Victor

"De ce m-am saturat de Romania"

50 posts in this topic

telul nostru ar putea fi ceva mai mult decit a arata ceva cuiva: ce ?

Chiar. Cui si ce? De discutat putem discuta inca 20 de ani de acum inainte.

Eu personal deja simt ca sunt aproape de capatul puterilor si nu stiu daca mai rezist mult. Ce voi face cand se va umple paharul? De resemnat nu ma resemnez!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este tara in care traim  >:(

" Fara avizul procurorului pentru inceperea urmarii penale nu mai poate fi obtinuta nici autorizatia pentru perchezitia informatica a RMN-ului. „Vom desigila camera de la CMUâ€, spun surse din politie.

In zilele urmatoare, aparatele si dispozitivele medicale folosite in cazul lui David pot fi verificate daca au functionat sau nu bine. De asemenea, Colegiul Medicilor ar putea stabili daca anestezistul s-a comportat corect la fiecare etapa a interventiei si daca a luat in calcul posibilitatea unei reactii in caz de urgenta majora.

Oxana Chironda, avocat al familiei Constantineanu, ne-a semnalat insa ca aparatul RMN nu va mai putea fi expertizat. „Aparatul va fi desigilat si se vor pierde informatii. Doar defibrilatoarele vor fi expertizate astaziâ€, ne-a spus avocatul. In aparatul RMN sunt stocate datele care arata cum au fost monitorizate functiile vitale ale copilului. „Puteam vedea cu exactitate cand a pierdut copilul pulsul si cand a intrat in stop cardio-respiratorâ€, a completat avocatul.

Integral in Evenimentul Zilei "

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e bine...deloc

asteptam sa vina altii. tot ce spui e realist.

daca toti am fi ca tine , in citeva generatii ajungem ca in africa.

nu neg. ceea ce spui e perfect real si de bun simt.

speranta moare ultima.

Eu unul nu mai astept nimic si sincer nu prea cred ca se poate face ceva din interior, prin noi insine asa cum am mai zis, o sa ne taram cu pasi marunti in urma tuturor ca doar nu putem ramane in "africa" asa cum spui, dar un salt major catre mai bine nu prea se vede la orizont asa rapid.

Suntem prea infometati si avizi de putere/bani incat oricine ar ajunge sus si-ar asigura propriile buzunare, chiar mult mai mult decat ar avea nevoie pentru zece vieti, restul nu l-ar mai interesa.

Oriunde in lume sunt interese si toti favorizeaza o firma sau alta, dar intr-o foarte mica masura.

La noi incepand cu Nr. one si terminand cu ultimul om care poate lua o decizie (femeia de servici care se duce sa cumpere lavete si maturi, cumpara de la magazinul xx unde stie ea ca-i da o "ciunga" orbit sugar free pentru fica-sa gratis, chiar daca maturile sunt mai proaste si mai scumpe decat la magazinul din colt) toti incearca sa obtina diverse avantaje, mie ce-mi iese.

Nu stiu de ce se spune guvernare politica cand de fapt ar trebui sa se numeasca guvernare economica.

Eu as vota pe cineva suficient de bogat incat sa nu-si doreasca sporirea averii cat timp este la guvernare, sa faca politica doar ca sa-si lase numele intr-o carte de istorie.

O sa radeti dar as prefera sa-l votez pe Iliescu in locul oricarui Basescu pentru simplul fapt ca Iliescu a facut totul din convingere, din credinta in comunism, reformat sau nu, a facut totul asa cum a crezut el ca-i mai bine pentru tara (EVIDENT CA NU A FOST), si nu a putut fi acuzat ca si-ar fi creeat vreun avantaj personal in aia 10 ani de presedentie, vezi fice si fice, case si casute, frati si fratiori, etc. Ca pe langa el erau aproape 99% oameni corupti este dovedit deja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca miine ar ataca rusia ,romania.

ce a=ti face?

dati=va raspunsul la aceasta intrebare si atunci o sa stiti daca v-ati saturat sau nu de romania

eu unul NU M-AM SATURAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este tara in care traim  >:(

" Fara avizul procurorului pentru inceperea urmarii penale nu mai poate fi obtinuta nici autorizatia pentru perchezitia informatica a RMN-ului. „Vom desigila camera de la CMUâ€, spun surse din politie.

In zilele urmatoare, aparatele si dispozitivele medicale folosite in cazul lui David pot fi verificate daca au functionat sau nu bine. De asemenea, Colegiul Medicilor ar putea stabili daca anestezistul s-a comportat corect la fiecare etapa a interventiei si daca a luat in calcul posibilitatea unei reactii in caz de urgenta majora.

Oxana Chironda, avocat al familiei Constantineanu, ne-a semnalat insa ca aparatul RMN nu va mai putea fi expertizat. „Aparatul va fi desigilat si se vor pierde informatii. Doar defibrilatoarele vor fi expertizate astaziâ€, ne-a spus avocatul. In aparatul RMN sunt stocate datele care arata cum au fost monitorizate functiile vitale ale copilului. „Puteam vedea cu exactitate cand a pierdut copilul pulsul si cand a intrat in stop cardio-respiratorâ€, a completat avocatul.

Integral in Evenimentul Zilei "

Eu de fiecare data cand vad evenimente cu copii ma apuca plansul si ma gandesc ca NU IMI DORESC sa-mi cresc copilul in aceasta tara in care CEL CARE PLATESTE ESTE IDIOT, nu cel care incaseaza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

iliescu a creat si cimitirul Straulesti 2 !

Asta e un dinozaur, si trebuie tratat ca atare. Noi trebuie sa vedem ce putem face azi sau/si  de azi inainte. Nu trebuie sa traim cu pietrele de moara ale trecutului agatate de gat si sa ne declaram martiri...asta ar insemna sa ne plangem de mila inainte  sa incepem sa facem ceva. A trecut vremea vorbelor. E TIMPUL FAPTELOR. Sa lasam vorbele doar pentru stimulare, si sa incepem sa infaptuim ceva, ORICE!!!. In principal, cred ca cei ce doresc cu adevarat o tara noua,un nou viitor sa sustina CALITATEA oamenilor...... Doamne,dupa cum debitez, incep sa cred ca singurul roman adevarat e vadim... trist...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa infiintam un nou partid,nu este mare efortul.personal am participat la crearea P.T.R.(partidul tinerilor din romania),nu are legatura cu partidul lui raj tunaru. in 2004 au candidat la alegerile pt primariile sectoarelor si copitalei (procent 0.5%):'(. au fost deschise filiale prin tara,sedinte,deplasari,entuziasm,sperante,multi prieteni noi,dar pentru a pute tine legatura cu toti membri trebuia un sediu unde sa ne intalnim.am inchiriat de 2,3 ori sali de conferinte dar s-au terminat banii din cotizatii si nu ne-am mai intalnit decat ingrupuri restranse,20-30 persoane. am cautat sponsori.nu s-a inghesuit nimeni.fara un capital puternic nu poti face mare lucru.PTR-ul era/este un partid format din prieteni,condus(mai mult onorific) de un prof de fizica Geo Calugatu,de la scoala Centrala,onorific spun pt ca pe el nu il intereza o functie politica, in caz ca puteam trece de alegeri,dovada ca nici nu a candidat.  deci:pentru a  avea rezultate in politica ,trebuie sa ai bani.pentru a avea bani trebuie sa accepti in partid oameni care isi permit sa investeasca,nu sa-si spele banii.dar si cel care investeste oare cat se gandeste la a promova persoane capabile sa faca ceva pentru a nu ne m-ai satura de Romania si in ce masura saliveaza dupa ciolanul purerii.se prea poate sa poti ajunge intr-o functie unde ai posibilitatea sa schimbi soarta acestei natiuni,dar sa fi impiedicat sa poti face ceva de catre OAMENII DE BINE din conducerea acestei tari frumoase.             

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sunt de aceasi parere cu Maurice,trista realitate nu putem sa facem nimic bun pt noi insine,putinul bine de care am avut parte a fost facut de alti sau de noi insine dar din greseala sau a cazut pe aceeasi paralela cu actiuni politic-mafiote

sustin insa infintarea unui partid,personal cred ca este ultima frontiera,tind sa cred ca sunt destule persoana cu bun simt pt a avea in citva ani o prezenta in parlament chiar si oameni de afaceri cu bun simt care sa ajute ar fi numai ca acestia stau in umbra si nu stie nimeni de iei si de cit bine fac.

daca in schimb nu se ajunge la o prezenta in parlament a unui partid bazat pe aceste principii intradevar e cazul sa ne cautam o ruta spre vest :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stimate Serban H, ai descris cu exactitate oribila noastra viata in Romanika banana; sunt intristat iremediabil de multi ani, am luat parte, ca un fraier, din 21 dec 89' la "revolutia", citeste lovitura de stat, cu intreaga mea familie, eu, sotia si doua fetite de 12 si 14 ani; ma duceam in fiecare noapte in Piata Universitatii cu bicicleta sa duc ceai cald celor care au fost spulberati de securitate, armata si mineri si toate astea pt. a legitima puterea esaloanelor pcr, securitate, militie si cadre din armata; fraieri ca mine au fost multi, multi au murit, dar in bataie de joc, au rasarit nenumarati "revolutionari" cu drepturi speciale; va spun cu mana pe suflet : nu cred ca se mai poate face ceva bun in tara asta asa curand, noi romanii avem vocatia distrugerii, a inceperii, mereu si mereu, ca Sisif, de la zero, dupa ce am aruncat tot ce era bun de pastrat si dus mai departe; acum una din fete e casatorita in Germania si cealalta va pleca si ea in Canada, asa cum pleaca cei mai multi tineri care nu mai pot rabda mizeria morala in care traim de 20 ani; eu sunt batran dar tot asi lua parte la ceva, orice, asi veni impreuna cu voi, volvisti din toata tara, sa protestam, la guvern, parlament sau oriunde, cu maisinile, dar organizat, cu acte in regula; ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sintem multi care asteptam un semn, sa iesim in strada... Intre timp, incercam sa ne crestem copiii cit putem noi de bine si sa facem lucruri de care sa nu ne fie rusine mai tarziu...E prea mare coruptia, debandada/clanul neamurilor politice sa se miste ceva in directia buna... Ar trebui umplute puscariile (ca sa nu zic omorati toti pina la a 7-a generatie ca-n exemplul biblic) cu parlamentari, senatori, baroni, etc. Oare pe cine punem in loc - chiar daca nu le dai votul unora tot se fac jocuri de culise si ies tot ei (vezi circul guvernarii PSD PDL)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mii de scuze, raspunsul e pentru Victor, dar din mare graba si nebagare de seama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stimate Serban H, ai descris cu exactitate oribila noastra viata in Romanika banana; sunt intristat iremediabil de multi ani, am luat parte, ca un fraier, din 21 dec 89' la "revolutia", citeste lovitura de stat, cu intreaga mea familie, eu, sotia si doua fetite de 12 si 14 ani; ma duceam in fiecare noapte in Piata Universitatii cu bicicleta sa duc ceai cald celor care au fost spulberati de securitate, armata si mineri si toate astea pt. a legitima puterea esaloanelor pcr, securitate, militie si cadre din armata; fraieri ca mine au fost multi, multi au murit, dar in bataie de joc, au rasarit nenumarati "revolutionari" cu drepturi speciale; va spun cu mana pe suflet : nu cred ca se mai poate face ceva bun in tara asta asa curand, noi romanii avem vocatia distrugerii, a inceperii, mereu si mereu, ca Sisif, de la zero, dupa ce am aruncat tot ce era bun de pastrat si dus mai departe; acum una din fete e casatorita in Germania si cealalta va pleca si ea in Canada, asa cum pleaca cei mai multi tineri care nu mai pot rabda mizeria morala in care traim de 20 ani; eu sunt batran dar tot asi lua parte la ceva, orice, asi veni impreuna cu voi, volvisti din toata tara, sa protestam, la guvern, parlament sau oriunde, cu maisinile, dar organizat, cu acte in regula; ce ziceti?

Sunt in asentimentul tau dar te intreb:

cate proteste au fost/sunt in fata guvernului, parlamentului pe luna?

S-a schimbat ceva?

Cati oameni isi striga in gura mare disperarea si nu ii aude nimeni?

Cand cei de la guvernare nu mai suporta zgomotul facut de muritori, inchid geamurile.

Personal cred ca pana nu iese lumea in strada si nu mazilesc cativa dintre politicieni, nu se rezolva nimic. Daca nu stiu de bun simt, macar de frica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Victor

Daca i-am bloca n zile sa nu intre si sa nu iasa nimeni de la parlament, sau guvern, asa cum a fost Piata Universitatii, crezi ca ar pune jandarmii pe noi? sa iesim cu totii, nu cateva sute, sa le aratam ca suntem multi, uniti si vrem sa scapam de nemernicii jefuitori de tara, dar vorba unui coleg : pe cine punem in loc? de 20 ani vad aceleasi figuri in politica, aceiasi comentatori platiti sa mance rahat pe sticla, de nici nu ma uit la stiri decat pt meteo; asta-i nenorocirea noastra, ca si pe vremea cizmarului : suntem lasi si multumiti ca traim oricum, sperand ca altii sa faca pt noi ce trebuie sa facem singuri; nu ne impiedica nimeni sa-i dam jos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va spun ce am vazut eu sambata la un supermarket. Nu contest ca poate ati fost si voi participanti la astfel de evenimente, dar eu vreau sa zic ca din astfel de lectii se poate schimba o atitudine, si mai multe astfel de atitudini dau valoare unei natii. Prin educatie si respect fata de semeni se poate realiza schimbarea.

Prima.

O doamna de etnie rroma, bine imbracat, curata, a intrat intr-un magazin de incaltaminte. A gasit un papuc si a rugat-o pe vanzatoare, daca poate sa ii aduca un ciorap sa incerce papucul. Cum probabil banuiti, vanzatoarea a inceput sa faca mutre-mutre, pregatindu-se sa ii zica vreo doua vorbe „tiganciiâ€. Doamna, insa, a completat imediat, ca daca nu are sa ii prezinte unul de unica folosinta, asa cum ar trebui si cum se face la magazinele din vest care se respecta, atunci ii va cumpara. Am fost socat de ce spunea concetateana noastra, si parca in asentimentul vanzatoarei, avand insa in minte semitismul fata de tigani. Dar ulterior am cugetat, si am ajuns la concluzia ca totusi doamna are perfecta dreptate. Un papuc este incercat de multi oameni, si nu poti sti daca cel de dinaintea ta era curat (nu doar cu ciorap spalat sau nou, ci si fara vreo ciuperca sau boala de picior). E logic si foarte igienic sa existe posibilitatea sa testezi un papuc folosind un ciorap de unica folosinta. 

Secundo.

La un magazin de electronice, un domn bine imbracat, a achizitionat un bun destul de scump. Vanzatoarea i-a zis: „Luati o punga de acolo de jos.†/ „E din partea casei?†/ „Ihi, da. Nu va costa nimic.†Eu fiind mai aproape, m-am aplecat si i-am dat punga. Domnul a achitat, si a plecat spre standul de testari, lasand punga in fata vanzatoarei. Eu am luat punga, si am vrut sa i-o dau. Replica lui insa mi-a lasat un suras perplex de admiratie si amaraciune. „Multumesc, dar nu o pot lua. Mi-a fost data intr-un mod ne-amabil.†Multumirile primite de mine nu au fost transmise si vanzatoarei cand aceasta i-a dat domnului o punga. Nu cred ca vanzatoarea a inteles ceva din refuzul domnului.

Deci exista oameni care pot reactiona civilizat la indiferenta cu care sunt tratati de ceilalti. Eu cred ca printr-o astfel de revolutie, in schimbarea comportamentului fiecaruia din noi, se poate realiza ceva mai puternic si cu mult mai multe efecte benefice decat o lupta de strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

v40tdireb , ce spui tu e de-a dreptul mirobolant, ma bucur citind asemenea stiri. Insa cu acest comportament se poate schimba foarte greu ceva, o generatie, poate chiar 2 trebuie sa treaca sa putem spune ca ne-am mai inaltat si noi pe scara valorii umane. Insa ce facem acum, ca MURIM sufleteste zilnic atunci cind ii vedem pe imbuibatii/nemernicii/mincinosii/burtosii care conduc destinele noastre si al ale copiilor nostri ?

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

As fi foarte curios ce dreaq s-ar mai putea schimba in tara asta si cu cine am mai putea da inainte, cu astia care sunt actualmente la guvernare clar nu ai ce sa visezi, alt aspect cum sa mai de-a tara asta inainte atata timp cat Romania nu produce nimic, astia de 20 de ani au distrus totul, au vandut la straini, iar strainii la randu lor au falimentat si au fugit, agricultura este la pamant de ce sa producem noi, lasa ca luam mere de la turci si multe, multe alte fructe de la greci etc, etc...Nu stiu ce se mai produce in tara asta, pai cum vor astia sa aibe Romania "ECONOMIE" si in plus stati sa vedeti ce legi aspre o sa avem ca soferi o sa fie vai de mama noastra cu nenorocitii astia singura solutie e sa facem inca o revolutie clar, dar asta normal sa ai si cu cine, deja romanu dupa anul 90 a ramas un las nu mai iese in strada mai bine se complace cu situatia. Daca de 20 de ani inca nu s-a schimbat nimic si ba mai rau incep lucrurile incet, incet sa o ia razna pai nici nu mai astept bine in tara asta si asa s-a dus dreaq de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este abia inceputul si cei de la guvernare incearca sa ascunda faptul ca nu mai au bani, pana dupa alegeri. Dupa, ne ia naiba pe toti. Cutitul nu va fi la os ci va intra adanc si in acesta.

Ma abtin de la alte comentarii pt. ca voi fi acuzat de instigare la violenta si nu vreau sa ma trezesc cu usa de la intrare in sufragerie si cu mascatii peste mine sub acuzatia de subminare a puterii de stat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si uite asa sta fiecare cuminte in banca lui,ca nu vrea sa se trezeasca cu mascatii la usa

din tot ce am citit in topicul acesta am inteles ca toti SINT SATURATI DE CLASA POLITICA DIN ROMANIA nu de ROMANIA

Share this post


Link to post
Share on other sites

si uite asa sta fiecare cuminte in banca lui,ca nu vrea sa se trezeasca cu mascatii la usa

din tot ce am citit in topicul acesta am inteles ca toti SINT SATURATI DE CLASA POLITICA DIN ROMANIA nu de ROMANIA

Pai pana vine cineva cu o solutie viabila, astept ce naiba sa fac, sa urlu la stele?

Propune tu ceva!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

CA SA POTI SCHIMBA CLASA POLITICA ACTUALA TRE multi multi multi BANI

Share this post


Link to post
Share on other sites

se face un partid nou si de acolo restu

dar fara un purcoi de bani nu ai cum sa faci

o noua revolutie nu ai cum sa faci

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista odata un punct 8 intr=o declaratie

nu s=a vrut adoptat

poate nu eram acum in situatia in care sintem

Share this post


Link to post
Share on other sites

si atunci in piata Universitatii eram putini,si huliti de toata lumea de bine. punctul 8 din proclamatia de la Timisoara interzicea comunistilor sa faca politica...comunistii in 20 de ani de la revolutie,s-au cam dus!!!!!!!?????!!!!mentalitatea lor a ramas in toate partidele aflate la putere. Asa este ,noi ne-am saturat de politica si de politicienii din ROMANIA nu de ROMANIA.

      PUNCTUL 8  din  12 martie 1990 din ProclamaÅ£ia de la TimiÅŸoara:

      Ca o consecinta a punctului anterior, propunem ca legea electorala sa interzica pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatura, pe orice lista, al fostilor activisti comunisti si al fostilor ofiteri de Securitate. Prezenta lor in viata politica a tarii este principala sursa a tensiunilor si suspiciunilor care framanta astazi societatea romaneasca. Pana la stabilizarea situatiei si reconcilierea nationala, absenta lor din viata publica este absolut necesara. Cerem, de asemenea, ca in legea electorala sa se treaca un paragraf special care sa interzica fostilor activisti comunisti candidatura la functia de presedinte al tarii. Presedintele Romaniei trebuie sa fie unul dintre simbolurile despartirii noastre de comunism. A fi fost membru de partid nu este o vina. Stim cu totii in ce masura era conditionata viata individului, de la realizarea profesionala pana la primirea unei locuinte, de carnetul rosu si ce consecinte grave atragea predarea lui. Activistii au fost insa acei oameni care si-au abandonat profesiile pentru a sluji partidul comunist si a beneficia de privilegiile materiale deosebite oferite de acesta. Un om care a facut o asemenea alegere nu prezinta garantiile morale pe care trebuie sa le ofere un Presedinte (...)"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now