adi_28

Ulei motor

31 posts in this topic

Salutare tuturor

Vreau sa va intreb ce ulei folositi la masinile voastre pe benzina si mai ales la cele turbo pe benzina, care ar fi cel mai bun ulei, la cati km ar fi indicat sa se faca schimbul...etc etc.As vrea ca fiecare sa isi spuna parerea aici pe acest topic, ca pe sfarsit, sa putem trage cateva concluzii...care ulei e mai bun, cu care merge mai bine motorul, care e cel mai recomandat  etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca daca se da un search s-a mai discutat de multe ori subiectul.

Eu personal pun Castrol Edge Sport 10w60 (la s40 t4)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si pana la urma in T5 meu ce e cel mai indicat sa bag, tinand cont ca eu skimb uleiul pe la 7000-8000 Km?Eu ultima data am bagat Havoline 5W30.E bun uleiul pentru acest tip de motor(turbo) tinand cont ca sunt momente, destul de dese, pot spune, cand turez masina pana prin 6000 de rot/min.Deci la urmatorul schimb, ce imi recomandati?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petro Canada. dar nu stiu daca mai are Alex.

@MC ai gasit alta sursa de Petro Canada ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si pana la urma in T5 meu ce e cel mai indicat sa bag, tinand cont ca eu skimb uleiul pe la 7000-8000 Km?Eu ultima data am bagat Havoline 5W30.E bun uleiul pentru acest tip de motor(turbo) tinand cont ca sunt momente, destul de dese, pot spune, cand turez masina pana prin 6000 de rot/min.Deci la urmatorul schimb, ce imi recomandati?

Multumesc

pai in carte ce scrie? cati km are masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are 240000 Km, dar merge impecabil.Nu stiu ce scrie in carte, dar cred ca tot 5w30 scrie, dar eu vorbeam daca e bun uleiul ca si marca, calitativ,daca face fata la ce solicitari si regimuri termice sunt in motorul turbo, daca nu se arde foarte repede,daca face buna ungerea....etc,.Vascozitatea e buna (5W30).Eu intrebam daca e bine sa merg in continuare cu uleiul Havoline de la Texaco sau sa trec la alta marca de uleiuri, tinand cont ca uleiul e viata motorului.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred totusi ca la 240k km ar trebui sa treci la 5W40....dar sa-si mai dea si altii cu parerea.

in legatura cu producatorul iti dai seama ca parerile sunt impartite. eu am in motor petrocanada sintetic 5w30 si il tin 15k km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

f.f. bun.

Scump, da' bun! Daca ai ocazia sa il iei la un pret decent ... anunta si pe aici ca sigur mai sunt doritori (eu, in mod sigur) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu am putut face rost de ulei Motul.Daca pot face rost, va anunt si pe voi si va spun si pretul la care l-am luat.

Acum insa, am gasit un ulei nou, DIVINOL se cheama si e fabricat in Germania.uleiul este 5W40.Ati auzit ceva despre acest ulei?Din cate am auzit eu, este un ulei bun.Voi ce parere aveti?Va atasez o poza cu bidonul uleiului.Este ambalat la flacon de 1L sau 4L.Daca va uitati bine, pe partea stanga a bidonului sunt inscrise mai multe specificatii.Ma bate gandul sa imi bag uleiul asta in motorul meu T5.Voi ce parere aveti?

Multumesc

post-2809-1287786976673_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic:

te rog eu mult, nu mai spune T5 - tu ai (doar)T - adica turbo. Care e un motor foarte bun, de altfel.

2.0T 1984 cc LPT I5 Petrol (132 kW (180 PS; 178 hp) 280 Nm (207 ft·lbf)

vezi http://www.ultimatespecs.com/index.php?option=4&brand=54&model=390&car=1709:

T5-ul are  : 166 kW @ 5500 rpm  si  310 Nm (228 lb.ft)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca motorul meu e T5, adica turbo in 5 cilindrii.Daca nu e asa, sorry de gresala, dar mie asa mi s-a zis, ca motorul e T5 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceau

Eu bag in motor Castrol Magnatec 10W40 ( bidon verde cu capac rosu) .Nu am avut treaba cu el. si am deja 4 schimburi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicul meu aduce Motul asta e nr lui de tel0724811082 il cheama Dan,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Eu am facut ultimul schimb cu Motul UltraRacing si pana acum sunt multumit de el,am citit pe net si cam toata lumea spune ca ar fi mai bun decat Castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motul va pot aduce si eu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce pret?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie nimeni numic de acest brand nou de ulei? Merita sa il bag in motor la urmatorul schimb? Eu tin la motorul meu si as vrea sa ii bag ce e mai bun pentru el, incerc sa il intretin foarte bine.Mobil 1 nu as pune...e facut in Turcia, despre castrol nu stiu unde e produs, dar sunt aproape sigur ca Castrolul de la noi nu e aceeasi calitate buna ca si Castrolul din occident(nu stiu de ce am impresia asta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motul-ul este folosit in 80% din cazuri pentru motociclete. Este un ulei foarte bun. Daca mergeti la pagina oficiala motul o sa cititi acolo mai multe. Exista acolo chiar si un link pentru ajutor in alegerea celui mai bun ulei in functie de nr. de km pe care il are fiecare masina.

Eu l-am bagat acum 2 luni si sunt multumit de el. L-am luat la 37 RON/litru.

http://www.motul-romania.ro/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie nimeni numic de acest brand nou de ulei? Merita sa il bag in motor la urmatorul schimb? Eu tin la motorul meu si as vrea sa ii bag ce e mai bun pentru el, incerc sa il intretin foarte bine.Mobil 1 nu as pune...e facut in Turcia, despre castrol nu stiu unde e produs, dar sunt aproape sigur ca Castrolul de la noi nu e aceeasi calitate buna ca si Castrolul din occident(nu stiu de ce am impresia asta).

Te contrazic m-am uitat la cora si mobil 1 nu era facut in turcia ci in uk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a mai adus cineva ulei Mobil, si era o eticheta in romana lipita pe el, dar cand o dezlipeai, ramaneau instructiunile in engleza si alte limbi straine, si acolo jos, scria "made in Turky"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se prea poate. Eu la Cora am vazut Mobil 1 ESP 5W-30  si Mobil 1 0w-30 parca si pe el scria Made in EU deci nu ar avea cum sa fie Turcia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cumparat Mobil de la Metro Ploiesti care avea sub eticheta cu made in UE , o alta eticheta pe care scria made in Turcia.Problema e ca pusesem uleiul in motor,eticheta mi-a aratat-o mai tirziu un prieten.Aceiasi situatie cu uleiurile Mobil am intilnit-o si la Carrefour.Ascund ceva........  Nu puneau o eticheta peste alta daca nu aveau ceva de ascuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta deja se numeste fals. O sa ma uit si eu mai exact si revin cu detalii. La Mobil cat si la Castrol erau etichete aplicate peste. Ma gandesc daca nu cumva in Turcia sunt produse doar cele mai ieftine gen Mobil Super S sau Castrol Magnatec si cele mai scumpe Mobil 1 sau Castrol Edge, SLX Prof in UE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now