muadDib

DIY - Reparatie aeroterma (problema cu tranzistoru')

95 posts in this topic

Ceva concluzii:

Am mers cateva zile cu tranzistorul dat jos. Cand foloseam ventilatorul la full, zgomotul era diferit de cum il stiam eu. Locasul ala in care sta tranzistorul comunica cu traseele de aer, astfel ca, prin scoaterea lui, a aparut o gaura in plus si de aici zgomotul.

De altfel, prin insusi forma radiatorului, se vede ca e construit sa lucreze intr-un flux de aer. Foarte bine, zic eu, daca e vara, ca orice om merge cu ventilatia pe rece sau chiar pe AC. Dar ce te faci iarna??

Probabil si din acest motiv, frecventa de aparitie a defectelor creste dupa o perioada friguroasa, in care aerotermele au mers pe full caldura...

Ce sa inteleg de aici ? Ca ti-a mers ventilatorul si fara tranzistor ? Pare ciudat. Sau mergea la viteza maxima (ca la mine, acum, cand il am la locul lui, dar probabil ca e dus) ?

Si apoi, mai am o intrebare, legat de factorul de forma pomenit de tine. Cum arata cel de pe noul S40 (cel din 2004 pana azi) ? Nu se potriveste acela si la noi, cei cu masini mai in etate ?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40-ul nou este comunicatie seriala intre CCM si ventilator, asadar nu are nici o legatura, la fel cum nu este nici o legatura intre Carisma si Focus 2 . :D

Merge si fara tranzistor dar numai pe treapta maxima .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40-ul nou este comunicatie seriala intre CCM si ventilator, asadar nu are nici o legatura, la fel cum nu este nici o legatura intre Carisma si Focus 2 . :D

Merge si fara tranzistor dar numai pe treapta maxima .

Da, asa merge si la mine acum. Ma gandeam ca am o sansa la fratele mai tanar, dar nu se poate.

Oricum, e in curs de rezolvare. Azi am facut comanda la Primus Auto, modulul intreg ma costa 400 de lei + TVA cu montajul inclus.

Mi-au dat asigurari ca saptamana viitoare se rezolva.

Chiar sunt curios, sunt singurul nebun (de pe forum) care a schimbat acest modul la reprezentanta?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gasit cineva alt tranzistor in afara de MJ802 montat pe S/V40?Trebuie sa l schimb si eu,da' nu m as apuca de doua ori de treaba :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat modulul la service si merge perfect. Daca ma mai tine 9 ani, ma declar multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa schimb si eu tranzistorul asta minune,dupa un an :smile:)!

post-312-0-32203500-1382725969_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Vroiam sa va intreb de unde si cum ati comandat acel tranzistor buclucas !

L am vazut pe aldeida mj802 cu aceste caracteristici 90v 20a 200w si eu parca am citit ca ar trebui sa fie asa 12 v 30 a 250 w ?

Voi cum l ati comandat si poate imi ziceti si alte site uri

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bune si ceva feedback-uri de la cei care au schimbat singuri despre cat tine un tranzistor din asta inlocuit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cate imi amintesc, Popeye il are schimbat de vreo doi ani si merge bine-mersi...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge ok si la mine :)

si din cate stiu la inca un v40 :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel reparat de mine in august anul trecut merge si acuma desi nu pot zice ca e experienta long time :). Dar nu vad de ce nu ar merge daca e cositorit cum trebuie tranzistorul o sa tina sigur ca si cel initial..Si la cat costa unul aproape ca nu conteaza :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva sa mi spuna si mie,daca pot pune MJ802 30a 200W in loc de 30A/12v/250w ?

si inca ceva: cine este raspunzator pentru reglajul de cald - rece?Tine de sistemul de comanda a climei sau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu rece -cald e comandat de ccm

potentiometrul comanda motorasul (flapsu)

asta la clima manuala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik1999 : "...pot pune MJ802 30a 200W in loc de 30A/12v/250w ? "

sigur ca poti, curentul de 30 A e suficient de mare ca sa tina ...

la mine merge din 2009 tranzistorul schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.ajutati-ma si pe mine cu un tranzistor .am intrat pe Adelaide.ro si are doar de 100 si 90v si nu am găsit nicăieri de 12 v.nu stiu unde sa mai caut.aștept raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Gabi! Daca ai gasit la 90V (Uce) este foarte bun pentru ce-ti trebuie! MJ 802 nu se mai produce insa mai gasesti pe stoc in multe magazine online.

Poti da comanda aici:

http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=151129

http://mmag.ro/Tranzistoare/018937-Tranzistor-MJ802-bipolar-NPN.html

http://www.tme.eu/ro/details/mj802/tranzistori-tht-npn/on-semiconductor/mj802g/#

Probabil dupa sarbatori vei primi produsul.

Numai bine! avx.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, domnilor!

Am reusit sa scot tranzistorul,dar l-am montat pe acelasi inapoi, deoarece in Alexandria a fost imposibil sa gasesc ceva echivalent.

Asa ca va rog sa-mi spuneti unde pot gasi un exemplar prin Bucuresti...

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca www.tme.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit, am reusit sa schimb tranzistorul (am luat un MJ 802), dar stupoare cand l-am montat, aeroterma merge tot in valuri....deci, care sa fie treaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

..tranzistorul nu face decit sa comute ,nu degeaba ii zice "TRANsfer reZISTOR", De principiu cred ca ai altceva ce cda aiurea tranzistorul de iti merge un pic anapoda.Ma gindesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now