Brava

Hai sa ajutam un copil.

101 posts in this topic

Astazi mi a aratat o prietena un filmulet care pe mine sincer m a impresionat foarte mult . Si m am gandit ca il putem ajuta si noi pe acest copil care nu are ce manca . Stiu ca nu este singurul si ca sunt sute de astfel de copii din pacate dar daca nu i putem ajuta pe toti , barem pe unii si el este unul dintre ei .

Filmuletul : http://www.acasatv.ro/emisiuni/un-baietel-isi-doreste-un-singur-dar-de-la-mos-niculae-ceva-de-mancare.html

M am gandit sa i luam ceva de imbracat si evident mancare dar ramane de discutat ce si cum .

Cine se ofera sa ajute , poate posta aici .

Va pup  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime maine ne dai adresa ta , noi din tara intreaga i-ti trimitem pachete cu haine, conserve etc.  dupa care tu te duci si le dai personal cele trimise de noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Opus  :-*

Nume : Braia

Prenume : Vadim

Adresa  :

Str.Clucreasa Elena , Nr.34 , Sector 1 Bucuresti . Cod postal 011553.

Telefon : 0727.142.914

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate de data asta va iesi ceva,tentative au mai fost...Ma alatur si eu, Vadim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oki Laura . Mai asteptam doritori ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pun si eu ce pot dar sa fie adevarata treaba, nu sa ajunga la vre-un jmeker!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-e tare teama ca in spatele acestor povesti (de altfel, adevarate si crunte) stau niste jigodii fara suflet...Familia aia are de mincat o singura ceapa ramasa in casa dar cineva le-a facut 2 conturi in banca, le-a scris articol... Sint nenumarate familii cel putin la fel de necajite, cu copii napastuiti in toata taraisoara asta si nu cui cere nici macar o cana de apa...

Particip si eu cu ce pot, dar daca se poate sa mergem ACOLO, sa vad si sa vorbesc cu mama aia amarita... Ar trebui sa le luam conserve, mincarea se va strica fara un frigider, fara un aragaz...poate sa luam copilul ala amarit si sa-l incaltam cu ceva calduros...si o hainutza doua...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Nu e rea ideea

Ar trebui, intradevar, sa mearga cineva care e situatia si sa adunam lunar cate ceva, de mancare, hainutze, jucarii, carti, caiete....

Nu il ajuta f mult daca ii ducem intr-o zi o tona de mancare.....

Ideal ar fi cate putin adica sa poata manca si el o luna si constant.....

Depinde cati o sa vrem sa facem asta.

Nu m-am prins de unde e copilul. o sa mai citesc in ca o data.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati ani are copilul? Eu nu pot deschide adresa de la job. Incerc sa ajut cu niste hainute, ceva de incaltat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am putea sa il facem copilul de suflet al lui volvo club dar trebuie analizata bine situatia sa nu ingrasam hotii.

Nu cred ca e mult daca ne dam, o data pe luna, banii pe o seara de suc sau bere..... :)

Eu sunt de acord....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am zis si eu  , sa mergem acolo , sa vbim cu mama , sa l luam pe copil sa mergem sa i luam o haina ceva de incaltat etc.

Ma repet sunt mii de astfel de copii din pacate , dar barem pe unii din ei sa i ajutam . Contul si restu cred ca au fost facute de cei de la Acasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Anunta inainte cand te duci pe acolo sa iti dau si eu ceva. Eventual cateva chestii de mancare.

Apoi evaluezi situatia si ne spui si noua :)

Eu le mai donez si pe la MegaImage dar nu sunt sigur ca ajung unde trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Vadim ...daca ajungi la ei in batatura ..... ajut si eu cu ce pot , ceva hainute pt copilul cel mic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun hai ca ne strangem .

O sa vreau sa ajung pe la ei la sfarsitul saptamanii , dar mai vorbim pana atunci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sambata pot merge si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este asa cum zic ei, ofer si eu cate ceva.

Matrixxx, daca ajungi pe acolo sa ne spui cum sta treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bineinteles ca va spun, dragilor. Sa avem ce sa le ducem, intai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun hai sa ne mobilizam  ;D

Eu astazi plec si ma intorc maine seara .. deci pana maine seara nu o sa am acces la internet .

Vedeti cine  se mai baga si maine seara punem la punct toate detaliile  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi ajuta si eu cu ce voi putea(mancare,financiar)dar sa mergem acolo si sa vedem cu ochii nostri ca are cu adevarat nevoie de acest ajutor.

Poate par deplasat,dar am vazut multe cazuri de oameni care au primit ajutor si apoi au dat toti banii pe bautura si tigari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putem sa trecem joi pe la intalnirea saptamanala (la care eu recunosc nu reusesc sa ajung dar pentru un ajutor fac acest efort) si adunam acolo una alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma tot gandesc cum e mai rapid si mai sigur ? Ce spuneti de varianta trimitem bani pe un card a-l lui Vadim sau Matrixxx, ei se duc cu baiatul la o plimbare si i-l imbraca cu exact ce are nevoie si i se potriveste. Tot ei cumpara si conserve si alte alimente .... astfel avem certitudinea ca totul a iesit asa cum ne-am dorit. Cred ca un 50 de ron de caciula este nici mult nici putin si decat sa dam acesti bani pe trimisul pachetelor mai bine le viram pe un card si decide detinatorul cum e mai bine. Poate asa a-r ajunge mai repede ceva de la noi la ei si poate si numarul participantilor a-r fi mai mare !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu trebuie duse obiecte utile, haine, mancare si ce o mai fi..... de craciun putem sa ii donam un bradutz eventual unul cu ghiveci pe care apoi sa il rugam sa il replanteze si cateva globulete.

In felul asta poate il invatam sa aprecieze si natura (o idee de educatie nu strica)

Nu sunt de acord cu donarea sumelor mari de bani pentru ca ii inveti puturosi. Stiu ca par f rece sau drastic sau cum vreti voi dar..... credeti-ma, e mai bine asa.

Ajutorul tb sa insemne ceva ca ajutor de a trai decent de a  invata si trebuie sa il stimuleze, sa invete, si apoi sa munceasca....

Daca ii donezi multi bani atunci o sa ii sparga pe diverse prostii si inutilitati, asta e tendinta tuturor plus ca pentru donatori trebuie sa fie ceva simbolic si o bucurie de a darui cuiva. Dand sume mari sau impuse pot sa para ca niste "corvoade", impuneri pentru donatori si sa nu mai fie o placere.

Cum credeti si voi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu eu propun donarea banilor doar pana pe cardul lui Vadim sau Matrixxx, calea aceasta fiind cea mai rapida, apoi acestia transforma banii in produse !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu eu propun donarea banilor doar pana pe cardul lui Vadim sau Matrixxx, calea aceasta fiind cea mai rapida, apoi acestia transforma banii in produse !!

Foarte buna idea.Ma bag si eu cu 50 ron.Atat pot momentan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun am ajuns si eu acasa .

Banii cel mai bine ii virati pe cardul lui Matrixxx  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now