Midnight Caller

Renault nu e destul de sigur nici pentru CHINA !!!

27 posts in this topic

AutorităÅ£ile chineze din domeniul inspecÅ£iei calităÅ£ii au decis să interzică importurile pentru mai multe modele produse de Renault, din cauza unor "riscuri serioase de siguranÅ£ă" ÅŸi a neîndeplinirii unor cerinÅ£e tehnice.

InterdicÅ£ia se referă la modelele Laguna Ph2, Scenic, Megane Ph2 ÅŸi Megane Ph2 Coupe-Cabriolet. Acestea sunt toate modelele importate de Renault în China. "ÃŽn cadrul unor inspecÅ£ii recente am găsit în mod repetat mai multe loturi de vehicul produse de Renault, care nu îndeplinesc standardele tehnice obligatorii impuse de China ÅŸi care prezintă riscuri serioase privind siguranÅ£a", a anunÅ£at agenÅ£ia chineză.

Un purtător de cuvânt al Renault a spus că este suprins de hotărâre, în contextul în care calitatea modelelor la care se referă interdicÅ£ia a fost demonstrată prin studii ÅŸi atestată de specialiÅŸti.

Oficialii chinezi au spus de mai multe ori în 2008 că vehiculele Renault "au prezentat probleme privind calitatea".

TotuÅŸi, nu au fost prezentate problemele de siguranÅ£ă care au fost identificate. Oficialii au cerut Renault să examineze atent toate vehiculele exportate în China, pentru a se asigura de calitatea ÅŸi securitatea produselor destinate consumatorilor chinezi.

Sursa: NewsIN

VAI MAMA LOR de "masini cu 5 stele" la NCAP !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar voi credeti ca o masina Renault produsa pentru comercializare pe piata chineza, este de aceeasi calitate ca una produsa pt. francezi?

Este ca la orice produs pt. piata Europa de Est si Europa de Vest. O lama de barbierit fabricata in Germania pt. Germania ma tine 4 luni, un cumparata din Rom. produsa (sper) in Germania ma tine 1 luna. Doar designul este acelasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ca as fi de acord cu chestia asta, insa piata vest este mult mai pretentioasa decit alte piete.

ca sa rezisti pe aceasta piata trebuie sa produci la standardele acestei piete.

nu exista destui bani (sau destul profit) ca sa se mentina aceleasi standarde si pentru celelalte piete.

c'est la vie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam si eu ca masinile si mai toate produsele destinate pietei lor adica in China sunt facute la "alt nivel" idem ca la noi :D.

Dar totusi mai, inteleg ca le fac mai slab calitative, dar chiar sa isi bata joc de oamenii aia incat ei, chinezii sa isi puna probleme de siguranta a masinii cand ei produc niste conserve ? Pai daca conservele alea Geely sau cum le zice pentru ei sunt "safe" atunci nu vreau sa imi imaginezi ce conserve le-au trimis Renault.

Asta chiar denota o bataie extraordinara de joc fata de ei si CONFIRMA faptul ca calitatea masinilor dar si a altor produse este in FUNCTIE DE DESTINATIE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asta ar putea fi un bun motiv sa cumperi sh facute pentru piata vest.

adica sa fi fost cumparate DE ACOLO de primul proprietar....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urasc Renaulturile, insa... come on!!

Cum vine asta, Geely si ale porcarii facute de chinezi sunt bune si Renault-urile nu?

O fi ceva si in chestia cu alte standarde la fabricile Renault, o fi plasticul mai nashpa, insa structura de rezistenta nu mai este chestiune de dublu standard... Cred ca e mai scump sa ai, pe langa linia standard, o linie de fabricatie separata pt China, care sa faca caroserii slabe, decat sa ai o singura linie care sa le faca pe toate la fel....

Cred ca se dau aia smecheri, si fac gura pentru ca pot...

Ati vazut vreun Geely d'ala in coliziune? Cautati youtube-ul, e plin. Ei bine, ala e facut special sa te omoare....

Hmmm... De fapt... Stai! Poate aici e smecheria!

Astia vor sa isi rezolve problema suprapopularii, si maisnile europene nu prea ii "ajuta"... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

chinezii sunt niste prosti, dupa ce ca ei fac niste ratate de masini care mori in ele la 60 km/h vine sa critice Renault ca le importa masini cu calitate si siguranta slaba. Nu zic ca Renault ar fi o super masina si fac lucruri de...ca fac si ei la fel cum face la Dacia, singura masina a lor care imi place si intradevar e frumoasa e Renault Megane 3 are un design original, un interior modern si placut si motorizari decente, ex 1.4 turbo de 140 hk, 1.6 turbo de 170 hk si motoru de 2.0 turbo de 250 hk, iar cele diesel de 1.5 dci si noul diesel 1.6 dci de 140 hk, si 2.0 dci de 180 hk sunt motoare silentioase si puternice, dar pentru China merge si 1.6 16V vechiul motor care se aude si cand il turezi la 1500 rpm si trage ca melcu. Ala este singuru care imi place asa ca masina in rest sunt toate niste esecuri care consuma petrolu degeaba si polueaza natura degeaba, ca sunt urate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cai putere :D

Chinezii nu sunt prosti deloc, deja au modele performante, de exemplu Roewe 550 sau 750.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi vine sa cred ce masina au chinezii Roewe :| si interioru numai vorbesc :(

evident ca este copiata, pentru ca chinezii sunt artisti in inspiratie:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thomas  : Roewe este defapt fostul Rover - MG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un bucureÅŸtean a dat în judecată firma Renault pentru că, deÅŸi autovehiculul i-a ars la doar o săptămână după achiziÅ£ionare, furnizorul refuză să-i dea altul nou în schimb.

ÃŽn urmă cu două luni, Constantin Tică, un bucureÅŸtean în vârstă de 46 de ani, a cumpărat un Renault Megane Sedane Prima, în valoare de 11.000 de euro. La doar o săptămână după achiziÅ£ionare, maÅŸina a luat foc. Bărbatul cere un autoturism nou de la firma Renault Nissan România, ai cărei reprezentanÅ£i refuză, susÅ£inând că maÅŸina nu prezintă urme de incendiu ÅŸi că poate fi reparată.

„Am cumpărat maÅŸina la sfârÅŸitul lunii aprilie. Pe 7 mai, în jurul orei 18.00, în timp ce conduceam, am observat că de sub capota maÅŸinii a început să iasă fum, moment în care am simÅ£it ÅŸi un miros de ars în interiorâ€, povesteÅŸte Constantin Tică.

Se afla într-o coloană de maÅŸini care se deplasa foarte încet. „Am încercat să deschid uÅŸa, însă aceasta era blocată. Noroc că geamul era deschis ÅŸi astfel am putut să deschid portiera din exterior. Am ridicat capota, am decuplat bateria ÅŸi am încercat să sting flacăra cu extinctorul aflat în dotarea autoturismuluiâ€, afirmă bărbatul.

Au fost folosite trei extinctoare, dar flacăra nu a putut fi stinsă decât de pompieri. După care, spune Tică, maÅŸina i-a fost tractată de un echipaj de la Renault AsistenÅ£ă ÅŸi dusă la service.

„În lipsa mea, autovehiculul a fost urcat pe rampă pentru a i se afectua o diagnoză cu Clip. Directorul service-ului, Adrian Rusea, mi-a spus că este vorba despre supraîncălzirea ambreiajului, dar că maÅŸina este funcÅ£ională. A adăugat că procesul-verbal întocmit de cei de la SituaÅ£ii de UrgenÅ£ă e exagerat, deoarece un pompier n-ar avea cunoÅŸtinÅ£e de mecanică auto pentru a putea emite o părere pertinentă. Apoi a apreciat că, mai mult ca sigur, e vorba de o proastă utilizare a maÅŸinii. O abordare absurdă, Å£inând cont că am parcurs doar 160 de kmâ€, susÅ£ine Tică.

Ulterior, reprezentanÅ£ii service-ului i-au cerut bărbatului să semneze o fiÅŸă de reparaÅ£ie care include anumite operaÅ£ii deja efectuate. Lucru pe care acesta a refuzat să-l facă. „Când am lăsat maÅŸina în service, nu mi-am dat acordul ca ea să fie ridicată pe rampă ÅŸi nici să fie efectuate reparaÅ£ii sau alte constatări în lipsa mea. Mai mult, cei de la service mi-au spus să vin să ridic autoturismul de pe proprietatea lor, în caz contrar urmând să fiu obligat să plătesc 100 de euro pe zi. Am refuzat să semnez vreun ordin de reparaÅ£ie, atâta vreme cât nu cunoÅŸteam cauza reală a producerii incidentuluiâ€, mai Å£ine să adauge Constantin Tică.

„Incident produs de o greÅŸeală de fabricaÅ£ieâ€

La aproape trei săptămâni de la producerea incidentului, a avut loc o expertiză în urma căreia a reieÅŸit că focul a fost provocat de o greÅŸeală de fabricaÅ£ie. „Cu toate acestea, nici până în acest moment furnizorul nu a dat curs solicitarii mele de a schimba autoturismul. Ba mai mult, reprezentanÅ£ii nu recunosc că au participat la expertiză. Am cerut înlocuirea maÅŸinii deoarece nu mai pot să conduc vreodată acest autoturismâ€, conchide Constantin.

Acum, bărbatul a dat în judecată firma Renault Nissan România ÅŸi speră că, în justiÅ£ie, o să i se facă dreptate.

La rândul lor, reprezentanÅ£ii Au to rităÅ£ii NaÅ£ionale pentru ProtecÅ£ia Consumatorului consultaÅ£i de EVZ spun că firma Renault Nissan România va fi obligată să-i dea clientului lor un autoturism nou numai în cazul în care se dovedeÅŸte că autoturismul a avut un viciu ascuns.

„Nu prezintă urme de incendiuâ€

Oficialii companiei Renault România susÅ£in că maÅŸina nu prezintă urme de incendiu în habitaclu, nici în compartimentul mo torului, nici la exterior. „De asemenea, alternatorul, cablajele ÅŸi interiorul compartimentului motorului sunt intacte ÅŸi nici acestea nu prezintă urme de incendiuâ€, susÅ£ine Dumitra Râşnoveanu, Communication Manager al companiei Renault România.

Furnizorii spun că autovehiculul a fost adus în service cu ambreiajul nefuncÅ£ional, din cauza unei supraîncalziri generate de conducerea vehiculului cu ambreiajul semicuplat. „Această supraîncalzire a deteriorat componente ale ambreiajului, însă nu a cauzat un incendiuâ€, afirmă Dumitra Râşnoveanu. ReprezentanÅ£ii firmei Renault spun că service-ul se află la dispoziÅ£ia clientului, dar acesta refuză repararea maÅŸinii.

„Acest proces nu ar necesita o imobilizare a maÅŸinii mai mare de 48 de oreâ€, conchide Dumitra RăÅŸnoveanu.

Sursa : http://www.0-100.ro/2009/07/06/un-bucurestean-da-in-judecata-renault/#more-2469

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca intr-adevar s-a mers cu ambreiajul semi cuplat din vina soferului atunci renault n-are nici o vina.

in schimb acest lucru ar fi trebuit sa incalzeasca ceva senzori , lucru ce ar fi nascut ceva erori, care la rindul lor ar trebui sa se afle in memoria ecu. ceea ce se poate si verifica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazuri din astea putine marci despagubesc clientul.

La noi la firma s-a cumparat un Seat ibiza 1.4tdi si persoana care il conduce (are 83 de ani), a fost prea ocupat si nu a mers la prima verificare in intervalul descris de 10k km.

S-a dus numai pe la 15-17k km si nu mai avea pic de ulei pe joja.

Acum motorul face un zgomot de zici ca masina are 20 de ani si turbina e plina de ulei...

Va trebui sa se impace cu situatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca intr-adevar s-a mers cu ambreiajul semi cuplat din vina soferului atunci renault n-are nici o vina.

in schimb acest lucru ar fi trebuit sa incalzeasca ceva senzori , lucru ce ar fi nascut ceva erori, care la rindul lor ar trebui sa se afle in memoria ecu. ceea ce se poate si verifica.

Cum adica Renault nu are nici o vina? Doar nu crezi ca a tinut soferul ambreiajul semi-apasat tot timpul... Ceva s-a intamplat acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricat de petarda ai fi ca sofer nu cred ca poti sa faci o masina sa ia foc dupa 160 de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu cred ca poti face masina sa ia foc mergand cu ambreiajul semi-apasat 160Km.

Cunosc pe cineva care a facut asta 250 Km in continuu pe o Honda CRV, ca uitase sa traga frana de mana si altfel se oprea masina. Si-a dat seama abia cand a ajuns acasa ;D. A trebuit schimbat apoi ambreiajul, dar nu a luat foc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am scris lucrul asta ca sa arat ca se poate demonstra ca respectivul a mers sau nu cu ambreiajul semi cuplat.

daca nu apare nici o eroare inseamna ca : ori respectivul n-a mers asa, ori e o deficienta de electronica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-mi permiteti sa-mi dau cu parerea...sunt o gramada care merg cu piciorul pe ambreiaj asa ca este posibil. Pe de alta parte sa fim seriosi...se poate intampla oricui"vezi cazurile Ferarri" dar faza cu service-ul e penibila...Made in Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sa fiu sincer nu cred ca omul a mers cu ambreiajul apasat atat timp, e chiar strigator la cer si in primul rand pana sa ia foc ambreiajul ( daca chiar poate lua, ceea ce mi se pare incredibil ) pai scoate un fum si un miros de te da afara din masina, unpic daca patinezi ambreiajul miroase nasol dapai sa il patinezi pana ia foc componentele din imprejurimi e....cam prea de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca intrati pe daciaclub.ro exista acolo un subiect cum ca Renault ar putea cumpara Volvo, unde cativa membrii sunt convinsi ca Renault e mai bun decat Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca intrati pe daciaclub.ro exista acolo un subiect cum ca Renault ar putea cumpara Volvo, unde cativa membrii sunt convinsi ca Renault e mai bun decat Volvo.

;D ;D ;D

Se amagesc si ei saracii  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now