parola

No comment!

42 posts in this topic

de ce oare nu vad si eu pe strada - sau macar intr-un videoclip, niste romani (mari sau mici) ce, conducind un bemveu, sa arate si sa se comporte omeneste ?! Numai retarzi, cocalari, scursuri...

Mama ei de tara si de viitorul ei...

Unde esti tu Tepes Doamne ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde esti tu Antonescule Doamne ?  :D

Din pacate asta e tara , in mama ei de tara . Teoretic BMW este o masina care ar trebuii condusa de oameni Business , dar practic de cocalari . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bmw-ul si posesorii obisnuiti nu au nici o vina ca nesimtitii astia aleg aceasta marca sa arate cit de prosti sint. si n-o sa vedem niciodata adevaratii posesori de bmw circulind normal (la televizor) sau in presa, deoarece asta nu e stire, deci nu se difuzeaza.

asa cum n-o sa auzim niciodata ca zborul klm 1111 a aterizat cu bine de 1500 de ori, ci vom auzi doar cind ceva , doamne fereste, se va intimpla.

presa , in loc sa filtreze ceea ce emite sau scrie in functie de importanta si reprezentativitate, nu face decit sa ofere incultilor ceva de rumegat.

cu asa consumatori de presa, asa presa.

un adevarat posesor de volvo - lucru care presupune cultura - nu ar trebui sa consume asa ceva. (citi dintre voi va uitati pe otv, sau la telenovele,etc - ajutindu-i astfel pe cei ce produc aceste mizerii sa le produca in continuare ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bow to you, iulirx, pentru aceste cuvinte.  :D

Mai este inca speranta pentru noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bmw-ul si posesorii obisnuiti nu au nici o vina ca nesimtitii astia aleg aceasta marca sa arate cit de prosti sint. si n-o sa vedem niciodata adevaratii posesori de bmw circulind normal (la televizor) sau in presa, deoarece asta nu e stire, deci nu se difuzeaza.

asa cum n-o sa auzim niciodata ca zborul klm 1111 a aterizat cu bine de 1500 de ori, ci vom auzi doar cind ceva , doamne fereste, se va intimpla.

presa , in loc sa filtreze ceea ce emite sau scrie in functie de importanta si reprezentativitate, nu face decit sa ofere incultilor ceva de rumegat.

cu asa consumatori de presa, asa presa.

un adevarat posesor de volvo - lucru care presupune cultura - nu ar trebui sa consume asa ceva. (citi dintre voi va uitati pe otv, sau la telenovele,etc - ajutindu-i astfel pe cei ce produc aceste mizerii sa le produca in continuare ?)

Ai observat totusi cati ani au "posesorii"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

parola, ideea e alta. E clar ca este o ilegalitate si o tampenie ce se intampla in clip, dar nu e ok sa judeci o marca de masina prin prisma calitatii celor care o conduc si care apar la TV.

Cam asta e problema noastra.

Am avut BMW, am condus normal si omeneste, insa FOARTE RAR mi s-a acordat prioritate de "curtoazie" (Stiti voi, cand iesi de pe o straduta si cineva binevoitor iti face semn sa treci). Cred ca pot numara toate cazurile pe degetele de la o mana, in 2 ani de zile.

Acum cand am Volvo, mi se intampla mereu sa primesc aceasta curtoazie mai mereu.

Haios este atunci cand eu acord aceasta prioritate unuia cu BMW... pur si simplu omului nu ii vine sa creada, se uita de 3 ori, ca verificare :D

S-a format o imagine in jurul marcii BMW de te doare capu' . Daca un 316i de 100 CP se loveste de un Golf GTI de 240, presa va enunta stirea de genul:

"Un BOLID BMW se loveste de o alta masina..."

Nu conteaza ca sunt zeci de mii de BMW-uri care merg normal pe sosea. Conduse de oameni normali. Cu familii normale. Toti vor primi "the stinky eye"  doar ca asa e moda...

Si mai nasol este cand si noi facem la fel ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu vad sa fi scris ceva de marca masinii! Mie mi se par tampiti parintii care "ii lasa" cu masina. Si mi se par si mai tampiti cand ii aud cum vorbesc. Deci socul meu nu a fost din cauza marcii masinii, ci a limbajului si varstei copiilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o tara civilizata acum ar fi fost la politie si ei si parintii dand explicatii......

Problema nu e nici a masinilor BMW nici a noastra ci a autoritatilor care nu isi fac deloc treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib

Mie mi se intampla foarte rar sa mi se acorde prioritate "de curtoazie" de catre conducatorii de BMW si in general de catre conducatorii de masini nemtesti, mai putin vw si opel. In consecinta nici eu nu-i las. Tin minte cand m-a lasat sa intru in coloana un Q7 cu geamuri fumurii. Pur si simplu nu-mi venea sa cred ca ma lasa. De asemenea, rar am vazut masini nemtesti (ma refer la vestitul trio) parcate frumos, sau semnalizand, sau oprind la treceri. Ipostazele in care se regasesc cel mai des sunt alea in care dau flash-uri, sunt oprite pe avarii si blocheaza o banda, chiar o banda jumate, taie fata, zdrangane tabla pe ele de la manelele la maxim, ocupa 2-3 locuri de parcare eventual la handicapati etc. Exista si exceptii, dar sunt al naibii de putine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, betty, ceea ce spui tu sint exceptii.

probabil, din cauza ideii ca soferii de masini nemtesti sint nesimtiti - idee cu care nu sint de acord, insa cu care tu esti - vezi numai pe cei care fac cum spui tu.

io nu cred ca te uiti si calculezi cite nemtesti sint parcate corect, si nici n-ai putea.

tu, betty, esti un bun exemplu de om cu idei preconcepute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu li s-ar acorda atentie , nu s-ar mai da in spectacol. noi suntem prosti ca-i bagam in seama, nu vorbesc de pacalicii" in cauza, ma refer in general. poa` sa conduca mama lui de bmw sau orice alta masina, daca se comporta civilizat, ok, daca "este" smecheri, mi se rupe despre ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt singurul de aici care nu se uita la marca de masini cand da prioritate de "curtoazie" ? ???:-\ :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt singurul de aici care nu se uita la marca de masini cand da prioritate de "curtoazie" ? ???:-\ :-\

Nici eu nu ma uit. Daca pot sa-l las sa intre... da-i inainte.

Dar cred ca o sa ma uit de acum incolo la sofer, daca e soferita nu cred ca o las. Niciodata o soferita nu mi-a acordat prioritate de "curtoazie" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu fac nici un fel de diferentiere asupra modului in care dau prioritate. Nu ma intereseaza ce masina este, nu ma intereseaza cine o conduce, nu sunt curios cat poarta la pantof. Daca simt ca vreau si pot sa dau, atunci cu mare placere. Nici nu ma consum cand cineva nu imi da mie posibilitatea sa "ma bag" fiindca stiu ca OAMENII SUNT DIFERITI!!!

Cand acceptam asta, viata devine mai usoara  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posesori de nemtesti sunt multi deci probabilitatea de a intalnii nesimtiti creste, dar, creste si probabiliteatea de a intalnii oameni cu bun simt. Deci depinde de noroc si de oras.

@betty In ceea ce priveste BMW, este clar ca reprezinta o masina mai sportiva si totusi scumpa dar nu reprezinta si omul din ea.

In ceea ce priveste videoclipul...copii teribilisti din parinti fara creier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  S-a demonetizat mitul masinii germane BMW demult la noi in Rominica si este pacat .A fost o masina ale carei raporturi pret ,performanta ,consum  de alungul timpului a facut-o foarte cautata.Asta ca o paranteza pt marca amintita in fuga.

Trebuie sa fii om la volan indiferent ca ai un "ghertzoi"(pardon de expresie) cu un bmw ,mercedes,audi etc uitate de Dzeu pe sosea si cu tablelele "manelizind " care iti taie calea ,te sfideaza etc.In general vorbind trebuie sa iti meriti calitatea de posesor de Volvo (nu numai acesta marca )ca doar l-ai ales tu si  nu altcumva.Sintem intr-o alergatura ,ne emancipam ,nu avem rabdare ,am dori sa fim nr. one  dar traim totusi intre oameni chiar daca unii dintre noi sintem mai exagerati.Daca te dai jos de pe bicicleta si apoi te sui in masina si uiti de unde ai plecat  ai impresia ca tot ti se cuvine si soseaua este cumpara de parinti.Urmarea este ca unii fac ce vor in continuare.

Eu zic sa ii lasam intrucit  avem intelepciunea si puterea de analiza ca sa acceptam micile magarii ale unora pina la o limita incit sa ajungem cu bine unde trebuie fara nervi si alte cele.

Pt.@betty  - Q7 este o masina nereusita si faptul ca ai fost lasata sa intri in banda a dat dovada poate ,ca masina isi are un prop. pe masura.Ai sa vezi daca vei circula mult ca vei avea ca doamna ,prioritate voita acordata si de Mercedes S,Lexus,S80,S60 etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  S-a demonetizat mitul masinii germane BMW demult la noi in Rominica si este pacat .A fost o masina ale carei raporturi pret ,performanta ,consum  de alungul timpului a facut-o foarte cautata.Asta ca o paranteza pt marca amintita in fuga.

Trebuie sa fii om la volan indiferent ca ai un "ghertzoi"(pardon de expresie) cu un bmw ,mercedes,audi etc uitate de Dzeu pe sosea si cu tablelele "manelizind " care iti taie calea ,te sfideaza etc.In general vorbind trebuie sa iti meriti calitatea de posesor de Volvo (nu numai acesta marca )ca doar l-ai ales tu si  nu altcumva.Sintem intr-o alergatura ,ne emancipam ,nu avem rabdare ,am dori sa fim nr. one  dar traim totusi intre oameni chiar daca unii dintre noi sintem mai exagerati.Daca te dai jos de pe bicicleta si apoi te sui in masina si uiti de unde ai plecat  ai impresia ca tot ti se cuvine si soseaua este cumpara de parinti.Urmarea este ca unii fac ce vor in continuare.

Eu zic sa ii lasam intrucit  avem intelepciunea si puterea de analiza ca sa acceptam micile magarii ale unora pina la o limita incit sa ajungem cu bine unde trebuie fara nervi si alte cele.

Pt.@betty  - Q7 este o masina nereusita( design-confort/pret vbind )iar faptul ca ai fost lasata sa intri in banda a dat dovada poate ,ca masina isi are un prop. pe masura.Ai sa vezi daca vei circula mult ca vei avea ca doamna ,prioritate voita acordata si de Mercedes S,Lexus,S80,S60 etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@madwoolf 

"Posesori de nemtesti sunt multi deci probabilitatea de a intalnii nesimtiti creste, dar, creste si probabiliteatea de a intalnii oameni cu bun simt. Deci depinde de noroc si de oras."

Proprietarii de Logan si Clio sunt si mai multi si nu fac nota discordanta. De ce in marea majoritate a cazurilor cand se intampla ceva nasol in trafic trebuie sa fie o nemteasca implicata? De ceva vreme ma uit mai cu atentie la nemtestile din trafic (comportament + figura sofer). Poate ca nu ma intersectez eu aproape niciodata cu posesorii ok ai acestor masini. Dar in 80% din cazuri mi se adevereste banuiala. Nu  ma intelegeti gresit, sunt masini superbe, dar nu inteleg de ce au asa mare priza la ...genul asta de oameni. De ce nu Lexus, Jaguar, Volvo etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca au devenit masini foarte comune si multi si le permit

Si sunt si masini rezistente in timp iar multi din smecherasi isi propuna sa isi cumpere o masina buna, comuna si usor de intretinut.

De asta.

.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca "Lexus, Jaguar, Volvo etc. ?" nu sint alese de multi ciumeci. lor , acelora multi , le place bmw.

"De ce in marea majoritate a cazurilor cand se intampla ceva nasol in trafic trebuie sa fie o nemteasca implicata?"

pentru ca masinile nemtesti au, in mintea uni-neuronica a ciumetilor, siguranta absoluta si frine de formula 1.

si pentru ca , usor, foarte usor, le poti duce peste limita soferului si a masinii.

si pentru ca nemtestile din posesia ciumetilor sint, de obicei, jafuri.

CIUMECUL nu se uita la alte masini, si nu-si doreste alte masini DECIT PE CELE ALE ALTOR CIUMECI !

cu ei se compara si lor vrea sa le arate cit de multi muci are in(loc de) creier !

asta e motivul pentru care , in continuare, bmw va fi ales de ei, si nu volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm: volvo, lexus, jaguar : exact gusturile mele (mai era si saab-ul, ce-i drept) :)

Pentru mine, proprietarii de BMW/MB reprezentanti sunt cei care le iau noi, iar aceia din punctul meu de vedere sunt oameni cel putin la fel de "spalati" ca si noi.

Diferentele la calitatea oamenilor care detin BMW/MB vs Volvo apare la SH-uri, unde pentru masinile "nemtzeshti" sunt 90% soferi "baietzashi", in timp ce la Volvo se pastreaza raportul de 80% oameni super-ok, 20% "rapandule" (pt ca ar fi aberant sa spunem ca volvo e 100% imaculat)

Respect BMW, MB, Audi foarte mult insa am evitat sa-mi iau deoarece ma identific mai bine cu ceea ce reprezinta Volvo.

Respect si "baietzashii" cu masinile mai sus mentionate cat timp nu ma deranjeaza (pt incalcarea legilor vor plati in puncte/$ sau cu viata):

- sa ma depaseasca pe linie continua, dar sa nu imi taie fata

- sa mearga pe linia de tramvai, dar sa aiba pretentii sa-l las sa intre

- sa asculte manele daca vrea, cat poate sa dureze un stop? in plus, ma binedispun cand aud versurile lor :) (daca nu, oricand pot sa dau ceva mai tare muzica mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW inseamna mai mult decat ciumeti... Mai mult decat tampitii care ajung sa sfarseasca in ea.

Insemana placerea de a conduce o masina construita in jurul soferului si pentru sofer. Cu riscul de a fi injurat de aceeia dintre voi care au idei preconcepute, gasesc destule similitudini intre BMW si Volvo, din acest punct de vedere. Si le gasesc diferite fata de - de exemplu - Audi.

Care nu e de loc masina rea, insa parerea mea proprie si personala este ca totul la ea este ... fortat ... nu stiu cum sa zic ... De la liniile de design pana la motorizari ei par ca se forteaza sa demonstreze ceva concurentilor, si nu incearca sa faca ceea ce e cel mai important, sa "inveleasca" soferul, sa il mangaie, sa il resfete, sa il ajute, sa il bucure.

Cine ma cunoste stie ca sunt mult implicat in tot ceea ce inseamna BMW. Asta pentru ca m-a cucerit cu mult timp in urma, si nu pentru ca sunt cocalar, ca am muci in cap, ca nu stiu ce vreau. Ba chiar dimpotriva, zic eu.

PS - Si, cu parere de rau va zic, exista o legatura intre comunitatile de pasionati BMW si BMW ca firma, mult mai puternica decat la altii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

100% de acord !

e suflet si pasiune si in bmw si in volvo.

si sint masini gindite, serioase, nu copii sau incercari infantile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib

N-am absolut nimic cu marca in sine, stiu ca sunt masini extraordinare, am ceva cu majoritatea posesorilor acestei marci. Imi pare foarte rau pentru majoritatea masilor nemtesti din Romania, chiar mi-e mila de ele. Pentru ca sunt  masini superbe care au incaput pe mana unor nenorociti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now