Victor

Renuntarea la fumat

85 posts in this topic

Sau te-ai saturat de cate ori ti-am zis eu?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...cred ca si eu am aceeasi problema...sunt constienta ca nu-mi face bine, ma simt super cand nu fumez, dar cand m-am hotarat sa ma las gandul meu a fost..."cum o sa ies eu la o cafea fara sa fumez?".

 ;D nu asa se pune problema...

eu am 3 conditii legate de fumat:

1 fumatul la cafea: daca renunt la tigari, cafeaua pt mine nu prea mai are sens deci renunt si la asta! n-ar fi o problema!  si asa cafeaua nu face prea bine nici aia...

2 fumatul la volan: cand ai un drum intins in fata, o zi frumoasa, o stare de spirit placuta si o melodie la radio care iti place, o tigare paraca intregeste imaginea! se poate renunta si la asta! se face mizerie in masina, trebuie sa deschizi geamul etc.

3 tigarea de "dupa" !!! daca te-ai obisnuit cu ea, la asta ce mai faci??? mananci chipsuri?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...cred ca si eu am aceeasi problema...sunt constienta ca nu-mi face bine, ma simt super cand nu fumez, dar cand m-am hotarat sa ma las gandul meu a fost..."cum o sa ies eu la o cafea fara sa fumez?".si dupa mai multe tentative mi-am dat seama ca nu-mi doresc suficient de mult din pacate. nevertheless,dupa nationala mi-am dat seama ca ar cam fi cazul sa iau masuri in ceea ce priveste stilul meu de viata, deoarece am constatat ca e cam greu e sa urci pe munte daca fumezi...so, o sa meditez bine si daca ma hotarasc anunt;). succes in continuare!

Pai ia vezi cum faci sa te lasi poate ma convingi si pe mine :D:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o sa vi se infunde filtrul de particule o sa va lasati de nevoie.  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o sa vi se infunde filtrul de particule o sa va lasati de nevoie.  :smile:

nu ma deranjeaza cu nimic daca un nefumator traieste mai mult decat mine cu 5 minute! macar am facut ce am vrut eu si in felul asta vede si el ce il asteapta, ca doar.. tot acolo ajungem toti! ;D

p.s. stiu ca suna putin morbid, dar... glumele proaste sint cele mai bune nu?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lasat de 3 luni de fumat si ma simt super! Mananc mai bine, dorm mai bine. Am mai pus ceva kilograme(inainte eram schipirnog).

Ceea ce m-a ajutat pe mine a fost: http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat . Am citit-o intr-o zi si fumam in timp ce citeam. A 2-a zi nu mi-a mai venit nici un chef sa fumez. Recomand cu tarie cartea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am lasat de un an si o luna, fumam un pachet jumate pe zi, iar impreuna cu alcool minim 2 pachete pe noapte.M-am lasat in concediu, a fost usor, cand m-am intors am evitat locurile cu fumatori, gen baruri si uite asa a trecut anul si nu am pus tigara in gura.

P.S Chiar si acum mi-e pofta de ele, dar pe langa ca sunt constient de cat de nesanatoase sunt, ma ajuta si faptul ca s-au scumpit ca dracu... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am nici o treaba.

Ambii mei parinti fumeaza si stau cu ei in balcon la o cafea si nu simt nici o pofta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt. Adriann : am citit si eu cartea , ba chiar o am in varianta tiparita.dupa ce am citit-o n-am mai fumat aproape 2 saptamani...dar m-am reapucat...pentru ca nu mi-am dorit suficient de mult.cartea chiar are efect, surprinzator!

pt. vita_fresh: pai n-ar trebui sa te conving, ar trebui sa ne convingem unul pe altul ca asa e mai bine, si sa ne punem ambitia ca sa reusim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur sa vad ca multa lume renunta la fumat. Daca reusiti sau nu, depinde doar de voi. Pt. cei care se amagesc singuri ca o pot duce mult si bine fumand 2 pachete/zi, mult noroc. Eu prefer sa reduc riscurile unui deces instant. Conduc Volvo, imi pun centura, m-am lasat de fumat, nu imi insel sotia ...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

decit sa te lasi de fumat ca sa reduci riscurile unui deces instant, mai bine te lasi de romania si sansele sa mori natural cresc simtitor mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

       Dacă tot v-ar surâde ideea de a vă lăsa de È›igări, cred că cel mai determinant pentru asta ar fi să vă gândiÈ›i la sănătatea copiilor voÈ™tri. Știu câteva cazuri de femei care au fumat ca birjarii È™i unele n-au mai putut avea copii iar altele au născut înainte de termen, nu vreau să spun ce. Totodată părinÈ›ii care fumează în prezenÈ›a copiilor, le distrug sănătatea, copii nu vor mai creÈ™te È™i nu se vor dezvolta normal È™i vor deveni alergigi sau chiar astmatici. Este la îndemâna voastră să hotărâți ce copii vă doriÈ›i. Și cum È™tiu ce copii v-aÈ›i dori, nu trebuie să faceÈ›i altceva dcât să:

post-952-12877887965063_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

decit sa te lasi de fumat ca sa reduci riscurile unui deces instant, mai bine te lasi de romania si sansele sa mori natural cresc simtitor mai mult.

Deci ai aflat ca limba romana ne omoara  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

       Dacă tot v-ar surâde ideea de a vă lăsa de È›igări, cred că cel mai determinant pentru asta ar fi să vă gândiÈ›i la sănătatea copiilor voÈ™tri. Știu câteva cazuri de femei care au fumat ca birjarii È™i unele n-au mai putut avea copii iar altele au născut înainte de termen, nu vreau să spun ce. Totodată părinÈ›ii care fumează în prezenÈ›a copiilor, le distrug sănătatea, copii nu vor mai creÈ™te È™i nu se vor dezvolta normal È™i vor deveni alergigi sau chiar astmatici. Este la îndemâna voastră să hotărâți ce copii vă doriÈ›i. Și cum È™tiu ce copii v-aÈ›i dori, nu trebuie să faceÈ›i altceva dcât să:

De fapt aceasta metoda de abordare a problemei nu este buna. Toata lumea ii toarna pe gat unui fumator chestii de genul: mori in chinuri groaznice, iti imbolnavesti copiii, iti cad dintii, puti ca ultimul hoit. Aceste lucruri nu il misca deloc. Ai sa vezi in fata usii spitalului de boli pulmonare stive de chistoace de tigari. Este o chestie psihologica. Scrisul de pe pachetul tigari: "Tutunul dauneaza grav sanatatii", mai rau il ambitioneaza sa fumeze, desi da dreptate scrisului. Este o chestie comerciala gandita foarte bine!

Cel mai bine e sa realizeze ca de fapt tigarile nu a ajuta la nimic. Tigarea nu calmeaza si nu face cafeaua mai buna si ca nu exista nici un lucru pe lumea asta care sa-l impedice sa nu fumeze. Si nu conteaza sanatatea, nu conteaza banii. Conteaza ca este un tip care pute urat si are un obicei prost. Ceea ce in 2010 e un lucru nasol.

Dependenta de nicotina este una aproape fictiva. Dupa 2 zile nu o mai simti iar dupa 3 luni nu mai ai urma de ea in corp.

Daca un om s-a lasat de tigari o perioada mai mare de 3 luni si apoi s-a apucat iar... este grav. Asa diferentiezi un om puternic de unul slab. Daca ai trecut de pragul de 3 luni te poti considera nefumator.

Renuntati la tigari ACUM si efectele imediat urmatoare sunt: pofta de viata, crestere in greutate, bani mai multi, somn mai odihnitor. Fetele te vor iubi mai mult, o sa ai pielea mai fina si dintii mai albi. Punem in lumina beneficiile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Renuntati la tigari ACUM si efectele imediat urmatoare sunt: pofta de viata, crestere in greutate, bani mai multi, somn mai odihnitor. Fetele te vor iubi mai mult, o sa ai pielea mai fina si dintii mai albi. Punem in lumina beneficiile!"

Deci cam la cat peste cele 115 kg sa ma astept? Crezi ca nu sunt suficiente?

Share this post


Link to post
Share on other sites

lumea se imparte asa: fumatori si nefumatori! fumatul e un mod de viata la fel cum si nefumatul e un mod de viata!

fiecare e liber sa-si poare crucea daca alege sa o poarte in cunostinta de cauza... so... f*** off!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdandmn: Mie mi-ai zis fuck off?

@zippy: Eu ti-am zis ce s-a intamplat in cazul meu. Am pus 4 bine meritate kilograme.

Dumneata daca te lasi de fumat si faci si putin sport, mananci mai usor, nu te vei ingrasa. Din contra, te vei simtii mult mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt aceasta metoda de abordare a problemei nu este buna. Toata lumea ii toarna pe gat unui fumator chestii de genul: mori in chinuri groaznice, iti imbolnavesti copiii, iti cad dintii, puti ca ultimul hoit. Aceste lucruri nu il misca deloc. Ai sa vezi in fata usii spitalului de boli pulmonare stive de chistoace de tigari. Este o chestie psihologica. Scrisul de pe pachetul tigari: "Tutunul dauneaza grav sanatatii", mai rau il ambitioneaza sa fumeze, desi da dreptate scrisului. Este o chestie comerciala gandita foarte bine!

...

       Ai parÈ›ial dreptate. Lăsatul de È›igări, este mai greu sau imposibil pentru cei care s-au apucat de fumat serios, adică de un pachet de È›igări pe zi, înaintea vârstei de 21 de ani. Pentru aceÈ™tia, orice abordare este greÈ™ită, doar zece la sută din ei pot fi recuperabili, de regulă în alte moduri, de exemplu care È›in de o relaÈ›ie, de servici (daca nu fumezi la servici, după câteva săptămâni scapi de dependenÈ›ă pentru că o È›igară asigură dependenÈ›ilor necesarul de nicotină pentru o jumătate de oră È™i dacă reziÈ™ti zilnic câte opt ore să nu fumezi, câteva săptămâni te laÈ™i de È›igări natural, pentru că nu o să mai fii dependent de nicotină È™i vei uita să mai fumezi) È™. a. Din cauza asta, unele È›ări sau state, mai evoluate decât noi au stabilit vârsta majoratului civil la douăzeciÈ™iunu de ani cosiderînd că până la vârsta asta organismul uman se dezvoltă È™i au impus un regim special comercializării tutunului È™i alcoolului, nu ca la noi unde în orice local de alimentaÈ›ie publică se vând È›igări È™i alcool minorilor sub optusprezece ani pentru că vânzarea acestora nu se sancÈ›ionează decât neafiÈ™area enunÈ›ului că vânzarea È›igărilor este interzisă sau, desfacerea băuturilor alcoolice. ÃŽn celelalte È›ări, sancÈ›iunea ar fi retagerea atorizaÈ›iei de funcÈ›ionare È™i amendă consistentă.

       ÃŽn ce priveÈ™te scrisul de pe pachetul de È›igări, mesajul se adresează începătorilor sau fumătorilor ocazionali, nu se adresează celor pierduÈ›i, nu se adresează sinucigaÈ™ilor...

       

       

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdandmn: Mie mi-ai zis fuck off?

@zippy: Eu ti-am zis ce s-a intamplat in cazul meu. Am pus 4 bine meritate kilograme.

Dumneata daca te lasi de fumat si faci si putin sport, mananci mai usor, nu te vei ingrasa. Din contra, te vei simtii mult mai bine.

no man! in nici un caz!  si scuze daca s-a inteles aiurea...era un mic misto vis a vis de situatia asta, fumatori contra nefumatori... atat si nimc mai mult! oricum nu mi-as permite! eu nu imi permit sa fumez nici macar intr-un taxi fara acordul soferului si chiar si asa, daca este nefumator, parca imi sta tigarea in gat si deci mai bine nu o mai fumez din start... e o chestie de bun simt! sau cel putin asa cred eu!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, in Romanika banana lumea se imparte in doua : fumatori activi si fumatori pasivi  :3some: ; asa ca cine se lasa, nu se lasa...., ci trage de la altii ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati dragilor acest obicei nociv, caci nu e de gluma ! :nono:

Sotia mea e medic si incepuse la un moment dat sa traga din tigara.

Dupa ce a facut un stagiu la pneumologie si a vazut pe vreo cativa cum trageau sa moara " ca pestii pe uscat", la propriu ( evident, erau fumatori inraiti ), s-a speriat si nu a mai pus tigara in gura.

In ultimul stadiu, care dureza cateva saptamani, chinurile sunt groaznice. Ai impresia in fiecare clipa ca te sufoci si nu ai oxigen ( de fapt, chiar nu ai, caci plamanii sunt varza si nu mai pot duce oxigenul in sange ). In acele momente regreti enorm, dar, din pacate, e mult prea taziu. Asa ca micile inconveniente "cosmetice" sau ce tin de socializare, sunt nimic in comparatie cu suferintele de mai tarziu.

Stiu... fiecare fumator convins iti descrie cazul unui batran taran, care toata viata lui a fumat, a baut palinca si a mancat sunca de porc si e bine mersi ! Astea sunt legende, mituri, baliverne. Daca e vreunul adevarat, atunci acela e exceptia care confirma regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am apucat de fumat pe la 22 de ani. Acusi fac majoratu'. :))

Media de tigari n-a fost niciodata mai mare de 2 pachete la 3 zile. In timp chiar le-am mai si rarit. Ba le-am mai si "usurat", de la Lucky Strike normal, am trecut la light, apoi la Viceroy albastru, apoi la gri, apoi la Viceroy cu dublu filtru, acum fumez Marlboro Filter Plus (un fel de aer de munte). :))

Acum am o medie de 3-4 tigari pe zi, am zile intregi in care nu pun tigara in gura, dar si agape cu prietenii in care duc 2 pachete in cateva ore. Dar intr-o zi normala de lucru, fumez 2-3 tigari la cafeluta de dimineata, si atat! Foarte rar mai bag cate o tigara in vreo pauza. Ca fapt divers, lucrez de 4 ani la actualul loc de munca si inca mai am colegi care se mira ca sunt fumator cand ma vad la o tigara pe hol. :))

M-am si lasat de fumat 1 an si vreo 2 luni, din ambitie pt ca se lasase un prieten si-am vrut sa-i arat ca pot si eu. Intr-adevar, TOTUL are alt gust!

M-am reapucat din... plictiseala. Nu cred ca-s dependent atat de nicotina, cat mai mult de gest. Nu prea imi pot imagina cafeluta de dimineata fara o tigara asortata. Motiv pt care nu intentionez sa ma las chiar de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar acum imi beau cafeluta si nu simt nevoia de o tigare.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now