contdezactivat

Ce masina e?

23 posts in this topic

Stie cineva ce marca/model de masina este cea din imagine?

Eu ma gandesc ca e un Ford... aduce cumva cu modelul 40 dar nu cred ca e ala.

Merci!  :-*

post-924-12877861352635_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe masina asta sia trait sergiu nicolaescu tineretea filmand.

Poate fi skoda dupa cum o vad eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut sute de poze cu masini si inca nu imi dau seama.

Ma gandeam ca ar putea fi o Skoda Superb dar nu prea e... la skoda, grila era verticala si aripa era altfel; chiar si farurile...

Mai caut  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greu de zis. Pare a fi o Skoda, insa imi aminteste oarecum de Ford V8 si un model Opel tot de prin anii '30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aduce cu Opel la faruri dar... Opel-urile din perioada aia, mai toate aveau aripa fata alungita si bombata inspre spate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara aia cromata este de Mercedes dar restul pare Skoda Favorit 1936-1939 .

post-993-12877861486856_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca... la cea din poza mea mea farurile sunt mai infundate in aripi.

Ma gandesc sa nu fie o "enigma" ruseasca...  ???

O sa mai trec pe acolo saptamana viitoare si o sa ma uit mai atent, poate gasesc vreun element de identificare. Cand am facut poza nu am putut, ca ma latra un caine pe la picioare, urat de tot. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este Aro ca are tambur pe fata si nu disc,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, cred ca ar fi de vanzare... la un pret mic. De asta intreb.  :P

Daca e o marca populara, care se mai fabrica si acum... parca ma tenteaza. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate iti faci un Hot Road din ea  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i americana si daca vorbim de masini americane ma bag si eu. Si daca imi dai voie pot posta si eu cateva poze cu masini americane anii '80 ce am gasit pe strada.

L.E. Pun una care e preferata mea. Costa 10.000€ din 1988 iar eu nu am voie sa o conduc pentru ca are 4500kg. Motor de 7.8 benzina 255 CP si o cheama Ford Centurion. Sunt innebunit dupa asa ceva. Daca sunt off topic va rog sa-mi stergeti comentariul dar nu m-am putut abtine.

post-6084-0-50713200-1383748278_thumb.jp post-6084-0-52144900-1383748305_thumb.jp

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi2727 te rog sa-mi zici si mie daca stii cumva un pret la vre-un tanc de-asta ca parca ma mananca degetele si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi2727 te rog sa-mi zici si mie daca stii cumva un pret la vre-un tanc de-asta ca parca ma mananca degetele si pe mine.

Daca o iei de la batran din curte, in general e cam la pret de fier vechi sau nu foarte departe, indiferent daca e in stadiu schelet ca astea sau mai au ceva carne pe ele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dupa multe cautari am reusit sa gasesc ceva care tind eu sa cred ca ar fi masina din imagine (prima postata). Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare insa cred ca este vorba despre o Skoda Popular 1000 UHV, poi posta si un link unde am gasit ceva asemanator: http://www.flickr.com/photos/25955360@N00/1748579829/lightbox/ , singurul lucru de care nu sunt sigur este ca cea care e postat de colegul nostru aici pare a fi un sedan, iar a mea un cupe. IN fine, dupa ce am rasfoit mai multe pagini de net, am gasit intr-un final si sedanul se pare: http://www.autogallery.org.ru/3738skpopularohv.jpg . Se pare ca masina s-a fabricat numai intre anii: 1937-1938 si a fost precedata de foarte multe modele cu acelasi nume.

Adi2727 te rog sa-mi zici si mie locatia masinii sau daca e posibil sa intri in legatura cu persoana repectiva sa intrebi de pret. In principiu m-ar interesa masina, as vrea mai intai sa dau un search pe ebay si sa vad cum stau cei de pe acolo la capitolul piese. Imi cer scuze daca am scris prea mult insa chiar as fi interesat de aceasta masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, povestea e din Mai 2009...

Nu mai tin minte exact curtea cu locatia masinii, poate daca as sta mai mult timp prin BV sa dau cateva ture prin centrul vechi mi-as aminti. Desi, de atunci si pana acum se putea intampla orice cu ea.

Iti dau pe pm ceva indicatii generale.

Totusi, daca nu ai ceva experienta, timp cu anii (sau zeci de ani) si o curte generoasa, nu te-as sfatui. Sunt destui care au incercat si au esuat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Adi2727 acum am vazut data postarii, imi pare rau ca te-am deranjat, iar daca nu mai locuiesti in bv nu are rost sa te duci sa bati drumul de pomana. Eu cumpar de obicei masini mai vechi si lucrez la ele asa usurel, am un amic bun cu care imi pierd vremea mai ales iarna, cat despre curte si scule... nu duc lipsa. Ms oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am trimis PM.

Daca sti un program de spionat prin curtile oamenilor, mai bun decat Google Earth, cu detaliile din poza mea si indicatiile din PM, cred ca se poate verifica daca mai e acolo. :)

am gasit intr-un final si sedanul se pare: http://www.autogalle...kpopularohv.jpg . Se pare ca masina s-a fabricat numai intre anii: 1937-1938 si a fost precedata de foarte multe modele cu acelasi nume.

Tot nu seamana la faruri si... fie din cauza formelor bucalate, la momentul respectiv mi-a parut foarte mare. Clar mai mare decat modelul din poza ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia albastra e Camaro 2 facelift dupa 1974 pana in 1978.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fac o secunda off topic si sper sa nu va suparati. Tot vad pe aici Volvo D3 D4 T4 T5. "Ce masina e" a mea? Ma refer la D sau T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ta e 1.6i si atat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now