lik1999

Audio volvo v40

113 posts in this topic

Are cineva idee daca difiuzoarele de pe stilpii din spate de la un V40 an 2000 sunt aceleasi cu cele din portierele fata?Astept raspuns.Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As zice ca sunt la fel cu cele din bord,dar eu nu am in spate:mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

As zice ca sunt la fel cu cele din bord,dar eu nu am in spate:mellow:

Pai in bord nu sunt tweetere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt diferite fata de cele din bord cat si fata de cele din usi. Vezi pdf.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt diferite fata de cele din bord cat si fata de cele din usi. Vezi pdf.

Merci inca o data Dragos pentru edificare. O foto cu cele din bord ai cumva pentru V40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata setul complet montat pe V40 -2003.

Pe pdf ai si linkul de unde am luat poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata setul complet montat pe V40 -2003.

Pe pdf ai si linkul de unde am luat poza.

Merci mult Dragos pt.informatii.Acum am sa verific ce difuzoare am sa stiu ce sa caut.Cu cele din usa am rezolvat-o;) cu subwooder-ul sunt pe cale sa o rezolvramane sa vad ce difuzoare am in bord (daca sunt tweeterele originale) si sa vad unde le gasesc pe cele din stalpii de pe spate.Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se leaga subwoofer-ul la unitatea audio.Are unitatea amplificator sau se leaga pe vreun canal de difuzoare.Subwoofer-ul are 4 fire in mufa ce intra in el.Sunt cumva 2 pt un difuzor si 2 pentru celalalt pentru ca daca le leg dor de 2 fire ale mufei pare ca se aud ambele :( ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Stefan, ai aici schema radioului pentru SV40 2000.

Subwoofer-ul (16/18) are 4 fire care duc de la difuzoarele aflate in stalpii din spatele masinii (16/6 , 16/7) si alte 3 fire de alimentare (Negativ, Pozitiv si Amp Remote de la radio). Deci subwooferul este o boxa activa, are amplificator incorporat.

Succes la montat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...continuare la pdf:

Merci mult Dragos.Dar la mine in subwoofer intra o singura mufa care are doar 4 fire si nimic altceava.Nu se vede nimic de alimentare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu arata asa? Cu doua mufe diametral opuse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu arata asa? Cu doua mufe diametral opuse?

Arata ca asta dar nu are decat mufa cu firele de iesire (cele verzi si galbene),nu o are si pe cea diametral opusa. Subwoofer-ul e identic doar ca n-are si celelalte fire.Or fi inauntru?

Se pare ca ceva e ciudat la subwoofer-ul asta.:D

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu arata asa? Cu doua mufe diametral opuse?

Al meu arata asa.

post-1219-059314700 1289634267_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm !! Sunt derutat, probabil ca cel cu amplificator este pentru modelele VOLVO cu unitati audio SC (care sigur nu are iesire pentru sub) iar cel fara, este pentru modelele mai noi cu unitati HU.

Este doar o banuiala Am sa caut pe net sa vad ce gasesc pe acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, deci sunt trei sisteme audio puse pe S/V40 din 2003. Subwooferul cu amplificator apare in Audo level 2 iar cel fara amplificare in Audio level 3 insa aici apare un amplificator separat. Vad ca in varianta 3, Subwooferul se leaga in paralel cu difuzoarele din spate, ceea ce ma face sa cred ca sunt difuzoare in 8 ohmi iar legate in paralel dau o impedanta de 4 ohmi, impedanta la care poate lucra SC816 !!! De fapt asa functina si pe S70ul meu: difuzoarele usilor din spate erau legate in paralel cu difuzoarele din spatele banchetei.

Trebuie sa pui un aparat de masura pe difuzoarele tale si sa-mi spui ce impedanta au. Difuzoarele de 4ohmi apar pe multimetru la valoarea aproximativa de 3.2ohmi, iar cele de 8 ohmi apar cu valoarea aproximativa de 6.2 ohmi. Mai avem de aflat puterea difuzoarelor, dar aia este o alta poveste. In stadiul asta cel mai important este sa aflam impedanta difuzoarelor.

Spor la treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, deci sunt trei sisteme audio puse pe S/V40 din 2003. Subwooferul cu amplificator apare in Audo level 2 iar cel fara amplificare in Audio level 3 insa aici apare un amplificator separat. Vad ca in varianta 3, Subwooferul se leaga in paralel cu difuzoarele din spate, ceea ce ma face sa cred ca sunt difuzoare in 8 ohmi iar legate in paralel dau o impedanta de 4 ohmi, impedanta la care poate lucra SC816 !!! De fapt asa functina si pe S70ul meu: difuzoarele usilor din spate erau legate in paralel cu difuzoarele din spatele banchetei.

Trebuie sa pui un aparat de masura pe difuzoarele tale si sa-mi spui ce impedanta au. Difuzoarele de 4ohmi apar pe multimetru la valoarea aproximativa de 3.2ohmi, iar cele de 8 ohmi apar cu valoarea aproximativa de 6.2 ohmi. Mai avem de aflat puterea difuzoarelor, dar aia este o alta poveste. In stadiul asta cel mai important este sa aflam impedanta difuzoarelor.

Spor la treaba.

Salut Dragos.Am legat subwoofer-ul de proba pe un canal de la difuzoarele din stalpi si se auzea destul de bine la bass.Acum nu pot masura impedanta difuzoarelor din stalpi deoarece nu sun original si doresc sa le schimb.Am gasit si cred ca le comand sa-mi ajunga saptamana viitoare(am sa te tin la curent cu impedanta difuzoarelor cand or sa-mi soseasca).Prietenul meu mi-a sugerat sa leg subwoofer-ul pe un canal de la difuzoarele de pe spate si tot fiind trasa instalatia sa leg in paralel 2 tweetere, care nu consuma mai nimic sa nu ard finalul SC-ului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In concluzie pt. subwoofer am nevoie de amplificator. O avea ceva daca leg subwooferul ca pe un difuzor pe un canal al unui difuzor din stalp, neavand amplificator?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu are amplif ,am impresia ca se aude mai incet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situatia sta in felul urmator:

Daca ai un amplificator, care scoate 25W/Ch in 4ohm si care nu spuorta impedanta de 2 ohm (SC816) pe care pui in paralel doua difuzoare a cate 10W, 4ohm fiecare , ai sa arzi amplificatorul. Doua difuzoare de 4 ohm legate in paralel cer amplificatorului sa functioneze in 2 ohm. Cu cat impedanta este mai mica cu atat este sarcina mai mare pe amplificator.

Nu este nici un electronist pe-aici care poate explica mai bine cum sta treaba cu impedanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situatia sta in felul urmator:

Daca ai un amplificator, care scoate 25W/Ch in 4ohm si care nu spuorta impedanta de 2 ohm (SC816) pe care pui in paralel doua difuzoare a cate 10W, 4ohm fiecare , ai sa arzi amplificatorul. Doua difuzoare de 4 ohm legate in paralel cer amplificatorului sa functioneze in 2 ohm. Cu cat impedanta este mai mica cu atat este sarcina mai mare pe amplificator.

Nu este nici un electronist pe-aici care poate explica mai bine cum sta treaba cu impedanta?

al meu nu are amplificator incorporat

avea instalatia trasa si numai o mufa

am luat un sub +difuzoarele de pe stalpii spate am inmufat si o mers

subul este legat direct de unitate centrala

asa am si acum (+subwoofer blaupunkt)cd mp3 sony gt 500

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o! Am dat mocheta la o parte (ca nu o dadusem pana acum) si am gasit mufa de subwoofer am pus subwoofer-ul in locasul lui si am bagat mufa in el.Difuzorul din subwoofer e pe doua cai,astfel l-am "atacat" cu ambele canale de la SC-816 ce duceau la difuzoarele din stalpi.Difuzoarelor din stalpi, care nu erau originale(sunt Kenwood dar slabe), le-am legat cate un condensator de 47miu(parca asa se numeste,nu ma pre pricep la fizica) si astfel am luat bass-ul din ele pentru a nu mai avea cursa si implicit sa distorsioneze sunetul,obtinand doar inalte si medii.Cand dau balans stanga-dreapta subwoofer-ul lucreaza normal, doar cand e la mijloc ii creste puterea(aduna semnalul de pe ambele canale si asqa e normal).Mai am de schimbat difuzoarele din portiere fata pentru a avea bass si in usi pentru ca si acolo am tot 2 difuzoare Kenwood ca si in cele din stalpi si nu au bass.In rest sunt super multumit.Nici nu-mi mai trebuie amplificator pt. subwoofer, imi ajunge bass-ul astfel obtinut.Sunt curios cum o sa se auda si cu cele din usi dupa ce o sa le inlocuiesc.Toate astea mi le-a facut un prieten superelectronist ::) care sigur ar putea sa va dea mai multe explicatii.Mi-a spus ca daca vreau mai mult bass in subwoofer sa-mi iau amplificator care sa fltreze si sunetul,deoarece acum am si ceva medii in subwoofer.

Dragos astept difuzoarele!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

DragosGD am primit azi difuzoarele de la tine, le-am monta si totul este ok.Acum intr-adevar pot spune ca se aude bine sistemul;) .Iti multumesc inca o data pentru ajutorul acordat si sunt dator de cinste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Stefan, imi pare bine ca totul s-a potrivit si esti multumit. Imi pare rau ca am uitat sa-ti trimit becul acela de radio, am sa-l pun in urmatorul pachet.

Take care buddy !

P.S. Asteptam poze cu 816 pe V40 !!

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Stefan, imi pare bine ca totul s-a potrivit si esti multumit. Imi pare rau ca am uitat sa-ti trimit becul acela de radio, am sa-l pun in urmatorul pachet.

Take care buddy !

P.S. Asteptam poze cu 816 pe V40 !!

Foto cat de curand!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now