Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Cum va intelegeti cu cei pe 2 roti?

19 posts in this topic

Am citit acum pe un site pareri pro si contra despre cum trebuie sa se desfasoare circulatia in aceasta tara. Pareri ale unor motoristi si ale unor conducatori auto.

Vreau sa va intreb pe voi ce parere aveti despre motociclisti (cunoscut fiind faptul ca o parte dintre noi au si motoare) si daca va intelegeti cu ei in trafic.

Peste cateva zile voi posta si site-ul pe care l-am citit acum cateva minute.

Sunt foarte curios daca noi facem diferenta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine unu,nu ma deranjeaza in trafic,atata timp cat sunt cu bun simt,ceea ce este valabil si la soferi,normal.

In schimb ,cand trec cu jmotoarele pe bulevardul unde locuiesc,avand din pacate ferestrele la strada,crede-ma,ca le-as da foc la motoare :machinegun: :machinegun:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

crede-ma,ca le-as da foc la motoare :machinegun: :machinegun:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, sint o gramada de "motoristi" care si-au luat motoare puternice dupa un examen fooooarte banal (de conducere). Habar nu au ce inseamna adevaratele experiente si situatii pe care ti le ofera SOSEAUA iar ei nu stiu decit viteza, viteza si iar viteza... Mai mult, se uita la stiri degeaba, nu baga nimic la cap - a doua zi alearga la fel...

In Bucuresti ma deranjeaza foarte tare cei care se baga prin dreapta, uneori la 1 milimetru de oglinda/masina mea. Dupa ce ca e traficul varza si trebuie sa fii atent la o mie de situatii, mai apare si cite un gica de-asta pe motor "aratind" la toata lumea ce mare jalonist e el...  Jalnic.

In general, atita vreme cit respecta ca si noi regulile de circulatie si de BUN SIMT, in limite rezonabile - nu am absolut nici o problema cu ei.

Cu partea cu zgomotele din noapte/motoare turate consider ca politia e vinovata 90% iar ei 10% (adrenalina - bat-o vina). La mine pe bulevard IN FIECARE NOAPTE e zgomot de motor turat din 10 in 10 minute, iar politistii isi fac doar rondul linistiti - nu au nevoie de bani (la buget macar). Dupa o saptamina de filtre si luat 100 de carnete, sa vezi liniste ce ar urma. Ba chiar confiscata motocicleta pentru o luna de zile - pentru linistirea "pilotului" - este inadmisibil sa ai copil mic si sa fii nevoit sa-l linistesti de cite ori trece cite un donator de-asta de organe...Ce pacat e ca nu ajung sa arunc cu cartofi/pungi de apa/oua/rosii/ceapa in ei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

anul trecut prieteni mei (tuning)au avut de lucru in autostrada cu niste motociclisti,a iesit cu bataie dupa o cursa la 270/300km/h(unul inca isi mai cauta cheile dela motor)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma inteleg foarte prost. Se baga aiurea, sant inconstienti , si tot ei cu gura mare. Cand vad vreunu in oglinda devin brusc foarte atent si nu ma linistesc decat cand trece de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, sint o gramada de "motoristi" care si-au luat motoare puternice dupa un examen fooooarte banal (de conducere). Habar nu au ce inseamna adevaratele experiente si situatii pe care ti le ofera SOSEAUA iar ei nu stiu decit viteza, viteza si iar viteza... Mai mult, se uita la stiri degeaba, nu baga nimic la cap - a doua zi alearga la fel...

In Bucuresti ma deranjeaza foarte tare cei care se baga prin dreapta, uneori la 1 milimetru de oglinda/masina mea. Dupa ce ca e traficul varza si trebuie sa fii atent la o mie de situatii, mai apare si cite un gica de-asta pe motor "aratind" la toata lumea ce mare jalonist e el...  Jalnic.

In general, atita vreme cit respecta ca si noi regulile de circulatie si de BUN SIMT, in limite rezonabile - nu am absolut nici o problema cu ei.

Cu partea cu zgomotele din noapte/motoare turate consider ca politia e vinovata 90% iar ei 10% (adrenalina - bat-o vina). La mine pe bulevard IN FIECARE NOAPTE e zgomot de motor turat din 10 in 10 minute, iar politistii isi fac doar rondul linistiti - nu au nevoie de bani (la buget macar). Dupa o saptamina de filtre si luat 100 de carnete, sa vezi liniste ce ar urma. Ba chiar confiscata motocicleta pentru o luna de zile - pentru linistirea "pilotului" - este inadmisibil sa ai copil mic si sa fii nevoit sa-l linistesti de cite ori trece cite un donator de-asta de organe...Ce pacat e ca nu ajung sa arunc cu cartofi/pungi de apa/oua/rosii/ceapa in ei...

Din cate am inteles, a fost un caz in care politia a dorit sa il amendeze pe un tip cu motor din cauza modificarii esapamentului si implicit a zgomotului produs de acesta si dupa ce au mers sa masoare zgomotul la 3 statii ITP, s-au lasat pagubasi fiindca nu aveau aparatura necesara.

Vorbesc din auzite, nu bag mana in foc dar nu m-ar mira sa fie asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu partea cu zgomotele din noapte/motoare turate consider ca politia e vinovata 90% iar ei 10% (adrenalina - bat-o vina). La mine pe bulevard IN FIECARE NOAPTE e zgomot de motor turat din 10 in 10 minute, iar politistii isi fac doar rondul linistiti - nu au nevoie de bani (la buget macar). Dupa o saptamina de filtre si luat 100 de carnete, sa vezi liniste ce ar urma. Ba chiar confiscata motocicleta pentru o luna de zile - pentru linistirea "pilotului" - este inadmisibil sa ai copil mic si sa fii nevoit sa-l linistesti de cite ori trece cite un donator de-asta de organe...Ce pacat e ca nu ajung sa arunc cu cartofi/pungi de apa/oua/rosii/ceapa in ei...

Sa stii matrixx ca mai multi sant cu masini pe bulevardul de care vorbesti. Se strang la LukOil-ul de la iesire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal nu am o neintelegere cu cei pe 2 roti. Nu am nici prieteni carora sa le placa motocicleta. Atata timp cat merg regulamentar si nu incurca circulatia, le respect spatiul ca si cum ar fi o masina, dar daca se baga aiurea, la mustata, ii claxonez puternic astfel incat sa auda si ceilalti participanti ca este un inconstient in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal nu am o neintelegere cu cei pe 2 roti. Nu am nici prieteni carora sa le placa motocicleta. Atata timp cat merg regulamentar si nu incurca circulatia, le respect spatiul ca si cum ar fi o masina, dar daca se baga aiurea, la mustata, ii claxonez puternic astfel incat sa auda si ceilalti participanti ca este un inconstient in trafic.

Asta in cazul in care aud.

Personal mie imi plac motociclistii si deoarece stiu ca pot multe, ma dau la o parte cand ii vad ca vin.

Am patit pe niste serpentine sa trebuiasca (m-am simtit obligat moral) sa protejez niste motociclisti de un bou, a trebuit sa ma bag in fata lui, sa-l claxonez si sa franez ca sa poata cei 2 motociclisti ramasi in spate sa mearga mai departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere ca si eu am A-ul si am condus de multe ori motocicleta iar daca imi voi permite vreodata, imi voi cumpara un harley vrod pot sa spun ca ... ma inteleg bine :D

Mereu le fac loc semafor, ii mai salut (cu semnul lor peace cu 2 degete) cand ii mai vad la drum lung... vorbesc de multe ori cu ei deci ma inteleg bine.

Nu-i suport pe aia care au "motoare" de 50cc, 125cc si ca sa nu mai spun de cei cu scutere. Pe langa faptul ca merg fara casca, te mai si sfideaza cand opresc langa tine si tureaza motoarele alea care suna ca o drujba (drujba suna bine). Pe aia i-as da in cap cu cea mai mare placere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi-e frica de ei. sunt cei mai imprevizibili soferi pe care i-am intilnit vreodata.

imi este foarte greu sa-i protejez....mai ales ca si ei si io mergem foarte tare.

in principiu , cu exceptiile de rigoare, sint soferi inconstienti. numai faptul ca nu pot frina in curbe si ca orice pata de ulei sau piatra pe asfalt ii poate omori, ei mergind peste limitele de control ale motocicletei, ma face sa cred ca n-au nici o treaba cu siguranta rutierea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am probleme cu cei pe doua roti deloc, cred chiar c-o sa intru si eu in comunitatea lor.

Iar am visat ca mi-am luat motocicleta :D De data asta era albastra si-avea vreo 100 cp. Urma sa fac si scoala pt A si momentan cautam un costum de piele  :P Alta data am visat ca aveam un motor rosu si mergeam cu el f haotic si repede si muream de frica dar nu ma puteam abtine :D Mi-a intrat in cap de ceva vreme si cred c-o sa trec de stadiul de vis. La primavara ma duc sa-mi iau ore pt A sa vad cum ma descurc. Marea problema e ca nu cred c-o sa ajung cu picioarele la pamant cand stau la semafor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in primavara o sa dau pentru A, deja am pus ochii pe un suzuki bandit de 600cm3 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt mai in...centrul problemei,ca sa spun asa.

Pe doua,sau patru roti...singura diferenta e la cat de mult te respecti pe tine si pe ceilalti participanti la trafic.Cei pe doua roti au...pleava lor,la fel cum sunt si multi pe patru roti.

Exista motociclisti/scuteristi responsabili,care respecta regulile de circulatie,poarta echipament,respecta pe ceilalti participanti la trafic,dar exista si cei care se cred "zmeii soselelor".De obicei,gloria lor se termina cu R.I.P.-uri pe forumurile moto.

Dar la fel e si intre cei cu patru roti!

In fond,e doar aceeasi veche si nerezolvata problema de "educatie balcanica".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma inteleg bine in general. Eu nu vorbesc aici numai de motociclisti ci si de biciclisti. Cel putin in Sibiu se poarta mai civilizat. E drept ca nici numarul de motociclete nu este atat de mare ca in Bucuresti. Totul sta in intelegerea reciproca.

Cand merg cu bicicleta incerc sa nu produc situatii periculoase pentru soferi, iar cand sunt cu masina la fel pentru cei pe 2 roti. Bineinteles ca exista si unele momente in care iti mai iesi din fire, fie ca esti pe 2 roti sau pe 4 roti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general, când ii vad în oglinzi ( dacă apuc sa-i mai vad ) le fac loc sa treacă.Ma simt inconfortabil È™tiindu-i in spatele meu, la cât sunt de imprevizibili când ii apuca depăÈ™irile.Prin oraÈ™, numai de ''bine'' mai ales când slalomeaza È™i depăÈ™esc prin dreapta , la mm pe lângă maÈ™ina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa existe o simbioza, care din pacate nu prea se vede. Ca motociclist, imi este mult mai usor cind merg cu motoru' si gindesc si din punctul de vedere al soferului de automobil. Chiar te ajuta sa ai B-ul inainte si dupa ceva ani sa-ti iei A-ul. Nu esti timpit, cel putin asta-i parerea mea. Sigur, virsta e un alt factor. Pe 2 roti, cei mai periculosi sint scuteristii, mopedistii (sub 50 ccm) fara carnet, casca si mai umbla si beti ca n-are ce le lua politia. Uscaturi sint peste tot, in orice tagma. Trebuie numai sa fim atenti si sa-i ferim pe cat posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0