Guest Thomas

Proiectul noului Regulament Rutier: O calci? intri 24 de ore la racoare!

112 posts in this topic

NU !

a murit din cauza faptului ca NU A MAI PUTUT EVITA COPACUL.

acu' ai inteles ?

mai clar : situatia din trafic l-a pus in IMPOSIBILITATEA DE A MAI EVITA COPACL !!!

.

SITUATIA DIN TRAFIC  L-A OMORIT !

Nu mi-ai raspuns la intrebare: Daca nu era copacul acolo, mai murea? Simplu.

Inteleg problema cauzalitati, ca nu sunt tampit. Insa ce credeti ca se poate face mai intai? Eradicarea tuturor bizonilor de la volanul masinilor din Romania, sau luarea unor masuri de protectie? Si va inteleg si punctul de vedere cum ca nu se pot lua toate masurile de protectie; insa, daca nu se pot lua toate, sa nu se mai ia nici una? Nimeni nu face salturi. O calatorie de 1000 de mile incepe cu un singur pas, o casa incepe cu o lopata de pamant.

La fel, nu sunt tampit sa nu sustin o inasprire a conditiilor de acordare a permiselor. Dar le-am inasprit asa de tare de au ajuns sa fie luate prin corespondenta, contra-cost. Cam in cati ani credeti ca se poateajunge acolo unde speram toti? Nu cumva nici macar nu am inceput tendinta pozitiva, ci ne adancim si mai rau? Eu, unul, vad multi mai multi bizoni ape sosele azi, decat erau, sa zic, acum 3 ani.

Si un ultim set de intrebari din partea mea, si ma retrag din discutie, pentru ca, chiar daca folosesc limba romana, nu pot discuta romaneste subiectul asta. (Adica, atunci cand nu am un argument de bun simt incerc sa bagatelizez discutia si sa o dau in poante de genul "taie toti copacii", "muta Dambovita, etc"):

De ce toate tarile vestice, cu traditie in automobilism si respect pentru cetatenii lor actioneaza in ideea pe care o sustin eu? Eu sunt nebunul aici? ;)

Sau, ca de obicei, romanul e mai destept decat toti prostii ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne apara si pazeste... !!!

Deci asta nu a murit din cauza copacului??

r212813_819799.jpg

Sau, ca sa iesim din principii de cauzalitate, daca nu era copacul acolo, mai murea?

Din cate observ eu, copacul se afla in fata unei case, deci in ceva oras/sat. Oare cu ce viteza mergea ala pe acolo daca s-a incolacit asa pe copac. Oare daca nu era copacul acolo si intra in copii vecinului care stateau in fata casei, pe iarba si se jucau; ar fi fost mai bine?

A mai fost un accident tragic in tm acum cativa ani; vreo 4 baieti 25=28 ani, au chiefuit si in drum spre casa (prin Tm dupa punctele cardinale spre sens) au intrat in curba cu viteza si au intrat in stlpul de pe margine si ...  Toti am fost tineri, dar asta nu inseamna ca toti am facut la fel, sau la fel cu cel cu BMW-ul sau ca altii. Si asta doar ca nu am avut cu ce? nu cred. Tine de educatie si de responsabilitatea pe care ar trebui sa o ai la o anumita varsta. Si cauza principala a accidentelor cred ca e faptul caci permisele se iau asa cum se iau si amenzile sunt prea usoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
De ce toate tarile vestice, cu traditie in automobilism si respect pentru cetatenii lor actioneaza in ideea pe care o sustin eu? Eu sunt nebunul aici? 

Sau, ca de obicei, romanul e mai destept decat toti prostii ala...

mai exista o vorba ...."ba esti copac" ?

sincer daca deschizi Wikimapia te rog sa cauti tu toate tarile alea civilizate unde nu gasesti pomi pe marginea soselelor , si nu mai da atat inainte cu tarile civilizate.

Am vrut sa scot mai multe poze .....dar cand am vazut cate as putea scoate,......m-am gandit ca nu are rost sa umplu topicul de poze si mai bine iti dau link sa te convingi singur .

Dar 2 2poze tot iti pun ....prima e din suedia (ca tot ne place volvo) a 2-a din germania ....nu m-am mai uitat prin  norvegia ......dar intreaba-l pe maurice care a fost p'acolo cu masina ....or fi sau  nu pomi pe margine ?

post-313-12877864541802_thumb.jpg

post-313-12877864544099_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pomi pe margine dar numai pe drumurile secundare unde traficul rutier este redus. Mai mult decat atat in Norvegia daca depasesti viteza legala cu mai multi km/h, amenda este dublul salariului pe o luna, si cum acolo lumea are salarii de la 2000E in sus toata lumea conduce legal.

Sunt deacord cu 24h in puscarie pt dublul vitezei legale, 200km/h pe drumuri nationale este mult mai ales daca sunt si aglomerate .

Nu sunt deacord insa sa fiu oprit de un comunitar, aia sa pazeasca pomii si florile, nu sunt in stare sa faca nici asta dapai sa dea amenzi .

Niste amenzi mai mari cred ca ar fii binevenite dar si pedepsirea administratorilor drumurilor daca nu-si fac treaba, adica drumul trebuie sa fie marcat, fara gropi si cu semne de circulatie montate corect.

Si mai trebuie bagati la racoare ceva scuteristi care cred ca a scoate limitatorul de viteza de la scuter e COOL, e si mai COOL sa crosetezi in trafic pt ca ai scuter de 125 dar in acte scrie 49 si nu stie nimeni ca prinde 110 km/h si sunt jmecher, eu pe astia i-as baga vreo 5 ani la parnaie poate inteleg ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

copacii rari de pa marginea soselelor (unul la 10 m) ar trebui inlocuiti cu liziere, adica o banda lata de vreo 2 -3 metri de salcami (un exemplu), ca un gard viu. am vazut asa ceva in bulgaria. avantajele ar fi multiple....

acea perdea ar avea rol de protectie a soselei (impotriva zgomotului, vanturilor laterale, poluarii, viscolului) si nu in ultimul rand si rol estetic...

in caz de iesire in decor, coliziunea cu acea liziera nu te va omori fiindca, densitatea copacilor fiind mare, ei vor fi subtiri si nu vor distruge structura de rezistenta a masinii. din pacate costul este destul de mare...

eu as mai face si separatea sensurilor de mers in curbe cu parapeti de beton...de fiecare data cand ma intersectez intr-o curba cu un tir sunt cu inima stransa ca acel tir sa nu intre pe contrasens si sa ma faca pulbere...si in masina mea sansele de supravietuire ar fi minime.

o situatie deosebit de periculoasa este mersul cu pozitiile aprinse la lasarea amurgului, sau mai rau...cu luminile stinse. el crede ca daca vede soseaua nu e nevoie sa aprinda luminile. nu intelege ca luminile se aprind pentru a fi vazut. e foarte periculos fiindca nu se poate aprecia corect distanta atunci cand vrei sa depasesti. am vazut situatia asta foarte des in trafic. am vazut soferi ce mergeau cu farurile stinse chiar pe ploaie torentiala sau ceata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, am vazut o gramada  mergind fara faza scurta, si nu erau niste vechituri de masini...

In primul rand drumuri mai bune, marcaje, vopsea luminiscenta pe sosele, etc. dar e mai usor sa taiem copacii - drumurile mioritice asa vor fi si peste 20 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai ales astia cu loganuri merg asa (o simpla constatare) sa nu provoace uzura becurilor si sa nu consume masina mai mult! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipic pentru noi romanii...consideram ca ceva ne deranjeaza (in cazul de fata copacii) si atunci ce facem??? Ii taiem si evident ii facem bani (la asta nu v-ati gandit asa-i ? 8) )!!!

In loc sa stam sa ne gandim ce putem face (nu distruge) da-i repede cu taiatul. Sa se monteze parapete/bari de protectie pe langa drumuri daca nu suntem in stare sa circulam civilizat, dar asta presupune sa construim, nu??? Al draqului de greu...lasa ca-i mai usor sa taiem.

Daca as stii ca copacii aia vinovati ar fi MUTATI, si nu TAIATI, as fi de acord cu chestia asta...dar pana la urma traim in Romania si asa ceva nu se va intampla.

.. am vazut o gramada  mergind fara faza scurta, si nu erau niste vechituri de masini...

Am vazut o gramada de SOFERI, si nu in vechituri, care cred ca e mai cool sa mearga cu farurile de ceata aprinse...ca d'aia au dat bani pe optionale!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca multi ati vrea sa taiati copacii ca asta e marele factor principal care cauzeaza accidentele, niste tampenii si aberatii. Cati prosti intra in copaci ca au mania vitezei, vreti viteza?? dute tata pe autostrada ca de aia s-a construit si se numeste autostrada.

Pai poza cu masina aia intrata in copac si in fatza casei, si ala oare ar trebuii taiat? hai ca deja deviem rau. Copacii n-au nicio vina ca la noi se circula intr-un mod haotic.

As vrea sa vad si daca i-ar taia cu cat s-ar reduce numaru accidentelor si cati ati putea evita un accident fara a exista copaci pe marginea drumului, nici asa nu ati putea sa evitati un accident, parerea mea e sa se puna pe orice drum national si asa ar trebui si prevazut parapeti. Dar de...ca daca ar pune unde ar mai putea sa sara soferii sa evite accidentele, nu poti prevenii asa ceva, ganditi acuma, ca daca ati putea, ati face. Oricum pe mine putin ma intereseaza pana la urma ca daca i-ar taia sau nu, chestia e ca deja astia vor sa distruga totul curand si repede prin legile astea idioate, iar noi ne miram de ce dreaq sunt alunecari de teren si asa mai departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e ultimul mesaj pe care-l mai postez pe alte teme decat probleme la masina. Adica o sa va intreb daca am vreo problema la masina respectiv am sa raspund la diverse probleme cu care m-am confruntat si le-am rezolvat. Si va mai fi un post cand am sa-mi schimba masina.

Sunt convinsa ca daca ce-am scris eu ar fi fost scris de vreun barbat ar fi fost inteles. 

@iurix Azi te poti considera un om implinit, ai eliminat un factor perturbator de pe forumul unei marci de masini, deci automat un loc in care n-au ce cauta femeile. Sa iei in seama un lucru insa: chiar daca sunt mai tanara decat tine, blonda si femeie pe deasupra, pot sa vb civilizat si fara sa jicnesc, spre deosebire de tine.

Si va doresc sa nu intelegeti pe pielea voastra ce-am vrut sa spun in legatura cu copacii de pe marginea drumurilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas tu stai cam prost cu fizica...."Nu pot sa cred ce vina au copacii, eu unul n-as fi de acord nici 1% cu chestia asta sa taie copacii, ce sa cauti ma printre copaci, imposibil sa ajungi acolo, chiar si daca vine altu da-l dreaq ca nu sunt copacii pusi la 1 cm distanta de celalalt. "

Daca tu te deplasezi PERPENDICULAR CU COPACII ce distanta ai intre ei? Fa niste calcule si apoi revino asupra ideii!

Multumesc! normal ca daca ma deplasez pe strada ce distanta o sa am intre ei, pai ce eu ma deplasez prin copaci? si marea majoritate nu pricepeti ca daca nu ar exista si acei copaci, probabil locu  ala unde rulezi dumneata cu masina si altii ar fi mai rau decat dezastru. Ce sustinere are drumu ala cu timpu cand alunecarile de teren sunt in masa, multi dintre voi va imaginati la campie mergand cu Volvo, dar nu uitati ca prin Romania se mai merge si printre versanti unde nu au unde sa mute nici un copac si asa acolo exista parapeti de beton sau fier si alea sunt daramate parte din ele, de Tiristi sau chiar de vitezomani sau maniacii de viteza ca altfel nu stiu cum sa-i numesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty: Nu pune la suflet mai... Nu mai suntem copii sa ne luam jucariile si sa plecam. O varianta ar fi daca nu ne convine ceva, sa nu mai raspundem, punct. Asta nu inseamna sa nu mai scriem nicaieri sau sa intoarcem spatele si sa plecam.

Cat pentru iulirx... man, inteleg ca poate ai o problema cu femeile la volan, dar... hai sa o mai inmuiem un pic, aici sunt un pic ALTFEL femeile la volan. Nu crezi ca am dreptate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ati tampit de cap cu copacii astia  :D

@Betty, nu stiu daca este asta solutia. Mai gandeste-te! Nu toti cei de aici "urasc" femeile. Eu sunt chiar un mare admirator  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, nu te autocenzura! Eu zic ca facem fata barbatilor lejer  ;D. Sper sa continui sa iti spui punctul de vedere ca si pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty promitem sa ne purtam frumos, midnight are dreptate totusi nu lua orice discutie atat de tare in serios, is niste pareri pana la urma, care culmea nu or sa schimbe cu nimic realitatea oricat de insistenti suntem noi pe ... forum

sa ma anuntati cand vreti sa iesim in strada sa protestam impotriva regulamentelor rutiere de doi lei, taxei auto, impotriva administratorilor soselelor, impotriva mitelor la luat carnetul, impotriva cretinilor care conduc tara asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty n-are rost sa te stresezi! Mie intotdeauna mi-a placut sa am discutii cu femei inteleg mai bine si apar mai putin contraziceri depinde de fiecare om acum. Si chiar imi place cand mai vad si o femeie cu un Volvo sau orice alta marca mai exclusivista. In legatura la ceea ce ti s-a intamplat cu Renault Clio este un caz unic vina apartine celui care ti-a taiat calea, probabil nu se intampla rasturnarea cu Clio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas, casa ta e sustinuta de copaci ? La proiectarea unui drum (lucru pe care garantat nu il cunosti), sustinerea terasamentului se face cu fier beton transversal cu axul drumului si inchis la margine cu mustati. Se face infuzie de beton in sol in functie de clasa solului din teren.

 Copacii (majoritatea plopi) aia sunt acolo pentru ca proiectantii vechiului regim i-au prevazut pentru UMBRIREA drumului si nu pentru poluare, la vremea respectiva neexistand acest concept!

Multi dintre voi "pozeaza" in mari ecologisti, dar stiti cate tone pe an de CO2 produce familia voastra? Stiti care e media pe an? Stiti cat CO2 absoarbe un copac pe AN?

 Cand mergeti la buda, face-ti economie de hartie igenica cu gandul la copacii taiati? Scrieti pe un format A4 un numar de telefon si apoi aruncati hartia. Printati fata/verso? Atunci nu va ganditi la copaci? Mergeti cu volumul de aer din roti cu peste 3% din datele masinii ca sa reduceti consumul? Folositi bicicleta ca sa salvati copacii??? Lasati textele astea "ecologice" pentru cei care le fac si nu pentru discutii de dragul discutiei...

 Pana cautati voi pe google dupa raspunsuri ca sunt convins ca nu le stiti va spun ca o familie de 3 persoane produce in medie o amprenta de CO2 pe an de 6,7tone. Una de 4 produce 7,2t. Un copac absoarbe pe an undeva la 1tona de CO2. Deci daca vreti sa fiti ecologisti reduceti amprenta personala de CO2 si lasa-ti si amaratii aia care intra in pomi sa traiasca....

    Tinere Thomas, de cate ori ai iesit in fata blocului (sau a casei) sa cureti iarba si sa ingrijesti copacii? Cati pomi ai plantat pana acuma?

     In timp ce noi ne certam pe tema copaciilor de pe marginea drumului, sute de mii de m3 de lemn se defriseaza in Nordul tarii. Pentru aia nu protesteaza nimeni de aici?

   Cuvintele "timpu", "drumu", "locu"...nu exista in limba romana. Articuleaza cuvintele!  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am acasa si stau la curte si am destui pomi si am plantat ca sa am in curte pomi. Da si acolo unde se taie in prostie si se defriseaza ar trebui sa se faca ceva, dar deja e prea tarziu si dupa cum am spus nu ma mai intereseaza sa se dea legi pe care le vor ei si sa le aprobati si voi mai tarziu si dupa aceea sa va aud ca nu stiu de ce nu sunteti multumit, pai de ce ne baga astia tot felul de porcarii din cauza noastra ca suntem de acord sau ne complacem cu situatia, nu miscam nimic impotriva javrelor si nici nu vom misca pentru ca romanu e las.

Inca un lucru: e prea tarziu ca sa mai pui tara pe picioare!

Stand la curte si am destul de mare curtea unde exista iarba, copaci si pomi este evident ca trebuie sa ingrijesc pentru ca eu stau nu sta Boc sau vecinu de peste gard. Asta inseamna ca nu ma intereseaza ce am in curte si sa se aleaga praful de tot ce muncesc ai mei sau eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ betty

imi cer scuze daca te-am jignit.

eu ma lupt cu ideile tale, nu cu tine.

stiu, dupa cum scrii, ca , desi esti femeie blonda, nu ai "calitatile" unei blonde.

inca o data, scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx: mai baga o fisa, betty e shatena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am acasa si stau la curte si am destui pomi si am plantat ca sa am in curte pomi. Da si acolo unde se taie in prostie si se defriseaza ar trebui sa se faca ceva, dar deja e prea tarziu si dupa cum am spus nu ma mai intereseaza sa se dea legi pe care le vor ei si sa le aprobati si voi mai tarziu si dupa aceea sa va aud ca nu stiu de ce nu sunteti multumit, pai de ce ne baga astia tot felul de porcarii din cauza noastra ca suntem de acord sau ne complacem cu situatia, nu miscam nimic impotriva javrelor si nici nu vom misca pentru ca romanu e las.

Inca un lucru: e prea tarziu ca sa mai pui tara pe picioare!

Stand la curte si am destul de mare curtea unde exista iarba, copaci si pomi este evident ca trebuie sa ingrijesc pentru ca eu stau nu sta Boc sau vecinu de peste gard. Asta inseamna ca nu ma intereseaza ce am in curte si sa se aleaga praful de tot ce muncesc ai mei sau eu.

Bravo tinere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas, casa ta e sustinuta de copaci ? La proiectarea unui drum (lucru pe care garantat nu il cunosti), sustinerea terasamentului se face cu fier beton transversal cu axul drumului si inchis la margine cu mustati. Se face infuzie de beton in sol in functie de clasa solului din teren.

 Copacii (majoritatea plopi) aia sunt acolo pentru ca proiectantii vechiului regim i-au prevazut pentru UMBRIREA drumului si nu pentru poluare, la vremea respectiva neexistand acest concept!

Multi dintre voi "pozeaza" in mari ecologisti, dar stiti cate tone pe an de CO2 produce familia voastra? Stiti care e media pe an? Stiti cat CO2 absoarbe un copac pe AN?

 Cand mergeti la buda, face-ti economie de hartie igenica cu gandul la copacii taiati? Scrieti pe un format A4 un numar de telefon si apoi aruncati hartia. Printati fata/verso? Atunci nu va ganditi la copaci? Mergeti cu volumul de aer din roti cu peste 3% din datele masinii ca sa reduceti consumul? Folositi bicicleta ca sa salvati copacii??? Lasati textele astea "ecologice" pentru cei care le fac si nu pentru discutii de dragul discutiei...

 Pana cautati voi pe google dupa raspunsuri ca sunt convins ca nu le stiti va spun ca o familie de 3 persoane produce in medie o amprenta de CO2 pe an de 6,7tone. Una de 4 produce 7,2t. Un copac absoarbe pe an undeva la 1tona de CO2. Deci daca vreti sa fiti ecologisti reduceti amprenta personala de CO2 si lasa-ti si amaratii aia care intra in pomi sa traiasca....

    Tinere Thomas, de cate ori ai iesit in fata blocului (sau a casei) sa cureti iarba si sa ingrijesti copacii? Cati pomi ai plantat pana acuma?

     In timp ce noi ne certam pe tema copaciilor de pe marginea drumului, sute de mii de m3 de lemn se defriseaza in Nordul tarii. Pentru aia nu protesteaza nimeni de aici?

   Cuvintele "timpu", "drumu", "locu"...nu exista in limba romana. Articuleaza cuvintele!  

Bai ce incredibili sunteti cu asocierile astea

Danyx, MAN...nu mai compara mere cu PERE.

@ parola ...toate is alea tale ....imi cer scuze ca eu am dat un exemplu cu cei care se spanzura si nu m-am gandit la cei ce se sterg la C.UR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreti sa incetati sa citati, jigniti cu perdea, sa va certati sau sa fiti misogini ? Ce naiba, de la o idee posibila (stupida sau nu) a guvernului ajungem sa ne intepam intre noi ?

Va rog.

Sau se inchide topicul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.