Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

florinvlad

Dezmembrez VOLVO 850

125 posts in this topic

Adi dragule, nu exista "carcasa" filtrului de polen la 850 stock- de aceea evaporatorul de AC a avut de suferit la mai toate modelele. Trebuie cumparata o adaptare (din plastic), care "transforma" acea forma (gaura) ovala in una dreptunghiulara in care se introduce filtrul.

Eu a trebuit sa comand aceasta adaptare.

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/4797/nm/1994_1996_Volvo_850_Turbo_Cabin_Filter_Retainer/category_id/136.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de motor ..............

cum am vorbit azi:fara anexe,fara baie,fara chiulasa,volanta . si daca s-ar putea leasing?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lasi motorasele de spalator de faruri la 200lei.....ar fi ceva!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ptr mine ai vesti?motorul ma asteapta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie personal mi se pari neserios.

M-ai incurcat foarte tare si nu te-ai obosit sa dai macar un telefon.

Dupa ce m-am inteles cu florin la un pret pe cutia de viteze + manoperea si dupa 7 telefoane date de mine , am ajuns la el in fata curtii cu masina mea si banii. Iam dat un avans + cheile masinii sa se apuce de treaba timp in care ma uitam pe la masina sa vad ce mai pot cumpara si discutam cu un alt user de pe forum care se afla acolo cu un superb 850 t5 . (imi cer scuze ca nu am retinut numele).

Dupa 5 minute florin sa intors cu avansul la mine , spunandu-mi ca cel mai bine imi da el un telefon a 2-a zi , cand termina el de dezmembrat masina si cand are cutia data jos.

Nici macar nu avea rampa sau sculele necesare demontarii si montarii cutiei pe masina , insa acesta m-a pus sa merg pana la capatul bucurestiului ... Se gandea sa duca masina mea  pe o rampa din poligon cu cutia lui in portbagaj facand toata treaba acolo....

OK , a ramas stabilit ca imi da un telefon ... 

2 sapt l-am tot sunat , timp imi care imi spunea ca te sun eu ca .... etc

Personal mi sa parut un tip total neprofesionist si care mi-a lasat un gust amar.

Daca ai fi tipul cu ultimul 850 din tara si as avea nevoie de un senzor nu as apela la tine.

Cu atitudinea asta ai sa ajungi departe.

Scuze ca v-am plictisit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am fost eu la el a stat langa mine 5h cat a durat demontatul si montatul alternatorului... Deci din punctul meu de vedere a fost ok ca om...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum sta la partea cu manopera, poate nu se pricepe, poate pune pe altii - insa la partea cu vanzarea de piese este foarte ok , eu am luat citeva repere de la el si a fost ok. Deci , din partea mea, il recomand - sper sa mai aduca 850-uri full option (si cu piele bej) si pe viitor, pentru ca T5-uri NU PREA se gasesc la dezmembrat, din pacate.

P.s. dany_cmd, vreau sa-ti vad si eu bijuteria de masina si sa probez caii aia putere pe care ii ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia de viteze inca nu este data jos de pe masina din cauza vremii, am zis ca te sun cand o dau jos.Acum nu am timp foarte mult, sunt ocupat cu deschiderea serviceului, unde in paralel se vor face reparatii si dezmembrari la un pret accesibil tuturor. Pentru ca si eu m-am lovit de:preturi,neprofesionalism, scule inadecvate,etc.

Un loc unde poata sa isi repare masina oricine sau sa isi faca reparatia personal, avand la dispozitie scule, o rampa si un loc acoperit contra unei sume modice.

Iar aceasta suma am sa o fac impreuna cu voi.

Imi cer scuze,pt. ca nu te-am sunat,dar nu am avut timp sa dau cutia jos de pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Un loc unde poata sa isi repare masina oricine sau sa isi faca reparatia personal, avand la dispozitie scule, o rampa si un loc acoperit contra unei sume modice."

Foarte tare, felicitari si sa duci la capat aceasta promisiune !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum nu sunt t5 la dezmenbrat?al meu este. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Criss am vorbit la telefon , discutam vineri.

@ Matrix ai pm :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in afara de motor,turbo si debitmetru care sunt stricate totul este de vinzare.din motor se pot recupera:pompa apa,pompa ulei,vibrochen,chiulasa,biele,ambreiaj complet,axe came etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un service unde sa isi faca reparatia,personal cu scule,rampa si cu ajutorul meu daca este nevoie contra unei sume modice "la mica intelegere". Si cu preturi accesibile in regim de service auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

florinvlad pica intelegerea ca nu are bani sa-mi dea prietenul meu si nu vreau sa ma bag mai rau in datorii de pe urma acestei masini ca si asa sunt dator si acum de la prima reparatie.asta este ramine sa dau si eu ce pot de pe ea restul la fier vechi

Share this post


Link to post
Share on other sites

casetofonul ? e original ? e cu cd-uri ? daca da, si functioneaza, m-ar interesa un pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a avut casetofonul original.

Au mai plecat urmatoarele:pompa servo directie,caseta directie

Share this post


Link to post
Share on other sites