arpagic

Intrebari despre un volvo s60 second-hand

55 posts in this topic

Gresit, este fix acelasi pret, verificat ;D

Softul de la incalzirea auxiliara e sigur mai ieftin in Olanda, de tempomat nu stiu, dar o sa sun la Szeged sa intreb.

Oricum, sa te duci pana acolo tot cam la acelasi pret iesi daca iei in considerare drumul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu e pret international, atat in Germania cat si in Ungaria si RO este acelasi pret, pe testate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai vedem....,sefu'

Share this post


Link to post
Share on other sites

300E este in HU softul pentru incalzirea auxiliara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce an ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi fratilor eu nu dau nici 300 si nici 700 de euro pentru softu de tempomat ca n-am cazut in cap. Cand mai merg la Volvo la reprezentanta in Baia Mare am sa intreb si eu cat este, dar mie mi se pare exagerat 700 de euro pentru activarea softului de tempomat cand ca si optional in pret de lista e undeva pe la 200 de euro cu tot cu butoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este politica Volvo si este una normala zic eu, cine te-a pus cand ai comandat masina sa uiti de anumite optiuni, ei asa considera si este normal .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel e dupa ce te casatoresti - daca nu ai cascat bine ochii inainte...atunci fiecare optiune costa de te-ndoaie  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel e dupa ce te casatoresti - daca nu ai cascat bine ochii inainte...atunci fiecare optiune costa de te-ndoaie  :D

Atata este din pacate, eu de mult umblu si ma interesez de butoanele de Cruise pt volan.

Am vb si cu cei din US si UK si la fel i-au costat intre 400 si 600 de dolari doar soft-ul, butonasele de pe volan vreo 20 - 30$

Eu oricum am sa imi iau butonasele ca nu imi place cum arata volanul fara ele in partea stanga ! Am telefon si audio pe partea cealalta dar nu Cruise, deh sunt cam perfectionist  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol daca esti perfectionist, inseamna ca o sa ramai burlac  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta ordine de idei, am intrebat azi la service-ul Volvo din Cluj (imi schimb distributia si alte maruntisuri) cat costa schimbarea limbii in engleza (acum cred ca e in flamanda). Mi-au spus ca 800-900 de lei. Stie cineva daca se poate schimba si altundeva in Cluj sau in jurul Clujului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jurul Clujului mai ai la BV si costa cam 800-900 RON ;D

Sefu limba nu se poate schimba decat la reprezentanta si asta este pretul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 800 de lei inchiriezi mai bine un belgian o saptamana sa te invete flamanda. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au schimbata-o la volvo Bucuresti.

Parca a fost mai putin, 100 de roni. Mi se pare aberant pretul....

Incearca la Brasov.

Cu mine s-au purtat f frumos cand am fost la ei. Eventual da un telefon.

Ce e drept pe mail nici mie nu mi-au raspuns (am cerut un pret pentru schimbarea lunetei dar nu mi-au dat nici-un raspuns :)  )

http://www.iatsapremium.ro/html/desprenoi.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru s60 d5.

schimbat distributie brasov : 25 mil (inclusiv manopera)

Share this post


Link to post
Share on other sites

590 eurasi. e mult ? (la 407 este 650 cu tot cu manopera)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vali tu ai schimbat limba acum mult timp, din mai astea sunt preturile peste tot, softul vine de pe serverul din Suedia de acolo vine si nota de plata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crunt atunci. :(

Nu stiu insa de ce ar fi asa schimbarile astea pentru ca sunt sigur ca mare lucru nu e:(

Deja mi se zbarleste parul cand vad :(

Adica orice modificare simpla de soft costa 800 de lei....

Ma ingrozesc preturile astea....

.........

mai ales ca sunt pentru o chestie minora.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resetare counter filtru particole la S40/V50 costa 250 RON ;D

La fel am platit eu pt update soft la cutia de viteze automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Softul ce costa 800ron pt afisarea mesajelor de eroare din bord se gaseste intr-un  eprom din bord ,bag seama ,nu?Intreb sa am idee.Daca stie cineva f. exact ii multumesc  mult.

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costa asa mult pentru ca probabil sunt criptate secventele de cod respective si modificarea se poate face doar cu "cheia de la nava-mama" bla,bla,bla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Softul de limba se gaseste fix in procesorul din bord (la S60/S80/V70/XC70/XC90) si teoretic exista tehnologia sa-l programezi si sa pui in Engleza de exemplu daca ai un bord in Engleza, deci se poate copia informatia din procesor (ma rog este un procesor Motorola cu eprom) dar trebuie sa ai un cititor de astfel de eprom si evident sa stii ce sa modifici .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc Bogdan..De inceput ma interesa daca la V50 este la fel ca la modelele anterior enumarate de tine.Desfac si vad .Ori un serial eeprom ori unul din asta banal trebuie sa fie. Sper sa nu am surpriza sa fie un microproces. cu ram si rom incorporat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un microcontroler cu RAM si EPROM de 128kb fabricat de MOTOROLA, se poate programa iti zic sigur DAR intrebarea mea este ai cu ce sa-l scrii? adica atat scula hardware de citit/scris cat si partea de soft, ce informatie pui in el? V50 foloseste acelasi procesor.

Enjoy http://www.motorola.com.cn/semiconductors/mcudsp/forms/databook/hc12/MC68HC912DG128.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now