Sign in to follow this  
Followers 0
rushenescu

asa NU

16 posts in this topic

pai care mai e identitatea noastra nationala, mai avem ?  :D 

S-o fi saturat omul sa asculte manele in mertz si sa vada lumea la stop ca e rrrroman.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu era in Romania si undeva in sudul Frantei. Imi pare rau ca nu i-am lasat un mesaj scris pe o bucata de hartie: SA-TI FIE RUSINE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-ti spun ceva.

In concediul asta la Capul Nord, cu cat ma indepartam de tara eram mai mandru ca-s roman, in schimb cu cat am inceput sa ma apropii am inceput sa am probleme si asta din cauza concentratiei tot mai mari de conationali in tarile apropiate Romaniei.

S-o fi saturat omul sa fie amestecat cu multimea de tigani si romani care ne "duc renumele" oriunde merg.

Oricum regretabil gestul dar de inteles.

Eu am avut si stegulet... :D

post-770-12877865799696_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil si-a acoperit intentionat ''identitatea nationala'', ca sa nu-i trimita amenda acasa in Romania, in caz ca e surprins de radar pe drumurile din Franta sau alta tara U.E. Si eu mi-am propus, sa procedez la fel inainte de a pleca in Germania cu masina, dar am renuntat la idee pana la urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil si-a acoperit intentionat ''identitatea nationala'', ca sa nu-i trimita amenda acasa in Romania, in caz ca e surprins de radar pe drumurile din Franta sau alta tara U.E. Si eu mi-am propus, sa procedez la fel inainte de a pleca in Germania cu masina, dar am renuntat la idee pana la urma.

Nu crezi ca l-ar fi gasit oricum?

Nu cred ca aia sunt asa babalai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu ma mandresc cu nationalitatea..... din pacate....

Strainii au o reactie destul de dureroasa cand aud ca suntem romani........ 

Au mari brobleme cu tiganii nostri si nu doar cu ei si de asta reactioneaza asa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa asi face si eu daca asi pleca in afara cu numere de romania . Nu te poti lauda ca esti roman ..

Un italian cand aude cuvantu roman se gandeste la crime violuri talhari furturi ... NUMIC BUN SI FRUMOS ..

Cand auzi cuvantu neamt .. deja se scimba placa , el vine de acolo de unde se fabrica mercedesu bmw-ul, te gandesti ca sunt niste oameni seriosi dintro bucata, civilizati.

CA LA NOI LA NIMENI .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa asi face si eu daca asi pleca in afara cu numere de romania . Nu te poti lauda ca esti roman ..

Un italian cand aude cuvantu roman se gandeste la crime violuri talhari furturi ... NUMIC BUN SI FRUMOS ..

Cand auzi cuvantu neamt .. deja se scimba placa , el vine de acolo de unde se fabrica mercedesu bmw-ul, te gandesti ca sunt niste oameni seriosi dintro bucata, civilizati.

CA LA NOI LA NIMENI .

omul aude ceea ce vrea sa auda...

multa lume cand aude de nemt gandeste: razboi mondial, hitler, evrei omorati etc

cand auzi de americani gandesti: nagasaki, hiroshima, razboi din vietnam, razboi din korea, din irak etc

si asa se poate continua cu orice tara sau popor. nu au facut tiganii nostrii mai mult rau decat altii, asa ca nu va mai fie rusine de tara din care porveniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pssst peticul ala e pus in paint  :D Cred ca a pus poza pe un forum de afara si sa nu l huiduiasca aia a recurs la asta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

io n-am avut niciodata sentimentul ca cineva m-ar privi altfel decit pe altii.

si , cam stau in lumea asta larga de vreo 12 ani....

n-am simtit nici o suspiciune, nimic deosebit. oamenii , europenii obisnuiti, te judeca corect, fara prejudecati. observ ca noi avem obsesia ca cineva ne va privi altfel numai pentru faptul ca provenim din romania. sa stiti ca SE OBSERVA de departe un om care are obisnuinta de a respecta oamenii si valorile lor, spre deosebire de altul care nu face asta decit atunci cind e "afara". daca va simtiti judecati gresit, ginditi-va : aveti OBISNUINTA de a respecta oamenii ?

nu cumva viata rapace din romania, nu cumva , faptul ca sintem ,acasa, inconjurati de mitocani, ne-a obisnuit sa fim altfel decit AR TREBUI SA FIM ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cunoscut MULTI oameni, romani, afara. la prima vedere pareau civilizati, vorbeau frumos, respectau pe altii, etc. din toti astia APROAPE NICIUNUL, odata cu sosirea in otopeni nu se mai comporta ca "afara".

daca faceti parte din aceasta categorie, nu va mirati ca va priveste lumea altfel decit ati dori.

calitatea unui om SE VEDE, chiar daca acel om mimeaza (sau chiar isi doreste cu adevarat) civilizatia.

obisnuinta de a respecta oamenii se creaza in romania, nu afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred ca este petic pus dupa, apare umbra la el in dreapta iar in stanga este un pic peste suportul din plastic.

Oricum ideea ramane, ne este rusine de multe ori pentru ca suntem bagati in aceeasi oala cu rromii, de fapt tiganii. Avem si noi romanii nostri care ne fac de cacao, dar in limite normale.

In cativa ani tiganii nu vor mai fi catalogati romani, vor ramane doar tigani, tiganii europei pentru ca din fericire nu se vor mai intoarce in numar mare in tara noastra. Sa-i integreze europa, ca tot ne blamau ca nu-i integram, ca nu au creeate conditii de afirmare a identitatii, etc. Din pacate printre ei exista si o minoritate (aproape infima) de oameni "normali" injurati degeaba.

Tiganii au mers si s-au stabilit in tarile care i-au primit: Italia, Spania, Franta pentru ca nu difera foarte mult de caracterul lor.

De ce nu mai sunt asa multi tigani in Germania, Austria, nu mai vorbesc de tarile nordice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nici un motiv sa prelucrez asa ceva. Asta a fost realitatea.

post-2310-12877865834373_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am zis ca tu ... sau tu ai pozat masina in oras?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am specificat, fotografia a fost facuta personal, in sudul Frantei intr-o parcare din Saint Tropez. Si sunt in continuare contrariat de romanii care nu-si recunosc identitatea nationala indiferent de ceea ce se intampla in jurul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0