Roskat

Cauciucuri mai late??

110 posts in this topic

De ce vrei cauciucuri mai late?

spun asta pentru ca am avut si eu si le-am vandut, apoi am revenit la dimensiunea data de fabricant.

Initial am vrut sa trec la jante de 17" sau 18" cu 215/50(sau 45)...si m-am razgandit(prea multi km intr-un sezon cald si cred ca as schimba in fiecare an rulmenti,bielete...etc). Acum, vreau sa cumpar jante de aliaj pentru vara+anvelope dar sa schimb latimea, sa vad daca se comporta mai bine pe viraje, desi nu am un motor mare :rolleyes:

Cam asta ar fi motivul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, se comporta mai bine pe viraje....

pe cheia poti merge cu 112 km/h in loc de 107 km/h .....:lol: insa la 90 km/h nu e nici cea mai mica diferenta.....(asta daca ajungi la 90 km/h)

io cred ca le iei pentru ca arata mai bine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, se comporta mai bine pe viraje....

pe cheia poti merge cu 112 km/h in loc de 107 km/h .....:lol: insa la 90 km/h nu e nici cea mai mica diferenta.....(asta daca ajungi la 90 km/h)

io cred ca le iei pentru ca arata mai bine.....

Asculta-l pe om ca stie ce vorbeste.

Diferenta a fost infima si am avut 225/45/17 (sau 225/50/17 nu mai stiu exact).

Distanta de franare mi-a crescut putin dar dau vina si pe cauciucuri, nu erau cele mai performante.

Parerea mea...las-o asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cred ca le iei pentru ca arata mai bine.....

Si asta ar fi un motiv dar pentru asta pot ramane la aceleasi jante

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu 225/40/18

atat ai in certificat ? din ce stiu eu pe S40 merge (cf. legii) maxim 215.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atat ai in certificat ? din ce stiu eu pe S40 merge (cf. legii) maxim 215.

Uita-te pe capacul de la rezervor!!

Oricum eu pe cealalta masina am 265/75/15 (Mao stie :rolleyes: ) si maxim am voie 205/70/15, dar am talon nou si nu m-a intrebat de sanatate nici un gabor pana acum, desi m-au oprit multi.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista nici o lege pentru cauciucuri ! poti pune orice cauciuc vrei !

daca dimensiunea nu este trecuta in talon iei amenda, daca o treci e ok !

concluzie : puneti orice cauciuc "road legal" care nu freaca , treceti-l in talon, si traiesti fericit pina la adinci batrineti !

acu' daca vreti sa puneti 155/65 r 13 e treaba voastra....:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma gandeam sa imi iau vara asta jante pe 18 si cauciucuri de 215 sau 225 si de aceea vin cu intrebarea: de ce nu?Am zis ca trecerea de la un "balonaj" inaltime de 55 (cat am acuma) la 45 cat se da de fabricant (215/45/r18) nu e asa mare...sau ma insel?Daca ziceti ca la 45 e nasol pai ce sa zic de aia care au 25,30,35???Saracii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am pus eu de curand pe al meu s40 jante de 18' cu anvelope 215/45/18. Relativ este ok, numai ca la hopuri si denivelari, tre sa mergi batraneste :D.....apropo, am trecut de pe jante de 15' la 18', cu teama ca va trebui sa modific ceva, cum ar fi ca tre sa schimb limitatoarele! Eh, spre uimirea mea, s40 nu are asa ceva :). Deci intra linistit si 225 ;)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma gandeam sa imi iau vara asta jante pe 18 si cauciucuri de 215 sau 225 si de aceea vin cu intrebarea: de ce nu?Am zis ca trecerea de la un "balonaj" inaltime de 55 (cat am acuma) la 45 cat se da de fabricant (215/45/r18) nu e asa mare...sau ma insel?Daca ziceti ca la 45 e nasol pai ce sa zic de aia care au 25,30,35???Saracii :)

vezi ca "45", "55", etc nu e inaltimea, ci CIT LA SUTA din latime este inaltimea.

de exemplu un 215/45 are inaltimea de 96 mm, iar un 300/ 35 are inaltimea de 105 mm.

io am 235/35 adica 82 mm inaltime si nu sparg mai des de o janta la 2 luni.PE CASCO !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si eu...exista vreun avantaj sa ai pe spate cauciucuri mai late si pe fata mai inguste?Este legal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am 235/35 adica 82 mm inaltime si nu sparg mai des de o janta la 2 luni.PE CASCO !

Tare asta am ras de m-am prapadit :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si eu...exista vreun avantaj sa ai pe spate cauciucuri mai late si pe fata mai inguste?Este legal?

La tractiune fata????

Plus de asta, e volvo nu dragster.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca "45", "55", etc nu e inaltimea, ci CIT LA SUTA din latime este inaltimea.

de exemplu un 215/45 are inaltimea de 96 mm, iar un 300/ 35 are inaltimea de 105 mm.

io am 235/35 adica 82 mm inaltime si nu sparg mai des de o janta la 2 luni.PE CASCO !

Depinde si cum conduci<ahttp://www.volvo-club.ro/uploads/emoticons/default_biggrin.png' alt=':D'>.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat da nu ai vazut masina mea mai nou ca are niste jante negre care din facbrica au distantiere in ele si ies din caroserie? Deocamdata merg si nu am probleme cu ele sunt de 16 si cauciucuri 205/50/16 parca nu stiu prima cifra dar clar 50/16.

Edited by MetalARN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si cum conduci<ahttp://www.volvo-club.ro/uploads/emoticons/default_biggrin.png' alt=':D'>.....

pai nu le sparg la 200km/h , ci la 15 km/h. o muchie de asfalt frezat de 4-5 cm inaltime si gata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ai speriat :(, sper sa nu am parte de asa ceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat da nu ai vazut masina mea mai nou ca are niste jante negre care din facbrica au distantiere in ele si ies din caroserie? Deocamdata merg si nu am probleme cu ele sunt de 16 si cauciucuri 205/50/16 parca nu stiu prima cifra dar clar 50/16.

Nu prea inteleg ce vrei sa zici... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e bai las ca iti zic peronal :)

aaaaaaaaaaaa, nu stiam cine esti :)

Da, am vazut masina si arata bine. Daca sunt pe 16 nu au cum sa-ti atinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista nici o lege pentru cauciucuri ! poti pune orice cauciuc vrei !

daca dimensiunea nu este trecuta in talon iei amenda, daca o treci e ok !

concluzie : puneti orice cauciuc "road legal" care nu freaca , treceti-l in talon, si traiesti fericit pina la adinci batrineti !

acu' daca vreti sa puneti 155/65 r 13 e treaba voastra....laugh.gif

Nu prea sunt deacord cu ce spui tu mai sus, pentru a putea trece in talon o alta dimensiune decat cea data de producator in cartea tehnica a masinii este nevoie de aprobarea producatorului masinii altfel RAR-ul nu va trece in talon dimensiunea ceruta.

Apropo a facut cineva o astfel de cerere la producator?Se aproba?De ex vreau pt 225/40/18 imi da "verde" producatorul pt aceasta dimensiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost la RAR si am cerut sa-mi fie trecute in carte toate dimensiunile la V70, acum am de la 195/65 R15 pana la 235/40 R18 .

La XC70 nu exista insa decat o singur dimensiune pt modelul meu, doar la modelul actual sunt mai multe dimensiuni .

Am mai fost cu un Megane 2 estate la RAR si am vrut dimensiunea pt Megane 2 RS, nu s-a putut, la versiunea break nu s-au pus niciodata roti pe 18" .

La G4 break am putut trece in carte roti pe 18" pt ca a fost pus de producator aceasta dimensiune.

Concluzia pana nu trece RAR-ul in carte dimensiunea nu merita sa iei roti mari pt ca la ITP o sa fii respins cu brio iar cand vinzi masina la identificare poti fii respins, exact cum am patit eu la golf pana nu am trecut rotile in carte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: La RAR ai fost cu hartie de la dealer Volvo? Sau aveau ei datele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina e omologata pe o plaja a diametrelor exterioare a rotilor si pe o plaja a latimii pneurilor.

nu poti iesi din aceasta plaja. orice schimbare a jantelor si a pneurilor care se incadreaza in aceasta plaja e admisa, celelalte, nu.

orice dealer de automobile are dosarul de omologare al oricarui tip de vehicul pe care il vinde. (sau e obligat sa il aiba )

cereti de la dealer fisa de omologare si prezentati-va cu ea la rar. rar-ul e OBILGAT sa treaca in talon aceste limite !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu la asta te referi ca fiind fisa de omologare?

post-1859-0-78859900-1316983559_thumb.jp

P.S.- Cum se cheama animalul de la tine de la avatar? :smile: Cocos orezar copitat?

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now