tazar

Injectoare s40

74 posts in this topic

Offtopic, lant si lama cand le puneti?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic, lant si lama cand le puneti?  ;D

YOU..YOU..  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai sa vina iarna si le punem si lama ;D

@ blueazimut, cum bre nu ai DPF pe nici una? A dat norocu peste tine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai 2.0D e din 2004 iar 1.6D e din apr 2005...

vorbim de filtru de particule,nu?adica EURO3 sau EURO4?avand in vedere anii de productie nu sunt amandoua EURO3???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da, daca nu au DPF sunt EURO 3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci...da....I'm a lucky one...  ;D

ON topic

JASO FB e bun in loc de FC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, trebuie jaso fc.eu am bagat 2 plinuri si mai mult nu m am riscat.nu toata lumea ii dacord si nu mai bag.

la mine din 2005 masina scrie E3+ dpf =e4 ;148grame co2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie JASO FC, eu bag de N plinuri si merge beton, consuma putin(am reusit 12.2% urban) si e mai silentioasa, oricum prefer sa bag ulei 2T decat sa plang dupa injectoare sau pompa de inalta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate sa nu fie injectoarele de vina asa m-i sa zis si mie s-au dovedit a fi niste senzori la motor si electromotorul schimbat eu am 125k la masina si este din 2006, injectoarele sunt foarte bune, iar daca ai probleme si in mers lipsa de sau alte simptome atunci se poate sa fie, dar este putin probabil s epoate rezolva mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.Am si eu o intrebare, pot pune ulei 2T la v40-ul meu 1.9 diesel 2001 fara sa afecteze nimic?multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia incearca, vezi poti?  :D Pai daca merge la noi la 2.0 nu vad de ce nu ar merge si la tine. De altfel Bogdan are alt motor. Oricum ideea e sa respecti cat de cat proportia si nu va face decat sa fie motorina putin mai grasa. Oricum motorina nu e la fel peste tot. Ca sa nu mai vorbim spre vestul EU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre uleiul de mixaj (pt motoare in 2 timpi) se baga la diesel Common Rail, nu ai de ce sa bagi la 2.0T ca nu te ajuta cu nimic. La diesel ajuta la ungerea pompei de inalta, daca e unsa nu mai face pilitura, daca nu mai face pilitura nu se mai strica injectoarele, daca nu se  strica injectoarele nu se strica echilibrul din familie dintre sot si sotie :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre uleiul de mixaj (pt motoare in 2 timpi) se baga la diesel Common Rail, nu ai de ce sa bagi la 2.0T ca nu te ajuta cu nimic. La diesel ajuta la ungerea pompei de inalta, daca e unsa nu mai face pilitura, daca nu mai face pilitura nu se mai strica injectoarele, daca nu se  strica injectoarele nu se strica echilibrul din familie dintre sot si sotie :smile:

1.9D are, si 2T se referea la 2 timpi nu 2.0T ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la caldura bre ;D

Dap ulei 2T merge la orice diesel common rail si este chiar recomandat si in tari cu motorina mai buna, lipsa sulfului din motorina este o problema comuna indiferent de tara .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce motorina e recomandat sa alimentam,dinaia mai scumpa TOP,ALTO etc. sau aceea mai ieftina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la motorul meu nu am observat diferente intre aia scumpa si aia ieftina, oricum de obicei bag Rompetrol Efix, dar mai bag si Petrom sau OMV .

La benzina am simtit diferenta intre EFIX si ALTO 101, la diesel nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu in mare parte merg pe Efix,mai bag si Top Euro Diesel de la Petrom.

Ma refer la diferenta care ii place mai mult motorului sa mearga nu diferenta de sprint/consum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU ma refeream la diferente acustice, de consum chiar nu pot spune ca am stat sa calculez care are consumul mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU ma refeream la diferente acustice, de consum chiar nu pot spune ca am stat sa calculez care are consumul mai mic.

Intradevar nici eu nu am observat diferente acustice intre ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sunt nou pe acest forum, si am nevoie de un sfat, sunt proprietarul unui Volvo V50 din 2006 1.6d achizitionat de cateva luni din Belgia,

la ora actuala are 191000 km. ieri m-am apucat sa mai curat cate ceva pe la motor si cand am desfacut capacul de pe motor si am vazut ca pe unul din injectoare este ceva topit, buretul de pe capac s-a topit in dreptul lui, atasez pozecu acesta. Am nevoie de o parere legat de aceasta problema sa o pot rezolva.

Va multumesc

post-3893-0-60773000-1336992295_thumb.jppost-3893-0-12559700-1336992296_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scapa compresie (sau a scapat mai demult si a fost remediat) pe la injectorul respectiv. Ar trebui sa auzi si un pufait in zona respectiva in timpul functionarii motorului.

Daca nu se rezolva doar prin strangerea suruburilor la cuplul corect va trebui sa inlocuiesti saiba de etansare de pe corpul injectorului.

E o problema destul de comuna la motorul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie insa, tot in zona aceia este murdar datorita busonului de ulei care nu etanseaza bine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

ulei este foarte putin, sunt bobite mici de plastic topit sarit pe primul, mai mult, si al doilea injector iar buretele de pe capacul de protectie este ars in dreptul lui, conform fisei cu reparatii primite la achizitie, unul din injectoare a fost reparat, nu stiu zigur daca nu a fost inlocuit, oi sa verific diseara.

Multumesc de raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now