Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

alin_ux

volvo S60 - 2002

85 posts in this topic

@alin vreau sa stiu si eu ce motor are masina, clar nu are B5244S@125kw cum spui tu.

Mai departe ca sa aflii de ce ma intereseaza, am 2 prieteni care vor S60 si au vazut masina ta, au si ei cont pe forum dar sunt mai timizi si m-au intrebat pe mine ce parere am. Eu sunt de parere ca nu ai pus toate datele .

Succes la vanzare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdan,  masina chiar are B5244S , 125kw. imi pare rau ca nu am certificatul la mine acum cand scriu mesajul, ti-as fi pus un scan. in cursul zilei de azi o sa pun o copie. o sa se vada si seria caroserie pentru orice eventuala verificare.  pentru doritori sau eventual cumparatori o sa pun toate datele necesare la dispozitia dvs, numai sa specificati ce anume va intereseaza . eu cand am anuntat ca vreau sa vand masina, am amintit dotarile si chestiile importante care m-ar fi intresat pe mine in eventualitatea cumparatii unui S60. repet, pentru alte detalii intrebati orice aici pe forum sau 0720788797. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e easa de neobisnuit un 2.4 170cp cu instalatie de GPL?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca Volvo nu a produs 2.4 Bi-Fuel de 125kw, probabil ca instalatia este montata ulterior . Cautati si voi toate documentatiile volvo si o sa gasiti acelasi lucru ca si mine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

instalatia montata in fabrica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca ai o masina unicat, bravo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde in ce fabrica ;) SIGUR nu la Volvo. Sau daca da, sigur nu este de 170cp.

Codul motor ar trebui sa aiba un G la capat (B5244SG sau B5244SG2)... si nu ar fi de 170.

Daca este doar S in capat, insemna ca instalatia a fost montata ulterior.

Deci, ne spui care este motorul tau de aici: http://www.volvoclub.org.uk/tech/S60_August_2002.pdf ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si eu latru acelasi lucru dar vad ca nu ma baga nimeni in seama ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ia nimeni in considerare pe handicapatzii de la RAR ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai primele 11 caractere din seria de sasiu ar elucida problema... la Volvo este foarte simplu sa afli asta.

daca simbolul de pe pozitia 4 este H atunci este Bi fuel. Daca este R, atunci este benzina.

Pozitiile 6-7 iti dau exact tipul de motor montat pe masina ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

... asta -i certificcatul :)

post-768-12877861816444_thumb.jpg

post-768-12877861816444_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, e ciudat... 168cp.  :P

Motoarele astea au in denumire aceeasi bucata de cod, doar ca la bifuel mai urmeaza un G2 (B5244SG2). Dar are "H" in VIN...

Pe eticheta de pe motor, te-ai uitat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia stai asa. :)

In vadis daca bag VIN-ul, la motor spune 103KW.  ;D

...Eh, macar e EURO4 si are full Nivomat in standard.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, e ciudat... 168cp.  :P

Motoarele astea au in denumire aceeasi bucata de cod, doar ca la bifuel mai urmeaza un G2 (B5244SG2). Dar are "H" in VIN...

Pe eticheta de pe motor, te-ai uitat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi si diesel. Al meu e D5 si incepe cu YV1RS773222........

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce mi-a sarit in ochi la prima vedere: in anexa CI-ului ai VIN-ul diferit cu o cifra-fata de cel din talon ?!  e vorba de acel 2 dupa YV, iar in talon e 1. Cooool  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e clar de 103kw Bi-Fuel exact cum am zis eu. Au gresit cei de la RAR ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozitia 6-7 este 32 deci pentru S60 tipul de motor este B5244SG

Daca va uitati la motoarele de Volvo, sunt codate, putin spus - aiurea. De exemplu, ce am avut eu (S/V40 2.0165 si T4 200cp) au pe blocul motor fix acelasi cod (B4204T) desi motoarele in realitate au coduri diferite. B4204T3 pentru 165cp si B4204T5 pentru 200cp. Banuiesc ca si cele de 2.0 160cp au scris tot B4204T, desi sunt B4204T2.

Pe eticheta de pe capacul de la distributie este scris codul corect.. si in seria de sasiu. Dar un motor din dezmembrari este foarte greu de identificat.

Interesant ca la RAR Cluj mi-au trecut codurile motor bune, desi cand am luat T4-le din Germania am umblat aiuirea tocmai din cauza codarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce mi-a sarit in ochi la prima vedere: in anexa CI-ului ai VIN-ul diferit cu o cifra-fata de cel din talon ?!   e vorba de acel 2 dupa YV, iar in talon e 1. Cooool  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este B5244SG. Pentru un pasionat de Volvo trebuie sa fie de ajuns asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este B5244SG. Pentru un pasionat de Volvo trebuie sa fie de ajuns asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe blocul motor la Volvo e scris doar codul scurt. Cele turbo (de ex. 2.0 de pe S/V40) au 160, 163,165 sau 200cp. Exterior sunt identice, si codurile de pe blocul motor sunt identice (B4204T). Difera presiunea de supraalimentare, uneori turbina, uneori pistoanele, unele au VVT pe evacuare, si in final puterea difera. Codul complet este trecut pe abtibildul de pe capacul de la distributie (care in timp se dezlipeste) si este codificat in cifrele de pe pozitia 6-7 din seria de sasiu.

Pe cele aspirate de 2.4 benzina sau bi-fuel, pe blocul motor este scris doar B5244S. Desi poate fi B5244S2, B5244SG sau B5244SG2.

Motorul lui Alin este B5244SG, indiferent de ce au scris cei de la RAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.