andy.ro

Oficial: Noul Volvo S60 - sneak preview

53 posts in this topic

oftopic ref la ce a scris Iulirx in leg cu calitatea si increderea:daca mai intai as fi vazut masina in showroom si as fi auzit cum se trantesc usile la acest model(un zgomot de metal,parca ca la dacii) nu cred ca mai deveneam fan al acetui model...la S40 II usile au un zgomot mult mai linistit/calm/estompat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa-mi spui ca ai auzit tu live zgomotul produs de usile unui S60 2010 ?

Andy are dreptate, Volvo nu a fost americana in ultimii ani la fel cum nici Jaguar sau Range nu sunt indiene sau Hummerul chinezesc .

@Adi2727 nu are nici o legatura mutarea productie in ASIA sau in alte regiuni cu rentabilitatea Volvo, dupa cum am mai spus Volvo are fabrici si in ASIA, asta nu a facut firma mai profitabila .

Problema mare este nr de bucati vandute, tot cu 1000 de muncitori poti produce 100.ooo buc sau 200.ooo bucati, pt ca linia de productie este automatizata si oamenii nu fac altceva decat sa supravegheze . Smecheria este sa produci si sa vinzi cat mai mult, Volvo nu este o marca foarte cautata si in ultimii ani concurenta in domeniul auto este acerba mai ales cand orice masina are acum 5 stele, toate consuma putin si toate sunt sportive si atunci omul cumpara ce isi permite iar Volvo nu este deloc o masina ieftina, aceiasi soarta a avut-o si Jaguar si oricum masinile Jaguar au mai multe probleme decat cele Volvo .

Piata cea mai mare pt Volvo era SUA si din 2000 aceasta piata este in cadere libera, asa ca soarta Volvo este cam pecetuita si nu cred ca vreun departament de marketing poate schimba peste noapte cumparatorul de Volvo care se stie destul de bine care este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor, acum citeva luni am fost in Helsinki, atitea Volvooooo, am fost in Paradis parca,

Vreau sa zic ca piata cea mai importanta dupa SUA e cea nord europeana,

Benzina majoritatea

Iar taxi erau s80 noi cele mai multe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa ducem ideea pana la capat, in 2008 in ASIA se produceau 7000 de masini(din 366249 masini total)  iar in 2003 se produceau 2352 de masini dintr-un total de 416329 masini .

Deci se observa clar o crestere a nr de masini Volvo produse in Asia.

In maxim o luna o sa apara informatii despre 2009 si o sa se vada clar cate masini s-au produs in ASIA.

post-993-1287787177424_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca se va schimba ceva dramatic pe 2009, in procentajul de pana acum de ~1.5%-3% masini Volvo produse in Asia... ceea ce nu afecteaza prea mult costul productiei in sens pozitiv. Dar in fine, parca discutia e tardiva acum si o cam dam off-topic.

Sa lasam lumea sa se bucure de noul S60. Are sanse mari de a fi ultimul Volvo cat de cat Scandinav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu...as fi vrut...vb de actualul model S60...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim de viitorul S60, care o sa apara in showroom-uri dupa lansarea oficiala de la Geneva in martie 2010 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"producÅ£ia sa va începe în vara acestui an, la fabrica Volvo din Ghent, Belgia."

Asta ma incanta f tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Din punctul de vedere al motorizărilor, S60 va fi disponibil la lansare cu patru motorizări, două pe benzină ÅŸi două diesel. Este vorba despre T6, cu ÅŸase cilindri în linie, trei litri cilindree, turbo cu 308 CP ÅŸi noul 2.0 GTDi, turbo, în patru cilindri, cu 206 CP precum ÅŸi D5, diesel de 2.4 litri, în cinci cilindri cu 208 CP ÅŸi D3, de doi litri ÅŸi 165 CP.

Astia de la promotor sunt complet imbecili. nici copy paste nu sunt in stare sa dea fara sa greseasca.

Toate puterile le-au gresit. :))

T6 o sa fie la pret sub 335xi dar mai incet putin la 0-100 pentru ca avem alte rapoarte la cutia de viteze. Dar din punct de vedere dotari o sa fim cu foarte multe peste in standard ( ca sa nu vorbim la capitolul safety)

T6 - 6.5 estimat

335xi - 5.5

Dar cu totii stim ca  bmw pune 0-100 din burta, iar volvo il pune din pix ca sunt prea lenesi sa testeze.

(T6-le meu cica face 7.5, dar in realitate si conditii optime ma apropii bine de tot de 7.0)

La urma urmei nu o sa cumpar niciodata o masina pentru ca e mai rapida cu 0.7 sec la 0-100. Sunt sigur ca pe segmentul 80-120 sunt identice.

+ Corner traction control care da niste senzatii tari :) Dstc sport mode,

Pozitia la volan este fix ca cea de la S60 R.

Ce sa mai ... Volvo nu a spus niciodata ca masinile lor ofera performanta. Dar de sportive... sunt sportive :D Pentru mine e suficient.

P.s. ( n-ar strica un T6 manual cu injectie directa, frane Brembo si 400 de caluti.) Daca ei scot din 2.0 GTDI 245 de cai ... din 30 GTDI e aberant sa nu scoti macar 350 de cai. Deocamdata doar vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos..dar sa vedem cum isi face "reclama" pe straziile din Europa si nu numai :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Two New Diesel Engines from Volvo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Two New Diesel Engines from Volvo....

super  ;D

si c70

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andy cand o vedem in showroom la Primus?

Mai facem o adunare si pentru frumoasa asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si fac si io un drive test cu cel mai puternic diesel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In UK au inceput sa se ia comenzi la noul S60.

Tocmai am primit un newsletter.

"Prices start from £23,295*. To find out more or to express an interest in placing an early order please click here."

http://www.volvoebrochures.co.uk/s60/?utm_source=s60email&utm_medium=email&utm_content=s60email&utm_campaign=eBrochures

http://www.volvoebrochures.co.uk/s60/VolvoS60_ebrochure_april10.exe

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am vazut S60 deasta nou , negru ,au au,  prin Suceava . Criminal era .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marean era C70-ul facelift,nu cred ca era s60-ul nou

Poate ne spune Andy ceva noutati,cand il aduce la Primus

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm . cred k ai dreptate :P ma miram eu ca nu e asa spectaculos pe cum stiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now