Guest teo_g

Folie auto

28 posts in this topic

Imi poate spune cineva daca utilizind folie auto pot diminua caldura din habitaclu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fizica ne invata ca incalzirea corpurilor se face prin absortia radiatiei de pe suprafata de contact. Daca ai culoare inchisa care absoarbe mai mult lumina.....poti sa pui 10 straturi de folie ca nu ai ce sa-i faci. Eventual...daca pui staniol sa reflecte tot  ;D

  Concluzia: Cu folie sau fara daca nu schimbi culoarea tot aia e......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e adevarat.Folia profesionala reduce caldura din masina si reduce razele UV cu 99%, vei simti dupa ce iti pui folie pe masina ca soarele nu te mai arde ca si fara folie, nu te mai arde deloc si nici nu te mai bronzezi pe cate o mana cum se intampla vara cand conduci :D :D.Acuma daca masina e neagra, oricum se va incalzi in ea, deoarece soarele infoaca tabla si de acolo se incalzeste in masina foarte tare, dar daca masina e ceva culoare deskisa, nu vei avea probleme.Deci folia e suuuper pe o masina, atat ca ii skimba total aspectul exterior, dar si e foarte importanta pentru protectia soferului si a pasagerilor din masina.Plus ca condusul la o masina cu folie e muult mai placut decat la una fara folie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect dar pusa pe geamuri nu pe caroserie!!!!

La V70 am cu 2-3C mai putin in habitaclu fata de XC70 unde nu am folie inca, dar folia in sine este calda la fel ca geamurile fara folie dar in schimb nu se mai incalzesc scaunele cand bate soarele, in fata frige pt ca nu am folie si in spate e doar caldut.

Punand insa folie pe masina nu te ajuta cu nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folie pe caroserie nu te ajuta deloc, poate doar daca masina e neagra si tu iti pui folie alba, in felul asta soarele nu mai trage la negru si nu iti mai infierbanta la fel de tare caroseria.Folia de pe geamuri ajuta fff mult si in timpul condusului....eu am si pe fata folie inkisa, la fel ca si pe spate si pot sa spun ca condusul e o placere, kiar si in zilele toride, cu soare puternic.Folia are niste proprietati printra care ....nivelul de radiatie respinsa si nivelul de radiatie absorbita., adica ea respinge o mare parte din radiatia solara, si alta parte o absoarbe si o filtreaza, nepermitand sa treaca prin ea radiatiile nocive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu acte si timbre pt folie?Eu am folie pusa in Suedia si nu as vrea sa o schimb cu folie gen Llumar.Nu se merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista folie care nu e inchisa la culoare ? Transparenta de ex ?

Vreau pe viitor sa pun pe toate geamurile, doar cu scopul de a reduce temperatura in masina, nu am nevoie de culori si fite, pur si simplu nu imi place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

folia neagra nu e de fitze, iti apara...intimitatea interioara a masinii - cel putin.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat pe net si am gasit, se pare ca exista folie auto sub brandul Madico (un produs american) care are la baza insertii ceramice ce ofera o respingere a radiatiei infrarosii cu pina la 66%. Din cite am mai citit se pare ca toate foliile reusesc o protectie UV ridicata si protectie antiefractie.

Asi dori sa stiu daca a folosit cineva folie madico si a obtinut rezultate bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu folosesti si tu Llumar ca toata lumea ? Eu din aia am avut si am in continuare si tot din aia voi pune, eu am varianta ATR 05 CH SR HPR care respinge 63% din energia solara.

Am vazut pe piata o gramada de folii solare noi, majoritatea vanzatorilor/montatorilor se lauda ca marfa lor e cea mai buna dar prefer Llumar :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca iti pui folie... cum se face mai departe ca sa fie omologata? Se ocupa cei la care iti pui folie?

Intreb ca habar nu am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asa se face, dupa ce se termina montajul vei primi o hartiuta in care se scrie:

1. nr autorizatiei aplicatorului(a firmei unde montezi)  tipul foliei folosite, importatorul foliei +stampila importatorului.

2. Tipul autovehiculului

3. nr de inmatriculare

4. seria sasiu

5. seria timbrului RAR care se pune pe unul din geamuri

6. se bifeaza zona acoperita adica luneta si lateral spate NU EXISTA ZONA lateral fata sau alte zone, deci este ILEGAL sa pui folie pe fata si politia stie asta deci nu va bateti capul cu tot felul de povesti .

7. data

8. numele aplicatorului cu adresa completa si stampila

9. stampila

Este atat de simplu de verificat daca autorizatia e falsa incat si un militian cu 5 clase isi da seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca pe geamurile latereale fata nu poti pune, atunci e nasol. Adica acolo te deranjeaza soarele mai tare, mai ales cand conduci.

Si in rest foloseste doar la intimitate? sau sa nu bata soarele pe cei din spate?

Pe luneta e mai ok caci  ma gandesc ca seara mai diminueaza farurile celui din spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe laterale fata nu poti pune decit transparente-antiefractie, sau cel mult o nuanta foarte deschisa cit sa nu se prinda nea militianu`. Sau poti sa-ti pui la nororc - te prinde si te pune sa o dai jos in fata lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot pune legal si pe lateralele fata ... dar doar cele cu 72% transmitere a luminii (deci 28% inchidere).

Asta inseamna 'aproape' transparent ... da o mica tenta geamului.

Am eu puse Llumar, m-a oprit si politia, i-am dat autorizatiile si totul a fost ok.

Atentie ca sunt doar cateva tipuri de folii (producatori: Llumar, 3M, Samurai .. nu stiu daca mai sunt si altii) omologate de catre RAR. Daca va puneti undeva din cele omologate, se ocupa prestatorul de autorizatii. Daca nu ... sunteti pe riscul vostru, chiar daca respectati standardele de transparenta. Adica se lasa cum zicea Matrixx ... cu folia data jos, talon luat, amenda, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vreau sa-mi pun pe caroserie (nu pe geamuri) doua dungi de alta culoare decit a masinii (sa-i zicem un fel de tuning exterior) am probleme cu politia ? exista vreo cale legala sa pui asa ceva pe masina ? (sa zicem ca masina e alba si dungile sint negre)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cate masini sunt inscriptionate cu tot felul de reclame, nu trebuie nici o aprobare. nici la taxiurile care isi acopera integral masina cu folie pe caroserie pt protectie (chiar si alta culoare) nu trebuie nimic... asta din cate stiu eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai nici o problema, parca daca culoarea in plus acopera cu peste 30% culoarea trecuta in talon va trebui sa o treci si pe aia in talon la RAR dar cu zicea @fan-volvo mai sus, n-are nimeni treaba cu asta, pe ei ii intereseaza stoparea accidentelor si buna desfasurare a circulatiei daca ma intelegi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuli ... gandeste-te la masina mea :)

Am dungi, si n-am probleme cu politia ... m-am interesat si oficial ... atata timp cat nu ai mai mult de 30% din masina de alta nuanta nu e nici o problema.

In alta ordine de idei, nu te-as sfatui sa pui dungi pe S60 (poate pe RS  ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe rs vreau sa pun ceva, h-abar n-am ce, dar as vrea ceva sa se potriveasca cu masina si cu zbanghiul de posesor....(un ice age, ceva acolo, altfel...) poate pun si o inscriptie : asta nu e bmw.

ma mai gindesc si astept si idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as pune un logo de logan 1.4 mpi pe portbagaj, sau mi-as face un parasolar cu "dacia cu motor cu injectie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici asa, da-o dracu '. e scirbos si-mi aduce aminte de daciile pe care le-am avut.

pe spate am sa pun "powered by volvo". trebe sa pun ceva pe ea, doar n-o s-o las alba ca zapada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandeam la un mesaj de genul "Mult succes data viitoare  ;D "

Cred ca trebuie sa deschizi un topic nou  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now