Victor

"De ce m-am saturat de Romania"

50 posts in this topic

"Serban Huidu

Va acuz! (de ce m-am săturat de România)

Luni, 8 Iunie 2009

Am folosit în titlu două sintagme: una este titlul celui mai cunoscut manifestal tuturor timpurilor semnat de Emile Zola, iar cel de-al doilea e mult mai recent, ÅŸi a creat panică pe vremea lui Iliescu, când un grup de intelectuali ardeleni, în frunte cu Sabin Gherman, declarau tare ÅŸi răspicat că s-au săturat de patria mumă! Am să dezvolt putin, chiar dacă nu mă pot compara nici cu Zola ÅŸi nici nu-mi iau câmpii să mă retrag la Monaco , unde să-mi trăiesc liniÅŸtit viaÅ£a, îngurgitând o rentă viagera de urmaÅŸ de la vreun soÅ£ miliardar!

Mă enervează în tara asta mizeria, mucurile de Å£igări aruncate pe geam la stop, rahaÅ£ii ÅŸi lătrăturile câinilor proprietate personala sau vagabonzi, blocurile cu apartamente mici ÅŸi înghesuite, cu maÅŸini mai scumpe decât apartamentul parcate în faÅ£a lor.

Mă copleÅŸeÅŸte mirosul de ghenă din verile fierbinÅ£i, casele care se învârt după soare, dar care au niÅŸte desfundături de străzi în faÅ£ă ÅŸi ostentaÅ£ia cu care potentaÅ£ii îÅŸi plimbă maÅŸinile de sute de mii de euro pe străzile fără noimă, dar cu borduri, ale patriei.

Mă exasperează ca nu avem autostrăzi, drumuri, căi ferate, infrastructură în general, dar suntem plini de lucrări ÅŸi pasaje inutile, cu care băieÅ£ii deÅŸtepÅ£i găuresc bugetul. ÃŽmi plesnesc venele în cap când realizez că ne-au minÅ£it ani ÅŸi ani, cu realizări măreÅ£e, pruneÅ£e ÅŸi mălăieÅ£e, iar în realitate nimic din indolenÅ£a noastră milenară nu s-a schimbat. Ba mai mult, ne mint în continuare cu zâmbetul pe buze: nu e aÅŸa, domnu’ Berceanu, că faceÅ£i 832 de kilometri de autostradă până în 2012? Hai sictir, că ne insulÅ£i inteligenÅ£a!

Mă scoate din minÅ£ică ÅŸi-au făcut un renume din ÅŸpaga încasată, că suntem o Å£ară cu corupÅ£ie fără corupÅ£i, dar cu spectacol de circ la DNA, cu o justiÅ£ie fără scrupule, dar cu un simÅ£ tactil al dracu’ de dezvoltat.

Simt că am un Nagasaki în capcând văd un ghiolban înjurând o femeie, pentru simplu motiv că e la volan, sau când băieÅ£ii de băieÅ£i sparg în cluburi cu târâturi siliconate milioanele furate de taÅ£ii lor cu ajutorul sistemului ticăloÅŸit! La munca, mă luzărilor, nu la tras pe nas praf cumparat, fireste, din milioanele făcute pe mustaÅ£a lu’ ăl bătrân, ori din pădurile exportate de guzganul rozaliu senior!

ÃŽmi vine să urlu când plătesc impozitele ca boul, pentru a primi în schimb spitale infecte, unde în 2009 încă se face hepatită de la transfuzii sangvine ÅŸi în care-Å£i plăteÅŸti ÅŸi simpla aspirină. Tot pentru impozite plătite suntem răsplătiÅ£i cu un învăÅ£ămant în care ministrul garantat de un analfabet notoriu interzice sportul, miÅŸcarea ÅŸi teoria evoluÅ£ie pe motiv că sunt inutile.

Mă uit cu greaÅ£ăla emisiunile politice, cu realizatori ciutaci, libidinoÅŸi ÅŸi sceleraÅ£i, care pupă în "fund" patronii tv ÅŸi interesele lor fără pic de demnitate ÅŸi moralitate.

Mi se face rău când văd preÅŸedinÅ£i plângând la comandă sau ÅŸefi de partide “suferind†lângă pensionari, din vârful piramidelor de bani pe care uită să-i pună în declaraÅ£iile de avere!

Mă sufoc de indignarecând un cioban cu 2 clase ÅŸi fără nici cea mai elementară noÅ£iune de bun simt roteÅŸte miliardele ÅŸi grohăie grobian în fiecare seară la televizor ce “salvator al saivanului†şi ce “buricul pământului†e el! MarÅŸ mă la pârnaie de unde ai ieÅŸit, oligofren ce esti, ÅŸi pe celălat tribun trimite-l la balamuc, unde-i e locul!

Mă revolt când văd pipiÅ£e întreÅ£inute, pline de ifose, sugând banii miliardarilor de carton sau piÅ£ipoance pe post de “noua clasa politicăâ€. ÃŽmi fierbe sangele în vene când impostura atinge cote maxime. VreÅ£i un exemplu? VeniÅ£i în BucureÅŸti să vedeÅ£i cum a reuÅŸit chirurgu’ (care are mai nou gânduri să devină preÅŸedinte) să pună tot oraÅŸul pe butuci, cu concursul celorlalÅ£i primari, la fel de “pricepuÅ£i†ca el!

Mă satur de România imediat ce deschid televizorul ÅŸi văd defilând în curul gol ciumace ÅŸi naomi, sau cum caută lobotomizatul de Ogica rămăÅŸiÅ£ele Elodiei. De rostogolorile urduroase ale Nichitei pe asfalt, în cautarea unei sinucideri nesigure nu mai spun nimic, că ÅŸi aÅŸa face domnu’ Dan banu’ grup de pe urma nefericiÅ£ilor care încă-l cred “amărâtul†de serviciu ÅŸi patronul “televiziunii poporuluiâ€. Åžeful televiziunii popoului, măi nagâţ de Caracal, asta eÅŸti!

ÃŽmi provoacă repulsiesă văd la ÅŸtiri cum Esca îi prezintă pe GuÅ£a ÅŸi Adrian Piticul-Minunat încasând bani fără număr pentru tanguirile jalnice. Bani pe care-i strâng cu sacii, ÅŸi pe care nu plătesc nici leÅ£caie de impozit. Că “impozitele e pentru fraieriâ€, nu pentru “minoritatea discriminatăâ€, supusa stereotipurilor, ÅŸi pe care am exportat-o cu succes în toată Europa, de ne spun ăia Gipsyland, nu România!

Toate acestea mă distrug incet, ÅŸi VÄ‚ ACUZ PE VOI, cei care sunteÅ£i la fel de oripilati ca ÅŸi mine de ceea ce se întâmplă, cei care gândiÅ£i că maine copilul vostru trebuie să se mute în altă Å£ară pentru o viaÅ£ă normală, VÄ‚ ACUZ că intoarceÅ£i capul ÅŸi suportaÅ£i cu stoicism toate porcăriile astea care vă omoară câte un pic în fiecare zi.

VÄ‚ ACUZ că vă complaceÅ£i în mlaÅŸtina asta, din care ÅŸtim sigur că nu avem scăpare! Pentru că vedeÅ£i voi, nimic nu e mai plăcut pentru scârbele descrise mai sus decât nepăsarea ÅŸi indiferenÅ£a celor cu bun simÅ£ !

Ce ziceti? Inventam Partidul Bunului Simt ?! Din pacate, ma uit la mine, ma uit la voi si tare mi-e teama ca nimeni nu o sa plateasca vreo cotizatie in partidul asta. Trist, dar adevarat!

In Romania asta, eu nu ma mai regasesc demult, traiesc doar cu speranta (utopica, evident) ca vom reusi intr-o zi sa facem o tara paralela, in care latraturile si ororile care ne distrug sa dispara !!

Noapte buna, România, oriunde te-ai afla!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offf, iar mi-ai stricat ziua....

Credinta ca "nu se mai poate face nimic" pentru aceasta tarisoara frumoasa este asa de adinc infipta in...constiinta neamului incat pur si simplu este aproape imposibil sa se schimbe ceva in bine fara forta/iesiri in strada masive/puscarii umplute cu "alesii neamului-sint unii care stau in parlament de mai bine de 10 ani" - deci nimic pasnic - sa sarim pe ei, mama lor de cretini imbuibati !

Nici votul nu mai reprezinta nimic in romania - votezi pe unii si ceilalti daca nu ies se aliaza cu cei pe care i-ai votat (vezi circul PSD+PDL...)

Din pacate, chiar si istoria noastra ne-a aratat de-a lungul vremii ce popor fara coloana vertebrala sintem... Si cei vechi si cei noi, nu e nici o schimbare, doar decorurile mai moderne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

huidu are dreptate: noi, cei de bun simt, sintem "nesimtiti". in sensul ca nu facem nimic altceva in afara de a ne plinge si a fi oripilati de tara si oamenii ei.

a face un partid e o utopie. nu sint suficienti oameni cu bun simt la noi. acest partid n-ar stringe nici 2%.

solutia pe care eu o vad, luindu-ma dupa elvetia si franta, consta in asociatii cetatenesti cu scopuri bine definite.

nuclee exista : acest forum, deja contine persoane cu bun simt si cu caracter puternic.

si, probabil mai sint si alte nuclee. problema ar fi : cum sa ne organizam.

huidu poate fi o solutie de coagulare deoarece e inteligent, sensibil si puternic. si are si acces la mass-media.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma bag in orice fel de organizare!Daca o sa se faca ceva concret in privinta asta count me in!Oricum e mai bine sa incerc sa schimb ceva in tara asta, decat sa emigrez.Eu personal mi-am propus asa:Mai stau in tara 5 ani.Daca in acesti ani vad ca se schimba(sau macar se incearca)raman.Daca nu,PA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATUNCI, SCRIETI ACI CINE VREA: O SA INCERC IO SA IAU LEGATURA CU HUIDU.

VREAU SA STIU PE CINE CONTEZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca pe majoritatea celor de pe aici, nu?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si poe mine poti conta dar dupa 5 septembrie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noapte buna, România, oriunde te-ai afla!"

in ce hal suna.daca se poate face ceva , si eu as vrea sa particip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bineinteles ca participam, asta-i intrebare ?

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca si de un partid ar merge. Partidul e o varianta de reprezentare mult mai buna si chiar ar fi nevoie de ceva mai deosebit pe scena politica romaneasca.

Sunt optimist in privinta reusitei de a intra in parlament un astfel de partid, atata timp cat vine numai cu oameni noi si un discurs coerent.

Pe Huidu il cunoaste multa lume, mai ales tineri, care sunt dezgustati de actualele partide.

Daca a scos EBA 3-4%, nu vad de ce nu ar scoate si o astfel de formatiune, minimul de 5% pentru a intra in parlament.

Puterea e in mainile fiecaruia dintre noi. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

EBA n-a scos pe spinarea ei 4 la suta, a scos pe banii delapidati de Ritzi-Pitzi, pe teama de si pilele lu' taticu'... Orice actiune civica de bun simt este sortita esecului atat timp cat inca mai voteaza toti babuinii de la sate si orase doar fiindca le-a adus primaru' pe Guta, le-a dat mici si bere gratis sau o galeata cu unu/trei trandafiri lipiti cu autocolant. Cea mai buna actiune din punctul meu de vedere ar fi ca sa ne strangem toti astia sictiriti si sa-i asteptam pe parlamentari/ guvernanti la Victoria/ Casa poporului cu niste galeti cu balegi proaspete de vaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca a trecut vremea balegilor si a oualelor clocite indreptate spre alesii tarii. Cu asa ceva nu rezolvi nimic: astia sunt chiar nesimtiti, nu le pasa de nimic! E vremea pentru Danton si Robespierre.  :rant:

La ultimele alegeri si eu am votat pentru ca "m-a scos cineva din casa" si am facut-o benevol, nu am primit nimic in schimbul votului. Am votat cu respectivul pentru ca era ruda cu viitoarea mea sotie si am zis ca macar "e un cunoscut"... nu a mai contat ca era vorba de PSD.  ???

Chiar asa trebuie sa ajungem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna actiune din punctul meu de vedere ar fi ca sa ne strangem toti astia sictiriti si sa-i asteptam pe parlamentari/ guvernanti la Victoria/ Casa poporului cu niste galeti cu balegi proaspete de vaca.

Gresit. Ajungi sa fii exact ca cei care se lacomesc la micul gratis. Actiunile civice concercate si puterea exemplului sunt cele mai bune metode. Manelele exact prin asta au atat de mult castig de cauza. Dau exemple de viata generatiei tinere dezorientate de degringolada din viata romaneasca.

E vremea pentru Danton si Robespierre.  :rant:

La ultimele alegeri si eu am votat pentru ca "m-a scos cineva din casa" si am facut-o benevol, nu am primit nimic in schimbul votului. Am votat cu respectivul pentru ca era ruda cu viitoarea mea sotie si am zis ca macar "e un cunoscut"... nu a mai contat ca era vorba de PSD.  ???

Chiar asa trebuie sa ajungem?

Nici vremea lui Danton nu mai e. Nici nu trebuie sa votam ca e ruda. Trebuie sa dam un vot celui care consideram fiecare din noi ca ne poate reprezenta mai bine interesele individuale, de grup si nationale. Trebuie sa le cerem sa ne spuna ce vor face ei concret si nu daca stiu sa atace/demonteze ce fac altii. Iar daca nu avem un astfel de candidat, atunci sa dam un vot nul. Iar dupa ce le-am dat votul, sa le cerem sa faca ce au promis, sub sanctiunea transmiterii votului urmator catre alt candidat, la urmatoarele alegeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate observ pe aici sunt multi "oameni" care vor sa participe ..printre care si eu daca se mai poate face ceva "Romania" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Personal am incercat sa initiez de vreo doua ori o actiune caritabila (ceva de Pasti si de Craciun pt. batrani sau pt. copii), dar s-a fasait treaba in prima saptamana. Ori n-avem bani, ori n-avem vointa, ori n-avem nu stiu ce, da' pacat ca avem Volvo...

    Poate de Craciunul asta, cine stie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca nu e vorba de actiuni caritabile. desi eforturi si poate si bani sint necesare.

aci cred ca ar putea fi vorba de alte planuri, mai concrete si mai indreptate spre aplicarea bunului simt.

nu trebuie sa demonstram nimic. nu e treaba noastra sa facem in locul guvernului.

telul nostru ar putea fi ceva mai mult decit a arata ceva cuiva: ce ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania incotro

parca asa fusese deschis un topic mai demult. S-a stins saracu de el pe motiv ca nu mai aveam ce scrie. vreau sa cred ca nu sunt simple vorbe si ca se va gasi acel cineva care sa ridica vocea mai sus si mai tare si care sa inchege un nucleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oamenii de valoare din tara stau si nu se injosesc prin a se lupta cu prostia,nesimtirea si mai nou nepotismul, aduse de guvernanti la rang de necesitate pentru a conduce. Asteptarile romanilor dupa 1989,au fost facute praf, incet dar sigur, de aceea cei mai multi s-au resemnat sau au plecat din tara.

Dar , sa nu ne pierdem speranta, inca mai sunt oameni de valoare , noi trebuie doar sa-i sustinem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Visatorilor, eu unul m-am resemnat.

Dupa umila mea parere, singura speranta sunt strainii care au investit in Romnia si care-si vor vedea investitiile cum scad in valoare din cauza starii generale.

Poate vor trage sforile pe la forurile inalte, UE, SUA, Israel, etc sa fim adusi cu forta pe calea cea buna sau macar in apropierea ei.

Prin noi insine, niciodata, asa cum si istoria milenara a frumoasei tari a dovedit-o (de la Burebista la Basescu, cu cateva exceptii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Visatorilor, eu unul m-am resemnat.

Dupa umila mea parere, singura speranta sunt strainii care au investit in Romnia si care-si vor vedea investitiile cum scad in valoare din cauza starii generale.

Poate vor trage sforile pe la forurile inalte, UE, SUA, Israel, etc sa fim adusi cu forta pe calea cea buna sau macar in apropierea ei.

Prin noi insine, niciodata, asa cum si istoria milenara a frumoasei tari a dovedit-o (de la Burebista la Basescu, cu cateva exceptii).

nu e bine...deloc

asteptam sa vina altii. tot ce spui e realist.

daca toti am fi ca tine , in citeva generatii ajungem ca in africa.

nu neg. ceea ce spui e perfect real si de bun simt.

speranta moare ultima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De felul meu sunt mai optimist. Fie ca e partid, fie ca e ONG, sau orice alta forma de organizare, importanta e implicarea. Impreuna e mai usor sa realizezi ceva. Subscriu si eu oricarei forme de asociere, daca ma acceptati, avand in vedere ca eu am decis sa iau atitudine mai repede si am intrat intr-un partid politic (sa nu ziceti ca-s traseist :) ). Am considerat ca e singura modalitate prin care pot sa-mi promovez ideile, sa ma fac auzit, sa ajung sa hotarasc ce cred eu ca e mai bine pentru mine si pentru copiii mei, sa nu-i las pe altii sa faca asta pentru mine. Suntem aici oameni care am reusit sa demonstram ca am facut ceva in viata noastra, ca stim sa ne organizam, sa ne atingem visele. Preferam multi sa nu ne manjim intrand in politica, pentru ca odata intrat, primesti eticheta pe care o poarta toti, indiferent daca o meriti sau nu. Dar de undeva trebuie sa incepem. E o lupta grea sa iti promovezi si sa iti fie acceptate ideile, dar nu e imposibil. Pas cu pas, umar la umar, se poate !! Schimbarea nu se poate face peste noapte, ci doar in timp, cu generatii noi de oameni, la a caror educatie trebuie sa participam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now