Sign in to follow this  
Followers 0
Ramon

Pe ce data se inchide transfagaraseanu???

28 posts in this topic

Salut.  Spuneti-mi si mie, va rog, pe ce data se inchide Transfagarasanul? ca vreau sa ma duc in weekend si nu stiu dak mai este deschis.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu cred ca atata timp cat nu ninge, ramane deschis. ai putea sa dai un tel sa intrebi. cred ca weekendul asta e deschis. partea nasoala este ca drumul din jurul lacului vidraru este foarte prost. ar fi de preferau sa vii dinspre jud sibiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, dar eu vin din Bucuresti. si asta ar insemna sa merg pe Valea Oltului pana la Sibiu prin Brasov - Fagaras. este mai bun drumul da ocolesc o gramada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate merge si pe curtea de arges dar in jurul lacului mergi incet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe trans fagarasan ma duc si eu maine si tot din bucuresti. nu-s daca o sa fac tot transfagarasanu dar sigur vreau sa ajung pana la Bilea Lac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, dar eu vin din Bucuresti. si asta ar insemna sa merg pe Valea Oltului pana la Sibiu prin Brasov - Fagaras. este mai bun drumul da ocolesc o gramada.

Poate ca o sa ocolesti putin,dar ca timp,o sa ajungi mai repede,crede-ma,+ ca este si mai frumoasa zona ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

anul trecut pe data de 10 octombrie am facut eu transfagarasanul si a fost super.intradevar sus la balea era zapada destul de multa.dupa doua zile am auzit la tv ca s-a inchis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost sambata dar din pacate timpul nu a tinut cu noi. Nori, ceata, poloae

Share this post


Link to post
Share on other sites

si drumul? cum e drumul? am auzit ceva vorbe ca s-ar fi refacut partea curtea de arges - balea lac ... adica fix zona cu probleme? e asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost prin august si cateva portiuni erau refacute complet. Cele nerefacute erau peticite si daca nu vrei sa faci raliu poti merge linistit. S-au dus ei baietii de la top gear ...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei care mai vor sa mearga la Balea, cea mai eficienta si mai putin costisitoare metoda de obtinere a informatiilor este webcam-ul de acolo (cel putin in ceea ce priveste vremea ). Dinspre Sibiu sau dinspre Fagaras (nu conteaza directia ) drumul trece prin aceeasi localitate, Cartisoara si este foarte bun.

Pe partea argeseana s-a lucrat pe portiunea Vidraru Cota 2000 unde drumul este bun.....pentru restu` nu garantez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era sa uit. Am si doua poze facute de mine lunea trecuta.

P.S. : Grabiti-va !......nu mai e mult pana la prima ninsoare.

post-1236-12877867811605_thumb.jpg

post-1236-12877867812996_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe partea argeseana s-a lucrat pe portiunea Vidraru Cota 2000 unde drumul este bun.....pentru restu` nu garantez.

garantez ca Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru - si inca cati-va km in plus drumul nu este refacut. abiape la jumatate drumului dintre Vidraru si Bilea incepe portiunea de drum buna. Pe partea cealalta spre Fagaras nu am fost asa ca nu ma pronunt

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX ... deci ce parere ai, pot merge cu volvo pe acolo? pitesti-curtea de arges-vidraru-balea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost acolo in vara dinspre sibiu pana la Balea Lac. Drumul este bun, nu la nivel de autostrada dar se poate merge bine. De la Balea lac spre Pitesti, nu stiu cum este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da poti merge

Drumul e prost insa poti merge incet.....

Daca iti doresti se poate. Nu sunt cratere pentru a-ti fi teama ca ajungi dar sunt.... exfolieri de sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BiriV cu mare grija si viteza redusa ai putea incerca. Cum a zis si ValiU nu sunt cratere, dar tinand cont de ce roti si suspensie ai o parte din drum nu prea o sa-i placa masinutei. Plus la asta mai sunt si caderi ocazionale de piatra pe care ar trebui sa le ocolesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanks ... m-am lamurit: merg cu Seat-ul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la Curtea de Arges la Vidraru drumul e relativ ok. nu e autostrada, dar nici nu rupi masina. am fost anul trecut in august. oricum nu merita sa ''o calci'', pierzi tot peisajul

post-2651-12877867815482_thumb.jpg

post-2651-12877867824143_thumb.jpg

post-2651-12877867832474_thumb.jpg

post-2651-12877867840389_thumb.jpg

post-2651-12877867848266_thumb.jpg

post-2651-12877867856201_thumb.jpg

post-2651-12877867864438_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanks ... m-am lamurit: merg cu Seat-ul :)

Daca tot vrei sa mergi si cred ca preferi cu Volvo, mergi pe Valcea - Talmaciu - Cartisoara - Balea. Nu o sa ai nici cea mai mica problema. Drumul este excelent ( pe absolut toate tronsoanele ). In legatura cu km in plus......eu zic ca 70 de Km n-au omorat pe nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, prefer ... dar din pacate tre sa merg pe la vidraru (merg cu cineva din alta tara care vrea sa vada peisajele de pe acolo, cu baraj, lac, etc ....). nu-i nimic ... merge si cu seatul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma pot abtine :

"(merg cu cineva din alta tara care vrea sa vada peisajele de pe acolo, cu baraj, lac, etc ....)"

- deci e moldovean, ca oltean nu cred...

sorry.... ;D:D;)::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

este vb de o 'ea' ... si este brazilianca ;) Nici eu nu m-am putut abtine ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

este vb de o 'ea' ... si este brazilianca ;) Nici eu nu m-am putut abtine ...

bravoooo!!!

in cazul asta , un V70 era cel mai potrivit, prietenii stiu de ce !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0