fffff

Accident cu un V40 din Buzau,pacat.

71 posts in this topic

Azi 08-06-2009 accident in zona mea,Urziceni,vreo 5 masini lovite ,si cel mai sifonat cu parere de rau ,un coleg de-al nostru din Buzau cu un V40.pacat de el,Dumnezeu sa-l odihnesca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ceva mai multe detalii. este de pe forum. a decedat sau ai facut remarca la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut la stiri. Dar nu zicea nimeni nimic de un volvo,ci doar de o dacie ,un logan si ceva camioneta.

Spune-ne mai pe larg,daca sti mai multe.  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu n-am vazut nicio poza cu vreun V40, si am scotocit tot netu' :( Sper sa nu fie adevarat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut eu pozele cu volvo chiar la stirile pro-tv poate ca pe site este acel filmulet cu v 40-ul.Dumnezeu sa il odihneasca pe el si pe nevasta lui,din pacate au decedat pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate se intampla urmatorul fenomen....

am observat ca multi merg cu viteze foarte mari in afara localitatilor pe dn-uri....

sa mergi cu 140-150 pe un drum cu o singura banda pe sens mi se pare foarte mult...si am observat ca acesti soferi pur si simplu croseteaza printre masini si se angajeaza in depasiri periculoase.

ar mai fi treaba ca omul se gandeste ca merge cu un volvo (sau nu numai) si se crede in siguranta.

politia ar mai trebui sa stea cu radarele si in afara localitatilor iar detectoarele de radar ar trebui interzise.

dumnezeu sa-i odihneasca! so, think again!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offff... Avea volan pe dreapta, nu cunosc pe nimeni cu V40 negru cu volan pe dreapta.. Anyone ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol,imi pare rau; :'(,cat despre viteza,ce sa spun ,cred ca in primul rand ar trebui sa avem drumuri  pe care sa circulam,asta este principala cauza a accidentelor,si nu viteza,parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol,imi pare rau; :'(,cat despre viteza,ce sa spun ,cred ca in primul rand ar trebui sa avem drumuri  pe care sa circulam,asta este principala cauza a accidentelor,si nu viteza,parerea mea.

de acord cu tine ca trebuie sa avem drumuri...dar daca nu avem, ce facem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conducem la limita evitarii oricarui pericol ;)adica atat cat iti permite drumul,si conditiile atmosferice,cel putin eu,asa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pacat

m=am uitat atent la imagini,si nu am vasut nici un airbag sarit.daca esti lovit din lateral nu tre sa sara nimic?alea laterale cred ca ar trebui sa sara.avea volanul pe drepta si impactul a fost pe partea soferului,cine stie ce o fi fost acolo

nu este nimeni din zona care a citit ceva intr-un ziar local?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, asa cum am discutat si dimineata, era acel V40 negru cu volan pe dreapta... :(

Personal, nu l-am cunoscut pe cel decedat...ne mai salutam prin BUZAU si cam atat...

Dumnezeu sa-i odihneasca!  :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumnezeu sa-l ierte !

Oare o fi fost putin si din cauza volanului pe dreapta ?!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost acolo dupa accident,cred ca soferul din V40 era cel de sub un Mondeo(model nou,oare ce cauta pe sosea omu asta cu Mondeo,de ce nu a stat acasa)deci soferul cred ca era cel aruncat din V40 in mijlocul soselei sub Ford(centura lui gura masii ca sigur nu o avea pusa)si V40 in sant cu toate geamurile sparte si sifonat pe partea drepta.Avem o legislatie de c...,adica putem inmatricula o masina cu volan pe dreapta,deci suntem nebuni,avem autostrari de nu putem sa le inumaram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata nu i-am inteles pe cei care conduc o masina cu volan pe dreapta, pe o sosea pe care se circula pe partea dreapta. Nu ai niciun fel de vizibilitate atunci cand depasesti. Este de-a dreptul strigaor la cer ce se intampla. Personal consider ca aceste masini NU au ce cauta pe sosele unde se circula pe dreapta.

Poate vi se pare exagerat, dar daca as avea o putere as interzice circulatia pe stanga. Tarile care au o astfel de legislatie sunt mai putine decat in cele se circula pe dreapta (cu masini cu volan pe stanga) si ar trebui sa se supuna majoritatii.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata nu i-am inteles pe cei care conduc o masina cu volan pe dreapta, pe o sosea pe care se circula pe partea dreapta. Nu ai niciun fel de vizibilitate atunci cand depasesti. Este de-a dreptul strigaor la cer ce se intampla. Personal consider ca aceste masini NU au ce cauta pe sosele unde se circula pe dreapta.

Poate vi se pare exagerat, dar daca as avea o putere as interzice circulatia pe stanga. Tarile care au o astfel de legislatie sunt mai putine decat in cele se circula pe dreapta (cu masini cu volan pe stanga) si ar trebui sa se supuna majoritatii.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace :-[

Personal eu cred ca te inseli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ca a vrut sa sublinieze faptul ca intr-o tara unde se circula pe stinga NU au ce cauta masinile cu volan pe dreapta...  Logic, de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot circula dar numai pe autostrada.

Imi pare rau de cele vazute dar totusi masina nu cred ca era intretinuta, un Volvo in toate apele lui are airbaguri laterale care chiar isi fac treaba. Ca sa nu mai vorbim de AirBaguri cortina si alte alea.

Oricum cei de la ProTv au explicat destul de clar, V40-ul s-a pus de-a curmezisul soselei si a fost lovit din plin de Mondeo CARE CIRCULA REGULAMENTAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrixx

crezi ca in UK sau Cipru nu exista masini cu volan pe stg?stii f bine ca a mea e cu volan pe dr si eu circul de un de zile pe drumurile noastre.

adevarul ca eu trebuie sa fiu ATENT cind am un tir de depasit,mult mai atent decit daca ar fi volanul pe stg,in rest e numai chestie de p[zitionare a ta ca sofer fata de axul drumului.

Indiferent pe ce parte avea tipul volanul,ce cauta de-a latul drumului?

D-zeu sa-l odihneasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trista stirea,

Dumneazeu sa-i ierte.

Pacat ca nu s-au deschis cortinele laterale ( cred ca nu finctionau), cert e ca si daca avea un volvo model 2009, odata pus perpendicular pe strada, sa te izebeasca unul care circula cu 90-120 km/h exista si acolo o posibilitatea unui accident mortal. Daca era frontal poate ca mai avea sanse.

Centura nu o avea pusa ca altfel nu-mi explic cum de a ajuns pe mijlocul soselei.

si as mai avea ceva de adaugat.

Mi-am luat volvo ca-mi place ffff mult si sperand ca-mi reda o siguranta crescuta dar la urma, urmei este contruita la fel ca toate celelalte masini dintr-o clasa ridicata.

Tot din ''fiare'' sisteme si alte lucruri isi au rostul lor in anumite cazuri dar cand pierzi controlul si te izbeste cineva lateral e cam dificil.

Daca ai un volvo trebuie sa te gandesti mai intai ca e ''autoturism'' ci  nu  un volvo, viteza trebuie adaptata la conditiile de drum (conditii vb prea frumos pentru drumurile din romanie):))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai centura poti sa ai 50 de airbag-uri, zbori prin masina si te lovesti de iti rupi oase, organe, etc.

Nasol >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Mondeo(model nou,oare ce cauta pe sosea omu asta cu Mondeo,de ce nu a stat acasa)...

??? Nu inteleg ce ai vrut sa zici aici? Are vre-o vina cel din Ford??

Intamplarea face sa il cunosc pe unul dintre pasagerii din Mondeo.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/acc...doi-raniti.html

s-a intamplat luni, 08.06, la iesire din Urziceni

am fost pasager (dreapta fata) in Fordul Mondeo

am vazut cum vine moartea spre noi

din fericire am scapat toti cu viata (vanatai de la centuri si airbaguri, dureri de gat si spate si cam atat) - chiar si pasagerii din spate au avut centurile puse  SLAVA DOMNULUI !!!

din nefericire, cei din volvo-ul care a intrat in noi n-au avut nici o sansa... RIP... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nimic cu soferul Fordului,am pe firma Ford ca au luat Volvo si parca era o vorba:daca nu exista opel urmatorul era ford in erarhia auto.Eram suparat ca nu a avut centura si daca omul cu Mondeo statea acasa in ziua aia(sa ude gazonul zic si eu)bine daca nu venea mondeo venea un tir,asa a fost sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now