Guest Thomas

Proiectul noului Regulament Rutier: O calci? intri 24 de ore la racoare!

112 posts in this topic

Deci sa inteleg ca daca esti in stare avansata de betie si te lovesti din gard in gard .... iti lezezi mainile ....rupi hainele .....faci pe tine ca nu te tine bine gardu ......trebuiesc desfintate toate gardurile ....'rar mama lor de garduri .

Daca pietonul sta pe trotuar si tu intri in el .... in cazul in care scapa trebuie pedepsit crunt rau.

Daca va aduceti aminte peripetia de la Sibiu .....era de vina panoul acela sau conducatorul masinii ?

Ce dracu vina o avea pomul ca sta pe loc in timp ce tu te duci ca agaricu in el ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai ce incredibili sunteti cu asocierile astea....Daca nu ar fi gropi nu ti-ai distruge masina, daca nu ai iesi din casa ai trai mai mult, daca beau lapte cresc mai mare....s.a.m.d. Cuvantul "factori de risc" va spune ceva? Voi aveti protectia muncii facuta pe unde lucrati sau vedeti doar din birou lucrurile??? Intreb si IO asa printre suvitele blonde....

  Si tot asa...de blond ce sunt....ati trecut prin situatii reale in care sa treceti printre pomi si apoi subit  sa credeti in NOROC. Dar situatii reale! ca vad ca la presupus si filozofie suntem primii! Care a trecut pana acuma printre pomi (din vina lui/sau nu), hai, mana sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites
din vina lui/sau nu

din vina lui sau .....a pomului  ;D

nu degeaba ne spun tiganii, romani spurcati .......culmea frate ...sa daramam pomu ca nu suntem in stare sa controlam masina .

...da nu mai bine desfintam masina ?....ca aia strica si pomu si omu si aerul din jurul pomului si al omului .... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, cat de complicat o fi... Daca numai agaricii ar lovi copacii, ar fi o forma de selectie naturala.

Dar cand sunt multe alte cauze care pot trimite un ne-agarici - sau un agarici la volan care are si copii in masina - in copaci. Ce vina au astia? Si nu ma refer la copaci, ci la copii aia.

Credeti ca vorbesc de cazuri ipotetice sau cu sansa de 1 la 1 milion?

Un kk t de importator iti vinde anvelope rebutate si iti fac explozie. Pe fata, ca Murphy nu doarme niciodata. Un tir depaseste alt tir pe contrasens pentru ca sunt turci si ii doare fix in bena de tine cu trashcarabeta ta. Prinzi un viraj lejer, simpu, insa cu o pata de ulei de la un IMS caruia ia crapat motorul (caz real patit de mine, nici in visele cele mai erotice si lubrifiate nu o sa va imaginati cat de scapata de sub control e masina pe o pata de ulei, nu are nici cea mai mica forma de aderenta)

Stiti care e culmea? Altii, in mai toate tarile spre care ne indreptam sperantele de ajungere din urma, au terminat de mult problema copacilor de pe marginea drumului, si acum se ocupa de lucruri muuuuult mai rare de pe marginea drumului, ca de exemplu de indicatoare, stalpi de tensiune, felinare, capete de pod, etc. Incearca sa le faca mai ... crush friendly...

Probabil ca sunt niste idioti, ce vina are stalpul ca un agarici se opreste in el??? Cretinii... Ar trebui sa le dam noi lectii. Suntem pe primul loc la siguranta rutiera. Asa e, nu? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Si nu ma refer la copaci, ci la copii aia.

se zice ca ei raspund pentru pacatele parintilor .

Normal ca nu au nici o vina copii ....ce vina o fi avut copilul ala de a cazut in puÈ›, de È›ipă toată presa ?

Și ....să nu uităm că ar trebui tăiaÈ›i toÈ›i copacii, nu doar cei de pe marginea străzii.....asa cel putin nu o să mai fie nici un copac idiot incât să se spânzure  cineva de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

muadDib, ai explicat frumos si foarte explicit...Cine vrea sa inteleaga bine cine nu poate sa-si scrie si numele pe copacii aia in semn de protest fata de "taietorii de copaci".

Uite un alt exemplu: http://www.google.ro/search?hl=ro&q=statistica+morti+in+accidente+auto+din+cauza+pomilor&meta=&aq=f&oq=

Observati ce scrie in rezultate? ZECI DE MII de accidente cu morti in pomi!!! Se numeste FACTOR DE RISC si baietii aia prosti de dincolo au scapat de ei....Dar NU, NOI NU...BATMAN BATMAN!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent de polemicile noastre de aici, legea se va face tot cum decid altii! E clar ca avem opinii divergente fara nici un punct convergent referitor la pomi. Dar cea mai buna solutie sa impacam si capra si varza...ar fi ca acolo unde se stie ca sunt zone de risc (si se cunoaste fiecare loc de pe DN-uri, DJ-uri unde exista risc) sa puna bari de protectie pe portiunea aia unde sunt accidentele majoritare...1-2 km...nu pe tot drumul ca nu sunt bani...Si apoi in cativa ani o sa ai si rezultatele...si poate ai surpriza sa constati ca s-a redus numarul de morti in accidente rutiere in zona respectiva...

Danyx, MAN...nu mai compara mere cu PERE. Spanzuratul a ales singur (liber arbitru) si liber consimtit sa-si puna funia de gat. Pe soselele patriei mori din vina altuia si nu din vointa proprie...Comparatul copacului de care te spanzuri cu cel de pe marginea drumului nu face obiectul discutiei, cu exceptia situatiei in care dai cu masina in el, scapi si apoi te decizi sa te legi cu sfoara de el ca sa vezi, am eu o problema sau copacul e de vina  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, ai o logica de ma da pe spate.  :violent1:

Ia sa vedem daca am inteles:

Daca nu poti elimina IN TOTALITATE un factor de risc (adica sa taiem toti copacii), atunci nici macar nu are rost sa te deranjezi si sa incerci sa faci ceva.

- Deci, daca exista copii calcati si omorati de masini, si nu poti interzice toate masinile din lume, nu are nici un rost sa faci treceri de pietoni. Sau pasarele.

- Daca se moare intr-o masina care are airbaguri si structura de rezistenta, atunci este o tampenie crasa sa se investeasca asa de mult in dezvoltarea de noi tehnologii de siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Comparatul copacului de care te spanzuri cu cel de pe marginea drumului nu face obiectul discutiei

aici  nu am comparat ....doar am amintit ca mai exista o cauza pt care trebuiesc taiati.

@ muadib ....nu o lua in nume personal ..... dar iti mai dau un exemplu ....nu am schiat nici macar 1 data .....sunt atat de prost(intelege cum vrei) incat sunt sigur ca as intra in pomi ......cred ca ar fi o solutie buna sa  nu mai fie pomi pe margine partiei ....ca nu cred ca is singurul care intra in ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, ai sa razi, dar - culmea! - nu o sa iti vina sa crezi! - exista niste norme cretine, care obliga ca toate partiile avizate pt. public sa aiba plase in zonele unde copacii sunt la mai putin de 10 (sau 15, nu mai stiu) metri de partie. CE IDIOT S-O FI GANDIT LA ASTA???

In rest, nu o iau in nume personal, stai linistit :) Fiecare reactioneaza si actioneaza stimulat nu numai de convingerile proprii, ci si conditionat de educatie, experiente proprii sau ale celor din jur, etc. Deci fiecare reactie si convingere poate fi actualizata. Daca se poate prin discutii cu altii patiti, ca e de preferat asa decat prin experiente rele.

Iti garantez, ca la primul eveniment (pe care nu ti-l doresc) rutier la care vei participa ca victima a greselii altcuiva (cu toate ca in acel moment conduceai exemplar/legal/atent) si te vei vedea zburand fara control intr-o cusca de 1.5 tone spre marginea unui drum, nu umbra si copaci vei vrea sa vezi cum vin spre tine, si nu la ecosistemul fragil al soselei iti va sta gandul.

Ci probabil te vei gandi la copilul tau de pe locul din spate, care se sprijina chiar de usa care va lovi copacul peste 0.3 secunde. Iti va plati astfel pacatele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doua situatii pe care le intalnim frecvent in trafic. Vinovati si nevinovati de producerea unui accident. In ambele cazuri exista victime colaterale.

Exemplul 1. Un "copil" de 22 de ani si-a cumparat un BMW second hand din Italia pe unde a lucrat...dracu stie ce. VIne in tara si isi ia prietenii sa le arate ce stie un BMW. Ruta Timisoara-Lugoj. Dupa 20 de minute de iesit din oras da cu ea intr-un pom aflat pe marginea drumului. Masina se incolaceste pur si simplu in jurul copacului si marca masinii a fost indentificata doar din acte. Bilantul 4 morti, niciunul intreg, membre umane aruncate la 50m de locul accidentului.

BUN, dupa ce citesc stirea primul lucru ma bucur ca NU A INTRAT IN ALTII NEVINOVATI. Dupa aia ma gandesc, da-l dracului de prost ca si-a facut-o cu mana lui....Totusi imi mai pun intrebari...oare ce vina aveau pasagerii...oare cate familii sunt distruse, oare ce consecinta are moartea lor?

Intrebare, copacul este element pozitiv sau negativ in acest caz pe marginea drumului? Eu as inclina sa zic pozitiv ca s-a sfarsit acolo si nu a mai antrenat si pe altii in jocul asta al mortii... Dar totusi constiinta imi spune sa zic ca era element negativ.

Exemplul 2. Un tanar de 34-35 de ani este sunat de sotie ca e pe punctul de a naste. Tanarul se urca grabit in masina(dacia Nova) si pleaca spre sotie. In drum face o pana si masina intra in balans, pierde controlul si se infige intr-un copac de pe marginea drumului, unde moare. Era primul lui copil si nu a avut privilegiul sa-l priveasca pentru prima data in ochi, sa-l ia prima data in brate. In ziua in care s-a nascut copilul, tatal a murit...

  Intrebarea retorica......

Share this post


Link to post
Share on other sites

lumea NU moare din cauza copacilor !!! asa cum,daca pici in prapastie, nu prapastia e de vina !!!!!!!

de vina sint cei care provoaca aceste situatii.

io zic , in loc sa va luati de EFECTE , luati-va de CAUZA = SOFERI TIMPITI

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx draga, ce te acrediteaza sa spui "CAUZA=SOFERI TIMPITI" ? Sau lucrezi in domeniu inspectiilor de accidente si esti acreditat sa-i faci pe toti care intra in pom tampiti? Sau imi arunci o chestie ca eu sunt prea tanar si nu "stie multe"? Nu tine, incearca altceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai revenim in exemplul de logica anterior. Daca nu putem elimina tampitii, nu merita sa facem nimic?

La ce dracu s-a inventat ABS-ul, DSC, ESP, etc.? Ca, daca soferii nu sunt idioti, si stiu meserie ca la carte, nu au nevoie de ele. Deci, in loc sa inventeze sistemele astea, trebuiau sa faca scoala de soferi gen facultate de medicina, 5 ani scoala si 9 ani practica. Sau cat e.

Sau airbagul. Sau structura de rezistenta. De ce dracu incearca sa salveze ceva din tine in caz de accident, cand e mai bine sa rezolvi cauza, adica... SA NU MAI FACI ACCIDENT.

Dupa mine (si, SLAVA DOMNULUI, si dupa altii), atunci cand CAUZA este ... o cauza pierduta :D ... incerci sa MINIMALIZEZI EFECTUL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

victimele sint probabil neviovate. dar NU mor din cauza copacilor , asa cum un conamnat la moarte NU moare din cauza celor care trag in el. daca vrei s-o tii asa, treaba ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai revenim in exemplul de logica anterior. Daca nu putem elimina tampitii, nu merita sa facem nimic?

La ce dracu s-a inventat ABS-ul, DSC, ESP, etc.? Ca, daca soferii nu sunt idioti, si stiu meserie ca la carte, nu au nevoie de ele. Deci, in loc sa inventeze sistemele astea, trebuiau sa faca scoala de soferi gen facultate de medicina, 5 ani scoala si 9 ani practica. Sau cat e.

te apropii de adevar. care e dureros.

examenul de sofer trebuie dat inconditii de trafic grele , si ar trebui repetat 1 data la 6 luni, in primii 2 ani.

ai fiextrem de surprins atunci sa vezi citi ar mai avea carnet.

si, da! : soferia presupune un nivel mediu de inteligenta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne apara si pazeste... !!!

Deci asta nu a murit din cauza copacului??

r212813_819799.jpg

Sau, ca sa iesim din principii de cauzalitate, daca nu era copacul acolo, mai murea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"examenul de sofer trebuie dat inconditii de trafic grele , si ar trebui repetat 1 data la 6 luni, in primii 2 ani.

ai fiextrem de surprins atunci sa vezi citi ar mai avea carnet."

  he he, avem un punct de convergenta.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU !

a murit din cauza faptului ca NU A MAI PUTUT EVITA COPACUL.

acu' ai inteles ?

mai clar : situatia din trafic l-a pus in IMPOSIBILITATEA DE A MAI EVITA COPACL !!!

.

SITUATIA DIN TRAFIC  L-A OMORIT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copacul nu este "situatie din trafic"? Cum naibii reusiti sa disociati asa elementele din trafic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere crestere numarului de masini prinse la scaldat in dambovitza .... se poate sa strangem semnaturi pentru mutarea ei ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum casele de linga drum, si TOT ce se afla dincolo de carosabil (cu exceptia conditiilor atmosferice si a eventualelor aglomerari umane sau de animale) NU fac parte din trafic , asa si copacii, stilpii , etc nu fac nici ei parte din trafic.

asa cum un om care sare de la balcon NU moare de stop cardio-respirator , ci datorita faptului ca s-a arucat de la balcon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compari un rau care strabate Bucurestiul pe o distanta de 22km cu un copac  ;D

"Râul străbate municipiul BucureÅŸti pe o distanÅ£ă de aproximativ 22 de km, parcurgând oraÅŸul de la nord-vest la sud-est. DeÅŸi este principala sursă de apă în alimentarea BucureÅŸtiului, râul a ridicat de-a lungul timpului diverse probleme, datorită fenomenolor hidrologice rezultate din traversarea oraÅŸului: inundaÅ£ii, înmlăÅŸtiniri. Ca urmare a acestor fenomene, cursul râului a suferit o serie de amenajări, în prezent întregul său curs fiind canalizat."

 Deci totusi altii nu gandesc ca tine si ca urmare a acestor fenomene cursul raului A SUFERIT O SERIE DE AMENAJARI!

    De fiecare data cind iti exprimi un punct de vedere trebuie s-o faci cit mai argumentat stiintific, "a very educated guess" cum spun americanii.

   Eu ma las pagubas...Ambitii mari, argumente 0! Mie imi miroase a politica aici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere crestere numarului de masini prinse la scaldat in dambovitza .... se poate sa strangem semnaturi pentru mutarea ei ? ;D

off/

a mai strins cineva semnaturi sa mute dimbovita la constanta , dar s-a intoxicat cu plumb si-a dat coltu'

Share this post


Link to post
Share on other sites

@all topicul asta ii oleaca mai mare decat copacul cu pricina ... zic si eu :)

PS: nu taiati copacii, educati soferii!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.