irina_f

HAI LA REVEDERE!

67 posts in this topic

Subscriu din toata inima! Sa se care cu tot cu hotii si buldogii si fufele lui agramate, e mai bun oricine decat matrozul matolist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este un subiect politic. incepem sa facem campanie. Pro sau contra.

Subscriu din toata inima! Sa se care cu tot cu hotii si buldogii si fufele lui agramate, e mai bun oricine decat matrozul matolist.

xydexter esti contra. ok si cine ar fi in viziunea ta persoana potrivita la locul potrivit?

acum cinci ani majoritatea erau contra Iliescu - ca nu a facut nimic. Acum sunt contra Basescu - e mitocan. pai daca stam sa ne uitam fiecare are cusur personal. Poate ar fi ine totusi de analizat ce s-a facut cu adevarat si nu sa analizam persoana in sine. E stiut faptul ca orice conducator nu o sa poata sa faca nimic daca nu are o echipa care sa-l sustina, si sa-i indeplineasca ordinele. Pe vremea lui Iliescu era echipa dar degeaba ca nu s-au facut multe lucruri. Basescu nu a avut echipa sa, mai intai a trebuit sa lucreze cu PNL pe urma cu PSD. Ce a iesit din toata aceasta colaborare vedeti si voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basescu nu a avut echipa?

De la inceputul mandatului a avut ministrii la conducerea ministerelor cheie, totul culminand cu guvernul Boc un guvern in care primul ministru era defapt presedintele ( Boc fiind o extensie a pesonalitatii lui Basescu, un organism simbiotic subordonat vointei acestuia ).

Ca sa nu mai vorbim de Parlament, unde iarasi Basescu are o echipa numeroasa, 166 de parlamentari PDL, cel mai mare numar de parlamentari ai unui partid.

Sa nu uitam ca pana si DNA-ul este controlat tot de el.

Asa ca nu e cazul sa afirmam ca Base nu a avut echipa, in toti acesti ani ai "domniei" sale a facut absolut tot ce a vrut, a avut oameni si resurse din plin.

Acum cinci ani majoritatea erau impotriva lui Iliescu. De ce?  Pentru ca nu a facut nimic.

Acum sunt contra Basescu. De ce oare? Pentru ca a facut foarte multe.........porcarii.

In concluzie: Romania de azi este dupa chipul si asemanarea lui Base! Este foarte frumoasa, ca si el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca descoperiti pe vre-unu potrivit ...anuntati aici si poate ma duc si eu la vot ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da de rahatul asta de oprescu - care vrea sa fie presedinte, nu zice nimeni nimic ? Poate face autostrazile alea suspendate, sau macar o...gradina suspendata, nu ? Auzi la el slogan: Hai, Romania!  Unde ? Se mai poate in jos, mai mult de-atit ?  Marsshhh !

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presedintele ar trebui sa respecte constitutia si sa fie mediator nu "jucator", ar trebui sa impace pe unii si pe altii, nu sa-i incaiere. Domnul Basescu nu suporta competitia, e paranoic si sufera de betia puterii, vrea sa aiba el toate sforile, sa aiba numai marionete in jurul lui, sa poata conduce beat linistit, sa prosteasca o tara intreaga cu demisia, sa interpreteze constitutia cum vrea muschii lui. Eu unul m-am saturat de un presedinte ""popular", adica mitocan, care trateaza femeile cu "pasarico" si betiv. A spus cumva domnul Basescu de unde a avut fie-sa bani de celebrul apartament de 800000 de euro? Asta e o insulta pentru mine care  sunt tanar si sunt gata-gata sa ma bag dator pe 30 de ani la banca sa-mi iau un amarat de apartament cu 2 camere.

Si m-am mai saturat sa-l vad pe Blaga, pe Videanu, pe Sulfina Barbu, pe Pogea, pe Nuti, pe Ridzi si pe toti incultii din jurul carmaciului care ne trateaza pe toti ca si cum am fi imbecili. Spune ca n-a avut echipa, pai ce echipa sa aiba cand tot scopul primului lui mandat a fost sa-l dea jos pe Tariceanu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa rectific.

Basescu intr-adevar nu a avut echipa.

Pentru ca o adunatura de slugi care executa fara ezitare orice doreste seful suprem nu se poate numi echipa, mai potrivit ar fi turma.( cu intelesul urmator : TÚRM//Ä‚ ~e f.  2) fam. depr. Grup mare, neorganizat de oameni (docili sau înrăiÈ›i, agresivi). )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce facem aici? Ne intoarcem la Iliscianelism(pardon,Geonism)?

Altii inca nu sunt pregatiti! Personalprefer un Base zgubilitic decat inca nu stiu cati ani de pcr,fsn,fdsn,psd sau cum s-o mai numi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe vremea lui Iliescu credeam ca nu poate fi ceva mai rau, dar a aparut Basescu si a demonstrat se poate.

@FireEyes : Nu m-a interesat niciodata politica, nu mi se parea importanta. Dar dupa acesti 5 ani de Basescu, nu cred ca avem alta optiune decat sa ne implicam. Daca nu mergem la vot e ca si cand l-am vota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are balta peste!

and remember!

DONT drink water! fish fuck in it ! :))

deci gata, fara politica !

Just Cars. Volvo Cars. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema mare anul asta...

Daca se intoarce PSD-ul am pus-o. Astia o sa acapareze iar peste tot functiile de conducere si o sa faca in asa fel incat sa le iasa numai lor. Cei din provincie mai ales stiu foarte bine ce a fost in 2000-2004.

Astia ai lu Basescu (pentru ca nu se poate spune ca PDL este un partid, mai degraba ceata unuia) sunt asa ocupati sa nu faca altii nimic incat nici ei nu fac prea mare lucru in schimb reusesc in brambureala lor sa-i faca si pe restul sa nu faca nimic. Cel mai bine a fost in 2004-2006 cand PNL-ul mai reusea sa-l domoleasca pe liderul suprem si s-a mai miscat ceva in tara asta.

Mai raman Antonescu si Oprescu. Antonescu nu cred ca ar putea face fata astora, pentru ca PDL si PSD se vor ralia cu siguranta in aceasta situtie. Oprescu n-are ce face, nu are fata de presedinte si nu vad cine l-ar tolera.

Deci... n-avem nici o concluzie... Dar la vot clar trebuie sa mergem. Chit ca va anulati voturile, dar trebuie sa se vada ca populatia se mobilizeaza, ca suntem constienti ca ne fac varza cu tampeniile lor. Foarte inteligent sa produci o criza'n criza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe vremea lui Iliescu credeam ca nu poate fi ceva mai rau, dar a aparut Basescu si a demonstrat se poate.

@FireEyes : Nu m-a interesat niciodata politica, nu mi se parea importanta. Dar dupa acesti 5 ani de Basescu, nu cred ca avem alta optiune decat sa ne implicam. Daca nu mergem la vot e ca si cand l-am vota.

1. Basescu: nebun, incontrolabil, slabiciune foarte mare pt tot felul de pitipoance, conflictual, dictatorial. scandalurile cunoscute cu fiicele.

2. Geoana: controlat si garantat de VANGHELIE. cum sa explic eu sa se inteleaga bine? Vanghelie este un analfabet , care a ajuns stapanul absolut al unui sector din Bucuresti. Nimeni nu stie pe ce se duc banii Primariei Sectorului 5. Are 2 Mercedes Clasa S (unul modelul cel mai nou si inca unul modelul precedent). Oficial traieste din salariul de primar. Este seful absolul al PSD, nimic nu misca fara el. La ordinul lui, din Doi si-un sfert s-au copiat dosare pentru a fi folosite impotriva lui Basescu sau a oricui.

B). sotia lui Geoana conduce un SUV Lexus. Oficial, ei nu au venituri care sa le permita asta.

3. Crin Antonescu: asta e o gluma la care nu-mi vine sa rad. cel mai chiulangiu deputat din Parlament vrea sa fie presedinte. In plus, e controlat de Dinu Patriciu.

4. Sorin Oprescu: primarul care nu a facut nimic un an de zile. vine la serviciu dupa ora 15:00. a castigat alegerile pentru Capitala fara a avea vreun program, ci doar glumita porcoase si carisma. Are trei masini: X5, Seria 7 si Audi A8 din venituri de doctor. in campania asta tocmai a anuntat public ca are dosare cu Basescu, pe care le va face publice daca va fi atacat murdar. Intr-o tara normala, chestia asta s-ar numi santaj.

No, acu' explica-mi mie de ce ar trebui sa votez cu oricare dintre ceilalti trei, impotriva lui Basescu? Sau de ce sunt obligat sa votez vreuna dintre petardele astea? M-am saturat de ei, de toti. Ar trebui sa fim perfect constienti ca nici un partid politic nu vrea la putere pentru oameni, ci pentru cascaval. Da' noua ne arde de-astea, ne arde de faze gen "ce jigodie e Basescu, ca se cearta cu toata lumea, hai sa nu-l mai votam". Nu, e jigodie pentru ca si ai lui fura la fel ca ceilalti. Daca 3 milioane de oameni se duc la vot si isi invalideaza buletinele de vot, poate dobitocii astia macar se sperie si pun mana sa faca ceva. Macar atat.

Toate bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din fericire Basescu nu are contracandidat, eu sper sa iasa din nou, sa dizolve parlamentul si sa o luam de la 0 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toate ca Basescu foloseste in liba vorbita tot felul de cuvinte nu inseamna ca nu e bun de a fi la conducere. Uitativa la noi toti cum vorbim. de ce el sa fie diferit. Ma rog nu asta conteaza.

NU vreau sa se inteleaga ca-i fac campanie. Dar cel putin eu unul am vazut ca in ultimii cinci ani s-au mai schimbat lucrurile. mai mult de atat. O schimbare acum inseamna venirea la puterea a oamenilor noi. Pe aceasta tema imi vine in minte un banc politic despre comunistii din Moldova:

Pe malul unui lac statea un biet om, necajit, suparat si  inconjurat de o ceatza de tintari si tot corpul ii era plin de muscaturi. La un moment dat trece Sf. Petru pe langa respectivul lac il vede pe bietul om, se apropie de el, alunga toti tintarii, si vede ca bietul om incepe sa planga si sa fie si mai suparat.

- Ce ai omule, de ce plangi - intreba Sf. Petru - ti-am facut un bine, am alugat tintarii .

- Da, i-ai alungat, intradevar ai facut un bine - raspunse sarmanul - dar vezi tu cum stau lucrurile, tintarii astia deja erau satuli de atate intepaturi si supt singe, acum cand tu ai sa pleci o sa vina altii flaminzi si o sa ma intepe si mai rau.

Uite asa e si in viata. astia au furat, au stricat, poate se vor mai domoli si vor face ceva si pentru tara asta, iar daca ii vom schimba la fiecare 4 ani, vor veni altii si altii, nesatui si vor suge de fiecare data mai rau. ( a nu se intelege gresit cuvantul a suge, care este luat din contextul bancului).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@silviunou : Nici eu nu sunt de parere ca ceilalti candidati ar fi buni, DAR sunt de departe mai buni decat dezaxatul de Basescu. Eu as vota cu Crin Antonescu. Absenta din Parlament nu mi se pare o asa mare problema.

Si nu, Basescu nu fura la fel ca si ceilalti, pe langa "cascaval" ne fura din drepturi si libertati (vezi CNA-ul care e tot mai agresiv la adresa presei ,chestiunea cu ascultarea telefoanelor....)

@Bogdan G : Daca vrei sa o luam de la 0 din pacate nu se poate, suntem deja la minus.... Daca vrei dictatura si iti placea pe vremea lui Ceasca voteza-l.O sa fie si mai rau....

@KPAX : Scuza-ma, dar eu nu vorbesc ca si Basescu si sper ca mai sunt oameni civilizati in tara asta. Un presedinte nu are dreptul sa jigneasca, cu atat mai mult public, pe oamenii care ii platesc lui salariul. Si bancul tau e foarte relevant, dar sa nu crezi ca tantarii astia sunt satui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX : Scuza-ma, dar eu nu vorbesc ca si Basescu si sper ca mai sunt oameni civilizati in tara asta. Un presedinte nu are dreptul sa jigneasca, cu atat mai mult public, pe oamenii care ii platesc lui salariul.

Nu am vrut sa aduc discutia in personal.

Recunosc, si cred ca mai sunt oameni civilizati in tara asta. Din pacate ii putem numara pe degete. Si daca tot veni vorba de cum se discuta pai nu trebuie sa mergem departe. Si ceilalti candidati au dat-o in bara, doar ca lor li se mai trece cu vederea atata timp cat nu sunt in postul de presedinte.

Clasa politica e plina de "almanahe" asa ca iarasi spun ca nu trebuie analizat prin prizma faptului cine este omul, ci din prizma ce face, ce a facut ce doreste sa faca si ce poate face. Chiar daca imi este simpatic pe undeva Geoana, din punctul meu de vedere nu este omu potrivit, poate daca inaintau candidatura lui "almanahe" mai castigau ceva voturi. "floarea" Antonescu - e prea plapanda nu are vlaga si viata. "mitocanul" - pai nici el nu este cel mai bun deoarece ne reprezinta in lume si nu are o prestanta. "Poetul" pai cu el odata poate vine faschismul (a nu se intelege nazismul). "fotbalistul" ne baga pe toti la constructii de biserici si manastiri ca poate poate scoate dracii din noi. "doftorul" ne suspenda cum a suspendat bucurestiul. In final ce dreaq sa alegi.

Cele spuse mai sus sunt doar pareri personale. daca cineva se simte lezat imi cer scuze anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX : Cred ca m-am exprimat eu putin mai agresiv. Nu m-am simtit lezata , am vrut numai sa subliniez ca Basescu este mult sub limita bunului simt si ca majoritatea l-ar depasi ca si grad de civilizatie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basescu este mult sub limita bunului simt si ca majoritatea l-ar depasi ca si grad de civilizatie. ;)

....si asta ne-ar ajuta foarte mult pe noi ..... cotizantii .....nu ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ziceti ca nici unul nu e mai bun ca basescu, ce a facut cat a fost primar general in bucuresti? Ce a facut cat a fost ministrul transporturilor? Ce a facut ca presedinte? De ce ar mai merita inca o sansa un nene care sfideaza orice bun simt si orice regula a democratiei? Eu unul nu beau la volan, nu ma adresez femeilor cu "pasarico", nu sunt alcoolic si mitoman, asa ca de ce as vota pe unul care are toate aceste "calitati"? Dintre un individ paranoic, hot, alcoolic, nesimtit, vulgar si mincinos si unul care doar minte si fura voi pe cine ati alege? Eu stiu clar ca nu vreau sa-l mai vad pe marinarul asta cum face pe despotul in secolul 21. Nici macar nu e in stare sa-si recunoasca greselile, daca nu ca presedinte macar ca barbat. Banii lui patriciu au fost buni in 2004 cand era de gat cu tariceanu, in 2006 tariceanu era cel mai josnic om si patriciu esenta sistemului ticalosit. Si nici pana acum nu ne-a zis cu ce l-a santajat psd-ul pe "draga stolo" de l-au podidit lacrimile, sau nu si-o fi luat doza zilnica de whisky.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presedintele trebuie sa fie diferit, nu un ordinar ca toti golanii ( Basescu are comportament tipic de golan si glume de carciuma , de un profund prost gust, mie imi e rusine ca el e reprezentantul nostru in lume ). Si lasand la o parte comportamentul si limbajul lui, intr-adevar trebuie analizat prin prisma a ceea ce face, si exact asa am si procedat, il condamn atat pentru ceea ce zice, dar mai ales pentru ceea ce face.

Miza lui Basescu e foarte mare la aceste alegeri, el are doua optiuni : una, sa castige alegerile si sa controleze in continuare toate instituiile importante ale tarii, si a doua sa nu castige si sa ajunga la racoare. Daca ar ajunge sa piarda, sa nu mai detina controlul asupra DNA,al ministerului de interne, ar iesi la lumina multe dosarele pe care a reusit sa le faca pierdute, cred ca ne-ar suprinde chiar si pe cei ce au o parere extrem de proasta despre el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dexter ca sa-ti raspund, cat a fost ministru a facut multe, cat a fost primar a facut si mai multe, iar ca presedinte trebuie sa recunosc ca nu a facut asa de mult. Eu il prefer pe Base ca primar sau sa zicem ceva in functie administrativa, ca presedinte fara guvern nu are ce sa faca.

Oricum ma amuza faptul ca toata lumea critica, la asta e cel mai bun romanul .

Si inca o chestie care il caracterizeaza pe roman, cand este ajutat de un prieten de 99 de ori este ok, cand o data (o singura data) nu poate fii ajutat de un prieten atunci apare replica, "haide frate, o data te-am rugat ceva si nu ma ajuti " .

Eu unul zic pas la aceste discutii, sunt amuzante din punctul meu de vedere, toti vorbesc aici de dictatura lui Base, ca ne intoarcem la comunismul lui Ceausescu, nimic mai amuzant pt mine, va recomand la toti dictatura din SUA, locul unde nu ai voie sa discuti la munca parerile tale politice, nu ai voie sa stai pe forum de la munca, locul unde este ok sa ai telefonul ascultat, locul unde democratia este numai pe o pancarta tinuta in mana de niste demonstranti in fata Casei albe.

Daca voi vreti democratie trebuie sa stiti foarte bine ce este aia, democratie este atunci cand politistu iti zice sa stai cu mainile pe volan si incremenesti acolo, nu te dai jos din masina si incepi sa tipi la politist, democratia in RO este foarte prost inteleasa.

Cand romanul o sa inteleaga ce este aia democratie atunci nu o sa mai avem discutia asta stupida in care Basescu este vinovat pt criza economica si politica din RO .

O zi buna va urez, sau macar o zi in SUA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca toata lumea critica este motivat din plin. Ce sa fac sa il laud? Sau sa tac? Cred ca oricine are dreptul sa critice, critica face parte din democratie.

Referitor la "dictatura" din SUA, da-mi voie sa te contrazic. Eu am fost acolo de doua ori pana acum (6 luni am avut timp sa imi fac o parere) si nu e asa cum spui, la munca poti povesti orice, nu are nimeni dreptul sa te cenzureze. Politia m-a oprit de doua ori si politistii in cauza au fost mai mult decat amabili, nici vorba de pus mainile pe volan, sa fim seriosi si sa nu exageram...... (cu atat mai mult cu cat era sa ne ciocnim cu masina politiei intr-unul din cazuri). Mie cel putin, mi se pare civilizat sa nu ies din masina si sa tip la politist. Treaba cu statul pe forum de la munca mi se pare rezonabil sa fie restrictionata, nu mi se pare normal ca angajatul sa stea pe forumuri in loc sa lucreze, oricum e la latitudinea politicii firmei si nu are nici o legatura cu regimul politic al statului.

Discutia in care Basescu este vinovat pentru criza politica este intr-adevar foarte stupida, pentru ca e mai mult decat evident ca el a provocat-o, nu mai este nevoie sa specifice nimeni. Iar pentru criza economica nu l-a invinovatit nimeni, pentru lipsa de masuri impotriva ei e alta poveste....

Iar despre democratia din Romania as dori sa dau un citat din "viziunea" lui Basescu :

"Prin programul meu propun un trai mai bun, cu mai multă democraÅ£ie ÅŸi eficienÅ£ă, într-o Românie modernă! "

E mai mult decat comica, e comico-tragica atat exprimarea de clasa a doua , cat si pleonasmul : "mai multa democratie", democratia ori este ori nu este, nu se poate sa avem numai putintica democratie, sau mai multa, mai punem un kilogram.....este revoltator sa ne ia pe toti ca pe niste idioti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi incerca sa imi expun si eu propria parere despre candidatii la presedintie si despre democratie.

In primul rand, democratia, asa cum o inteleg eu este: dreptul meu de a-mi exprima propria opinie, fara a fi restrictionat in orice fel, dar si obligatia mea de a permite/lupta ca oricare alt individ ssa aiba propria lui opinie, fara a fi restrictionat in vreun fel.

Continuand pe aceeasi linie, libertatea este acea stare de fapt in care orice individ are dreptul de a face ceea ce doreste atat timp cat nu aduce atingere drepturilor oricarei alte persoane si obligatia de respecta actiunile majoritatii celorlalti indivizi ai comunitatii.

De 20 de ani, in RO inca se invata cum sa actionam in democratie si libertate. Iar ultimii 5 ani, au fost o incercare de a reduce democratia si libertatea la o lupta a unui om in a-si impune dorinta sa, sub zicala ca asa vrea poporul.

Ceea ce face Basescu, si a facut in tot mandatul sau, a fost sa incerce sa schimbe mentalitatea unei natii, sa schimbe o stare de fapt a unei repudiente a comunismului, printr-o lupta absurda cu .... â€mafiotii, securistii, nomenclaturistii, etc.â€.

Sa fim seriosi, schimbarea unei generatii de gandire nu se poate face in 1-2 mandate de presedinte. Iar modul de actiune al lui Traian B, nu a adus decat deservicii exact acestei tendinte de modificare a unei natii. (Cum? Va voi explica mai jos.)

Este destul de greu sa lupte orice persoana cu un grup relativ de alte persoane, pentru a impune orice, chiar daca acel orice este din start mai bun decat ceea ce multimea relativa doreste. La fel a fost, si este, si pentru Basescu in lupta sa cu â€sistemului ticalositâ€. Nu va castiga, nici daca va avea inca 3 mandate. Dar va reusi sa aduca tara in pragul unei lupte de strada.

Orice astfel de lupta se poate duce doar daca se ataca â€sistemul†la baza a ceea ce il sustine.

Orice sistem este sustinut de oameni. Oamenii, sunt fie saraci fie bogati, dar mai important, pot fi educati sau nu. Iar educatia nu se poate obtine atat timp cat nu ai ce manca (nevoia primordiala). Iar masa nu o poti avea garantata (fara sa iti mai pese de aceasta nevoie) decat daca ai posibilitatea de a te dezvolta. Iar dezvoltarea unei natii inseamna e economie nationala puternica. Pentru a realiza o economie puternica, ai nevoie de masuri politice si de interese economice care sa aduca bunastare. Iar masuri precum impozitul forfetar, majorari de taxe, cheltuieli in salarii si pensii fara a investi in domenii gen infrastructura, agricultura, industrie nu aduc bunastare. Un interes economic spre dezvoltare nu poate fi dat de o grupa de pensionari sau de persoane care se multumesc cu putin, ci de un grup dornic de a avea mai mult.

Dar cand o lupta ca a lui Basescu, este dusa in contra unui grup de interese, care credeti ca poate fi reactiunea acelui grup? Exact ce avem in aceste zile in politica mioritica. Cine este vinovatul?

Ce a facut Basescu in acest mandat? S-a luptat cu interesele mogulilor de presa(Vantu, Voiculescu) si a grupurilor de interese din economie (Patriciu si altii). Ce ar fi trebuit sa faca presedintele, conform Constitutiei? Sa reprezinte interesele Romaniei peste granita. Ce a castigat Romania din lupta lui Basescu cu presa? Scandal. Ce a castigat Romania din reprezentarea Presedintelui? Dispretul lumii mondiale fata de cetatenii Romaniei (tiganii din Roma, hotii Germaniei, etc.) in detrimentul reprezentantilor precum Brancusi, Coanda, Herta Muller....

Se lauda Basescu cu cota unica, cu faptul ca Fabrica Ford a venit in RO, si multe altele. Cine a propus si a depus eforturi ca acestea sa se intample? Grupul de interese.

Basescu vrea sa â€darame„ Parlamentul, prin referedum. O intentie onorabila, sunt intr-adevar cam multi. Dar cand vrei sa reduci democratia de la posibilitatea unei dispute democratice intre 2 camere reprezentative ale poporului la o camera unica precum a fost Marea Adunare Nationala .... cred ca iti poate da de gandit. Acolo unde nu vei avea posibilitatea de a ataca o lege a unor parlamentari printr-o alta lege a altor tip de parlementari, vei taia orice posibilitatea de a permite democratiei sa existe.

Daca vreunul dintre contracadidatii lui Basescu este mai bun sau nu, nu as putea sa ma pronunt. Dar cu siguranta eu unul nu imi mai doresc un presedinte care sa lupte cu morile de vant, ci sa faca ceea ce este pus sa faca, adica reprezentarea externa a Romaniei, si sa lase Guvernul si Parlamentul sa dezbata lupta intre interesele grupurilor.

Lupta cu grupurile de interese se poate duce mult mai bine intr-un parlament bicameral, numai pornind de la faptul ca daca ti-a scapat o lege intr-o camera vei putea avea sanse ca cea de-a doua camera sa o modifice daca nu reuseste sa o respinga. Dar cum la noi in RO nu conteaza din ce partid faci parte, interesul final fiind acelasi de „suge†cat mai mult din avutia tarii fara a da ceva in schimb. Iar acest ultim fapt nu cred ca indreptateste sa distrugi bicameralismul.

O alta problema este prezenta sau nu la vot. Eu am fost si voi merge la vot. Iar cine nu merge la vot, consider ca nu are o optiune si atunci e dreptul sau sa si-l exercite asa cum doreste. Insa daca optiunea asta, permite celor manati de un mic si un pix sa dea votul unor nemernici si hoti sa ajunga in posturi de reprezentare a politicii nationale, atunci, eu unul ii consider vinovati de situatia in care si ei se complac prin aceasta optiune. Cei manati de un mic si un pix, sunt manati de dorinta primordiala de a avea ce manca azi-acum, si nu de gandirea de a avea ce manca maine-poimaine.

Un vot este simplu de dat, chiar si unul nul, si pentru ca noi sa putem vota azi, au murit sute de generatii inaintea noastra. Iar daca cei care renunta la vot, din simplul motiv ca nu se regasesc in vreunul dintre candidati, sunt cei care nu au dorinta de a avea o optiune, si de a trai in democratie. (vezi mai sus propria-mi perceptie asupra definitiei democratiei)

Poate e lunga expunerea mea si plictisitoare, dar am vrut sa ma fac inteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now