Roberto

Demontare filtru de aer pentru schimbare sau curatire

11 posts in this topic

Astazi m-am pus sa demontez filtrul de aer sa ma uit in ce stare e asa ca am facut un mic ghid cu poze si un video.

1 - Se scoate cheia din contact

2 - Se deschide capota

3 - Cum te uiti pe mijloc, exact dupa partea frontala vei observa o cutie lata cu 2 capace, din care cel din stanga are 2 suruburi.

4 - Se desfac cele 2 suruburi cu o surubelnita normala stelara.

5 - Se scoate capacul din partea dreapta tragand de el in sus, nu are nici un surub, are doar niste canale si necesita ceva forta sa il scoti afara, tragi de el in sus.

6 - La fel se procedeaza si ce capacul din stanga, cel la care ai desfacut suruburile, acela contine filtrul de aer, bagi degetele sub buza de deasupra si tragi de el in sus, putin in fiecare colt pana iese afara.

7 - Cam atat, bagi aspiratoru' in incinta filtrului si aspiri mizeriile de acolo, frunze, muste, insecte, paie, seminte, sau orice alta vegetatie sau fauna gasesti pe acolo :D :D.

8 - Scoti filtrul vechi din capac si pui unul nou sau il cureti pe cel vechi dar e foarte important sa il schimbi totusi, nu costa mult iar de curatit in afara de mizeria mare nu prea mai poti sa il curati, eu am dat cu el de un stalp si tot iesea praf din el ori de cate ori dadeam, pana m-am saturat si l-am pus la loc. :D. O sa le schimb cat de curand.

Filtrul se baga sa fie cu scrisul in partea de sus.

9 - Se monteaza totul inapoi in ordine inversa.

post-527-1287786164334_thumb.jpg

post-527-12877861645467_thumb.jpg

post-527-12877861647667_thumb.jpg

post-527-12877861649747_thumb.jpg

post-527-12877861652261_thumb.jpg

post-527-12877861654794_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat si Video-ul de rigoare.

http://vimeo.com/4626714?pg=transcoded_embed&sec=4626714

Va urma :

- Demontare filtru de polen ( momentan nu am surubelnita torx )

- Demontare stalp B si incercarea de a scapa de soriceii cauzati de centura

- Posibil demontare capac volan pentru ca am impresia ca de cand am luat acel bolovan in care mi-am facut jantele praf si cauciucurile am dobandit si un zgomot in volan pe drumuri proaste. Posibil slabire prindere airbag.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Posibil demontare capac volan pentru ca am impresia ca de cand am luat acel bolovan in care mi-am facut jantele praf si cauciucurile am dobandit si un zgomot in volan pe drumuri proaste. Posibil slabire prindere airbag.

Stai cuminte! :)

Cu operatiunea asta mai asteapta.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai cuminte! :)

Cu operatiunea asta mai asteapta.  :P

Lol, de ce ? Nu dau airbag-ul jos ci doar capacul care e prins in 4 clips-uri :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce model ai de volvo??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca are un S40 II,cum scrie/se vede la avatar si motorul 2.0D...Iuli la ce anume te referi?

Daca la 2.0D o fi ca la 1.6D atunci ar trebui sa fie pe langa acumulator,pe partea soferului...o cutie mare neagra oarecum dreptunghiulara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact...

acolo este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti cumva o poza cu tubulatura de aer pina in turbina pt motorul 1,6 diesel ? Vreau sa schimb tubulatura de la Citroen, care au pus filtrul de aer in spatele motorului, si caut ceva mai bine gindita pt schimbare rapida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now