Guest pilu74

ajutor S80 t6

34 posts in this topic

Deci da-ti un PM la "trami" si va rezolva problemele, sunt laudati pe toate forumurile iar eu am 2 prieteni care si-au reparat casetele la ei si au iesit ca noi .

Bre, omul se lua de aditivul minune, nu de aia de la Targoviste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre omu e cel de la Targoviste, adica cel care repara casete de directie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari!

Ca raspuns lui pilu74, ca el a deschis topicul: eu fac reparatia la cca 1000 lei fara tva, iar daca ai vrea si montaj inca 300 lei tot fara tva, dar geometrie inclusa si garantie 18 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre aditiv vreau sa spun ca functioneaza. Caseta de directie pe Terracan este un pic diferita axiala cu cremaliere. Seamana cu cea de pe Volvo. Intradavar nu mareste semeringurile, dar depune un strat de teflon si optureaza gaurile de curgere. diferenta de pret intradevar e mare 1000 Ron-10Ron cu tot cu TVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum o mie de ani, cand trebuia sa trec ITP-ul cu ARO din dotare, masina care de noua are 15-20 de grade joc in caseta, umpleam caseta de directie cu rumegus si pierdea tot jocul

Mai greu era de spalat  ;D

La fel cu minunile care se bagau in radiatoare sa astupe porii si care de fapt astupau radiatorul de la aeroterma si faceam turturi in masina.

Poate aditivul ala are proprietati miraculoase  ??? dar n-as crede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am incercat. A-ti vrut un sfat. Aditivul chiar e OK. Daca nu credeti este problema voastră.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca exista pierderi la caseta de directie nici mama aditivului nu ajuta, mai departe trebuie spus ca solutia de reparat radiatoare poate distruge pompa de apa, eu am patit acest lucru. Asa ca cel mai bine este sa inlocuiesti cand este de inlocuit si sa schimbi la timp toate lichidele (servo, cutie viteze, frana) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu inlocuitul sunt de acord. Atunci cind trebuie trebuie. Aditivul sa stii ca lucreaza. Nu este o solutie permanenta si salvatoare dar opreste curgerea pina poti sa repari. Ce este nou este nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru caseta de directie exista un aditiv teflonat care te ajuta sa inchizi porii de pierdere (mareste semeringurile de etansare). se completeaza in rezervor si se umbla cu asa ceva pretul este intre 10 si 15 lei asa ca bafta. eu am folosit pe Terracan si vreau sa-ti spun ca este OK.

Salutare !

Te rog zi-mi si mie cum se numeste acel aditiv pentru scurgerile la caseta de directie ?

Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now