Sign in to follow this  
Followers 0
adamantium

vreau sa imi cumpar un 850

11 posts in this topic

salutare

dupa cum am scris si in titlu vreau sa imi cumpar un 850, dar decamdata nu stiu mare lucru despre motorizari .. ce imi recomandati un T5 sau un diesel?

e mare diferentza la consum si alte intretineri?

mersi anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mult de spus sau de citit despre...aceasta masina 850.

Aici ai niste link-uri, descarca, citeste si o sa afli multe.

- Manualul Volvo 850 - intre anii 1992 si 1996 - varianta arhivata rar.

http://www.mediafire.com/?gdzjqzjkiki

- Review-uri si pareri, clasificate pe anii de fabricatie - da-i click si citesti.

http://www.carsurvey.org/reviews/volvo/850/

http://www.volvoclub.org.uk/850rep1.shtml

Intr-un cuvint, 850-ul a fost si inca este o Masina adevarata care mai are multe de spus inca.

Acum , depinde foarte mult de tine - daca vrei sa ai consum (mai) mic sau cai putere multi. Diesel-ul poate avea unele probleme (ca orice diesel dupa atitia ani), benzinara e mai gurmanda... Motorizarea de 2,0 litri benzina (varianta italiana de T5) e cel mai bun compromis intre taxe mici si putere. Cu T5-ul depinde fooooarte mult cum mergi si oricum nu-i place sa-l conduci ca un mosneag fara cohones, subturat sau alte prostii. Consum minim in traficul din Bucuresti - 12...13 litri/100, nu apuci sa schimbi a 4-a in oras. Poti sa ajungi si la 16l/100 daca doresti, insa foarte rar - e totusi un motor de 2 litri. Cu T5-ul de 2,4 litri e alta poveste, 14...15 litri/100 e ceva normal in oras dar ai mai multa putere.

Despre diesel nu pot sa-ti dau multe sfaturi pentru ca...sincer nu am condus si nu voi conduce un 850 diesel Niciodata. E doar alegerea mea definitiva, nu te speria - tdi-ul de la 850 e ok din toate punctele de vedere. Vezi ca e un 850 tdi de vanzare pe forum, la sectiunea de Vanzari, ia legatura cu proprietarul si intreaba-l mai multe despre diesel-ul lui.

Orice problema la 850 se poate rezolva, nu-i o masina pretentioasa din punct de vedere al intretinerii.

Sper ca ti-ai facut o idee. Daca ai familie, ia-ti break - nu o sa-ti para rau  :D

Bafta la alegerea masinii pe care o vei lua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte scurt .

Vrei putere > T5

Vrei consum > Diesel

Eu iti recomand T5 ca si ceilalti de pe forum  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

un 850 e un benzinar prin definitie !

ca sa definesc masina in putine cuvinte : o surpriza extrem de neplacuta pentru masini noi de peste 30.000 de euro.

850-ul e un armasar cu infatisare de urs. daca-l iei pe motorina e ca si cum l-ai castra !

daca vrei motorina, nu vrei 850 ! e ca si cum ai vrea un porsche pe motorina !

e o masina pe care o respect. si lumea stie ca sint dieselar ! (mai corect : imi place cuplu mai mult decit cp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diesel-ul de la 850 consuma ceva mai mult decat td-ul de 1.9

In oras, cam sare de 8%.

Daca consumul nu e o problema ptr tine, recomand un t5 de 2 litri, macar mai scapi de taxe.

Pe de alta parte, la diesel-ul de la 850, se poate creste puterea destul de semnificativ cu un cip sau remap.

Mai usor de intretinut ca 440/460 cu 1.9td sunt putine Volvo... tu decizi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-ti T5 ca sa-ti faci dusmani printre posesorii de  A5 2.0 TDI si beemveuri 330  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut un 850 sw de 2.0 dar am renuntat la el caci nu mai merita sa-l repar  :-[. Vreau sa-mi iau altul tot sw pina in 1500-2000Eur. Cine vinde sau stie de unde pot lua unul sa ma contacteze. Poate parea un pret mic dar mai mult nu-mi permit momentan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 1500-2000 de euro iti iei o janghina in care mai bagi destui bani. Un T5 SIGUR nu il iei cu acesti bani. Abia pe la 2500-3000 incepe sa se apropie de adevar un 850 intretinut...Asta aici in tara, ca de-afara il gasesti mai ieftin, dar fir-ar mama lor de guvernanti cu taxa lor cu tot ca nu poti sa faci nimic decit sa le faci bugetul gras !

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai spus matrixxx mama lor de guvernanti e mai buna dacia din 73 inmatriculata ,scuze dar ma roade daca vrei iati un  benzinar de 2000 R pentru taxa si il gasesti destul de ieftin (pacat d ala matrixxx sa dus la cehi) daa ai rabdare gasesti si daca vrei sa til ieei tu din afara iti recomand citeva situri din italia si credema ca masinile sint mult mai intretinute ca in germania ,cauta e sbito.it sau secondamano.it autoscout24.it sint citeva interesante acum dar ai rabdre dupaia daca t hotrati da si tu un semnal  fara proble tdacan te descurci cu limba sunio pentru tine si vii si tio iei penru prt de descurci nu ma inseaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi pt adresa din italia, tre sa recunosc ca au o oferta mai variata decat in sapnia(aici locuiesc eu momentan)

din cate imi dau seama si citind anuntul anterior au aceleasi adrese de internet cu oferte de masini ca si aici

mersi

sa auzim de bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0