Guest adrian83xx

cine a atins 260 km/H pe circuit?

273 posts in this topic

Acum vin si eu cu o nedumerire -cum de o mazda 6 2007(modelul vechi)cu motor de 2.0 motorina 120 si ceva de cai prinde 240 pentru ca am un prieten cu asa ceva si am vazut live si nu are chip sau powebox,e stoc.plus ca face passaturi de 2.0tdi,cei drept eu nu m-am dat cu el dar cu prima ocazie o fac ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, aerodinamica, rapoartele cutiei... plus ca era probabil un 225 la ora real  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar, Mazda 6 Sport Toring cu motor de 2L @121cp are o viteza maxima de 192km/h, cum poate prinde 240 km/h este o enigma pt mine iar la 10.2 sec suta cat face Mazda 6 ma indoiesc ca face vreun Passat 2.0 TDI care face suta in 9.8 sec si are un top speed de 209km/h .

Singura explicatie este abaterea foarte mare data de vitezometru sau poate ca are motorul de 143CP si el nu stie, oricum ala prinde 203km/h conform producatorului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh, eu am invatat ca in Romania altfel sunt si legile fizicii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dexter, nu sunt altfel, sunt sublime si lipsesc cu desavarsire!  ;);D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si de cel care conduce cum schimba treptele ca e f important si asta....eu ma distram pe seama unui M5 de asta nou si pana la urma mi-a aruncat tigara in fata....s-o fi suparat si el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

a renascut subiectul

Inca putin..........inca putin  180 km / h am prins si eu....la vale :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram pe galben cu benzina (aveam d-aia de 99+ de la petrom) si mi-a venit o idee :

cit prinde rs-ul cu ea : 265 pe bord.

la 15 min i-am pus de la omv d-aia de 100. peste 280 pe bord.

deci e diferenta foarte mare.

acelasi traseu, totul a fost identic. (chiar era masina mai grea, pentru ca facusem plinul)

pe a2 , cu masina plina (4 forumisti), sa zica danyx cit arata pe bord, ca el ma stringea de git... ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram pe galben cu benzina (aveam d-aia de 99+ de la petrom) si mi-a venit o idee :

cit prinde rs-ul cu ea : 265 pe bord.

la 15 min i-am pus de la omv d-aia de 100. peste 280 pe bord.

deci e diferenta foarte mare.

acelasi traseu, totul a fost identic. (chiar era masina mai grea, pentru ca facusem plinul)

pe a2 , cu masina plina (4 forumisti), sa zica danyx cit arata pe bord, ca el ma stringea de git... ;D ;D

Cat..cat avea???mai mult de 263,5  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx, te cred, dar nu uita: rs nou. eu, t5, stoc din 2002, ducea 3 omuleti si 2 sifoniere de haine in concediu. pe bord era 250, pe GPS arata 236.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

230 arata la d5 meu, am incercat o singura si nu am fost curios daca poate mai mult, important e ca nu am avut senzatia de masina nesigura.  Oameni buni, viteza poate fi fatala, sint chirurg, ultima victma a vitezei a fost din s80 zilele astea in garda mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

topicul asta e pentru " cine dintre NOI a atins viteza aia" ,nu pentru altceva, sorry !

altii, ca porche-uri, lamborghini, etc prind si 350, noi ,cit prindem ?

deci ,NOI ,ce-am facut ?

NOI cu VOLVO sau NOI cu ford focus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu v40 pe autostrada 215 pe bord mai mult nu o vrut ;

244 tot pe autostrada 180 pe ceas si pe gps 195 am cauciucuri 195 r 15

asa de curios ;just for fun; ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in volvo cel mult 230 adik real ca pe vitezometru era vreo 240si ceva... cu altele... 280...290... ;D

Prima si la tine , dar pana la 5 mai ai .....spor  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am scris despre viteza prinsa cu rs-ul deoarece motorul este volvo.

n-o sa mai scriu despre el, scuze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

NOI cu VOLVO sau NOI cu ford focus?

Titlul: "cine a atins 260 km/h", in care nu se specifica daca viteza a fost atinsa  cu Volvo sau cu bicicleta. Acum hai sa nu devenim fanatici Volvo, ca mai exista si alte masini. Iulirx are un S60 de invidiat, dar daca mai are si o alta masina mai puternica, de ce sa nu ne impartaseasca si noua ce a testat el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragos trebuie sa stii ca Iuli are 2 Volvo sau cel putin asa scrie pe motor si trenul de rulare este de C30/S40 deci e tot Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule paunionutz,  te-ai adresat cumva persoanei mele?  Eu cred ca faci o comfuzie, incearca sa mai citesti de cateva ori ceea ce am scris eu, mai exact intrebarea mea catre iulirx.  Poate reusesti sa intelegi si astfel ma scutesti de explicatii inutile.

@BogdanG trebuie sa sti ca, un prieten de-al meu detine o barca cu motor VOLVO iar un alt prieten lucreaza pe santier pe un utilaj VOLVO (cu motor, tren de rulare, etc) si ma gandesc ca poate vorbesti tu cu moderatorii sa adauge in rubrica "Totul despre VOLVO" , barci ,camioane si ford focus. Deci sunt tot VOLVO!

@iulirx, nu ma intereseaza cu ce si in ce masini incercati voi recorduri de viteza, cu toate ca am familie si prieteni care circula pe aceleasi drumuri. Tu ai facut o referire la cei cu alte tipuri de masini, cu toate ca si tu erai unul dintre acestia si am vrut sa atrag atentia asupra acestui fapt printr-o intrebare. 

In incheiere nu pot sa nu atrag atentia moderatorilor asupra acestui topic.  Ar fi fost de inteles daca era vorba despre un test de viteza facut intr-un cadru organizat, pe o pista creata special pentru asa ceva.  In cazul de fata insa, fiecare isi arata muschii pe drumurile publice, total ilegal !! Dupa cate stiu eu un moderator are o responsabilitate.

P.S. Cred ca ar fi indicat ca schimbati titlul forumului din "Clubul posesorilor de VOLVO" in Clubul posesorilor de motoare VOLVO"  Mltumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

In incheiere nu pot sa nu atrag atentia moderatorilor asupra acestui topic.  Ar fi fost de inteles daca era vorba despre un test de viteza facut intr-un cadru organizat, pe o pista creata special pentru asa ceva.  In cazul de fata insa, fiecare isi arata muschii pe drumurile publice, total ilegal !! Dupa cate stiu eu un moderator are o responsabilitate.

P.S. Cred ca ar fi indicat ca schimbati titlul forumului din "Clubul posesorilor de VOLVO" in Clubul posesorilor de motoare VOLVO"  Mltumesc.

Si ce legatura au moderatorii cu viteza de pe sosele ? sau vrei sa-i banam pe toti care depasesc viteza legala ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o lume ideala si perfect ascultatoare, n-ar trebui sa incurajam astfel de comportament si de laude. Asta cred ca a vrut sa spuna Dragos.

@Dragos: Aici e cam alta mentalitate din pacate, si ne umflam muschii pe diverse chestii chiar daca sunt ilegale. Eu unul ma tem sa merg cu mai mult de 200km/h chiar si in linie dreapta, o singura data am trecut de 240 cu ea, dar am pus frana foaaarte repede pentru ca o explozie de cauciuc, un pivot... poate duce la un dezastru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragos faci o mare confuzie, Volvo Penta, Volvo Trucks, Volvo Buses, Volvo Construction, Volvo Aero si Volvo Financial Services fac parte din Volvo AB iar aceasta firma nu are nici o legatura cu Volvo Cars care a apartinut lui FORD si este mai aproape de Volvo un Ford Focus decat un Volvo FH12 sau un motor Penta de barca, singura legatura dintre VOLVO AB si VOLVO CARS este numele de Volvo, doar atat .

In rest cei care au prins viteze din astea ametitoare le-au prin in afara Romaniei pe sosele care permit astfel de viteze, Iulirx chiar pe portiune fara limita de viteza in Germania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

MC, sunt de acord cu tine referitor la mentalitate, dar mi-ar fi placut sa vad o nota a moderatorilor pe acest topic in care sa reiasa ca nu sunteti de acord cu astfel de practici, teste sau incercari (cum vreti sa le numiti) pe drumurile publice in Romania. Acest site poate fi accesat de catre milioane de cititori iar in aceste conditi aveti o obligatie civica de a atrage atentia asupra tuturor riscurilor.

Daca ar aduce cineva soselele din Germania in Romania, noi tot cu 120km/h am fi obligati sa ne deplasam. Nu datorita Politiei Romane sau a guvernantilor, ci datorita riscurilor. (garduri si indicatoare furate, animale, carute, atitudine in trafic, etc)

Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt de acord sa ne aratam muschii cu ceea ce avem dar nu sunt de acord s-o facem pe drumurile publice, atat pentru siguranta voastra cat si pentru siguranta altora.

@BogdanG textul meu era o ironie din care fiecare intelege ce vrea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt de acord sa ne aratam muschii cu ceea ce avem dar nu sunt de acord s-o facem pe drumurile publice, atat pentru siguranta voastra cat si pentru siguranta altora. "

Subscriu si eu acestui principiu. Nu ai drum, nu ii da pedala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now