Catalin

Un test interesant Subaru vs competitors

34 posts in this topic

cam ciudat - aproape tot ce tine de XC e cam...varza in acest clip. Sau ma insel eu ?... ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa, dar hai ca nu-i chiar asa rau ;). Urca si el o panta pe care altele nu o urca, dar in rest se pare ca Subaru este top. Stiam ca Subaru e lider in transmisie integrala AWD dar nici la asa diferente mari nu ma asteptam. Oricum de stiut ...

cam ciudat - aproape tot ce tine de XC e cam...varza in acest clip. Sau ma insel eu ?... ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie unuia mi s-a parut ca la testul cu jaloanele a tras mult prea tare de volan la Volvo. La fel ca si la testul de "emergency avoidance". Se vede clar ca la Subaru a tras usor stanga dreapta pe cand XC-ul l-au batzait de dracii l-au luat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight: Asa mi s-a parut si mie ca a bruscat mai tare la testul cu Volvo.

@ Fun Volvo: Nu a spus nimeni ca sistemul AWD la Volvo e prost. Am condus si Subaru Forester 2,5Turbo si XC70. Se comporta excelent ambele, cu plusuri si minusuri si de o parte si de alta. Vorbim totusi de niste masini de top in AWD. Oricum din cate stiu, Volvo a dezvoltat AWD cu sprijinul celor de la Subaru, care au o experienta in acest sistem mult mai mare. In acel test pot fi multe diferente: cauciucuri, sofer, nivel de echipare, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subaaaaaaru forever  :D

Au inventat apa calda si noi habar n-aveam.

Dupa umilele mele cunostinte Volvo are si a avut diferentiale Haldex, unul dintre cei mai mari producatori si dezvoltatori ale sistemelor 4x4 localizat in Stockholm si cu pistele de incercari in Landskrona (tot Suedia) vizitate de baiatu.

Alt producator renumit este Torsen care echipeaza si pe "inventatorii" de la Subaru pe Impreza si pe altele (habar n-am ca nu m-a pasionat marca galbejita niciodata) si pe multi altii (de exemplu Audi quattro incepand din 1987).

Subaru aia renumiti se lupta in WRC de ani de zile si-i bate PSA (Peugeot&Citroen) si mai nou Ford de-i ascult cu urechea, producatori eminament non 4x4, spre deosebire de Subaru care si pe un triciclu ar pune 4 roti motrice  ;D

Astea sunt filmulete de kko care prind la geoana (prostanaci)

Nu spun ca-i o masina proasta Subaru dar modul in care-si fac reclama-i descalifica, orice masina este necontrolabila daca soferu-i bun si apasa ce trebuie.

Se vede din filmare cat si cum, n-are rost sa intram in detalii.

XC90 cu motor 2,5T n-are putere sa invarta rotile in nisip, una din alea 4, nu 2 sau 3 ???

Saptamana viitoare daca o sa mai fie zapada si am timp va fac o filmare in spatele blocului cu XC-ul meu si Allroad-ul fratelui care nu pot pleca de pe loc cu 4x4 si cauciuce de iarna iar rasnita de 207 a nevestei cu cauciuce de vara pleaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice: am cautat ceva material despre diferentiale: http://en.wikipedia.org/wiki/Limited_slip_differential

Subaru nu are nici un Haldex sau Torsen. Sistemul este ceva similar in orice caz dezvoltat de ei.

Mie imi place Volvo ca si tie dar ca sofer care de vreo 10 ani conduce numai masini cu tractiune integrala, nu pot sa spun ca Subaru e no name sau de kk;) Hyunday, Kia si alte d-astea da, sint de acord ca sint fara experienta si au "furat" tehnologie. Dar Subaru sint pe undeva pionieri in transmisie integrala (pe masini de serie)

http://en.wikipedia.org/wiki/Subaru_Leone

Oricum aia cu triciclu cu 4 roti e tare ;D

E clar ca filmuletul prezinta "generos" Subaru ;) dar fiecare cioara isi lauda puiul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata n-am spus ca-s proaste.

De amorul artei, cateva masini echipate de Torsen, printre care si Subaru:

    * Audi V8 with automatic transmission

    * Audi R8

    * Alfa Romeo: 155 Q4, 164 Q4

    * Citroen BX 4x4 with ABS

    * Ford Ranger FX4 2002 only, Ranger FX4 Level II 2003-2008

    * Honda S2000

    * Hyundai Genesis Coupe

    * Lancia Delta Integrale

    * Lexus IS300

    * Mazda: Miata/MX-5 (94-00 manual models), RX-7, RX-8

    * Peugeot 405 4x4 with ABS (same as Citroen BX 4x4)

    * Subaru Impreza WRX STI (2007)

    * Toyota Celica GT-Four, Toyota Supra, Toyota Soarer, Toyota Aristo, Toyota Mark II, Toyota Chaser, Toyota Cresta, Toyota Verossa

    * Pontiac Firebird 4th Generation, only years 1999-2002

    * Chevrolet Camaro 4th Generation, only years 1999-2002

    * Subaru Legacy spec.B

    * Nissan Silvia S15 SpecR

Sursa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Torsen

Share this post


Link to post
Share on other sites

"E clar ca filmuletul prezinta "generos" Subaru"

Cind vom vedea un videoclip in care se prezinta generos VOLVO, iar celelalte marci sint luate in ras ?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"E clar ca filmuletul prezinta "generos" Subaru"

Cind vom vedea un videoclip in care se prezinta generos VOLVO, iar celelalte marci sint luate in ras ?  ;)

niciodata ! publicul tinta nu va fi influentat de un asa videoclip. e un altfel de public.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stau si ma intreb daca vreunul dintre voi a si ascultat ce zice ala in film ? Zice destul de clar la minutul 8.55, la volan sunt reprezentanti de vanzari ai SUBARU deci de aici si semnele de intrebare.

Nu se pupa faptul ca Xc70 urca si XC90 nu urca si se stie clar ca au aceiasi transmisie HALDEX, de asemenea XC90 este mai greu cu 300kg DAR nu cred ca 300kg influenteaza in asa hal acest "TEST"  .

Mai trebuie spus ca Torsen este un diferential autoblocabil NU UN SISTEM AWD, poate fii folosit pt tractiune spate sau AWD sau tractiune fata ca upgrade la Focus RS, Golf GTI sau Type R .

Diferentialul TORSEN face parte dintr-un sistem AWD, problema este ca lumea confunda vechiul sistem de pe V70 XC cu sistemul de la Haldex care e alta mancare de peste, am vazut o gramada de filme in care XC70 nu urca DAR de fapt masina era V70 XC care are vasco-cuplaj .

Si oricum nu putem compara Subaru cu Volvo pt ca sunt masini din lumi diferite pt oameni diferiti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

subaru e taticu' la 4x4.

insa volvo ofera altceva.

fiecare isi prezinta punctele tari (mai tari ca ale adversarilor). eu as folosi acest film sa fac reclama pentru volvo.

nu avem noi forta lui subaru pe tot-teren , insa oferim o siguranta mai mare decit toti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai nea Bogdane .... comparam la liniuta R -ul de la Volvo cu Subaru STi care e dedicat sport car. In R ai super putere, confort, spatiu ... dric ca al nostru, dar bengos. STI e masina sport si e de belea, crede-ma. Daca vrei sport si n-ai bani de 911 sau alte d-astea, STI-ul iti satisface poftele de sport car. Inca o data, e belea. No comfort, iti rupe rinichii si tot ce ai prin tine, e joasa, consuma de rupe, dar nu se poate compara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo are (inca atita timp cit nu e facuta de chinezi) locul ei in familia masinilor. este o combinatie !

intre confort, siguranta,sportivitate.

nu e cea mai confortabila, cea mai sigura, cea mai sportiva !

insa e cel mai bun compromis intre toate astea !!! din punct de vedere al ACESTUI COMPROMIS volvo e cea mai buna !

subaru NU e un compromis. e 4x4=16

masinile care seamana cu volvo sint mercedes, unele audi si unele japoneze.

e ca diferenta intre windows (care face tot) si apple care face mai putin, dar mai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de asta, ia uite ce zice americanu http://www.iihs.org/ratings/summary.aspx?class=50

Mai mult singura categorie unde este in top 3 este la MIDSIZE SUV, deci SUBARU nu este deloc masina sigura in SUA dar stirea se modifica cand trece oceanul .

http://www.iihs.org/ratings/head_restraints/headrestraints.aspx?subaru 

http://www.iihs.org/ratings/head_restraints/headrestraints.aspx?volvo

Mai departe trebuie spus ca Subaru Outback nu este deloc mai ieftin decat XC70, in echipare de top XC70 ofera mai multe optiuni pt un pret usor mai mare, DAR  Outback este in clasa crossover iar XC70 este LUXURY crossover, o mica diferenta totusi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ca diferenta intre windows (care face tot) si apple care face mai putin, dar mai bine !

Tare replica asta, de tinut minte. Pe bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are omu ambreiaj normal ca poate, pe uscat totusi nu cred ca se mai risca sa faca asemenea manevra ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din propria experienta xc 70(generatie 2000) poate cam ce poate un Legacy9generatie 1995-2000)..Le-am avut pe am2,ambele break.Volvo nu are reductor,dar are antipatinaje pe fata si lsd pe spate.Legacy are celebrul simetric 4x4.Pe acelasi traseu noroios( nu de 30 cm ci de 5 cm) merg cam in acelasi ritm,cu acelai tip ce anvelopa(iarna uzura 50%).Ambele pierd aderenta pe iarba uda la aceeasi viteza.

Daca subaru ar avea aceeasi electronica................ganditi-va!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are omu ambreiaj normal ca poate, pe uscat totusi nu cred ca se mai risca sa faca asemenea manevra ;D

Bre e pe bascalie.ro

In o mie de ani n-o sa traga un ambreiaj de turism (chiar alea imbunatatite, WR etc) un tir de 30 de tone (cel putin eu asa cred, normal ca Bogdan va avea alta parere  ;D )

Eu trageam cu ARO (cu 4x4 cu reductorul pe low) o IFA care avea vreo 7-8 tone si dupa 10 metri s-a facut prastie, atat discul cat si placa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pt tine sunt de aceiasi parere, deci nu am ce comenta, poate doar faptul ca un Subaru nu are buton din ala, stii tu de care ;D

Si mai sunt de parere ca niste anvelope A/T ne-ar ajuta sa ne jucam prin noroaie si evident sa nu ne facem de ras ca Touaregul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now