Matrixxx

Schimbare piele - scaune. Munca de sclav !

36 posts in this topic

Dragii mosului.

Dupa indelungi amanari si mai ales suparat ca nu gasesc sa cumpar 2 amarite de scaune in stare buna - dar in culoarea mea, bej am hotarit sa-mi schimb SINGUR pielea cea crapata de pe scaunul sofer ca nu se mai putea. Urmeaza in curind si cel de la pasager, ca acum arata de zici ca l-am furat de pe alta masina   :D  Vali, bunul meu prieten m-a ajutat mult, singur imi lua mai mult timp. Ce m-a surprins foarte tare e faptul ca atunci cind l-am descusut, am vazut ca sint Consumabile, aceste "huse" din piele avind coduri de comanda pe ele - de la firma ECA din Belgia (vezi poze). Poate Midnight imi da o veste buna si le gaseste, insa nu prea cred in astfel de minuni. Oricum, munca nu se merita, efortul de 3 zile de descusut/masurat/taiat/cusut nu-si justifica calitatea finala, eu fiind multumit in proportie de 80% - insa sotia imi tot spune ca arata mult mai bine decit ruptura de scaun ce o aveam inainte. Hmmm...oare ?

post-495-12877862035182_thumb.jpg

post-495-12877862037009_thumb.jpg

post-495-12877862038433_thumb.jpg

post-495-12877862039687_thumb.jpg

post-495-12877862040988_thumb.jpg

post-495-12877862042278_thumb.jpg

post-495-12877862043629_thumb.jpg

post-495-12877862044908_thumb.jpg

post-495-12877862046175_thumb.jpg

post-495-12877862047417_thumb.jpg

post-495-12877862048554_thumb.jpg

post-495-1287786204984_thumb.jpg

post-495-12877862051029_thumb.jpg

post-495-12877862052331_thumb.jpg

post-495-12877862053545_thumb.jpg

post-495-12877862055114_thumb.jpg

post-495-12877862056684_thumb.jpg

post-495-12877862058049_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce se vede in poze... noua piele nu te-a ajutat destul. Am impresia ca e mai moale si mai subtire decat cea originala si de la asta nu iti sta suficient de intinsa pe scaun. Banuiesc ca aici se strang cei 20% care nu te multumesc. :)

Per ansamblu... fata de vechiul scaun, arata incomparabil mai bine.  ;)

Cat au costat materialele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 metru / 1,5 metri de piele = 80 Ron, 2 papiote ata = 2 Ron. Asta e tot costul  :D

Pielea este ecologica - deci nu este naturala - si nu se intinde deloc. De aici vine nemultumirea  :-\

Per ansamblu arata mult mai bine, insa trebuie sa-mi gasesc 2 scaune de la alta masina (850 sau S70). Mai astept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, in mod cert arata MULTTTT mai bine. Succes si la celalalt scaun care sigur o sa iasa si mai bine, avand experienta celui de la sofer. Cat despre primul scaun... o sa se mai aseze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astra imi aduce de generala ... cat ma pisa la cap invataoarea cu "Lucru manual" , dar se pare ca avea dreptate , odata si-odata tot o sa am nevoie  ;D

Felicitari !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, sper, sa nu o consideri o ironie a mea, dar parerea mea este, ca ar trebui, sa schimbi pielea si la scaunul din dreapta...arata cam ciudat scaunele fata (alb-negru)... in rest numai de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

roco, bineinteles ca trebuie sa schimb si pielea de pe scaunul din dreapta, insa acum iau o pauza, ca ma dor degetele de la cit am descusut si cusut  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

roco, bineinteles ca trebuie sa schimb si pielea de pe scaunul din dreapta, insa acum iau o pauza, ca ma dor degetele de la cit am descusut si cusut  :D

Bravo! ...harnic băiat!! Mult succes!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt profund impresioanat,foarte tare  :salut::hello2:

ca sa-ti faci o idee de pret,macar orientativ,afla ca,la V40-ul meu,doar sezutul scaunului de la sofer(doar tapiteria,aia care ai desfacut-o tu)costa 1700 ron,si este din textil bej,cu doua mici insertii de piele,asa ca ,alex nu stiu daca te poate ajuta.

cunosc eu un tapiter ,pt. scaune,volane,sa deschid un topic facandu-i o prezentare?ce zice-ti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da claudiu, deschide un topic - sigur mai sint doritori. Eu in viata mea nu am cusut la masina, dar am invatat in jumatate de ora...A fost o ambitie de-a mea (prosteasca poate) sa-mi testez limitele indeminarii cu acest scaun, care s-a ros atit de mult incit nu mai puteam sta pe el in tricou fara sa ma zgarie... Stiu ca nu sint profesionist, mai am mult de invatat - am luat-o pas cu pas asa cum m-a taiat capul si in final am fost multumit - chiar daca altcineva poate il facea 100% bine. Pentru 100 ron cheltuiti si 2 zile de descusut/cusut eu zic ca merita. Daca aveam o masina de cusut mica, electrica...era alta treaba - masina de cusut pe care o am eu (foarte buna de altfel-acul penetrand uneori pielea pusa in 4!) are limitarile ei, nu puteam intoarce toata husa si a trebuit sa o cos manual in unele locuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt o chestie facuta prima data a iesit exceptional, sunt oameni care fac asta de ani de zile si mai dau gres.

Treaba ciudata este ca nu prea este la nuanta, oricum pe viu este altceva, astept ziua de maine sa vad pe viu cum arata.

Oricum solutia finala cred ca este tot pielea originala de pe scaune de S70/850. Fie scaunele cu totul fie doar husele de piele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o nuanta mai deschisa, cum sint fetele de usi, volanul, cotiera...Nu am gasit culoarea originala a scaunelor, asa ca am luat si eu ce am gasit  :D

Bineinteles ca o sa cumpar scaune sau huse, daca voi gasi...Momentan stau asa, in grea suferinta  :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia uitati ce-am gasit apropo de produsele leatherique... Se pare ca au si ei pe site un DIY pt. VOLVO :

http://www.leatherique.com/volvo_seats.htm

Incep sa prind incredere in produsul asta si cred ca cat de curand o sa aiba parte si suporturile mele de poponetz de un tratament ca la carte ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx, am gasit ceva legat de ECA. Se pare ca ECA Belgium sunt doar REVANZATORI ! Firma care le face este asta :

http://www.saddlesleather.com/images/final.swf

Clientele

We have become the industry’s most reliable and economical source for high quality leather products that are well appreciated across the globe. The fusion of craftsmanship technology has contributed towards our progressive growth and changing demands of our esteemed customers. Our business practices have always included the complete knowledge of export practices, laws and patents that ensures smooth business transactions among our vast clientele. We are currently catering to the valuable domestic and international markets that include:

• Bharath Seats Ltd.

• E.C.A. – Belgium

• Fiansa S.P.A. – Spain

• Fiat India Pvt Ltd

• Ford India Pvt Ltd

• Hanil Lear India Ltd

• Hyundai Motor India Ltd

• Mahindra & Mahindra Pvt Ltd

• Maruti Udyog Ltd

• M.T.B. Equipment – U.K.

• Panorama Automotive Industries Pvt Ltd

• San Motors Ltd

• TATA Motors

• TATRA Trucks India Ltd

Si uite-i si pe cei de la ECA. Incearca sa iei legatura cu ei, poate reusesti ceva !!!

http://www.eca.be/index.php

Information ?

If you have any questions or comments that you would like us to deal with, please complete the details below.

ECA nv/sa

Trieststraat 38

B-9960 Assenede

TEL: +32(0)9/344.78.11

FAX: +32(0)9/344.46.51

E-mail: info@eca.be

BTW: BE 0421.923.670

FORTIS: 290-0380650-43

ING: 390-0893715-12

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ matrixxx, daca aflii mai multe detalii despre firma care produce asa ceva , s ale dai share  ca si eu sunt interesat.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

le-am dat mail - tineti-mi pumnii  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici un raspuns...din pacate...nici macar un banal refuz. NADA.

Credeam ca doar firmele romanesti isi trateaza asa posibilii clienti, dar vad ca se intimpla si la case mai mari.  :pottytrain2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx: pai n-ai zis ca ti-au spus ei ca dau doar en-gros ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut matrixxx.acum am dat peste inlocuirea tapseriei tale de la scaune.eram convins de cind te-am vazut prima oara ca-l poti intarca si pe dracu.nuanta pielii ecologice se apropie cit de cit de cremul pe care il avem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e mai deschisa ca nu am gasit acea nuanta...Sint destul de multumit cum mi-a iesit, mai ales ca sint facute home-made  ;) Eu totusi mai caut acele huse originale, poate imi cumpar cindva (daca voi gasi, bineinteles) scaunele din fata electrice, cu tot cu pielea bej, in stare buna. Se gasesc pe masini din italia, austria, etc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixx; eu te sfatuiesc sa cauti direct in China. Este un site (motor) care se cheama Alibaba. Te inregisterzi si pui ce te intereseaza. Sigur vei fi contactat de ceva producatori chinezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa incerc, desi m-am mai inregistrat odata pe un site chinez si m-am pomenit cu vreo 20 de mail-uri pe zi in Inbox despre o gramada de oferte chinezesti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai scrii exact ce vrei, cit mai detaliat si primesti oferte numai despre produsul cerut, nu papuci, tenesi si alte d-astea. Bafta

am sa incerc, desi m-am mai inregistrat odata pe un site chinez si m-am pomenit cu vreo 20 de mail-uri pe zi in Inbox despre o gramada de oferte chinezesti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, dupa aceasta experienta imi poti spune cat este de greu sa schimbi fetele scaunelor daca ai fetele originale VOLVO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now