CLAUDELLUS

Pilot automat

70 posts in this topic

Nu am apucat sa le arat linkul inca, insa cand merg sa pun pilotul am sa revin asupra subiectului. Acolo zice ca e pt Volvo V50 din 2008. Asa am si eu (desi in documentele de la RAR am vazut ca scrie 2009, insa nu cred sa fie diferenta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilot automat la 1300 si ceva de lei (sau 1700+, nu mai stiu exact si nici n-am la mine oferta de pret, dar diferenta nu e mare oricum), butoane+soft. Si eu ma asteptam la mai mult, pt ca am mai citit aici inainte sa merg, dar spre surprinderea mea atat e pretul. Am sa stiu sigur dupa ce ma duc sa-l instalez. Si e reprezentanta Volvo, nu service de cartier, unde oricum nu s-ar putea pune. La pretul asta il pun sigur. Apoi voi mai vedea despre computer de bord. S-ar putea sa am deja unele chestii necesare pt pilot automat, si de aceea sa fie mai ieftin. Calculele sunt facute in fc de VIN. 

Pe de alta parte, proiectoare de ceata... 2900 lei.... :o

Am revazut oferta aceea de pret azi, si am gresit la proiectoarele de ceata. Oferta e de 1500 lei. Senzorii de parcare fata in schimb, sunt 2900. Iar pilotul automat, 1300. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era mult mai ieftin sa iei un Summum si aveai detoate . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era, dar mi-a tras-o samsaru (trebuia momentum, am kinetic). N-am ce-i face, tre sa-i dau asa inainte.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma, cum ma asteptam si eu si altii, pilotul automat ajunge undeva la 3000. Aia cu 1300 a fost un fel de vrajeala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello guys,

Am o problema cu pilotul automat - nu reusesc sa-l activez. Butoanele de pe volan din partea stanga nu sunt iluminate, spre deosebire de cele din partea dreapta (controlul la radio-CD)...am verificat siguranta din panou si este OK. Ce as mai putea investiga? Ideea e ca vechiul proprietar m-a asigurat ca exista in dotari (l-as crede pe cuvant, toate informatiile date de catre el s-au confirmat in cele 5 luni de cand am cumparat masina).

Thanks in advance :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti 100% sigur ca masina are pilot automat din fabrica ? 

Daca nu e iluminat butonul e posibil sa fie mufa scoasa, fa o diagnoza si vezi ce si cum sau da butonul jos si vezi daca are mufa bagata in el . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tip de echipare are ? Exista un stiker pe portiera dreapta, daca nu esti sigur. Daca e kinetic nu are cruise. A fost un timp cand ma gandeam si eu sa-i pun comenzile, nu pentru a pacali pe cineva la revanzare ci pentru design, am comenzile audio in dreapta volanului, iar pe stanga e capacul gol. Daca nu ma insel, daca introduci mufa, ar trebui macar sa lumineze.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa aiba cruise pe kinetic, nu iti dai seama dupa versiunea de echipare.

Nu cred ca poate sa fie summum fara cruise, in schimb :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40/V50 cam iti dai seama. Oficial Kinetic nu are Cruise Control, nici Computer de Bord, decat daca sunt adaugate separat. Cruise Control si Computer de Bord sunt din fabrica la Momentum si Summum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare despre pilotul automat : daca il am pe ON si trag frana de mana, nu se dezactiveaza, masina accelereaza in continuare; se dezactiveaza doar daca apas frana sau ambreiajul! Este normal? La Ford-ul pe care l-am avut, se dezactiva si daca trageam frana de mana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul e simplu.

Pilotul automat il poti activa doar la viteze de peste 50-60 km/h.

Tu la 60 km/h tragi frana de mana?

De ce? Parchezi cumva sau care-i rationamentul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa trag frana de mana in mers, voiam sa stiu daca asa este normal sau are a mea vreun defect!

Si nu ma refeream sa trag frana de mana sa se blocheze rotile; la fosta masina era suficient doar sa misti 2mm levierul franei de mana, moment in care aparea in bord semnul franei si se dezactiva pilotul!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce teste am facut eu pilotu' se activeaza de la 40km/h in sus. Se dezactiveaza daca o bagi in N si se reactiveaza singur cand o bagi in D dar viteza trebuie sa fie de peste 40km/h.  La frana de mana nu se dezactiveaza cel putin la xc90 v70.Ce nu-mi place ca daca am memorat la 120 si eu conduc cu 60 atunci cand reiau memoria isi da singura treapta cat mai inferioara si trage ca disperata sa ajunga cat mai repede la 120.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, i love VOLVO a spus:

Ce nu-mi place ca daca am memorat la 120 si eu conduc cu 60 atunci cand reiau memoria isi da singura treapta cat mai inferioara si trage ca disperata sa ajunga cat mai repede la 120.

In principiu ar trebui sa accelereze asa cum a "invatat" din stilul tau de condus din ultima perioada.

La mine am vazut diferente in functie de cum am mers in ultima perioada si diferente in functie de setarile comportamentului/suspensiei masinii (la XC90 Eco/Confort/Dinamic).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Maurice a spus:

In principiu ar trebui sa accelereze asa cum a "invatat" din stilul tau de condus din ultima perioada.

La mine am vazut diferente in functie de cum am mers in ultima perioada si diferente in functie de setarile comportamentului/suspensiei masinii (la XC90 Eco/Confort/Dinamic).

Maurice, la vechiturile noastre pilotul accelereaza "maxim" cand ii dai revenire. Pilotul accelereaza mai repede decat poti tu din pedala

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice, noi nu avem bre ECO, Confort sau Dinamic, noi avem numai Dinamic . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine si la XC70 era la fel.

La astea noi tot asa si la S60 n-am alte setari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am un V50 și azi am observat ca nu mai funcționează cruise, pe display apare cruise dar degeaba dau + ca nu creste viteza sau sa o tina constant.Se poate un sfat de unde sa incep cu verificarea? 

Mulțumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now