alin_ux

xc60 merita banii sau nu ?

55 posts in this topic

intrebarea se adreseaza posesorilor de xc60, sau cunoscatorilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adi_xc60, @LucAndrei...pai ce facem aici, lasam omul sa astepte?

Best,

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adi_xc60, @LucAndrei...pai ce facem aici, lasam omul sa astepte?

...stai domn'le, ca abia vazui....mai tre' sa mai si munceasca omu', nu?

Ca acu', XC-ul ala nu se intretine singur  ;D...

Serios vorbind acum, isi merita pana la ultimul banut...ai confort, ai sportivitate, ai stil.....ai altceva. Si crede-ma ca stiu ce vorbesc; zilnic mi se intampla sa vad oameni cu bmw, mercedes, toyota landcruiser si altele, intorcand capul.

Adevarul este ca, estetic vorbind, este CEL MAI FRUMOS VOLVO, din toata istoria Volvo. Atrage privirea instantaneu, iar seara, farurile din spate sunt incredibil de frumoase. Recunosc ca si mie mi se mai intampla, chiar si acum dupa 4 luni, sa ma uit la ea ca prostu' si sa-mi spun.....bai tata, da' frumoasa masina ti-ai luat!  ;D

Siguranta, ce anume sa spun....e VOLVO....si are CitySafety....in standard!

Confort...e construita pentru sofer. Consola centrala e usor orientata spre tine, nici prea mult nici prea putin, ci doar atat cat tu sa realizezi ca tu esti cel mai important din masina, iar pasagerii sa nu se simta dati la o parte. Scaunele sunt extrem de primitoare si chiar si dupa f multi kilometri ai fundu' odihnit. Spatiu interior indeajuns de mare pentru 4 si chiar 5 persoane, loc de bagaje destul...

Si apoi, din punct de vedere pecuniar, hai sa-ti spun cum am ajuns eu sa il iau si tu vei trage singur concluzia....

...de destul de multi ani mi-am dorit Volvo, de fapt de cand am ajuns sa fiu pe picioarele mele. Mai exact...am refuzat sa-mi cumpar orice alta masina, pt ca nu era Volvo. Visul meu era un S60...imi placea la nebunie masina asta, cand vedeam una pe strada....o urmaream cum trece si imi spuneam ca o sa am si eu. Cand m-am hotarat sa imi cumpar, dupa ce vazusem XC60, ca si concept la SIAB in 2007, cand am zis ...."asa ceva nu voi ajunge sa imi permit!", aud ca S60 va fi scos din productie. Dupa luni de navigare pe net pe toate site-urile volvo din lumea asta (la noi nu se sufla nici un cuvintel de XC60), imi iau inima in dinti si trimit un mail la primus intreband care este pretul la XC60, fara speranta de a primi raspuns...dar, surpriza...primesc raspuns, cu ofertele de pret : diferenta intre S60 si XC60 era de ... 6000E. Pentru 6000 imi luam un SUV in loc de sedan.... si ce SUV!!!!!???? VOLVO!!!!

In 2 saptamani...fara sa vad masina in realitate, fara sa stiu concret multe lucruri, fara sa am certa siguranta ca o voi putea achita...aveam comandata masina si platit avansul. Apoi am asteptat 6 (sase) luni de zile!!! Ma puteti cataloga nebun...si poate ca asa e, sunt!

Atat!...de la mine, mai las si pe altii sa graiasca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alin_ux...acestea fiind zise pentru semnare contract si incasare avans suna-ma la 0742.35.96.35 si sa fie intr-un ceas bun  :occasion14:

Nota: Sper ca stii de gluma :)

Dincolo de toate amuzamentele cand consideri necesar da-mi un telefon pentru o programare de test drive

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci,  test drive facut pe  diesel la  timisoara, 185 cai,  merge  beton,

Am platit  avans  25 %,.  nr comanda 6333 , :) motorizare T6,  audio ala premium sound, dynaudio, fourC, mai multe  chestii .. faruri adaptive etc ...

acum asteptam sa  vina, cat mai repede .  si sa o vand pe asta a mea S60,

Am intrebat si eu pe  forum ca sa vad parerea celor care  conduc masina asta, ca mie mi-a ramas in gand de cand am facut drice test-ula la la tim .. si nici nu a am apucat sa-i dau in gura omeneste, ca n-am avut unde. Dar varianta  diesel este  super, de aia ma gandesc cum o  fi  T6 -ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci,  test drive facut pe  diesel la  timisoara, 185 cai,  merge  beton,

Am platit  avans  25 %,.  nr comanda 6333 , :) motorizare T6,  audio ala premium sound, dynaudio, fourC, mai multe  chestii .. faruri adaptive etc ...

acum asteptam sa  vina, cat mai repede .   si sa o vand pe asta a mea S60,

Am intrebat si eu pe  forum ca sa vad parerea celor care  conduc masina asta, ca mie mi-a ramas in gand de cand am facut drice test-ula la la tim .. si nici nu a am apucat sa-i dau in gura omeneste, ca n-am avut unde. Dar varianta  diesel este  super, de aia ma gandesc cum o  fi  T6 -ul .

ai comandat my 09 sau my 10? daca 09 cat ai primit discount - daca permiti intrebarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam la fel :) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai comandat my 09 sau my 10? daca 09 cat ai primit discount - daca permiti intrebarea"

motorizarea este  este  euro 5, la asta te-ai referit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai comandat my 09 sau my 10? daca 09 cat ai primit discount - daca permiti intrebarea"

motorizarea este  este  euro 5, la asta te-ai referit?

da, ca doar de la modelyear 2010 t6 indeplineste euro5

Share this post


Link to post
Share on other sites

modelul ala e pe comanda, euro 5 , sper sa si faca fata solicitarilor ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am vazut-o la magura.

sa fiu al' dracu' daca nu merita !!

(raspuns direct la intrebarea din titlu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Alin pentru achizitie.......o sa vezi nu o sa regreti nici un banutz dat pe masina. Asa cum zice LucAndrei aceasta masina chiar e beton....iti ofera tot ce vrei. Duminica am avut un drum de facut pana la Mangalia dus-intors.....iti spun dupa 600km condusi parca as fi luat-o de la capat....este foarte odihnitoare , fuge bine la gabaritul ei, stabilitate exemplara pt un suv......design super reusit. Joi ma duc la service sa se uite baietii la masina, am ajuns la 2500km.....daca are cineva drum pe la Primus schimbam 2-3 pareri acolo.

Noapt buna everybody:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspuns la intrebarea din topic:

Merita fiecare banut! Fie ca e varianta basic de 28.000 fie ca e una de 56.000.

Daca stii ce vrei de la o masina, si exact aia pui pe ea, te bucuri in fiecare clipa.

Din pacate diferenta dintre T6 si noul D5 in materie de sportivitate nu o sa se simta prea tare pana pe la 80km/h. Dar de la 80 in sus, VAI ce diferenta! Pot spune doar atat... cand vin spre munca dimineata la 8, cum trec de baneasa ajung cu vre-o 140 prin fata pe la Carrefour :) Vezi ca masina vrea sa ii dai sa-i sara rotile.

Cum avem doua poduri minunate la iesirea din bucuresti, acolo se face simtita la viteza dorinta de Sport / Advanced.

Iar daca chiar e o graba mare mare spre munte, modul advanced din four-c merita din plin.

Chiar daca nu aveti Four-C comandat, fata de un XC90 masina are o stabilitate si dinamica impresionanta. (comparativ cu Q5, Glk, X3, Freelander)

Haion electric... apas pe telecomanda de fiecare data cand ma indrept spre masina cu un carut plin de cumparaturi, doar pentru ca imi place cum se vede :)

Trapa panoramica... Nu cred ca am inchis vreodata oblonul la ea, sau sa fi mers o zi insorita fara ea deschisa complet. Nu se face curent pana la 100km/h pentru cei de pe bancheta din spate...si asta spune totul.

4000km pana la Ischgl in Austria au fost o placere. Viteza medie 140-160 pe autostrazi, dar si momente de 210 :D . In haita cu care am plecat la snowboard mai aveam un Audi Allroad 2.7 biturbo benzina, Audi S3 de 340cai, X5 3.0SD, Clio F1 200cp, si mascota un Colt  ca sa ne tina in limitele bunului simt la viteza :D

T6-le este cam peste toate mai putin peste S3, care daca nu ar fi avut portbagaj de schiuri ar fi fugit rau rau. Testele au fost facute prin Ungaria si Austria pe autostrada, din mers de la 100km/h in sus, cand nu aveam pe nimeni in fata pe kilometri buni.

Consumul a fost de 13l/100km fata de 9.8 la clio, 12.5 la S3, 16 la Audi Allroad :)):):):):) si 13.2 la X5 3.0SD. Marele avantaj al meu si al tipului cu X5ul era ca aveam rezervoare mai mari si urlau astia mici primii ca nu mai au gaz :D

Pentru mai multe povesti va asteptam la sediul nostru  8) (Avem cafea buna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand ajung in buc o sa trec pe acolo,  numai pentru cafea  si povesti ;D   

cam in cat timp ia 100 la ora? cat scrie in manual sau .. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand ajung in buc o sa trec pe acolo,  numai pentru cafea  si povesti ;D     

cam in cat timp ia 100 la ora? cat scrie in manual sau .. ?

Este mai rapida fata de ceea ce scrie in manual, check this: http://www.zeperfs.com/fiche2731.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesant link :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos Alin.

F frumoasa masina.....

Ce culoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

negru

Share this post


Link to post
Share on other sites

black stone,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspuns la intrebarea din topic:

Merita fiecare banut! Fie ca e varianta basic de 28.000 fie ca e una de 56.000.

Daca stii ce vrei de la o masina, si exact aia pui pe ea, te bucuri in fiecare clipa.

Din pacate diferenta dintre T6 si noul D5 in materie de sportivitate nu o sa se simta prea tare pana pe la 80km/h. Dar de la 80 in sus, VAI ce diferenta! Pot spune doar atat... cand vin spre munca dimineata la 8, cum trec de baneasa ajung cu vre-o 140 prin fata pe la Carrefour :) Vezi ca masina vrea sa ii dai sa-i sara rotile.

Cum avem doua poduri minunate la iesirea din bucuresti, acolo se face simtita la viteza dorinta de Sport / Advanced.

Iar daca chiar e o graba mare mare spre munte, modul advanced din four-c merita din plin.

Chiar daca nu aveti Four-C comandat, fata de un XC90 masina are o stabilitate si dinamica impresionanta. (comparativ cu Q5, Glk, X3, Freelander)

Haion electric... apas pe telecomanda de fiecare data cand ma indrept spre masina cu un carut plin de cumparaturi, doar pentru ca imi place cum se vede :)

Trapa panoramica... Nu cred ca am inchis vreodata oblonul la ea, sau sa fi mers o zi insorita fara ea deschisa complet. Nu se face curent pana la 100km/h pentru cei de pe bancheta din spate...si asta spune totul.

4000km pana la Ischgl in Austria au fost o placere. Viteza medie 140-160 pe autostrazi, dar si momente de 210 :D . In haita cu care am plecat la snowboard mai aveam un Audi Allroad 2.7 biturbo benzina, Audi S3 de 340cai, X5 3.0SD, Clio F1 200cp, si mascota un Colt  ca sa ne tina in limitele bunului simt la viteza :D

T6-le este cam peste toate mai putin peste S3, care daca nu ar fi avut portbagaj de schiuri ar fi fugit rau rau. Testele au fost facute prin Ungaria si Austria pe autostrada, din mers de la 100km/h in sus, cand nu aveam pe nimeni in fata pe kilometri buni.

Consumul a fost de 13l/100km fata de 9.8 la clio, 12.5 la S3, 16 la Audi Allroad :)):):):):) si 13.2 la X5 3.0SD. Marele avantaj al meu si al tipului cu X5ul era ca aveam rezervoare mai mari si urlau astia mici primii ca nu mai au gaz :D

Pentru mai multe povesti va asteptam la sediul nostru  8) (Avem cafea buna)

reclama !

vindeti-va toti toate masinile si cumparati-va xc60, T6 benzina! 

azi am facut o tura cu andy cu xc60 ul lui si pot sa spun ca masina merita toate aprecierile, fara nici o exceptie!

abia astept sa vina si a mea. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei uite ca eu nu o vand  :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici eu n-o mai vand, cred ca pana la urma , dupa tot ce scriu "colegii" pe  forum tre s-o dau degeaba, si sa mai dau si bani aluia de-o ia :) daca e de acord desigur :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now