alexandrubog

Pro sau Contra prelata pe masina

37 posts in this topic

Eu pe toate polish-urile folosite, chiar si pe ceara, am vazut scris ca este contraindicat sa fie folosite pe suprafete cu lac afectat de astfel de "intemperii".

Acum ceva timp am avut si eu 2 astfel de medalii pe eleronul "duck tail", cam de marimea unor monezi de 50 de bani. Am dat cu polish si ceara... intamplator sau nu, acum e exfoliat aproape total.

Eu nu am spus colegului ca trebuie doar sa poliseze cu pasta abraziva (citeste atent ce am scris).In cazul tau ii faci mai mult rau cosmetizind-o pe alocuri.Este lacul vechi.

@larahau...La acesti bani, trebuie sa fie un material special ca structura,intocmai ca lavetele pre-si post polisat(fin si absorbant de umezeala ,antistatic etc) la interior si exteriorul foarte impermeabil.Poate mai depinde si de unde o cumperi,dar este alt aspect. Cert este ca nu din pinza de cort ca de armata, e facuta. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in fiecare zi ma holbez sa vad unde e gainat si-l ud bine cu apa (am un pet de 2 L in portbagaj),

apoi il sterg cu o batista de hartie fina; pana acum nu se vede nicio urma pe caroserie; cel mai rau

e ala de cioara ... :iconpuke: ;

da o husa de matase n-ar fi super? volvo-urile noastre ar merita asa ceva, eventual adusa din

China ...; partea proasta e ca gainatul intra si in tesatura :laughing7: si ai probleme la spalat ...

PS nu imi ia mai mult de un minut - doua, asa ca nu veniti cu argumentul "n-am timp" !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am porumbei, si mai grav.

Lacul e distrus... nu mai ai ce polisha. Nu mai e lac... a sarit....

Nu vad decat doua solutii pentru asta

1. Revopsite partile afectate.

2. Impuscat vecin imbecil care hraneste porumbeii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. GARAJ :D

Eu am o husa de la cineva pentru Ferarri. O merge pe caroseria de s40? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am spus colegului ca trebuie doar sa poliseze cu pasta abraziva (citeste atent ce am scris).In cazul tau ii faci mai mult rau cosmetizind-o pe alocuri.Este lacul vechi.

...

A fost bun si polish-ul, pe moment. Dupa vreo 8-10 luni au inceput sa apara efectele "adverse".

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer, nu am mai vazut o masina acoperita de mult timp, de ani de zile!

De preferat este sa ai masina curata apoi sa ii pui prelata!

Ati vazut ca exista si prelate la second hand, dar nu cred ca se mai poarta, imi pare rau sa spun asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub prelata se țin mașini nu din astea de consum cum avem noi. Adică un Dino sau chiar și un Urraco își au locul sub o prelata dar astea vopsite de roboti își au locul pe strada după care la Remat.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prelata cred ca e eficienta pentru masinile care sunt folosite 1-2 ori pe luna, obligatoriu masina sa fie curata si uscata inainte de acoperire, eu am preferat sa-mi fac un garaj de tabla si consider ca e perfect, masina sta mereu uscata si curata , niciodata nu o bag uda in garaj. Garajul incalzit este ,, cancer” pentru caroserie pe timp de iarna.

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul motiv pentru care as folosi prelata, ar fi pasarile din copacul de la locul meu de parcare. Nu stiu ce sa le fac. In fiecare noapte dorm acolo si lasa jos dezastru. Inca, multa mizerie ramâne pe frunze... Cum le pot determina sa nu mai doarma in acel copac? Mentionez ca e loc de parcare platit, nu am unde parca in alta parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O pisica ? Mai multe ?

Un uliu ? Numai 1 e suficient . :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 Vultur, matura tot ala :lol:

 

Lasand gluma, natura-si spune cuvantul.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai in gluma, mai in serios, e un uliu la Pitesti, vâneaza pasari mai mereu in zona casei unde stau. Dar cum il determin eu sa se mute in Drumul Taberei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now