informeze mai intii, pentru ca aparentele inseala iar uneori, chiar si documentele originale.

post-5255-0-76056100-1362836401_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, eroare e in actele Belgiene. Nu stiu ce inseamna la ei Euro5, dar motorale 1,6d pana anul de fabricatie (aproximativ) 2011 nu sunt Euro5.

Samsari care aduc masini den Belgia se laud eronat ca este euro5, e in interesul lor.

Cele Euro4 au 110cp, a 8-a cifru vin VIN e cu 4 sau 5 (dpf). Cod motor D4164

Motoare 1.6d Euro5 au 115cp. Masini cu Euro5 motor de 1,6d au D2 pe haion. Cod motor D4162.

Correct me if I'm wrong.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvere, este arhicunoscuta aceasta "problema" si discutata pe mai multe topice pe forum.

@Bart, nu am de ce sa te corectez pt ca este 100% corect ce ai scris .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now